Pasirodo, Vyriausybė laukia mūsų pasiūlymų opiausioms šalies problemoms spręsti

Gegužės 18-ąją Vyriausybės spaudos tarnyba išplatino pranešimą spaudai, kuriame buvo pranešama, kad „[d]augiau nei prieš mėnesį prasidėjusios viešosios konsultacijos dėl plano, skirto spręsti demografijos problemas, mažinti emigraciją ir gerinti gyvenimo kokybę Lietuvoje, eina į pabaigą“.

Iš priešpaskutinės pastraipos aiškėja ir pats sumanymas, ir sumanymo įgyvendinimo etapai: „Viešajai konsultacijai skirti 2 mėnesiai. Vėliau visi pasiūlymai bus aptarti baigiamajame renginyje-forume, kuris vyks birželio 19 d., į kurį jau netrukus bus galima registruotis Vyriausybės portale adresu e.pilietis.lrv.lt. Apibendrinus forumo bei viešosios konsultacijos metu gautas idėjas ir pastabas, planas bus atnaujintas bei pradedamas įgyvendinti, kai Seimas priims Demografijos, migracijos ir integracijos 2018–2030 metų strategiją.“

Taigi Vyriausybė rengia itin svarbų dokumentą – jei vertintume pagal įvardytus tikslus („spręsti demografijos problemas, mažinti emigraciją ir gerinti gyvenimo kokybę Lietuvoje demografijos problemas, mažinti emigraciją ir gerinti gyvenimo kokybę Lietuvoje“), rengiama Lietuvos išlikimo strategija, jei spręstume vien pagal pavadinimą („Demografijos, migracijos ir integracijos 2018–2030 metų strategiją“), tikslų gali būti ir kitokių, ir net skelbia Lietuvoje taip retai girdimą dalyką – viešąsias konsultacijas, tačiau tai daro taip, kad apie jas žino… tik saujelė tos srities specialistų.

Tiesa, laiko dar liko… kelios dienos. Kaip rašoma pranešime spaudai, „[n]ors per šį laikotarpį buvo sulaukta daugiau nei 60 pasiūlymų, dar yra laiko pasidalinti idėjomis ir įžvalgomis, kaip spręsti opiausias šalies problemas“.

Pamėginti suspėti sudalyvauti svarstymuose kviečia ir pranešime spaudai pacituoti asmenys. Vienas jų – Vyriausybės kanclerio pavaduotojas Deividas Matulionis: „Raginame žmones pasidalinti idėjomis, kas, jų manymu, gyvenimą šalyje padarytų patrauklesnį, padėtų susigrąžinti išvykusiuosius. Džiugina, kad į mūsų kvietimą atsiliepė nemažai piliečių, visuomeninių, nevyriausybinių organizacijų. Toliau laukiame aktyvių gyventojų iniciatyvų ir pasiūlymų, kurie bus vertinami bei galės būti įtraukiami į priemonių planą, kurį Vyriausybė pradės įgyvendinti jau šiais metais“. Ir priduria: „Tik įsiklausę vieni į kitus galėsime priimti naudingiausius, labiausiai ekonomiškai pamatuotus ir socialiai jautrius sprendimus“.

Apie dialogo būtinybę kalba ir kita citata, priskiriama Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos (PLJS) pirmininkui Vladui Oleinikovui: „Džiugu, kad sprendžiant svarbias šalies problemas į pagalbą pasitelkiamas viešas diskursas, įtraukiant ir plačiai pasaulyje pasklidusius lietuvius. Statistika rodo, kad jaunimas yra gausiausiai migruojanti Lietuvos demografijos dalis ir ilguoju laikotarpiu tai gali skaudžiausiai atsiliepti Lietuvai. Todėl labai svarbu įtraukti į kokybišką dialogą ir šiuo metu migruojančius ar užsienyje jau įsikūrusius lietuvius. Labai reikalingas priemonių planas sudaryti geresnes sąlygas jaunimui pirmiausia įsitvirtinti ir save realizuoti Lietuvoje. Tai priemonės, kurios ne tik skatintų kurti šeimas, bet leistų susikurti stabilų gyvenimą Lietuvoje, kuris taptų pagrindu tvarioms šeimoms. Tokios priemonės ne tik mažintų poreikį išvykti, bet kartu gebėtų pritraukti naujai atvykti Tėvynėje jau ilgus metus nebegyvenančius jauno amžiaus piliečius ir kartu prisidėti prie Lietuvos augimo“.

