Pasaulio lietuviai paskelbė nepritariantys referendumui dėl dvigubos pilietybės

BNS

Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) valdyba pareiškė nepritarianti referendumui dėl dvigubos pilietybės. Tokią poziciją išeivių atstovai paskelbė po to, kai šiai iniciatyvai pritarė Vyriausybė.

„PLB valdyba džiaugiasi, kad Vyriausybė pripažįsta pilietybės klausimo svarbą ne tik emigravusiems, bet ir jų artimiesiems, ir ieško būdų šį klausimą spręsti, tačiau pasiūlytam Vyriausybės sprendimui rengti referendumą nepritaria“, – sakoma pirmadienį paskelbtame PLB valdybos pareiškime.

Išeivių bendruomenė laikosi pozicijos, jog pilietybės išsaugojimas atitinka Konstitucijos 12-ame straipsnyje minimus „atskirus atvejus“, todėl nėra būtinybės keisti Konstituciją referendumo keliu, o problema gali būti išspręsta papildant Pilietybės įstatymą. Šis straipsnis skelbia, kad „išskyrus įstatymo nustatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis“, ir gali būti keičiamas tik referendumu.

Vyriausybė referendumui siūlo pateikti naują Konstitucijos 12 straipsnio variantą: „Lietuvos piliečiai pagal kilmę, įgiję kitos valstybės pilietybę, išsaugo Lietuvos Respublikos pilietybę. Kiti asmenys negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės piliečiai, išskyrus įstatymo nustatytus atskirus atvejus“. Referendumą siūloma rengti kartu su kitais Seimo rinkimais 2016 metų spalį.

PLB pabrėžia, kad pasisako ne už neribotą dvigubą pilietybę, bet už „prigimtinės pilietybės išsaugojimo teisę“. „Esame viena nedaloma tauta, nesvarbu, kur begyventume ir kokią pilietybę turėtume. Jeigu norime mažinti emigraciją, sugrąžinti lietuvius į Lietuvą, kad jie pasijaustų reikalingi Tėvynei, turime jiems suteikti galimybę išsaugoti prigimtinę pilietybę. Taip paskatinsime užsienyje gyvenančius lietuvius saugoti ir perduoti kitoms kartoms lietuvybę, pajusti pareigą protėvių žemei, ir nenukirsime lietuviškų šaknų išeivijos kartoms visiems laikams“, – sakoma pareiškime.

PLB pažymi, kad referendumui dėl dvigubos pilietybės 2016 metais pritartų tik tuo atveju, jei dėl dvigubos pilietybės būtų pasiektas visų parlamentinių partijų sutarimas, įvestas internetinis balsavimas, taip pat pakeistas Referendumo įstatymas nustatant, kad pakeisti minimai nuostatai pakaktų daugumos balsavusių, o ne visų balso teisę turinčių piliečių balsų, kaip šiuo metu. Išeiviai baiminasi, jog dabartinėmis sąlygos referendumo nuostatai priimti neužtektų balsų.

Pasak PLB, neįgyvendinus šių sąlygų referendumas turėtų būti rengiamas ne anksčiau kaip 2019 metais kartu su savivaldybių tarybų arba prezidento rinkimais.

Pritarus Vyriausybei, nutarimo projektas su siūlymu skelbti referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo turėtų toliau būti svarstomas Seime.

Pilietybės instituto liberalizavimo šalininkai teigia, kad dvigubą pilietybę reikia įteisinti siekiant išlaikyti emigrantų ryšius su Lietuva ir atsižvelgiant į globalizacijos tendencijas. Kritikai sako, kad piliečiai gali būti ištikimi tik vienai valstybei ir baiminasi, kad užsienio pilietybių gali siekti tautinės mažumos, o tuo gali pasinaudoti Rusija. Kai kurie politikai siūlo įstatyme numatyti šalis, kurių piliečiai galėtų turėti ir Lietuvos pilietybę.

Pagal dabartinį įstatymą, Konstitucijos pataisa būtų priimta, jeigu už ją balsuotų daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę.

Šiuo metu dviguba pilietybė leidžiama tik tiems piliečiams, kurie išvyko iš Lietuvos iki nepriklausomybės atkūrimo ir jų palikuonims, tačiau nėra suteikiama išvykusiems nepriklausomybės metu.

Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad iš esmės plačiau leisti dvigubą pilietybę galima tik pakeitus Konstituciją.

BNS

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Pastebėjimas

Pasaulio lietuviams demokratija nepatinka, jie norėtų lobistinėmis priemonėmis seime prastumti sau naudingas įstatymo pataisas.
Visiškai neįdomūs tie pasaulio lietuviai, nes jiems neįdomūs Lietuvos žmonių reikalai. Ar buvo koks nors jų balsas, palaikantis 2014 m. referendumą? Emigrantų visada balsuoja tik 10-13 tūkst. Žinoma, gerai, kad nebalsuoja, nes kai balsuos tie, kuriems nesvarbi Lietuva, kuriems svarbūs tik jie patys, tai bus tik dar blogiau. Tik sąraše vietas užima ir padidina rinkėjų skaičių, dėl to čia gyvenantiems tik pasunkėdavo sąlygos laimėti referendumus.

skaitytoja

Ir labai teisūs tie pasaulio lietuviai. Tikrai, nėra jokio reikalo referendumui, nėra jokio reikalo kaitalioti Konstituciją. Kaip ir kitais atvejais, bet čia jau reikėtų, kad konstitucinio teismo teisėjai nustotų vadovautis dvasiomis, ir realiai perskaitytų Konstituciją – nėra ten jokių dvasių, yra gerai parengtas dokumentas, ir nepripraskim jo traktuoti kaip kam užeina.

jonas

Neturi buti pritarta referend uuumui del dvigubos pilietybes , kol gyventoju skaicius pagal pilvo nuotaika svyruoja pries kiekvienus rinkimus

tetravaal

įteisinus dvigubą pilietybę atsirastų dviejų kategorijų piliečiai: tie kurie turi įsipareigojimų valstybei ir tie , kurie nuo tų įsipareigojimų palaisvinti. neusprantu kam dar labiau žeminti dar nepabėgusius iš šalies.

Ramuma

Dviguba pilietybė – tai kartu ir noras gauti dvigubą pensiją iš dviejų valstybių. Pavyzdžiui, jeigu asmuo gyvena Švedijoje, tai išėjęs į pensiją jis gaus pilną pensiją iš Švedijos ir plius dar pensiją iš Lietuvos. Tokiu būdu yra apgaunamos dviejų valstybių vyriausybės.

5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top