Evelina Paltanavičiūtė-Matjošaitienė
Dalyvaujant Kauno miesto apylinkės teisme nagrinėjamose administracinėse bylose, iškeltose policijos per Garliavos šturmą nuo pareigūnų smurtinių veiksmų nukentėjusiems piliečiams neva „už teisėtų reikalavimų nevykdymą“ – ir asmeniškai, ir kaip stebėtojai – kyla nemažai klausimų. Į juos neatsako ir liudyti iškviesti policijos operacijoje dalyvavę pareigūnai.
Tarkim, stebint dailininkui Rimanto Radišausko bylos nagrinėjimą (teisėjas Bronius Varsackis), visų pirma, į akis krito tas faktas, kad byloje nėra dokumentų, kurie pagal Policijos veiklos įstatymą bei Policijos patrulių veiklos instrukciją privalo būti. Nėra pareigūnų tarnybinių pranešimų, kurie privalo būti surašyti po specialiųjų policijos priemonių panaudojimo. Nėra duomenų apie asmens laisvių suvaržymą ir pristatymą į policijos įstaigas.
Antra, liudyti iškviesti policijos pareigūnai neatsako į jiems pateiktus klausimus, tiesiogiai susijusius su tarnyba policijoje. Policijos pareigūnai į jiems pateiktus klausimus atsako: „nežinau, neprisimenu, negaliu atsakyti, negaliu pasakyti, negaliu komentuoti…“. Daugeliu atvejų teigia, kad nepažįsta kolegų, su kuriais tą 2012 metų gegužės 17-ąją dirbo. Taip pat negali komentuoti, kodėl neatliko veiksmų, kurie statutinėje tarnyboje yra privalomi.
Trečia, pateiktose vaizdinėse medžiagose neatsispindi faktai, kuriais asmuo yra kaltinamas ir kuriais remiantis inkriminuojami administracinės teisės pažeidimai. Vyrauja tendencija: kuo daugiau užduodi klausimų, tuo daugiau aiškėja įvairių faktų, liudijančių priešingas, nei teigia policija, aplinkybes, ir policijos atstovai tų faktų negeba paneigti. Visiška priešingybė tam, kaip elgiasi liudyti pakviesti paprasti žmonės, tuose įvykiuose dalyvavę piliečiai: jie atvirai ir drąsiai pasakoja apie tai, ką matė ir ką fiksavo savo mobiliaisiais telefonais ar fotoaparatais.
Nagrinėjant bylas padaroma ir daugiau teisės pažeidimų: ne tik R. Radišausko, bet ir kitų asmenų bylos yra nukeliamos ilgam laikotarpiui vien dėl to, kad į bylų nagrinėjimą neatvyksta šaukiami liudyti pareigūnai. Dėl to administracinė teisena yra tęsiama nepagrįstai ilgą laiką, nors įstatymas preziumuoja, kad tokio pobūdžio bylos turi būti išnagrinėjamos kuo greičiau.
Kartais ima atrodyti: teismai yra tapę pačių teisėsaugos institucijų įkaitais, kadangi pareigūnų liudijimai ir institucijų atsakymai skiriasi. Dažnai po bylos nagrinėjimo, kai ji vėl dėl kokių nors priežasčių būna nukeliama, kyla klausimas: kas meluoja – ar pareigūnas, kuris pasirašė, kad byloje nemeluos, ar įstaiga, kuri tokios priesaikos nedavė?
Manau, po šių bylų kils dar daugiau klausimų, į kuriuos reikės atsakyti.
Įstatymas niekam, net teisėsaugos institucijoms nesuteikia teisės bauginti žmones, juos šmeižti ir be pagrindo kaltinti. Kaip ir vilkinti procesus, skaičiuojamus ne dienomis, savaitėmis, o jau metais. Niekam nėra suteikiama teisė riboti asmens laisves. Įstatymas preziumuoja, kad už padarytus valstybės tarnautojų pažeidimus, kvalifikacijos neturėjimą atsako valstybė, kuri negeba užtikrinti savo darbuotojų kvalifikacijos bei savo piliečių teisių ir teisėtų interesų.
P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam
Gal pagaliau Lietuvoje išauš teisingumo ir tiesos rytas.Melas visada lieka melu, kas juo besinaudotų,ar politikos galiūnas, ar paprastas kerzaviniais avintis
liaudies tarnas.
Bet straipsnyje apie tai ir kalbama. Ir teisingai kalbama. Ir palyginimas geras. Nes policininkai tyli teismuose kaip eiliniai mafijos smogikai, kurie žino, kad jokiu būdu negalima išduoti savo bosų. Jei bent vienas jų pasielgtų garbingai ir pasakytų teisme tiesą, būtų apginta policijos garbė. Bet tam reikia drąsos, kurios eiliniai Kauno policininkai neturi.
Tie policininkai nusikalteliai. Jie zinojo kad daro nusikaltima ,bet del sotesnio kasnio sutiko . Ir kas juos pagimde .Prarade padoruma ,garbe ,viska prarade ,tarnauja savo nusikalteliams vadams . Ir jiems visai negeda ziureti savo vaikams i akis ,savo kaimynams ,giminems ,nes jie gavo kruvinu pinigu ,ju pilvai prikimsti.et ateis diena kai jiems BUS GEDA .
Tie Policininkai jau nebe zmones, jie tokios savokos kaip zmogus neteko tada kai sudalyvavo sioje smurto pries savo piliecius akcijoje, nuo tada jie gyvuliai, verti tik gailescio ir tiek… geda.
Nereiktų taip vienodai visų policininkų smerkti, nes jie yra statutiniai pareigūnai ir kai kuriuos iš jų „pakišo” operaciją planavę jų viršininkai, tarp kurių aukščiausi valstybės vadovai, sprendimą patvirtinę slaptame valstybės gynybos tarybos posėdyje. Apie tai liudija ir ten buvę žmonės, matę kai kurių eilinių policininkų akyse ašaras ne vien nuo ašarinių dujų…
Yra tokių įsakymų kuriuos reiktu nevygdyti,Juk jūs policininkai irgi žmonės,Lietuviai, kaip Jūs galite eiti priš savo tautą
tai tipo ne torpedos.
premiją gavo eiliniai už šturmą? Sužinosim, jei ne šiandien, tai rytoj.
Pirmiausia reikia pagalvoti,kaip įveikti gyventojų DISKRIMINACIJĄ, čia galėtų pasitarnauti kitų šalių patirtis, įveikiant kai kurių gyventojų sluoksnių diskriminaciją ir jiems taikomus dvigubus stsndartus. Kol Lietuvoje nebus suvienodinti elgesio standartai visoms visuomenės grupėms, tol gyvensime viename dideliame absurde. Bet iš kitos pusės žiūrint, tai pati TAUTA ir kalta dėl tokios padėties, į kurią papuolė. Kol ji bus prašytojo vietoje ir nesugebanti PAREIKALAUTI, tol su ja niekas nesiskaitys.
Kilo mintis, O gal lietuviai dar ne tauta o tik lietuviškai kalbančių žmonių minia. Tauta turi sugebėjimą organizuotis, nes ją kažkas vienija. Lietuvių, kol kas niekas nevinija, nei vargai, nei džiaugsmas. Gal tik krepšinis, bet ir tai labai abejotinai. Kai pagalvoji, tai šios tautos šansai išlikti, šiame pasaulyje, yra maži.
Su tavim visiskai nesutinku del ELGESIO STANDARTU. tokiu dalyku pasaulyje negali buti, kad visi gyvena pagal standartus kazkur uzrasytuose popieriuose.