Pedagogų Maidanas prasideda

Prasideda Lietuvos mokytojų Maidanas. Ministerijoje mokytojai nakvoja, tėvai ir vaikai veža jiems čiužinius, miegmaišius ir obuolius. Jie nepasitrauks iki tol, kol nebus susitarta. Ponia ministrė tartis nepanoro, iš ministerijos pabėgo. Apie tai, kaip buvo iki to prieita, kokios buvo šių įvykių išvakarės – Lilija Bručkienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja.

Apie su(si)tarimus, paslaptis ir slaptus sutarimus

Trečia streiko savaitė, antradienis. Mitingas penktadienį Vilniuje. Tada vėl streikai – kol bus pasirašyta sutartis. Kiek dar „nuostabių“ interviu, pranešimų spaudai, žinių išgirsime, sunku numatyti. Bet galima garantuoti – po vieną didesnį pliūpsnį kiekvieną dieną tiktai bus. O kartais ir daugiau. Vakar išvykdama iš šalies visus nustebino ministrė, šiandien ji dar dalyvauja renginiuose Briuselyje (priminsiu: 9.40 val. – mokslo parodos „Neregėta Lietuva“ atidarymas, taip pat po atidarymo vyksiančioje mokslininkų diskusijoje; 15 val. – Europos Sąjungos Tarybos (Sporto dalis) posėdyje; 18.30 val. – Europos Komisijos organizuojamame sporto apdovanojimų renginyje #BeInclusive, skirtame pagerbti nugalėtojus ir finalistus, teikusius projektus, skirtus socialinės įtraukties didinimui per sportą).

Dienotvarkė įtempta ir „prasminga“. Ypač, kai jos kuruojamoje srityje krizė, visi laukia susitarimų pradžios, nes kol kas tik imitacijos ir viešieji ryšiai. Dar truputis intrigų. Tiesa, ministrė tikrai rūpestinga, nepaliko šalies be priežiūros – iš ryto visas žiniasklaidos priemones pasiekė informacija, kad streikai rimsta, padėtis jau suvaldyta.

O dabar faktais – vakar streikuojančių ar besiruošiančių streikuoti įstaigų buvo 114, šiandien – 117, dar gaunama pranešimų apie ruošiamus dokumentus. Tikrai viskas tikrai rimsta…

Bet tai dar ne pabaiga. Kol ministrės nėra, vis tiek reikia svarios ir reikšmingos nuomonės. Kas gali būti svariau už Lietuvos Respublikos Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį? Šiandien LRT radijo laidoje „Ryto garsai“, o vėliau spaudoje jis, kalbėdamas apie mokytojų streikus, teigė: „Teisingai jūs labai pastebėjote, kadangi suaugę sugeba susitarti, Švietimo ir mokslo ministerija ir visos profesinės sąjungos, išskyrus vieną, kurios dalyvavo nuo pat 2017 metų pradžios kuriant etatinį apmokėjimą, sėdėjo prie bendro stalo. Kartu kūrė, kartu diegė tą sistemą, pasirašė kolektyvinę sutartį, numatė, kaip turi būti tobulinama.“

Taip, jos tikrai kartu sėdėjo, taip, jos tikrai kartu kūrė, taip jos tikrai kartu diegė. Taip, kažkokiu (???) būdu buvo ir SUSITARTA. Susitarta labai „sėkmingai“ – atsidėkodamos už tokį mokytojų interesų gynimą, iš šitų lanksčių ir gebančių susitarti profesinių sąjungų nuo rugsėjo mėnesio (!!!) išėjo ir į LŠDPS įstojo 49 organizacijos (1250 pedagogų), įsikūrė 24 naujos (750 žmonių), dar ne viena tikrai tvarkosi dokumentus. Todėl kyla abejonių, ar tos profesinės sąjungos dar turi moralinę teisę dėl ko nors tartis ir derėtis mokytojų vardu. Ir nemanau, kad ši informacija yra įslaptinta ar kam nors nežinoma. Tiesiog labai jau lengva, atrodo, su jomis susitarti ir ruošti „tobulus“ pokyčius.

