Pasibaisėtinas valdančiųjų nihilizmas: nenaudoja milijonų skirtų lietuvių kalbai

alkas.lt

Lietuvoje įsidarbinusių užsieniečių „integracija stringa “, nes jie nemokomi lietuvių kalbos, nes valstybėje vis dar trūksta sisteminio požiūrio, teigė Ateities komiteto pirmininkas, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Raimundas Lopata, susitikęs su Lietuvos pavežėjų profesinės sąjungos, Kurjerių ir vairuotojų asociacijos, platformos „Bolt“ vadovais ir susisiekimo ministru Mariumi Skuodžiu.

R. Lopatos pastebėjimu, nors naujuoju Seime rengiamu Valstybinės kalbos konstituciniu įstatymu įtvirtinamas visiems, teikiantiems tiesiogines (kontaktines) viešąsias paslaugas, reikalavimas mokėti lietuvių kalbą, viešasis sektorius tokiai reguliavimo permainai ruošiasi per vangiai.

„Niekas nemato bendro paveikslo, kokie yra dirbančių pabėgėlių ir kitų užsieniečių lūkesčiai ir kuo jiems galima padėti.

Integracija vyksta fragmentiškai, nes atsakingos institucijos nederina veiksmų tarpusavyje, taip pat nėra vieno problemos šeimininko, lyderio.

Maža to, integracija kliūva jau pirmame žingsnyje, kai atsakingos institucijos nesugeba rengti lietuvių kalbos mokymų užsieniečiams.

Nors pinigų mokyti lietuvių kalbos skiriama nemažai, jie neįdarbinami ir grįžta atgal į biudžetą“, – stebisi Seimo narys.

Valstybės kontrolė paskelbė, kad pernai savivaldybės nepanaudojo 311 tūkst. eurų iš 790 tūkst. eurų, skirtų ukrainiečių pabėgėlius mokyti lietuvių kalbos.

55 proc. apklaustų prieglobsčio gavėjų, lankiusių lietuvių kalbos mokymus, nurodė, kad tai jiems nepadėjo integruotis į darbo rinką ir visuomenę.

Tiesa, pernai pusė Lietuvoje užregistravusių ukrainiečių rado darbą.

R. Lopata tikisi, kad sklandesnės integracijos ledus išjudins sumanymas rengti lietuvių kalbos mokymus užsieniečiams pagal viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės modelį.

Be to, spalį Seimą turėtų pasiekti naujasis Kelių transporto kodeksas, kuriuo bus kartu sureguliuojamos ir pavežėjais dirbančių užsieniečių sąlygos.

Pasak R. Lopatos liberalų sąjūdis savo rinkimų į Seimą programoje buvo išsikėlęs tikslą skatinti „lietuvių kalbos mokymąsi, kad visi turėtų vienodas galimybes integruotis į valstybės gyvenimą, gauti aukštesnes pajamas, suprasti Lietuvos gyventojams skirtos žinios“.

Alkas.lt primena, kad Liberalų sąjūdžio partneriai valdančioje koalicijoje –  Laisvės partija savo rinkimų į Seimą programoje yra išsikėlęs tikslą panaikinti Valstybinę kalbos inspekciją. 

Nepanaudoti 311 tūkst. eurų iš 790 tūkst. eurų, skirtų ukrainiečių pabėgėlius mokyti lietuvių kalbos atrodo tik nereikšminga suma palyginus su 35 milijonais eurų Europos Komisijos (EK) skirtų  Lietuvai  nepanaudojimu.

Būtent liberalioji laisvietė Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė  jau 20 mėnesių vilkina 35 mln. eurų, 23 parengtiems lietuvių kalbos plėtros informacinėse technologijose projektams, panaudojimą.

Šias lėšas EK paskyrė Lietuvai kurti lietuvių kalbos išteklius elektroninėje erdvėje, tame tarpe ir dirbtinio intelekto sprendimams, pagal 2021 m. patvirtintą „Naujos kartos Lietuva“ planą.

