ELTA
Lietuvos apeliacinio teismo (LAT) teisėja Violeta Ražinskaitė, priėmusi nuosprendį, pagal kurį Darbo partijos įkūrėjas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas ir bendrininkai pripažinti kaltais dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo, bet išteisinti dėl sukčiavimo, sako, kad nuteistieji dėl sukčiavimo nenubausti, nes teismas neįžvelgė tiesioginės tyčios.
„Tam, kad būtų sukčiavimas, būtina esminė apgaulė, o toje esminėje apgaulėje būtini vėlgi tokie trys dalykai: tai, kad būtų iškraipyta objektyvi tiesa (na, šiuo atveju taip ir buvo, negalime paneigti); turi būti būtinai tikslas suklaidinti valstybę. Šiuo atveju tokio tikslo teisėjų kolegija neįžiūrėjo. Ir trečias dalykas – būtinai turi būti tiesioginė tyčia sukčiauti. Teisėjų kolegija vėlgi jos neįžiūrėjo.
Tyčia teisėje yra skirstoma į tiesioginę ir netiesioginę. Tai šiuo atveju tam, kad būtų sukčiavimas, būtina tiesioginė tyčia, o teisėjų kolegija to nenustatė. Tiesioginė tyčia reiškia, kad jisai suprato savo pavojingą elgesį (to neginčysime), numatė, kad gali būti pasekmės (tai yra kad bus nesumokėti mokesčiai), tačiau jis neturėjo tikslo toms pasekmėms kilti, tai yra neturėjo tikslo nemokėti mokesčių. Jo tikslas buvo truputėlį kitas – nemokant mokesčių turėti pakankamai pajamų Darbo partijos reikmėms“, – interviu „Žinių radijui“ sakė LAT teisėjų kolegijai pirmininkavusi teisėja V. Ražinskaitė.
Komentuodama pirmadienį priimtą ir daug atgarsių visuomenėje sukėlusį teismo verdiktą, teisėja sakė, kad visas teismo sprendimas visuomenei bus prieinamas, su nuosprendžiu susipažinti bus galima trečiadienį. V. Ražinskaitės teigimu, LAT priimtas sprendimas teisingas, tačiau ar jis atgrasys nuo panašių nusikaltimų padarymų, sunku pasakyti.
„Jeigu aš ir mūsų kolegija būtume manę kitaip, būtume priėmę kitokį sprendimą“, – teigė teisėja.
Teisėja V. Ražinskaitė atkreipė dėmesį į tai, kad painiojami du dalykai – mokesčių nemokėjimas ir sukčiavimas.
Pasak jos, to tapatinti negalima, nes sukčiavimas yra daugiau nusikaltimai nuosavybei, o šioje byloje kalbama apie mokesčių nemokėjimą, kas neturėtų būti sutapatinamas su sukčiavimu.
„Tai yra visiškai skirtingi dalykai, ir netgi Baudžiamajame kodekse šie abudu straipsniai yra skirtingose Baudžiamojo kodekso dalyse. Tai reiškia, kad ir įstatymų leidėjas atskiria šituos dalykus, kas, deja, mūsų visuomenėje dar nelabai skiriama“, – tikino LAT kolegijos pirmininkė.
Pasisakydama dėl nuteistiesiems paskirtų bausmių, V. Ražinskaitė sakė, kad švelnesnės bausmės paskirtos, nes asmenys teisti pirmą kartą.
„Pagal šitą Baudžiamojo kodekso straipsnį ir pirmosios instancijos teismas buvo paskyręs baudą. Tai labai logiška, kadangi pats įstatymas numato, kad pirmą kartą teisiamam asmeniui už apysunkį nusikaltimą (o šiuo atveju tai yra apysunkis nusikaltimas) paprastai neskiriama su laisvės atėmimu susijusi bausmė. Taigi mes nepakeitėme bausmės, o iš esmės palikome tokią pačią, kokią buvo paskyręs pirmosios instancijos teismas.
Čia turbūt būtina paaiškinti, pabrėžti dar tai, kad bausmė, tiksliau sankcija, yra skiriama tokio dydžio, kokia jinai galiojo šitos nusikalstamos veikos padarymo metu. Tuo metu maksimali galiojusi baudos sankcija buvo 200 MGL. Taigi, manau, kad V. Uspaskichui paskyrus 190 MGL baudą tikrai negalima sakyti, kad jinai yra maža. O visiems kitiems buvo išdalinta, taip sakant, pagal nuopelnus, – kas tiesiogiai vykdė, neteisingai tvarkė buhalterinę apskaitą, tas gavo 160 MGL, tai yra žymiai daugiau nei vidurkis. Kas mažiausiai prisidėjo, gavo vidutinio dydžio bausmę. Nemanau, kad bausmės yra neteisingos“, – komentavo teisėja.
ELTA primena, kad LAT buvusį Darbo partijos vadovą europarlamentarą V. Uspaskichą bei Seimo narį Vytautą Gapšį išteisino dėl sukčiavimo, bet jie lieka kalti dėl apgaulingo buhalterijos tvarkymo ir privalės sumokėti atitinkamai 6,8 tūkst. ir 3,6 tūkst. eurų baudas.
