Kaip jau rašėme, praėjusį ketvirtadienį generaliniui prokurorui paskelbus apie savo ketinimus prašyti Seimo panaikinti Gintaro Steponavičiaus teisinę neliečiamybę ir pasidalijus įtarimais, jog galimai ir Liberalų sąjūdis sulaukęs neteisėtos koncerno „MG Baltic“ paramos, jaunasis konservatorių vadas Gabrielius Landsbergis savo veidaknygės paskyroje suskubo pasamprotauti:
Arba jie visi investavo į nekilnojamajį turtą Nidoje, arba liberalų partijos vadovybė yra sistemiškai korumpuota.
Gintaras turi atsisakyti Seimo nario mandato nesiteisindamas ir nelaukdamas svarstymų Seime.
O Tėvynės sąjungoje šiandien pradėsime diskusiją dėl tolimesnio bendradarbiavimo su Liberalų sąjūdžiu.
Ką tokie TS-LKD partijos lyderio Gabrieliaus Landsbergio pareiškimai reiškia?
„Tai, ką daro G.Landsbergis, jau panašu ne į bandymą parklupdyti liberalus, bet į kontrolinį šūvį“, – taip tokias kalbas įvertino Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Povilas Urbšys.
„Lietuvos ryto“ žurnalisto Tado Ignatavičiaus paprašytas pakomentuoti pasikeitusią jaunojo politiko retoriką buvęs Valstiečių ir žaliųjų sąjungos derybininkas prisiminė, kad dar rudenį TS-LKD vadas buvo kitokios nuomonės ir net siekė į derybas dėl galimos koalicijos įtraukti ir Liberalų Sąjūdį, o visus perspėjimus, kad po rinkimų pratęstas korupcijos bylos tyrimas gali plėstis ir atsirasti daugiau įtariamųjų, ignoravo. Tuo metu G. Landsbergis „tik reikalavo „valstiečių“ nekaltumo įrodymų, o liberalų dėmės jam tada visai nerūpėjo“, – pasakojo P.Urbšys.
Žurnalisto teigimu, parlamentarą stebina ir tai, kad dabar konservatorių lyderis siūlo savo ilgalaikiams partneriams tikrintis melo detektoriumi, nors rudenį, per derybas dėl valdžios, jis visiškai nekreipė dėmesio į didelę tikimybę, jog G.Steponavičiaus statusas byloje, ypač po kratų, atliktų vasarą jo įkurtame fonde, gali būti pakeistas.
Tiesa, tąkart ir Liberalų sąjūdžiui buvo nepriimtina, kad konservatoriai su jais elgiasi lyg vyresnysis brolis ir „derasi už juos neprašomi“, nors patys į koaliciją jie ir nesiveržia. Kaip jau skelbėme, antrą kartą nuo TS-LKD partijos Liberalų sąjunga atsiribojo tada, kai nesutiko sudaryti sutarties dėl G.Landsbergio galimybės užtimti Seimo opozicijos lyderio postą. P. Urbšio manymu, „gali būti, kad jis liberalams negali atleisti ir už tai. Kai negali natūraliu būdu tapti lyderiu, tada bandai tokiu save parodyti“.
Žurnalisto teigimu, parlamentarui atrodo, jog G.Landsbergis, taip dažnai keičiantis nuomonę apie anksčiau strateginiais partneriais laikytus liberalus, „tai daro ne vien tik dėl politinės konkurencijos“. „Panašu, kad konservatorių lyderis nori tapti teisuoliu, savotišku vyriausiuoju politikos tvarkytoju, kuris vienintelis žino, kurie yra geri, kurie blogi ir ką galima patraukti baudžiamojon atsakomybėm, ko ne“, – su lrytas.lt savo svarstymais dalijosi P.Urbšys.
Darsyk Liberalų Sąjūdis atsiribojo nuo konservatorių per balsavimą dėl leidimo panaikinti M.Adomėno teisinę neliečiamybę. Tąkart konservatorius, išėjusius iš Seimo posėdžių salės, palaikė „tvarkiečiai“ bei lenkai, tačiau Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai – ne. Šios frakcijos narys, Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas Vitalijus Gailius, raginęs balsuoti už tai, kad M.Adomėno teisinė neliečiamybė būtų panaikinta, P. Urbšio manymu, bus patekęs į G.Landsbergio nemalonę. Taip parlamentaras įvertino iš konservatorių lyderio nuskambėjusį raginimą V.Gailiui trauktis iš Seimo Antikorupcijos komisijos vadovo posto.
Tačiau P. Urbšio teigimu, G. Landsbergis „praleido progą patylėti“, mat tokie pareiškimai labai jau „panašūs į kerštą“ už V.Gailiaus vadovautos komisijos išvadą, padarytą prieš metus atlikus parlamentinį tyrimą („Dėl A.Landsbergienės veiksmų siekiant gauti naudos iš valstybinės įmonės, valstybė galėjo patirti didelę žalą“). Be to, Komisija paprašė, kad valstybės įmonės ir Karalienės Mortos mokyklos sutartį įvertintų ir Valstybės kontrolė. Kaip pabrėžė P. Urbšys, tokios TS-LKD lyderio kalbos „jau tikrai panašu į kerštą už G.Landsbergio žmonos Austėjos verslui nepalankias šios komisijos išvadas. Po jų žlugo šiam verslui plėstis labai patrauklus projektas“.
P.Urbšio teigimu, G.Landsbergis šiuo metu „talžo liberalus“, nes būtent tai konservatoriams yra „naudinga“. „Juk E.Masiuliui dar nebuvo pranykusios antrankių žymės ant rankų, kai G.Landsbergis susikrovė lagaminus ir grįžo į Lietuvą“, – sakė parlamentaras.
Kas be ko, šis kandalas tapo puikia proga persivilioti dalį Liberalų sąjungos rinkėjų, nusivylusių jais dėl E. Masiulio skandalo – siekdami šio tikslo, pasak Seimo nario, konservatoriai per rinkimus aukojo net savo vertybes.
„Bet dabar konservatoriai mato, kad liberalai atgauna jėgas, gal net stiprėja. Todėl G.Landsbergis bando užšokti ant naujos korupcijos skandalo bangos, pamiršdamas, kad ši byla dar visai neseniai jam netrukdė su liberalais dėtis į krūvą. Tada jam buvo naudingiau liberalus vestis kartu ir galutinai ištirpdyti savo šešėlyje. Dabar interesai keičiasi, todėl reikia tų kontrolinių šūvių, kad liberalai daugiau neatsigautų“, – lrytas.lt sakė P.Urbšys.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.