Povilas Urbšys: „Šiandien Seimas išsaugojo institucinę ir žmogiškąją savigarbą – nepanorėjo tapti Prezidentės šlepetėmis“

Parlamentarai antradienį slaptu balsavimu nepritarė ir antrajai prezidentės pasiūlytai kandidatūrai į generalinius prokurorus: už Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkės Editos Dambrauskienės kandidatūrą balsavo 50 Seimo narių, prieš – 49, dar 19 susilaikė.

Birželio 16 d. panašiomis aplinkybėmis Seimas atmetė Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio kandidatūrą į generalinius prokurorus: už šį kandidatą balsavo 46 Seimo nariai, 50 buvo prieš, 19 parlamentarų susilaikė.

Laikinai Generalinei prokuratūrai nuo birželio vidurio, kai baigėsi Dariaus Valio kadencija, vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

Kalbos prieš balsavimą Seimo narių nuotaikų neatspindėjo, atvirkščiai – Seimo didžiųjų frakcijų atstovai žarstė komplimentus kandidatei.

Konservatorius Stasys Šedbaras, pristatydamas savo TS-LKD frakcijos poziciją, siūlė E. Dambrauskienę vertinti ne pagal „kažkokius raštus ir nepatvirtinus faktus“ (daugiau apie juos skaityti ČIA), bet pagal kompetenciją. „Pretendentė pagal savo vadybinius gebėjimus, patirtį ir viziją, kaip turi dirbti prokuratūra, įrodo, kad yra tinkama dirbti šias pareigas“, – tvirtino S. Šedbaras ir žadėjo, kad konservatorių frakcija balsuos už E. Dambrauskienės kandidatūrą. Savo kalboje S. Šedbaras nurodė dar vieną argumentą – pasirodo, ji esanti dar ir „žavi moteris“.

Jam antrino ir socialdemokratas Julius Sabatauskas. Priekaištus, kad iki šiol E. Dambrauskienė buvo menkai žinoma, jis atmetė papasakodamas studijų laikų anekdotą: „Geras studentas yra tas, kurio dekanas nepažįsta“.

Liberalų Sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis, nors Generalinės prokuratūros sistemą ir kritikavo, siūlomai kandidatei priekaištų neturėjo. „Jeigu balsavimas bus sėkmingas ir mes turėsime naują generalinį prokurorą, laukia dideli iššūkiai. Ši institucija šiandien neatlieka savo esminės paskirties taip, kaip turėtų atlikti. Egzistuoja didelis vidinis susiskaldymas pačioje organizacijoje, yra tam tikra visuomenės institucija“, – po susitikimo su kandidate kalbėjo E. Masiulis.

Prieš E. Dambrauskienės kandidatūrą pasisakė tik Povilas Urbšys apkaltinęs kandidatę priklausant prezidentūros klanui.

„Vieša paslaptis, kad mūsų valstybėje egzistuoja neliečiamasis prezidentės klanas. Jei priklausai šiam klanui, tai garantuojama neliečiamybė ir karjera. Svarbiausia sąlyga priklausyti šiam klanui – tai besąlygiška ištikimybė Jos Ekscelencijai Lietuvos prezidentei, nes ji yra vienintelė Lietuvos Dalia.

Nieko neturėtų stebinti, kad Seimui siūloma kandidatė į generalinius prokurorus prieš keletą metų galimai piktnaudžiavo tarnyba. Ji Teisėjų etikos ir garbės komisijai pateikė sąmoningai iškreiptus duomenis, kurie galėjo turėti teisinę reikšmę sprendžiant Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio drausmės atsakomybės klausimą.

Teisėjas, kuris buvo suabejojęs N. Meilučio ir E. Dambrauskienės neliečiamybe, turėjo nusiimti teisėjo mantiją. Manau, kad dėl šios priežasties Teisėjų taryba pirmą kartą per prezidentės valdymo laikotarpį išdrįso nepritarti Jos Ekscelencijos siūlomai kandidatūrai į Vilniaus apygardos teisėjo pareigas. Deja, prezidentei tai tik tapo įrodymu, kad jos siūloma kandidatė yra sava“, – Seime kalbėjo P. Urbšys.

Ir pasiūlė balsuoti ne slaptai, o atvirai, kad ir šalies vadovė galėtų žinoti, kas balsavo taip, kaip reikia Prezidentūrai.

„Kad, neduok Dieve, Jos Ekscelencija nesuabejotų Jūsų, čia sėdinčių, lojalumu ir neužsitrauktumėte kažkokių nemalonumų“, – baigė savo pasisakymą politikas.

Portalo Tiesos.lt paprašytas pakomentuoti balsavimo rezultatus, P. Urbšys taip pat buvo tiesus: „Šiandien Seimas išsaugojo savigarbą – ir institucijos, ir savo, kaip Seimo narių, žmogiškąją savigarbą. Nes taip, kaip buvo brukami kandidatai į generalinius prokurorus, buvo pademonstruota nepagarba Seimui. Ir šiandien Seimas nepanorėjo tapti Prezidentės šlepetėmis“.

* * *

Daugiau apie kandidato į generalinius prokurorus paieškas skaitykite kitose Tiesos.lt publikacijose:

Povilas Urbšys: Generalinis prokuroras – ne papuošalas

Kam dirba kandidatas į generalinius prokurorus?

Prezidentūra pasirinko kandidatą į naujus generalinius prokurorus

Krito N.Meilutį į GP vadovus protegavęs prokuroras

Kandidatas į generalinius prokurorus. Kaip pralaimi valstybės ir teisingumo interesai?

Praregėjo? Kandidatė į generalines prokurores pripažino: prokuratūroje viskas vyko neskaidriai

Ką nuo Seimo slepia kandidatė į generalinius prokurorus?

Grupė Seimo narių prašo ištirti galimus teisėjų E. Dambrauskienės, N. Meilučio ir L. Janiulytės nusižengimus teisėjų etikos principams

Prezidentės favoritė – neliečiama

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
23 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
23
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top