„Naujasis Židinys-Aidai“ | 2015 (7)
Mielas prieglobsčio prašytojau, jei nori pritapti mūsų šalyje, tau teks daug mokytis. Visų pirma turėsi išmokti mėgautis sveikatingumu. Mums patiktų, jei tu, atsisakęs savo religijos, atsiduotum jogai, bėgiojimui ir ekologiškoms daržovėms. Būtų puiku, jei sveikatingumo kultas tave tiesiog apsėstų. Tokio pobūdžio fanatizmas, skirtingai nei religinis, yra mums priimtinas.
Taip pat būsime dėkingi, jei nemanysi, kad dėl to gyvenimas kartais gali pasidaryti nemalonus. Tikras danas yra įsitikinęs, kad jis arba ji jau gimė kraujyje turėdami nuskausminamųjų, malšinančių visa, kas kelia skausmą. Jei tik pajusi skausmą – o skausmą, mūsų požiūriu, gali sukelti tiek didelis užimtumas, tiek bet kokie netikėtumai – skubėk iš karto registruotis dėl nedarbingumo.
Atvykai į šalį, kurioje nuolat mažinamos pakuočių apimtys, šilumos ir benzino vartojimas. Mums rūpi, kad sutrumpėtų ne tik visos eilės, bet ir sumažėtų elektronikos komponentai. Maža to, itin daug sunkaus darbo įdedame mažindami savo kūno apimtis.
Jei kada prasilenksi su bėgančiu ir pūškuojančiu danu, žinok – jis sportuoja norėdamas sublogti. Prieš daugelį metų siekėme sumažinti savąjį ego, anuomet laikraščiai jautriai kvietė pirmiausia gyventi ne dėl savęs pačių, bet dėl kitų džiaugsmo. Tačiau tai jau praeitis. Šiandien rūpinamės ne savojo ego, bet kūno mažesniais gabaritais.
Tu atvykai į tokią šalį, mielas prieglobsčio prašytojau, kurioje tikimasi, kad mirsi dėl tos pačios priežasties, kaip ir mes visi. Mums pavyko sumažinti mirčių nuo širdies kraujagyslių ligų skaičių. Tikimės, kad artimiausioje ateityje galutinai įveiksime rūkymo sukeltas ligas, vėžį ir kitus negalavimus. Siekdamas geriau integruotis, ir tu turėtumei mirti kaip mes – nuo vienatvės, nuobodulio, atskirties, nusivylimo ir baimių.
Kontrolė mums, danams, yra labai svarbi, todėl tikimės, kad kiekvienas, siekiantis tapti mūsų tėvynainiu, taip pat kaip ir mes, negalės pakęsti nelauktų svečių. Juk tai visiškai nekontroliuojama. Jie užklumpa mus nepasidažiusius, ant grindų voliojasi alaus buteliai, tualetas prišnerkštas, o kriauklė priskretusi senų maisto likučių.
Tokie svečiai griauna įvaizdį, kurį kiti turėtų apie mus susidaryti. Apskritai mums nepatinka jokios staigmenos. Taigi jei nori integruotis, privalai išmokti, kad netikėtumų tiesiog nebūna.
Humoras Danijoje daug ką reiškia. Mums labai patinka anekdotai, nes jie nustebina. Nors šiaip staigmenų negalime pakęsti. Todėl siekiantys sėkmingos integracijos turėtų elgtis taip, kaip dauguma danų sutuoktinių. Jie iš anksto susitaria, ką vienas kitam dovanos ypatingomis progomis. Vyras gauna dulkių siurblį, o žmona – žiemines padangas automobiliui.
Dar geresnės integracijos galima tikėtis tuomet, kai netikėtų dovanų visiškai atsisakoma ir pereinama prie self-gifts (vedinys iš selfies). Self-gifts privalumas yra tas, kad jos niekuomet nenustebina. Kas kartą gauni tai, ko nori. Gyvenant Danijoje, svarbu užkirsti kelią bet kokiam netikėtumui, bet kokiai nemaloniai, gražiai ar blogai gyvenimo staigmenai ir toleruoti tik tai, kas kasdieniška.
