Povilas Urbšys apie „amžinuosius kanclerius“, arba Kas iš tiesų priima sprendimus?

Jūsų dėmesiui siūlome Alfa.lt žurnalisto Gyčio Pankūno publikaciją „Ministerijų neliečiamieji – pilkieji kardinolai, kuriems rotacija negresia?“ (ČIA). Joje ne tik pristatoma dar viena Lietuvos valdymo sistemos reformos detalė – Valstybės tarnybos įstatymo pataisa, kuri įtvirtintų „nepakeičiamiesiems“ itin skausmingą rotaciją, bet ir praskleidžiama širma nuo numanomos, bet ligi šiol ir pačių politikų, ir žiniasklaidos nutylimos tikrovės – „amžinųjų kanclerių“ ir jų tikrųjų galių.

Kaip Alfa.lt sakė Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto (VVSK) pirmininkas, LVŽS atstovas Povilas Urbšys, jis įžvelgiąs pavojų, kad dabartinė sistema, įtvirtinusi „amžinųjų kanclerių“ pareigybę, sudaro jiems sąlygas tapti „šešėliniais ministrais“, o per rinkimus susiformavusios daugumos paskirtuosius ministrus paverčia simbolinėmis figūromis:

„Kai kuriais atvejais susidaro įspūdis, kad ministerijas valdo ne ministrai, atėję trumpam laikui, o būtent kancleriai. Galbūt galima perfrazuoti seną posakį – „atėjo kancleriai visiems laikams“.

Nors ateina nauji ministrai, susiformavus naujoms politinėms daugumoms po Seimo rinkimų, bet kažkodėl jie palieka kanclerius, kurie tiko visoms politinėms daugumoms. Kai kas gali pasakyti, kad tai yra aukšto rango profesionalai. Galbūt, bet tik tiek, kad bet koks aukšto rango profesionalas savo pareigose neturi pasijausti amžinai nepakeičiamas.

Pasikeitus politinei daugumai, pasikeičia ministras, bet tam tikras kontingentas ministerijose nesikeičia dešimtmečiais ir savotiškai po kiek laiko ministras yra įsiurbiamas ir jis tampa tik tos sistemos dalimi“, – kaip rašo Alfa.lt, svarstė P. Urbšys.

Aptardamas „nepakeičiamųjų“ problemą, P. Urbšys pabrėžė, kad kyla dar vienas ne mažiau svarbus klausimas. Kadangi ministerijų kancleriai dažniausiai imasi atsakomybės ir už viešųjų pirkimų organizavimą, P. Urbšiui atrodo, pasak Alfa.lt, jog „ilgainiui nesikeičiant ministerijų biurokratiniam aparatui, kuriam diriguoja kancleriai, gali kilti įtarimų dėl valstybės lėšų naudojimo skaidrumo“.

„Gal todėl nėra ko stebėtis, kad dešimtmečiais nesikeičia situacija kai kuriose ministerijose ir ministerijoms pavaldžiose įstaigose dėl viešųjų pirkimų? Jokių pokyčių neįvyksta, nes figūruoja tie patys tarpininkai, tie patys laimėtojai, ir tai kartojasi metai iš metų. Kas nesikeičia, tai nesikeičia tie asmenys, kurie įtakoja palankių sprendimų priėmimą tam, kad gautų pelną tie, kurie tuos pelnus iš valstybės ir savivaldybių užsakymų gauna jau kurį laiką.

Tarsi yra žmonės, kurie saugo tam tikrą sistemos dalį, į kurią niekas nesikėsintų, kur nuo amžių sutarta, kas, kam ir po kiek“, – savo įžvalgomis su portalu Alfa.lt dalijosi P. Urbšys.

Visą straipsnį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top