Kitas dalykas – gal Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis nežino, bet streiko metu yra deramasi su streikuojančia profesine sąjunga, o ne su tomis, kurios lojalios. Bet streikuojantys mokytojai labai nori grįžti dirbti, todėl neprotestuoja, kad jas praktiškai išdavusios profesinės sąjungos dalyvautų tuose susitarimuose. Tik būtų gerai, kad savo likusių narių pasiklaustų, ar jais dar pasitiki, ir išvis suskaičiuotų, kiek tų narių, be pirmininkų, liko. Nes kai kurių profesinių sąjungų pirmininkų mokyklose streikas vyksta.

Kitas aspektas – reikalavimai. Kaip jau minėjau, jie yra 4 ir įteikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministrei 2017 m. lapkričio 20 d. Bet šiandien Saulius Skvernelis teigė: „Tai pasakyti, žinot, kad viską panaikinkim atgal ir 20% dienos pakelkime įkainius kažkokius tai, tai tikrai to nebus. Tą kelią pasirinko, gaila, kad tokį pasirinko. Bet jeigu nebus noro kalbėtis, o vėlgi, Švietimo ir mokslo ministerija buvo surinkusi profesines sąjungas, dabar, ketvirtadienį, vėl bus kalbama toliau dėl tų siūlymų, kurie buvo pateikti.“

Panašu, kad kažkas apgavo mūsų premjerą. Niekada reikalavimuose nebuvo įrašytas reikalavimas naikinti etatinio apmokėjimo tvarką ar grąžinti ką nors atgal. O antrasis reikalavimas skamba taip: „Pedagoginių ir nepedagoginių darbuotojų darbo užmokesčio kėlimo programa, kurioje būtų nurodytos konkrečios datos ir dydžiai“. Ko prašoma? KONKREČIŲ DATŲ IR DYDŽIŲ. Ne paslaptingų septyniolikos/dvidešimt septynių ar neaišku kiek milijonų, kurie greitai pasieks mokyklas, o KONKREČIŲ ĮSIPAREIGOJIMŲ. Ir neprašoma čia ir dabar – tik numatyti kada ir pasirašyti dokumentus, kurie neleistų apgauti.

Nes mes norime grįžti į mokyklas ir dirbti. Nes to nori ir tėvai, ir vaikai. Nes ir streikuojančių, ir palaikančių, ir nepatenkintų yra gerokai daugiau, negu teigia ŠMM oficialūs šaltiniai. Mes remiamės skaičiais, faktais, kartais citatomis, o ne interpretacijomis. Ir antradienio tekstą pabaigti norėčiau simboliškai. S. Skvernelis šiandien pasakė: „Aš manau, kad šiuo atveju belieka visiems palinkėti noro susitarti ir pirmiausia pamatyti patį vaiką ir jo interesus. Kada tas noras atsiras, manau, bus galima priimti tuos sprendimus, racionalius sprendimus, kurie tenkina didžiąją dalį mūsų mokytojų ir švietimo bendruomenės.“

Mes jau visi metai norime susitarti. O jūs?

P.S. Kol rašiau šitą tekstą, Respublikos mokyklas pasiekė slapti ŠMM ir jai lojalių profesinių sąjungų susitarimai. Tų keturių reikalavimų jose nėra. Streikuojančios profesinės sąjungos irgi. Antradienis tik įpusėjo…

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
17 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Naudojasi senais mokytojų skausmais

Jei nefinansuoja JAV ambasada, tai čia joks Maidanas. Greičiausiai anūko gauja finansuoja profsajųngą, jei ta profsąjunga sugeba mokėti protestuojantiems atlyginimus (arba jie patys sau išsimoka iš savo įnašų, kas mažai tikėtina:)). JAV dauguma profsąjungų yra mafijos rankose.

Stebint, kaip džiugiai apie prisidedančias mokyklas kas rytą raportuoja LRT, toliau analizuoti neverta. Niekas ir Kremlinių etikečių neklijuoja. Visokios Makaraitės yra geriausia rodyklė susigaudyti net akliems.

JEI

jau mokytojai lipa per langus į ministeriją [geras pavyzdys mokinukams] – reiškia jie turi gerą palaikymą..Tik įdomu, kodėl jiems viskas tiko iki šiol?

