Praregėjo? Kandidatė į generalines prokurores pripažino: prokuratūroje viskas vyko neskaidriai

Daugelis sprendimų dėl prokurorų karjeros ir skatinimo būdavo priimami neskaidriai, kaip teigiama BNS pranešime, antradienį prisistatydama Seimo nariams pareiškė dar viena kandidatė į generalines prokurores teisėja Edita Dambrauskienė.

„Problema pagrindinė turbūt yra ta, kad prokuratūroje viskas vyko neskaidriai: tai yra karjeros darymo galimybės, skatinimo galimybės, faktiškai prokurorai yra susiskaldę ir dėl krūvių skaičiavimo metodikos, skaičiuoja vieni kitų padarytą darbą. Aišku, kyla problemos ir dėl specializacijų nustatymo prokurorams“, – taip Seime kalbėjo 46 metų E.Dambrauskienė paklausta, kokias mato dabartines prokuratūros bėdas.

Kiek vėliau, komentuodama šį savo pareiškimą, kandidatė patikslino, kad „galimai“ tikrai ne viskas vyko neskaidriai: „Tačiau yra tokių dalykų, kurie galimai vyko neskaidriai, tokius dalykus reikia išsiaiškinti ir juos šalinti, kad nebūtų nepasitenkinimo tarp prokurorų, visi galėtų dirbti ramiai“. Taip kalbėjo E.Dambrauskienė, žurnalistų paklausta, ar ne per griežtai įvertino savo galimų pirmtakų darbą.

Kandidatė žadėjo su prokurorais kalbėtis: aiškintis jiems kylančias problemas ir pamėginti jas spręsti. E.Dambrauskienė pabrėžė, kad būtina sukurti „skaidrią, atvirą pareigūnų atrankos, skatinimo, jų darbo vertinimo sistemą, sudaryti galimybę prokurorams kvalifikaciją kelti sistemiškai“.

„Generalinio prokuroro priimami teisingi, sąžiningi, apgalvoti, siekiant numatyti kelis žingsnius į priekį, sprendimai, manau, padėtų suvienyti prokurorų bendruomenę“, – buvo įsitikinusi kandidatė.

„Akivaizdu, kad mažinant atskirtį, siekiant išspręsti iškilusias problemas, būtinas glaudesnis bendravimas su visų grandžių ir visoje valstybės teritorijoje dirbančiais prokurorais. Juk prokuratūros sistema prasideda ir baigiasi ne Vilniuje, didžioji prokurorų dalis dirba provincijoje, mažose miesteliuose, todėl, mano nuomone, jų idėjos, mintys dėl sistemos ir prokurorų darbo tobulinimo ne visuomet pasiekia prokuratūros vadovybę“, – tvirtino E.Dambrauskienė.

Paklausta apie savo veiklos prioritetus, kandidatė į generalines prokurores sakė, jog ypatingą dėmesį skirtų toms byloms, kuriose priimami išteisinamieji nuosprendžiai ar kurios nutraukiamos dėl senaties. Be to, ji pabrėžė, jog visuomenei turi būti paaiškinta, kodėl prokuratūra nusprendžia nutraukti svarbius ikiteisminius tyrimus.

Kitas jos veiklos prioritetas būtų ginti viešąjį interesą valstybės teisių ir teisėtus interesus energetikos, vaiko teisių gynimo srityse.

Be to, E.Dambrauskienė pabrėžė, kad ikiteisminį tyrimą būtina atlikti kokybiškai ir per galimą trumpiausią laiką.

„Niekam ne paslaptis, kad ikiteisminio tyrimo terminai dar išlieka ilgi, bylos į teismą atiduodamos nekokybiškos, netinkamai ir netiksliai suformuluotais kaltinimais, nesurinktais bylai tinkamai išnagrinėti reikalingais įrodymais“, – kalbėjo kandidatė.

E.Dambrauskienės teigimu, būtina užtikrinti kriminalinės žvalgybos veiksmų teisėtumą, kontrolę, koordinavimą. Kandidatė pabrėžė, kad bylai nereikšmingi duomenys, surinkti slaptomis sekimo priemonėmis, turi būti sunaikinti nedelsiant.

Prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė, pristatydama E.Dambrauskienę Seimui, nemažai dėmesio skyrė kandidatės veiklą skaidrinant Kaišiadorių apylinkės teismo, kuriam šiuo metu vadovauja, veiklą.

Patarėjai atrodė svarbu atkreipė parlamentarų dėmesį į tą faktą, jog yra susipažinusi su visų teisėsaugos institucijų darbu kandidatė, nes yra dirbusi ir prokurore, ir advokate, ir teisėja. R.Svetikaitė buvo įsitikinusi: „Tai yra profesionalas, žinantis prokuratūros sistemą ir tuo pačiu gebantis į ją pažiūrėti iš šalies“.

Atsakydama į Seimo narių nuogąstavimus, kad ir ji galinti būti „kišenine“ prokurore, kandidatė tvirtino esanti tikra, jog taip nenutiks: „[…] jeigu nebūčiau tikra, kad tokia negalėsiu būti, šio pasiūlymo tiesiog nebūčiau priėmusi“, – tvirtino ji.

Kaišiadorių apylinkės teismo teisėja teigė, kad jos negąsdina tai, kaip pasibaigė ankstesnio prezidentės teikto kandidato, Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio svarstymas Seime, kai parlamentarai atmetė jo kandidatūrą: „Priimdama šį sprendimą, tikrai negalvojau apie ankstesnio kandidato likimą ir kas gali ištikti. Jeigu būčiau paskirta į šitas pareigas, siekčiau, kad prokuratūros sistema tinkamai vykdytų savo funkcijas“.

Tiesos.lt primena, kad pagal LR įstatymus generalinį prokurorą penkerių metų kadencijai skiria prezidentas Seimo pritarimu.

Trumpai apie naująją kandidatę į generalines prokurores: E.Dambrauskienė yra baigusi Vilniaus universiteto Teisės fakultetą ir čia įgijusi teisės magistro laipsnį. Ji yra dirbusi ikiteisminio tyrimo pareigūne, Šiaulių miesto apylinkės prokuratūros prokurore, advokate. 2008 metais E.Dambrauskienė buvo paskirta Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėja. Nuo 2011-ųjų vadovauja Kaišiadorių rajono apylinkės teismui.

2015 m. gegužės 4 d. Teisėjų taryba, turėjusi patarti LR prezidentei atleisti E. Dambrauskienę iš Kaišiadorių rajono apylinkės teismo teisėjos ir šio teismo pirmininkės pareigų ir paskirti ją Vilniaus apygardos teismo teisėja, savo išvadoje „Dėl atrankos į Vilniaus apygardos teismo teisėjus“ tarp 14 tinkamiausių pretendentų į Vilniaus apygardos teismo teisėjo vietą E.Dambrauskienės pavardės nenurodė.

Generalinė prokuratūra be nuolatinio vadovo liko birželio viduryje, pasibaigus Dariaus Valio kadencijai. Pirmasis prezidentės pasiūlytas kandidatas į generalinius prokurorus – Kauno apygardos teismo pirmininkas N.Meilutis – Seimo neįtikino. Ar Seimas pritars E.Dambrauskienės kandidatūrai, paaiškės kitą savaitę.

Laikinai prokuratūros vadovo pareigas eina generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
14
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top