Daugiau apie valdančiųjų nesirūpinimą valstybine kalba galima pasiskaityti čia:

A. Antanaitis. Valstybinė  kalba – pramanai, problemos ir pasiūlymai

5 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
stasys

tai čia ir atsakymas , manau mūsų progresyvus nesisteminiai turėtu tik rankomis čia ploti , nemokės kalbos neintegruosis į mūsų visuomene . Dabar akivaizdžiai galima teigti be Lietuvių kalbos įsitvirtinti čia Lietuvoje neišeis .

blue yellow zov marinie

..pilni pc sandeliai klykaujanciu riuzzkiu…ubauja ruskai,nors ausis uzsikimsk.Ir suprask,kad gudras,cia ukrai ar kacapai…Ir po karo,aisku,ne nesiruosia isvaziuot.Blogai.

Dzeikas

Siekis panaikinti LKK tapusia kalbaj-bu irstva – zingsnis teisinga linkme.
Bet bezpredielo nereikia. Pakaks is tu saika praradusiu lingva p-duku atimt teise baust.
Suteikti pastata, nusamdyt pora tuzinu apsviestunu is Vilniaus pedagoskes turiciu specializacija lituanistas: tegul rakineja kalba ir teikia rekomendacijas.
To visiskai pakaks. Tauta ras tose rekomendacijose kazka gero – perims.Ne? Tegul eina seko pjaut.

blue yellow zov marinie

…misteri negru ir kitokio brudo uztarytojau,kreiptis i paties razuma siuo klausimu…beviltiska…..patyletai,ar ka….kam afisuoti savo beprotybe…

blue yellow zov marinie

…tavo lewawos idealas yra knibzdantys cernomaaazai nigeriai,kalbantys ruskai,o kalbinykai,sutupdyti sklepe ar padwaaale,arsiai diskutuojantys….pjauti nigeri…ar piauti nigeri…

Dzeikas

Kalbaj-bus as ne tik i podvala grusciau, bet geru spyriu palydeciau i kokia KLDR, ten juos Kimas kaime peraukletu😃😃😃👍
Nes gincytis pjauti ar piauti gali tik kalbaj-bas.
Kalbininkas gi ziuri kokius gyvenimas kelia reikalavimus kalbai ir siulo atatinkamas pataisas, kad kalba butu ir lakoniska, ir talpi, ir tiksli.

blue yellow zov marinie

…jau sakiau….kalbek tik jaustukais ir istiktukais……bus visiskas dabartines kalbos poreikiu.. atitikimas,ypac jaunajai publikai.Populiariausias bus……wauw…..cia sutilps visas intelektas,tiks visoms progoms………liewawa,wauw….

Dzeikas

Tu pats ta sekmingai darai😄

blue yellow zov marinie

….waaaaaau…..

Papjauk Dzeika skalpeliu

Nori i snuki, Dzeikuti?

blue yellow zov marinie

…ai,yra daug baisesniu….toks jietis,pavyzdziui…..

svarbios žydų ir rusų kalbos

tos kalbos svarbios, kurių tautybės žmogėnai valdo Lietuvą ir ypač liberalias kurvas kaip armonaitė

blue yellow zov marinie

..taai tai garantuotas kelias i kostmosa po rinkimu,…o vaidina,kad nesupranta,da planuoja busima koalicija ateity…ant tiek nukvaisusi pederaaaste..

blue yellow zov marinie

…kaip koncerwai vagia ukru mokymui skirtus pinigus gerai pademonstravo siaulieciu koncerwu seimynele/strelcovas/,,,,,naivus japonu mokslinykas patikejo koncerwu mokslinyku,tas patiketus pinigus ne nemirktelejes pervede savo bobai ir jos draugei,suvaidino buk tai mokymus kazkiokioj kaimo pirty…..ir doswidos,pinionzai…..xa xa xa….tai tik menkiausias pavyzdelis…geras koncerwas…mires koncerwas.Issigimeliai kaip reikalas.

turime gintis nuo slavų įtakos lietuvio sąmonei

su ukrainiečiais reikia bendrauti rusiškai ir nuteikti juos karui pasibaigus grįžti į tėvynę

tai jau velniai žino kas

taip išeina, verslas tampa svarbiausiu Lietuvos nutautinimo užsakovu. išmokins jie visus suvažiavusius gražiai lietuviškai ir bus OK? Nesvarbu kiek ir kokių sugužės „pagalbinių” lietuvių pasiryžusių padėti statyti mums naują Lietuvą,Ir juk maždaug aišku iš kur jie čia suplauks

16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top