Paauglystė yra sudėtingas raidos amžius, kai keičiasi ne tik vaiko organizmas, bet ir savivoka. Šiuolaikinis vaikų raidos mokslas rodo, jog geriausios sąlygos vaikui pasiekti emocinę, intelektualinę ir dvasinę brandą bei išsiugdyti kritinį mąstymą yra nepradėti lytinių santykių paauglystėje. Paaugliai negali prisiimti atsakomybės už savo veiksmus, nes jų smegenų skiltis, atsakinga už kognityvinius gebėjimus, dar nėra subrendusi. Todėl norint suformuoti stiprią vaiko savivertę, išsaugoti jo žmogišką orumą nepažeistą, svarbu neskatinti pradėti lytinių santykių paauglystėje. Vaikai turi būti mokomi to, kas jiems yra geriausia.
Tačiau agresyviai propaguojamas lytinis švietimas turi aiškiai išreikštą komercinį suinteresuotumą išsiugdyti “vartotoją”. Jis siekia sudominti vaikus seksualiniais santykiais, o ne padėti jiems tapti kūrybinga asmenybe bei gyventi turiningą, asmens ir visuomenės sveikatai palankų gyvenimą.
Lytinis švietimas, skirtingai nei rengimas šeimai ir lytiškumo ugdymas, yra nukreiptas į pasekmių šalinimą, bet nepadeda išvengti rizikingo seksualinio elgesio. Lytinio švietimo propaguotojai klaidina visuomenę, jog padidinus prezervatyvų naudojimą, turėtų sumažėti lytiškai plintančių ligų, ŽIV/AIDS. Įrodyta, jog yra priešingai – suvartojamų prezervatyvų kiekis yra tiesiogiai proporcingas lytiškai plintančių ligų skaičiui. Hormoninės kontracepcijos vartojimas taip pat skatina paauglių lytinį aktyvumą ir nėra efektyvus mažinant tiek nėštumų, tiek abortų, tiek lytiškai plintančių ligų skaičių. Be to, egzistuoja sąsaja tarp ankstyvos seksualinės patirties ir paaugliui nepalankių psichoemocinių būsenų, aukštesnio depresijos dažnumo ir mėginimų nusižudyti.*
Suprantame, kad dalis mokinių yra lytiškai aktyvūs ir jiems turi būti teikiama jų amžiui tinkama informacija apie lytiškumą, kontracepciją ir lytiškai plintančias ligas. Tačiau ši informacija negali būti tokio pobūdžio, kuri skatina ar pateisina vaikų ir paauglių ankstyvus lytinius santykius. Paaugliams reikalinga formuoti požiūrį, jog negalima lytinių santykių atsieti nuo įsipareigojimo ir atsakomybės bei suniveliuoti iki lytinio malonumo siekimo.
Todėl mes, žemiau pasirašę Lietuvos gyventojai, pasisakome už lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programą, siekiančią padėti jaunam žmogui pasiekti emocinę brandą, kuri padeda lytinius santykius suvokti ne kaip trumpalaikio malonumo, tačiau kaip meilės, apimančios įsipareigojimą ir atsakomybę, dalį.
*Platesnę informaciją ir mokslinius duomenis su nuorodomis į šaltinius galite rasti čia.
Pasirašyti paticiją galima ČIA