Vidmantas Misevičius | respublika.lt
Kad Lietuvoje apsigyvena vis daugiau užsieniečių iš Tadžikistano, Kirgizijos, Uzbekistano ar Azerbaidžano rodo ne tik statistika ar kelionės, išsikvietus pavežėją. Tai buvo akivaizdu, pamačius, kokia publika susirinko Katedros aikštėje švęsti Naujųjų metų.
Praūžus šventėms „Vakaro žinių” skaitytojai pasidalino savo įspūdžiais apie Naujųjų metų sutikimą centrinėje miesto aikštėje. Su redakcija bendravusius vilniečius nustebino čia susirinkusių užsieniečių skaičius.
„Na taip, užsieniečiai kaip ir gerai turizmo sektoriui, jeigu jie atvyksta į mūsų kraštą kaip turistai. Tačiau susidarė įspūdis, jog didžioji dalis susirinkusiųjų prie Katedros Lietuvoje apsistojo ilgesniam laikui ir tai, žinant bendras demografines tendencijas bei Europos vykdomą multikultūrizmo politiką, verčia nerimauti.
Juolab kad ir jų elgesys buvo ne tik šventiškas, kiek iššaukiantis, – atviravo vilnietė skaitytoja. – Vilnius lyg ir norėjo pasitikti metus nušviestas lazerių, o „svečiai” trypė, triukšmavo, leido fejerverkus. Buvo apsižodžiavimų ir su lietuviais. Miniai išsiskirsčius gatvės liko nusėtos šiukšlėmis, vienkartiniais puodeliais, stiklo šukėmis. Nesakau, kad čia užsieniečių nuopelnas. Tačiau jų prie eglės buvo tiek daug… „
Netrukus redakcija sulaukė kitų skaitytojų pastebėjimų apie tai, jog Vilniuje autobusus vairuoja atvykėliais iš Afrikos. Viešojo transporto vežėja bendrovė „Transrevis” apmokė ir įdarbino šešis piliečius iš Ganos Respublikos bei žada, kad netrukus jų bus dar daugiau. Kaip ir priklauso, sisteminė žiniasklaida tai bando pateikti kaip labai teigiamą pavyzdį, tačiau ne visi miestiečiai patenkinti tokiais sprendimais.
„Keistai skamba įmonės vadovų pareiškimai, jog esą darbas sunkus, todėl Lietuvos gyventojai nenori dirbti. Mokėkite padorius atlyginimus ir dirbančiųjų netruks!” – siūlė žmonės.
Panašias mintis išsakė ir socialinio tinklo „Reddit” vartotojai.
„Europėjam. Vietoj to, kad pakeltų atlyginimus ir taip savų pritrauktų, geriau atsivežam pigios darbo jėgos su visomis jų problemomis. Po 10-20 metų, jie tiek bėdų pridarys ir už tų bėdų šalinimą/maskavimą susimokėsime 4 kartus daugiau, nei kiek būtų kainavę elementariai saviems didesnius atlyginimus mokėti…” – rašė vienas.
„Čia vieni buvo pasiėmę kelis afrikiečius prie vilkikų. Tylūs, besišypsantys, supratingi, galvomis tik linksi, viskas gerai. Keletą reisų atliko idealiai prižiūrimi. Bet tuo viskas ir baigėsi, greitai teko išplėštus vilkikus iš nesaugomų aikštelių vokiečiuose patiems lietuviams parsivaryti, nes afrikiečiai „vairai” kažkur tiesiog dingo su kroviniu. Aišku autobusas ne vilkikas, vogti nėra ką, bet tiek daug vilčių nedėčiau”, – antrino kitas.
„Citata: „Natūralu, kad vairuotojai iš Ganos konkuruos su vietiniais vairuotojais savo inteligentiškumu, atidumu klientams. Be to, bus pašalintas vairuotojų trūkumas. Gal šiuo pavyzdžiu paseks ir pedagogai.” Ruoškitės pedagogai, jeigu dar atlyginimų prašysit, privešim afrikiečių, galės jie mūsų vaikus mokyti”, – perspėjo trečias.