Gražu. Išties gražu. Be to, paaiškėja, kad taip gražiai gyvename jau ne … kartą. Dar daugiau – kaip pažymi vicekancleris D. Matulionis, „ši viešoji konsultacija, kaip ir anksčiau jau ne kartą vykusios Vyriausybės organizuotos konsultacijos, dar kartą patvirtina jų efektyvumą, dialogo su visuomene, socialiniais partneriais būtinybę bei aktualumą“…

Pasirodo, Vyriausybė jau ne kartą su mumis konsultavosi ir tos konsultacijos netgi buvusios efektyvios. Ir nors sunku tuo patikėti – kas iš mūsų ką nors girdėjome apie šią ar ankstesniąsias konsultacijas? – Google paieška suranda „įrodymą“, kad lygiai pieš mėnesį, t.y. balandžio 18-ąją, Vyriausybės panešime spaudai buvo paskelbta, jog toks dokumentas parengtas, glaustai aptarti jo tikslai ir uždaviniai (daugiau žr. ČIA).

Ir net visa pastraipa skirta Vyriausybės viešųjų konsultacijų potemei – tiesa, jokio entuziazmo, jokių raginimų ar prisipažinimų, koks svarbus Vyriausybei dialogas, čia nėra, tik sausas konstatavimas „piliečiai teikia…“: „Lygiagrečiai su strategijos priėmimu vyksta ir Vyriausybės organizuojamos viešosios konsultacijos dėl veiksmų plano, skirto spręsti demografijos problemas, mažinti emigraciją ir gerinti gyvenimo kokybę Lietuvoje. Piliečiai teikia idėjas ir pasiūlymus anketoje, kurią galima rasti ČIA. Piliečių ir organizacijų pateikti siūlymai dėl demografijos gerinimo laukiami iki gegužės 24 dienos. Pasiūlymai bus vertinami ir įtraukiami į „Demografijos, migracijos ir integracijos 2018–2030 metų strategijos“ įgyvendinimo priemonių planą.“

Dar kiek panaršius po Vyriausybės puslapius paaiškėja, jog konsultuotis su mumis Vyriausybė ėmė jau balandžio 5 dieną…

Neverta nė klausti: o ką tuo metu veikė didžioji „žiniasklaida“ ir jos ekspertai beigi apžvalgininkai? Beviltiška lyginti ir pastangas, mestas paviešinti Ispanijoje skaitomus privačius sms ir aptarti „opiausias šalies problemas“…

Ir nors pats faktas, kad iki konsultacijų pabaigos liko vos kelios dienos, greičiau papiktina nei nuteikia ramiai pasvarstyti, kaip Vyriausybė planuoja šias problemą spręsti, vis dėlto kviečiame ir mes susipažinti su pasiūlytomis priemonėmis. Gal net ir pateikti savo idėją ar komentarą … Iki gegužės 24 d. liko penkios dienos…

* * *

Apklausa dėl Veiksmų plano

Strategija įvardina tris tikslus ir aštuoniolika uždavinių, kuriais bus siekiama pagrindinio strategijos tikslo (visą Demografijos, migracijos ir integracijos 2018–2030 m. strategijos projektą galima rasti ČIA).

Kviečiame susipažinti ir su preliminariu veiksmų planu – jame nurodytos priemonės dar nėra patvirtintos ir bus koreguojamas atsižvelgiant į gautus visuomenės pasiūlymus bei valstybės finansines galimybes.

Veiksmų planas

1 tikslas – SUKURTI ŠEIMAI PALANKIĄ APLINKĄ

Įvertinti ir pakomentuoti siūlomas priemones, patiems pasiūlyti idėjų galima ČIA.

2 tikslas – UŽTIKRINTI VALSTYBĖS POREIKIUS ATITINKANTĮ MIGRACIJOS SRAUTŲ VALDYMĄ

Įvertinti ir pakomentuoti siūlomas priemones, patiems pasiūlyti idėjų galima ČIA.

3 tikslas – SUDARYTI GALIMYBES VYRESNIO AMŽIAUS ŽMONĖMS INTEGRUOTIS Į VISUOMENĘ

Įvertinti ir pakomentuoti siūlomas priemones, patiems pasiūlyti idėjų galima ČIA.

Pasiūlymus ir idėjas galima siųsti ir el. paštu demografija@lrv.lt (tik būtina nurodyti, kuriai temai priklauso pasiūlymai: „ŠEIMA“, „MIGRACIJA“ ar „SENJORAI“).

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top