Tomas

negi nematote,kad ministrė neįgali tartis tokiais klausimais,nes matyt negavo nurodymo,ar nesupranta apie ką kalba eina todėl ir pabėgo.Belieka mokytojams skelbti suvažiavimą ir išsirinkti ministrą.Po to patiems mokyklų kolektyvams išsirinkti direktorius ir ledai pajudės.

Juozapas

Puikus, argumentuotas straipsnis.
Buvau, esu ir būsiu streikuojančiųjų pusėje.
Komentaruose nuolat matau skvernelinių kolchznikų fanų bandymus manipuliuoti-
atseit už streikų stovi koncerviniai.
Demagogija ir propaganda!
Nereikia maišyti šūdo su bulkutėm.
Mokytojų streikas teisingas, o kad broilerio šaika bando sau nusigriebti naudelių, tai atskiras reikalas.
„Musės atskirai, kotletai atskirai!”
Visa širdimi linkiu mokytojams atsilaikyti ir laimėti.
Kiekvienam, kuris bandys čia varyti propagandą prieš kovojančius mokytojus, duosiu į snukį be ceremonijų.

Bjauru

Kai mokytojai save vaizduoja kaip kažkokias nežemiškas itin visam pasauliui nusipelniusias esybes, o patys leisdžiasi pažabojami politikierių ir lupa pinigus iš žmonių (mūsų biudžeto) primynę su koja. Kitaip nepasakysi.

Al.

Mokytojams ir kitiems maištininkams pirmiausia reikia pasirūpinti, kad jų reikalavimai būtų žinomi tautai. O mūs valdžia kad ir ką susitartų vis tiek apgaus.

Raigerdas

Įdomūs faktai: Putinas palaiko Saudo Arabijos princą ir su juo maloniai sveikinasi. Šis princas, kaip teigiama Turkijos žiniasklaida, gali būti susijęs su žurnalisto nužudymo istorija ir netgi to nužudymo užsakovu. Mūsų tinginiai ir gerkliniai mokytojai nori turėti tik 18 kontaktinių valandų ir dar jiems turėtų būti už tai padidintas atlyginimas. O kodėl 18? O kodėl ne 5 ar 10? Tinginiai-mokytojai nenori dirbti su mokiniais. Jie nori turėti su jais kuo mažiau kontaktinių valandų. Kas palaiko šituos tinginius-maištininkus? Žiūriu į komentatorius tiesos.lt ir matau, kad komentatoriams, linkusiems į destrukcinį mąstymą, tas mokytojų-tinginių maištas patinka. Griaukime, griaukime, griaukime – šaukia visa ta armija, palaikykime chaosą mūsų valstybėje, palaikykime destruktyvius plepius, tarškančius nesąmones, palaikykime viską, kas pas mus yra negatyvaus, pirmyn vergai nužemintieji,… Skaityti daugiau »

stasys

Reigardui ..kam gi taip nusivilti tauta .? Jei patrauktume į šoną Juozus mastančius alkūnėmis ..liktu tie kurie klausosi tu kurie linkę užduoti teisingus klausimus problemai , pav. kas nutiks kai švietimo ministrė bus atstatydintą tu pačiu politiku rankomis ? ..be abejo solidarizuojantis su tais miegančiais ministerijoje mokytojais . Atsakymą sufleruoju .. iki naujų metu tas klausimas tikrai nebus sprendžiamas , o po nauju kaip dievas duos . Tai taip išeitu kad tas provokatorius A.Navickas (tai mano nuomonė) ..kaip tik turėtu būti pirmose gretose tu norinčiu susitarti ..kompromisais , bet ne !! ..sekanti savaitė , pasiklausius konservatoriu , bus tas laikas kai sugrius paskutinės viltys gauti mokytojams nors kažkokius atsakymus ir ta procesą pertvarkos pasukti bent kontroliuojama sau linkme . Dauguma… Skaityti daugiau »