Komentuoja Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas
Tai, kas vyksta, nėra atsitiktinis dalykas. Jis – planingas ir centralizuotas, nes užsienyje kuriamos migrantus įdarbinančios agentūros, o aukščiausi ES vadovai viešai teigia, kad migracija kaip reiškinys yra sveikintinas. Tiesa, kai kurios valstybės, įskaitant Švediją ir Prancūziją, ima keisti savo požiūrį į nevaldomus migrantų srautus, bet Briuselio pozicija nekinta – migracija yra pageidautina ir net turi būti stumiama.
Ši problema yra aktuali ne tik Vilniui, bet ir visai Lietuvai, kadangi dabartiniai valdantieji nuolankiai klauso Briuselio ir atveria duris naujoms atvykėlių bangoms. Afrikiečius įdarbinusios įmonės pavyzdys tik patvirtina, kad einama „teisingu keliu”.
Migracijos tikslas – kiek įmanoma daugiau „atmiešti” nacionalinių valstybių tautas, kad jos savo valstybėse sudarytų mažumas ir tokio instituto, kaip tautinė valstybė, nebeliktų. Jeigu lietuviai Lietuvoje taps mažuma, nebeliks klausimo dėl nacionalinės valstybės, dėl tautinės kalbos statuso, dėl šalies istorijos puoselėjimo ir t.t. Siekiama sunaikinti atskiras šalis ir suformuoti vientisą Europos Sąjungos „imperiją”. Šis rezultatas dar nepasiektas, bet procesai tik stiprės.
„Briuseliniai” jau nelabai tiki, kad svetimieji integruosis, nes mato Prancūzijos ir Švedijos pavyzdžius. Visi tai supranta ir žino, bet viena galima kalbėti, kita galvoti, trečia daryti. Europos Parlamentas pasirengęs balsuoti už beveik 270 sutarčių pakeitimą, kas leidžia peržiūrėti atskirų šalių ir Briuselio santykius bei naikinti veto teisę balsuojant. Jeigu ji bus atimta, mažosios šalys nieko nebegalės pakeisti, nes jų likimus spręs didžiosios.
Tai bus mūsų nacionalinės valstybės pabaiga (requiem) ir pripažinimas, kad išnykome. Na taip, turėsime savo tautinius-valstybinius atributus, tokius kaip Seimas ar prezidentūra, bet jie, geriausiu atveju, galės spręsti tik komunalinius klausimus, o visus rimtus sprendimus „nuleis” centras.
Taip pat nereikia turėti iliuzijų, kad pamatę, kaip mes čia gyvename, atvykėliai išvyks į turtingesnes šalis. Jeigu bus patvirtinta naujoji migracijos tvarka, bet koks migrantas bus sugrąžintas į tą valstybę, kurioje jis pirmą kartą buvo registruotas. Kad ir visi pabėgtų, kaip būdavo iki šiol, jie bus sugrąžinti, o kai „įleis šaknis”, kažką keisti bus vėlu.
Kažkiek situaciją gali pakeisti tik vis ryškiau Europoje veikiančios nacionalinės jėgos. Jas galima vertinti įvairiai, tačiau akivaizdu, kad ES vykdoma migracijos politika nepatinka ne tik švedams, bet ir vokiečiams ar olandams. Šiose šalyse vis didesnį populiarumą įgauna opozicinės tautinės partijos, tačiau vietos parlamento rinkimų radikaliems pokyčiams gali būti per mažai.
Visuomenė turi tai suvokti ir suprasti, kad į EP reikia siųsti ne maldeikienes, o tuos, kurie padarys viską dėl šalies tautiškumo išsaugojimo. Jeigu visuomenė taip galvos, pasirinkimas bus. Bet jeigu ir toliau balsuos už šypsenas bei pažadus, tai netrukus savo šalyje tapsime mažuma, o tada žlugimas taps nebeišvengimas.”