Prieglobsčio prašytojau! Jei nori būti danas, privalai pamilti protą. Juk būtent proto dėka šiandien turime užeigas be dūmų, kavą be kofeino, plaktą grietinėlę be riebalų, vyną ir alų be alkoholio, virtualųjį seksą be kūnų kontakto.
Jei tau pavyks pritapti Danijoje, atkreipk dėmesį į tai, kad kiti neturi daugiau už tave. Lygybė mums svarbesnė už laisvę ir teisingumą, svarbesnė už meilę.
Privalai manyti, kad valdžia teisingai daro kaupdama duomenis apie tavo keliones ir saugodama juos penkerius metus. Turi būti dėkingas už tai, kad savivaldybių interneto svetainėse sudėti mygtukai, kuriuos paspaudęs gali įskųsti kaimynus, darančius ką nors draudžiama.
Svarbu, kad išmoktum mūsų kalbą. Uoliai klausykis radijo ir televizijos laidų vedėjų. Jie yra ištobulinę meną nieko nepasakyti. Pasišnekučiavimas apie nieką – tai ženklas, kad mes, danai, linkime vieni kitiems gero. Tai reiškia, kad turėsi išmokti vartoti klišes. Viena iš svarbiausių – „aš noriu įnešti pokyčių“. Kai žmonės paklaus, kaip tau sekasi, turėtum atsakyti: „Kopiu į kalną“. Dėl šios klišės Danijos lygumose šimtui gyventojų tenka daugiau visureigių nei kalnuotose Norvegijoje ir Švedijoje.
Rašydamas motyvacinį laišką, pasinaudok mūsų patarimu ir atkreipk darbdavio dėmesį į tai, kad esi labai komunikabilus, kad gliaudai problemas kaip riešutus, kad tau patinka vienu metu žongliruoti keliais kamuoliukais. Jei prireiktų ieškoti gyvenimo draugės, svetainėje dating.dk rašyk, kad ieškai tikros moters. O jei esi moteris, rašyk, kad esi kieta ir ieškai princo ant balto žirgo.
Visų svarbiausia, kad sveikindamasis išmoktum sakyti „hej“. „Hej“ – tai trumpinys iš „her er jeg“, kuris reiškia „štai ir aš“. Susitikęs ką nors, žinok, kad svarbiausias yra ne kitas žmogus, bet tu pats. Būtent dėl šios priežasties Danijoje sveikindamiesi mes liovėmės linkėti vieni kitiems ko nors gero, todėl daugiau nebesakome „laba diena“, „labas vakaras“ ir „viso gero“.
Taigi žodeliu „hej“ pabrėžiame, kad esame čia. Kadangi bijome mirties, išsiskirdami nevartojame atsisveikinti skirto žodžio „farvel“, bet pasitelkiame „hej“ ir padvigubiname jį. Tuomet atsisveikinimas virsta dvigubu prisistatymu.
Mielas prieglobsčio prašytojau, apsistoti Danijoje – tavo didysis šansas. Kas žino, kaip tau pasiseks, gerai ar prastai? Tačiau vien jau tai, kad apsisprendei palikti savo tėvynę ir atsikraustyti į mūsų šalį, yra labai nedaniška. Iš to galima spręsti, kad tavo integracija bus sunki.
Mes, danai, norime stabilumo. Rizikuoti drįstame tik pirkdami loterijos bilietą už 40 kronų. Tačiau rizikuoti gyvybe, kaip pasielgei tu, – apie tai mes nė nesapnuojame.
Mūsų darbo vietos nuolatinės, pažiūros nusistovėjusios, o rutina įaugusi į kasdienybę. Nenorime turėti nieko bendra nei su jausmų ar minčių didybe, nei su dideliais iššūkiais. Savo gyvenime norime išlaikyti status quo. Viskas turi būti kaip visuomet.
Ar gali mums pažadėti, pabėgėli, kad tuo atveju, jei įsikursi Danijoje, viskas ir toliau liks, kaip buvę?
Trumpai apie autorių: Poul Joachim Stender (g. 1956) – Danijos liuteronų bažnyčios kunigas, Kirke Saaby ir Kisserupo parapijų klebonas, rašytojas, tinklaraštininkas, teologijos ir biblinės kulinarijos kursų bei kelionių vadovas.
Tekstą, publikuotą Danijos dienraštyje Politiken, iš danų kalbos vertė Giedrius Tamaševičius.