Raigerdas>Stasiui

Gerbiamas, Stasį, pažįstu ne vieną mokytoją. Ar norite pasakysiu jusm tiesiai šviesiai? Atsakau – jeigu būtų mano valia, tai nei vieno jų neleisčiau prie vaikų. Kam mokytojams reikalingi vaikai? Todėl, kad suaugusiųjų tarpe mokytojai nusišneka. Vienintelė išeitis, kas jų kvailas sapaliones išklausys yra vaikai. Vaikus jie pasirenka ne šiaip sau. Jie pasirenka juos tik todėl, kad vaikui jie yra autoritetas, nors apie teisingus mokymosi procesus jie nesupranta nei bū, mū. Šiandieninis mokytojas – tai nemokšiškumo įsikūnijimas. Pereikite mokyklą ir jūs atrasite normalius pedagogus, kurių yra tik mažuma. Pats direktorius dažnai nesusigaudo, kaip jis turi vadovauti, bet jam yra gėda mokytis, nes jeigu mokytojai sužinos, tai jis praras autoritetą. Pats mačiau savo akimis, kaip direktorius iškabino plakatą, kuriame Mokinių Taryba buvo… Skaityti daugiau »

Raigerdas>Stasiui

Norėčiau tokio darbo su 18 kontaktinių valandų, su 1000 Eu atlyginimu, ir daugiau nei vienas mėnuo atostogų. Ar aš nesugebėčiau tiems vaikams makaronų pakabinti? „Vaikučiai, yra vadovėliai. Skaitykite ir žinosite, kas ten parašyta”. Ko tas mokytojas gali išmokyti? Mokytojas nežino, su kokiais sunkumais susidurs mokinys mokymosi metu, ir jam nereikia. „Visi mes mokėmės kažko tai ir kažkaip tai” – berods taip rašė dar rusų poetas A. Puškinas „Eugenijuje Onegine”. Tas pats tebėra ir mūsų mokyklose, nors dabar XXI amžius. Dabar jojama ne ant arklių, važiuojama mašinomis, kalbama mobiliais telefonais, bet štai pakeisti to ydingo mokymosi proceso „Visi mes mokėmės kažko tai ir kažkaip tai” nesugebama. Kodėl? Why? Todėl, kad nežinoma, kaip tai padaryti. Yra baimė prisipažinti ir pasakyti „Nežinau” ir… Skaityti daugiau »

pikasius raigerdui ir stasiui

leitentantas per instruktažą liepė ne mažiau penkiasdešimt paklodžių, ko čia tap stenat, sraigiai, – dajoš paklodžių !!!

Raigerdas>Stasiui

Lietuva, deja, po revoliucijos nuėjo tuo keliu, kurį aprašė G. Orwell „Gyvulių ūkyje”. Štai Maidanas Ukrainoje – sukilimas prieš korumpuotą iki ausų valdžią. Ukrainos Prezidentas, buvęs kalinys, šneka nesąmones ir netgi nesugeba perskaityti jam parašytos kalbos. Tokioje valstybėje viskas bus atvirkščiai arba tokia pat situacija, kokia aprašyta G. Orwell’o satyroje ar J.Swift’o „Guliverio kelionėse”, arba „Alisa Stebuklų šalyje” ir daugybėje kitų autorių kūrinių. „Gyvilių ūkyje” yra propaguojama, kad „karas tai taika”, „melas tai tiesa”. O štai tinginiai-mokytojai jau save tapatina su Maidanu. Šitie maištaujantys gyvena „Kreivų Veidrodžių Karalystėje” ir jų gyvenime Kreivi Veidrodžiai yra būtinas dalykas, nes jų sąmonė susiformavo tokioje „Kreivų Veidrodžių” aplinkoje. Jie, kaip ir nekalti, nes jie tokiais tapo, tokius juos padarė aplinka, o jie patys į… Skaityti daugiau »

Raigerdas>menamam pikasiui

Eilinis intelektualinis ubagėlis maištauja:”pikasius raigerdui ir stasiui 2018-12-1 14:54
leitentantas per instruktažą liepė ne mažiau penkiasdešimt paklodžių, ko čia tap stenat, sraigiai, – dajoš paklodžių !!!”
Ponas Šarikovai, o kodėl tu priekaištaudamas man nesugebi parašyti net vieno normalaus sakinio? Ar aš tave auginau, ar aš tave mokiau, kad tu man priekaištauji dėl savo neįgalumo? Neskaityk tu mano tų komentarų? Kas tave verčia skaityti? Aš ne tau rašau. Jie skirti ne tau, ponas Šarikovai. Ko lendi, kaip kiaulė ten, kur tavęs niekas neprašo?

