Povilas Urbšys. Apie A. Šindeikio penktąją koloną

Prisipažinsiu: advokato Algimanto Šindeikio reakcija dėl to, kad jo publikacija buvo paskelbta Tiesos.lt portale, mane asmeniškai nustebino. Ypač tas atvirai pademonstruotas susierzinimas dėl to, jog Tiesos.lt portalas išdrįso pateikti jo nuomonę kitu formatu. Ir taip pasielgė žmogus, mėgstantis kalbėti apie laisvą žodį, žmogaus teises. Bet, pasirodo, tas kalbėjimas yra skirtas tik tam tikrai visuomenės daliai, t.y. tik išrinktieji pas mus gali spręsti, kas yra demokratija, kas yra žmogaus teisės. O bet kuris, mąstantis savarankiškai, pavadinamas grėsme demokratijai ir iškart įrašomas į penktosios kolonos gretas.

Bet jeigu mums išties rūpi išsiaiškinti, kas kelia pavojų demokratijai mūsų valstybėje, tai aš manyčiau, kad didžiausia jai grėsmė kyla dėl įtakos grupuočių, kurios formuoja politinę galią. Toms grupuotėms priklausantys žmonės nėra rinkti ir dėl to neprivalo niekam atsiskaityti, bet pasinaudodami savo finansinėmis galiomis ir savo sukurta informacine erdve daro įtaką politiniams sprendimams. Ką tai turi bendra su demokratija?

„Veidas“ daug dėmesio skiria analizuoti situaciją mūsų valstybėje ir už jos ribų, ir tarsi jam nebereikėtų priminti, kad tai, kas įvyko šiandien Rusijoje, yra pasekmė to, jog buvo bandoma įtikinti, kad demokratija turi būti valdoma per nusikalstamą valdžios vertikalę.

Dabar norėtųsi paklausti, kiek pats „Veidas“, kritikuodamas Putino Rusijos valdomą demokratiją, prisideda kuriant tokią demokratiją Lietuvoje, kuri kažkodėl ima panašėti į veidrodinį Putino valdomos demokratijos atvaizdą? Nepaisant antiputiniškos retorikos Lietuvoje yra formuojama valdžios vertikalė, kurioje savarankiškai piliečių valios išraiškai nebelieka vietos – visiškai taip pat, kaip Rusijoje. Jie turi tenkintis ta vieta, kurią nurodo esantys valdžios vertikalės viršūnėse: išrinktoji prezidentė, jai paklūstančios biudžetinės partijos, Konstitucinis Teismas, politines galias aptarnaujančios žiniasklaidos priemonės ir finansinės grupuotės, finansuojančios ir politines galias, ir žiniasklaidos – informacines – erdves.

Ir šioje galių piramidėje piliečiai yra paskutinėje vietoje. Į valdžios vertikalę įtrauktos žiniasklaidos priemonės nėra suinteresuotos jiems teikti nešališką, objektyvią informaciją – jie paverčiami manipuliacijų objektais. Kas yra balta, o kas yra juoda, nusprendžia tie, kurie įsitaiso piramidės viršūnėje. Ir be galo susierzina, jei atsiranda tokių, kurie su tuo nesutinka.

Didžiausią grėsmę Lietuvai kelia ne Rusijos ginklai ar slaptieji agentai, o jos įtaka formuojant suvokimą, kas yra valdžia ir demokratija. Todėl Lietuvai labiausiai kenkia būtent tie, kurie Lietuvoje įtvirtina veidrodinį putiniškosios valdomos demokratijos modelį, kai pilietines galias uzurpuoja valdžios vertikalė.

Tad ir norisi paklausti garbių ponų: kas, jūsų manymu, gins Lietuvos valstybę? Negi jūs manote, kad ją gins tas pilietis, kuris netiki savo galiomis? Juk žmogus, praradęs pasitikėjimą savimi, savo valstybe, tikrai neaukos savo gyvybės už valstybę, sutapatinamą su valdžia, kuriai jis nerūpi. Kada valdžios vertikalės formuotojai suvoks, kad nacionalinio saugumo garantas yra Lietuvos žmogus, kuris jaučiasi atsakingas už savo šalies likimą?

Advokato A.Šindeikio norėtųsi paklausti: kaip, jo nuomone, būtų galima paaiškinti, kad tie, kuriuos jis apkaltino esant penktąja kolona, jau kitą dieną po akivaizdžios, atviros karinės agresijos prieš Ukrainą surengė piketą prie Rusijos ambasados? Ir kodėl tame pikete nebuvo matyti „Veido“ leidėjo ir redaktorių, taip mėgstančių postringauti apie kietąsias ir minkštąsias Rusijos galias bei lengva ranka skirstanči Lietuvos visuomenę į savus ir svetimus? Galų gale – kodėl nė vienoje oficiozinėje viešojoje erdvėje nebuvo įvardyta, kad šią akciją organizavo Lietuvos sąrašas, pasak A.Šindeikio, penktoji kolona?

Esu įsitikinęs: kol yra visuomeninių jėgų, kurios išdrįsta formuoti kitokią nuomonę, nei mums rodo veidrodinį Rusijos valdomos demokratijos atspindį Lietuvoje kuriantys oficiozai, dar yra vilties, kad mūsų pilietinė visuomenė dar nėra galutinai sterilizuota. Kaip negali būti tarybinės demokratijos, taip negali būti ir valdomos demokratijos – ar Rusijoje, ar Lietuvoje, nes normalios demokratinės valstybės valdžios vertikalės viršūnėje yra tos valstybės piliečiai. Deja, pas mus net Konstitucinis Teismas valdomos demokratijos labui paaukojo valstybės piliečių suverenias galias. Būtent tai Lietuvos Sąrašo Taryba ir pareiškė. Ir būtent tai papiktino advokatą A. Šindeikį ir Co.

P.S. A. Šindeikiui parūpo, kas yra pilietinio portalo Tiesos.lt savininkai. Matyt, žurnalo „Veido“ leidėjas A. Šindeikis išdrįs įvardyti, kas yra žurnalo savininkai, kokiu verslu jie verčiasi ir kiek „Veido“ leidyba turi įtakos jų verslo pelningumui.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
30 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
30
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top