Žinių radijas
Politologė, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja Ainė Ramonaitė „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ pareiškė, kad mes niekada neturėjom rimtų diskusijų kultūros. Aštrių debatų su aiškiomis idėjomis jau senokai nebuvo ir dabar jų nėra.
„Mes neseniai atlikom Lietuvos rinkėjų tyrimą. Tokio vieningo rinkėjo tipo šalyje nėra. Yra dalis žmonių, kurie turi pasirinkę tam tikrą partiją ir už ją ar už jos kandidatus nuolat balsuoja. Jiems svarbiau pati partija. Kad ir kokį kandidatą partija iškels, jie tą kandidatą ir parems. Nepasakyčiau, kad tai daroma dėl kažkokių materialių paskatų. Yra tokių šalių, tarkim Lotynų Amerikoje, kur tokios paskatos „pririša“ rinkėjus. Pas mus tokio ryšio nelabai daug yra, bet tokie žmonės turi tokį savotišką emocinį ryšį su partija. Ypač tai būdinga Tėvynės Sąjungos ir Socialdemokratų partijų rėmėjams“.
Politologė pabrėžė, jog, kad ir kaip būtų keista, Darbo partija turi daug tokių rėmėjų. Galbūt dėl to, kad ši partija labai daug investavo į partinę struktūrą ir jos išplėtimą visoje šalyje. Tokie rinkėjai, turintys partinį prieraišumą, yra labiau besidomintys politika ir yra labiau išprusę negu eiliniai rinkėjai.
„Mes niekada neturėjom rimtų diskusijų kultūros. Aštrių debatų su aiškiomis idėjomis jau senokai nebuvo ir dabar jų nėra. Tokią aštresnę idėjų kovą galėtų paskatinti konkurencija, bet ta konkurencija turėtų greičiau būti pačiose partijose nei „iš šono“. Štai prisiminkim, kad buvo bandymų įsiveržti į kandidatus visai kitokio tipo žmonėms. Turiu omenyje verslininką Vladą Lašą, kuris galbūt turėjo netikėtų idėjų. Bet tokiems žmonėms sunku patekti į rinkiminę kovą, nes jie neturi savo užnugaryje partijos. Pagaliau ir rinkėjai supranta, kad žmogus, įšokęs iš kitos sferos į politiką, gal ir nėra pats tinkamiausias“.
Anot A. Ramonaitės, JAV iškyla labai stiprūs lyderiai, nes partijų viduje yra labai didelė konkurencija dėl to, kad kandidatuos. Todėl prasimuša patys gabiausi, kurie, viena vertus, turi idėjų, bet, kita vertus, moka jas gražiai dėstyti. Jeigu politikas, nors ir turintis idėjų, nemoka jų išdėstyti, irgi nieko gero iš to neišeina. Jeigu tų idėjų politikas apskritai neturi, lieka tik viešųjų ryšių triukai.
„Visi jau tarsi nurašė prezidento rinkimus, kad jie bus neįdomūs. Aš jų nenurašyčiau, nes yra ir šiek tiek netikėtų kandidatų, kaip, tarkim, Naglis Puteikis. Dabartinė situacija tokia, kad dvi iš svarbiausių parlamentinių partijų savo kandidato iš viso nekėlė paremdami dabartinę prezidentę. Bet tai Lietuvos specifika, turint omenyje, kad prezidentas po rinkimų nebegali priklausyti partijai, turi suspenduoti narystę, partijai netgi savotiškai rizikinga kelti savo kandidatą vien dėl to“, – sakė politologė.
Visos laidos „Dienos klausimas“ klausykite ČIA.