Apeliacinis teismas pakeitė 2013 m. liepą paskelbtą Vilniaus apygardos teismo nuosprendį Darbo partijos byloje. Prieš pustrečių metų už sukčiavimą ir apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą V. Uspaskichui Vilniaus apygardos teismas buvo skyręs ketverių metų laisvės atėmimo bausmę, o V. Gapšiui – per 10 tūkst. eurų baudą.
Visos Radijo žinių laidos, kurioje dalyvavo ne tik Apeliacinio teismo teisėja Violeta Ražinskaitė, bet ir advokatas Algimantas Šindeikis bei Vilniaus apygardos teismo teisėjas Audrius Cininas, klausykitės ČIA. „Dienos klausimo“ laidą vedė žurnalistas Aurimas Perednis.
Na ką? Ar aišku, ponai, ką ši ponia teisėja pasakė? Ogi neregėtą, negirdėtą dalyką. Pasirodo vogti iš valstybės galima. Nepasodins, jei sakysi, kad PARTIJAI, ne sau gi. Taip sakant, škia – pirmyn ponai partiečiai, atsiraitę rankoves.
– reiktu teisėjos paklausti kuo skiriasi „netičiukas” nuo „tičiuko” ir ar ginčo suma viršijanti dešimtis milijonu yra sunki ar apysunkė veika ?. Viena karta vizgi reiktu susitarti ..dėl tokio keisto bausmės ir nuostolių didžio interpretavimo ..jei jau pavogta višta vertesnė nuslėptu milijonu valstybei mokesčiais ..tai tada bent sąžininga butų įvardinti , kokiais atvejais tai tampa galima. Nes galiausiai tie patys PVM grobstitojai irgi gali pasukti lazda kitų kampu ..taip kaip lėšų trukumo klausimas aktualus ne tik partijoms, bet ir ūkine veikla vykdančioms įmonėms ..Teisingumas kaip tokia savoka reiškianti visuma , bet ne jo atskiras detales ..kuriomis ir remiasi ši teisėja . Įstatymo neišmanimas neatleidžia nuo atsakomybės ji pažeidus . Prokuroras turėtu skusti ..bent tam kad neliktu jokiu ten …bet ..po… Skaityti daugiau »
kgb eiliniai teisėjai ir kgb seržantai prokurorai negali nuteisti kgb leitenantų.
Kaltinamasis neturėjo tikslo, nemokėti mokesčių.Jo tikslas buvo kitoks- nemokant mokesčių, turėti pakankamai pajamų.Čia kas, nesupratau, gal teisėja papasakojo anekdotą ?
Tai visa paslaptis – baudžiamasis kodeksas? O prokurorai to nežinojo ir 10 metų valstybę vargino? Suraizgyta, sumazgyta, gale lauko pastatyta, kas?
tokio prokuroro versecko. Ar dar kartą bandys įrodinėti neįrodijamo. Čia kaip „dėdulė” nesuvokia nesuvokiamo.
dabar jau galite balsuoti uz ka tik norite:)KGB Lietuvoje taip isitvirtino per teisesauga,kad vsio po zakonam sudoros bet ka ka tik jiems reikes:) Visos teisesaugos niekas negali pakeisti,todel 15-20m.KGB yra uzsigarantavusi seimininkauti Lietuvoje prie bet kokios valdzios .Ir prie bet kokio Prezidento!!!!
ir….suprato kad yra varomi i skerdykla ant KGB iesmu kruvinai puotai:)
taip aklai neuzsoko ant KGB iesmo kaip Lietuviai:)Todel Latvija ir Estija dar kvepuoja o Lietuva jau uzdusinta:) Kartokite KGB susigalvota lizunga Landsbergis kaltas!Landsbergis isarde kolukius!Lengvai tas lozungas susuko jums galveles o dabar ku-ku:)
Nei Latvija,nei Estija taip aklai neuzsoko ant KGB iesmo kaip Lietuviai. Todėl, kad Latvijoje ir Estijoje nebuvo Lansbergio. Kam dar ne aišku?
Manau, kad nuo šiol, verslininkai mokesčius galės mokėti pagal savo išgales. Na, o jei kam iš atitinkamų institucijų tai nepatiks, dėl visa ko nusikopijuokite šį teisėjos, na tikiuosi, kad nepasiaiškinimą, o paaiškinimą – tai ateityje gali praversti ir net advokatą atstoti.
Tau pačiam ku-ku lozunginis pilieti !
„neturėjo tikslo nemokėti mokesčių. Jo tikslas buvo truputėlį kitas – nemokant mokesčių turėti pakankamai pajamų…
Taip skambėtų Petro, kuris sumušė senolę, atėmė iš jos piniginę ir nusipirko degtinės išteisinimas: Petro tikslas nebuvo apiplėšti senolę, jo tikslas buvo truputėlį kitas – apiplėšiant senolę, turėti pakankamai pinigų buteliui.
kišenpinigių lygio-teks imti greitąjį kreditą.