stasys

Arčiau problemos. Na kas šiame pasaulyje idealus ? stasys ? NE .. gal Reigardas … nežinau . Mokytojai vėl gi būna įvairus . Vieniems geriau sekasi darbe, kitiems prasčiau .. bet kiek žmogus gali tobulėti savo srityje ? dešimt metu ..dvidešimt ..su nuolatiniu bandymu jo darbo sąlygas tobulinti ? Imtu ir pasakytu trisdešimt procentu mokytoju iki dvidešimtųjų nebereikia ir butu aišku , nebereikėtu mitinguoti , nebereikėtu apsimetinėti kad tos 18 val. kontaktiniu yra vertos tų mokamu ir prašomu pinigu iš biudžeto . Suka vieni komedija suka kiti o visuomenė klapsi ausimis ir piktinasi nežinia kuo . Jei vaiku neprigimdėme mielieji tai ko Jus norite ? būti išlaikytiniais su senomis sovietinėmis drapanomis ? Kas prisiims ta atsakomybės našta ? Skvernelis sako… Skaityti daugiau »

Raigerdas>Stasiui

Gerbiamas Stasį, jeigu jau pradėjote dėlioti teisinga vaga tas sėjamas bulves, tai ir toliau dėliokite, o ne šokinėkite nuo teisingo varianto, prie neteisingo. Štai čia jūs teisingai įvardinate problemą:”Jei vaiku neprigimdėme mielieji tai ko Jus norite ? būti išlaikytiniais su senomis sovietinėmis drapanomis ? Kas prisiims ta atsakomybės našta ?” Čia irgi geras jūsų pasiūlymas:” Gal ta mokytoju perteklių geriau perkvalifikuoti ir nusiusti į pagalba tiems kas nori gyventi Lietuvoje ir privalo išmokti Lietuvių kalbos ir rašto …” O štai čia jūs jau suvarėte į „pieną”, t.y. pro šalį: „Ministrės vietoje bučiau parūpinęs streikuojantiems ministerijoje ne tik kabinetu permiegoti bet ir patalpas kitiems reikalams .. atlikti”. Jūs tikriausiai, nelabai išmanote, kas yra darbas, gerbiamas Stasį. Kaip ne kaip, bet jie… Skaityti daugiau »

stasys

Na nereikia taip karštai reaguoti Reigardai , ..į klausimą kas išprovokavo ta miegojimą Švietimo ministerijoje nesunku atsakyti . Jei ne iš vakaro neatsargi Skvernelio replika apie 4 proc. streikuojančiu skaičių ir kad nebus atsižvelgta į ju reikalavimus , tos pagalvės butu likusios namuose . Tai dažnai daroma naujoko klaida politikoje skubant , o Skvernelis ir yra toks . Nereikia galvoti kad praktiškas protas gali būti visur ir visose problemose klijuojamas , o išsiaiškinus dar viena svetima plaukuota interesą rasime ir atsakymą problemai . Toks požiūris gana kenksmingas visuomenei ir tinka tik tam atvejui kai reikia po kritika slepiama populizmą atidengti . Ar tie miegantys švietimo ministerijoje mokytojai papuola po ta kategorija ? nežinau . Matote sėkminga švietimo reforma nesunku nusižiurėjus… Skaityti daugiau »

Emilija

Laikas eina, sklaidosi dulkės ir išryškėja vieninga linija valdžios veiksmuose. Pradedant susirinkusių žmonių šturmu Klonio gatvęje ir baigiant elgesiu su mokytojais – viską daryti, kad tik Lietuvoje neatsirastų pilietinė visuomenė. Kad sengalvėlė Lietuva ir toliauu liktų klusnių baudžiauninku šalimi. Kas tie, kas išgali nusipirkti tokios valdžios paslaugas?

17
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top