Pareigų netenkantys Valys ir Vaišnoras ruošia sau šiltus postus

Mindaugas Velička | Alfa.lt

Generalinis prokuroras Darius Valys ir Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras, kurie pastaruosius penkerius metus vaidino itin svarbų vaidmenį šalies teisėtvarkos ir žvalgybos bendruomenėse, tačiau galų gale nepateisino prezidentės Dalios Grybauskaitės lūkesčių ir dėl to netrukus turės palikti savo aukštus postus, pradėjo ruošti sau šiltas vieteles.

Valys baigia savo karjerą

Pradžioje generalinis prokuroras Darius Valys turėjo beveik besąlyginį prezidentės Dalios Grybauskaitės pasitikėjimą. Tačiau vėliau jo veiklą pradėjo lydėti nuolatiniai skandalai. Netrukus Generalinės prokuratūros vadovas neteks savo pareigų.

Akmenės rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras D. Valys generalinio šalies prokuroro pareigas pradėjo eiti dar 2010 metų birželio 15 dieną. Dabartinio generalinio prokuroro veiklą lydėjo bene daugiausia skandalų ir kaltinimų nekompetencija lyginant su ankstesniais, tačiau D. Valys į prokuratūros istoriją įeis kaip visą įstatymuose numatytą kadenciją išbuvęs generalinis prokuroras.

„Generalinio prokuroro kandidatūra bus kita“, – dar sausio mėnesį yra pareiškusi prezidentė D. Grybauskaitė. Kas jis bus, kol kas valstybės vadovė nėra atskleidusi. Generalinį prokurorą skiria prezidentas Seimo pritarimu penkerių metų kadencijai.

Dirbti prokuroru bus nepajėgus?

Prokuratūros veiklą reguliuojantys teisės aktai numato, kad pasibaigus generalinio prokuroro kadencijai jam gali būti siūloma laisva prokuroro vieta Generalinėje prokuratūroje. Į šias pareigas jį paskiria naujasis generalinis prokuroras arba laikinai generalinio prokuroro pareigas einantis generalinio prokuroro pavaduotojas, kuris šias pareigas automatiškai eina, iki bus paskirtas naujas generalinis prokuroras. Šiuo atveju tai būtų ištikimas D. Valio pavaduotojas Darius Raulušaitis, su juo vienintelis pradirbęs visą kadenciją (generalinio prokuroro pavaduotojai Tomas Staniulis ir Andrius Nevera pasitraukė iš šių pareigų savo noru).

Tačiau Generalinės prokuratūros procesinių departamentų ar skyrių prokurorų darbas ne tik atsakingas, tačiau ir reikalaujantis aukštos kompetencijos. Prokurorai vadovauja, kontroliuoja ir patys tiria sudėtingiausias baudžiamąsias bylas ar atstovauja sudėtingiems civiliniams ieškiniams teismuose. Tokios kompetencijos D. Valys neabejotinai stokoja – pastaruosius penkerius metus jis dirbo tik administracinį darbą, o Akmenės prokuratūroje yra vadovavęs tik avarijų byloms. Vienintelė žymesnė D. Valio byla, kai portugalas buvo apkaltintas neva išprievartavęs savo sugyventinės kačiuką, dėl ko tuometis Akmenės rajono vyriausiasis prokuroras net kreipėsi į Portugaliją. Vėliau ši „tarptautinė“ byla nutraukta.

Pasiruošė šiltą vietelę

Tačiau darbą baigiantis generalinis prokuroras nepamiršo pagalvoti apie save. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente taip pat veikia informacinį saugumą ir kriminalinės žvalgybos kontrolę užtikrinti turinčių prokurorų grupė, kurią kuruoja departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Ernestas Vainas. Iš esmės tai slaptoji prokuratūros raštinė, kur kriminalinės žvalgybos subjektai registruoja sankcijas. Ir nors pats padalinio kuratorius E. Vainas yra laikomas puikiu savo srities specialistu, padalinyje dirba vos keli prokurorai, kurie čia perkelti, nes nėra pajėgūs tirti bylų. Pavyzdžiui, panaikinus prokuratūroje biblioteką, kurioje fondų tvarkytojomis dirbo prokurorų statusą turinčios darbuotojos, viena jų Danguolė Gurina buvo paskirta dirbti būtent E. Vaino padalinyje.

Dabar pastaroji parašė prašymą atleisti ją iš užimamų pareigų savo noru nuo birželio 12 d. Po kelių dienų savo kadenciją baigs ir D. Valys, kurį D. Raulušaitis turėtų ir perkelti į netikėtai atsilaisvinusią vietą. Tokiu būdu niekada tikro prokuroro darbo taip ir neparagavęs D. Valys ir toliau išvengs sunkaus ir sekinančio procesinio prokuroro darbo.

VSD vadovybės laukia permainos

Savo ateitimi intensyviai rūpinasi ir kitas prieštaringos reputacijos aukštas pareigūnas – ilgametis Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras. Pragyvenęs du VSD vadovus – Povilą Malakauską (neteisėtą aukštų politikų, pareigūnų, visuomeninių organizacijų ir žurnalistų sekimą organizavęs veikėjas dabar glaudžiasi Vidaus reikalų ministerijoje) ir Gediminą Griną, naujojo VSD direktoriaus Dariaus Jauniškio, tikėtina, nebepragyvens.

Dar pirmojoje savo antrosios kadencijos spaudos konferencijoje, kalbėdama apie VSD vadovybę, prezidentė Dalia Grybauskaitė buvo griežta.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top