lrytas.lt
Prezidentė Dalia Grybauskaitė pajuto grėsmę, kad tyrimas dėl neteisėtos verslo įtakos politikams į viešumą gali iškelti ir jos sąjungininkų konservatorių paslaptis, todėl nuspaudė stabdžius. Tokiais įtarimais pasidalijo Seimo narys Povilas Urbšys.
Valdančiosios Seimo valstiečių frakcijos gretas palikęs P.Urbšys įsitikinęs, kad po Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimo nebus nieko panašaus į politinės atominės bombos sprogimą, kaip žadėta.
Pasak politiko, D.Grybauskaitė valstybės sąskaita išsivalė vadinamajame tulpių pašto skandale suterštą savo mundurą ir šią savaitę pasiuntė aiškų signalą – iš anksto nubrėžtų raudonųjų linijų nevalia peržengti. Būsimojo parlamentinio tyrimo sėkme P.Urbšys abejojo ir pernai rudenį, kai jis buvo pradėtas.
Iki birželio 1-osios pratęstas tyrimas eina į pabaigą. Kaip manote, ar Seimo komitetui pavyko sulaužyti nusistovėjusias politinio žaidimo taisykles ir peržengti tas raudonąsias linijas? – „Lietuvos rytas“ paklausė P.Urbšio.
Pačioje pradžioje, kai buvo diskutuojama dėl šios komisijos sudarymo, NSGK vadovas Vytautas Bakas viešai pripažino, kad dėl tyrimo krypčių tariamasi ir su prezidentės patarėjais.
Manau, iš pradžių Prezidentūra šį tyrimą vertino gana skeptiškai. Aišku, kad į politikų rankas patenkanti jautri žvalgybinė informacija gali sukelti neprognozuojamų politinių pasekmių.
Todėl turėjo būti susitarta, kokia informacija politikams bus pateikta.
Žalia šviesa buvo įjungta tik gavus patikinimą, kad tyrimas palies tik tas verslo grupes, kurios vienaip ar kitaip yra patekusios į prezidentės nemalonę.
Taip ir turėjo įvykti. NSGK jau buvo suvirškinęs su Prezidentūra suderintas Valstybės saugumo departamento (VSD) jam pateiktas pažymas ir pagal iš anksto sutartą scenarijų pradėjo rašyti išvadas.
Vyko tik slaptos medžiagos išslaptinimo procedūros, dėl to mėnesiui buvo pratęstas darbo laikas.
Bet „Lietuvos ryto“ netikėtai paviešintas prezidentės susirašinėjimas elektroniniais laiškais su buvusiu Liberalų sąjūdžio lyderiu Eligijumi Masiuliu viską gerokai sujaukė.
Kilus skandalui iš pradžių prezidentė aiškino, kad jai buvo žinoma apie įtartinus politikų ryšius su koncernu „MG Baltic“.
Ji vylėsi, kad NSGK savo išvadose išdrįs atskleisti daugiau politikų ir verslo sąsajų, įvardins konkrečius asmenis, kaip buvo daroma įtaka, kokiems Seimo nariams ir kas kieno rankomis tai darė.
Prezidentės raginimas buvo išgirstas ir netrukus pasirodė dar vieną politinę audrą sukėlusi garsioji VSD pažyma.
avaitę prezidentė atliko atbulinį salto. D.Grybauskaitė nusimazgojo rankas, o visuomenei informaciją apie „MG Baltic“ jos skatintas teikti VSD buvo apkaltintas vos ne kaip veikiantis prieš valstybę. Nes šalies vadovė pasakė, kad tai nebuvo naudinga valstybei, o naudinga „MG Baltic“ gynybai ir valstiečiams.
Iš jos lūpų jau išgirdome žinią, esą Seimo tyrimas yra selektyvus, kad dabar vyksta tik politinis žvalgybinės informacijos atrajojimas, kuris neturi teisinių pasekmių. Mano galva, prezidentė nusprendė, kad reikia stabdyti politikų užmojus išplėsti tyrimo ribas ar paviešinti dar daugiau informacijos.
Kodėl?
Pradėta pavojingai artėti prie tų raudonųjų linijų, kurias peržengus kiltų grėsmė prezidentės sąjungininkams ir jai pačiai.
Vis dėlto buvo garsiai žadama, kad NSGK tyrimas atskleis ir daugiau verslo grupių, kurios darė įtaką ne tik liberalams, bet ir kitų partijų politikams, ypač buvusiems valdžioje konservatoriams, socialdemokratams.
Žmonės turbūt jausis nuvilti, jei vėl viskas dešimčiai metų nuguls į VSD stalčius?
Tai, kas vyko pastarosiomis savaitėmis, labai primena 2013 metų rudenį vykusią D.Grybauskaitės skiepų istoriją, kai iš rūmų S.Daukanto aikštėje buvo nutekinta slapta VSD informacija apie Kremliaus planuojamas aktyvias atakas prieš mūsų šalies vadovę.
Tada prezidentė be jokių skrupulų dėl siaurų asmeninių politinių interesų pasinaudojo ne tik VSD, bet ir savo patarėja Daiva Ulbinaite. Po teisėsaugos presu tada buvo pakišta ne tik ji, bet ir iš patarėjos slaptą informaciją gavę žurnalistai.
Ši skiepų istorija tada postus kainavo ir generaliniam prokurorui Dariui Valiui, ir VSD vadovui Gediminui Grinai. Vienas atsidūrė eilinio prokuroro kėdėje, kitas – gatvėje. Taip atsitiko, nes jie nesugebėjo užtikrinti sklandžios prezidentės skiepų procedūros. Dabar ir vėl matome kažką labai panašaus.
Tik dabar prezidentė skiepijasi ne nuo Kremliaus propagandos, o nuo paskelbto jos elektroninio susirašinėjimo su E.Masiuliu, kuris, regis, buvo ne tik jos favoritas, bet ir tarpininkas su „MG Baltic“.
Kaip ir prieš ketverius metus, taip ir dabar skiepams buvo panaudota VSD informacija. Tiesa, dabar ji buvo išslaptinta. Praėjus trims savaitėms po žvalgybinės informacijos atskleidimo VSD kreipėsi į Generalinę ….