Šiandien ir rytoj Vilniuje vyksta Europos Sąjungos (ES) ministrų, atsakingų už aplinką ir klimato kaitą, neformalioji taryba. Susitikimuose dalyvaujantys ministrai iš visų ES valstybių narių, kandidačių ir kitų Europos šalių, be kitų klausimų, diskutuos apie skalūnų dujų žvalgybą bei gavybą ir dėl to kylančias problemas.
Ta tema „Lietuvos radijo“ kalbintas premjeras Algirdas Butkevičius dar kartą pakartojo savo įsitikinimą, jog Lietuva žvalgys ir išgaus skalūnų dujas saugiai ir niekaip aplinkai nepakenks. Mat, mūsų vyriausybė, priimdama sprendimus dėl skalūnų gavybos, vadovaujasi išskirtinėmis Lietuvos mokslininkų tyrimų išvadomis. Lietuvių tyrimai, skirtingai nei Europos mokslininkų atliktos studijos, pasak premjero, leidžia Lietuvoje išgauti skalūnų dujas ypatingai saugiai. Kitos Europos šalys tokio saugumo dar nepajėgiančios užsitikrinti.
„Paprašėme Lietuvos mokslininkų, kad jie atliktų savo tyrimus ir pateiktų išvadas, kokios yra grėsmės aplinkai, ekonomikai ir visuomenei. Tik po mokslininkų pateiktų išvadų mes pradėjome Seime svarstyti įstatymų projektus, ir vadovaudamiesi tomis išvadomis, mes tikrai nepakenksim nei aplinkai, nei žmogui. Manau, kad mokslininkų pateikti pasiūlymai yra verti dėmesio ir jų tikrai laikysimės“, – taip antradienį A.Butkevičius pakomentavo „Lietuvos radijui“ Prancūzijos prezidento François Hollande’o (Fransua Holando) teiginį, jog skalūnų dujos gali užteršti Europos gruntinius vandenis.
Mintis išties įdomi – Lietuvos politikai pagaliau ėmė klausyti, ką sako mokslininkai, bet būtų dar įdomiau, jei „Lietuvos radijas“ būtų paklausęs, kurie mūsų mokslininkai ir ekspertai sugebėjo iki galo atsakyti į visus Europą varginančius klausimus, apie kuriuos buvo kalbama ir šiandienos ES ministrų, atsakingų už aplinką ir klimato kaitą, susitikimuose?
Iki šiol Lietuvos visuomenei yra žinomos tik Lietuvos Mokslų akademijos mokslininkų kovo pabaigoje paskelbtos išvados, kuriose vienareikšmiškai įvardytos galimos didelio masto grėsmės, kylančios išgaunant skalūnų dujas. Dar daugiau – Lietuvos mokslų akademijos paskelbtose išvadose rašoma, jog mokslininkai yra bejėgiai ką nors konkrečiai nuspręsti: „bent kiek tiksliau prognozuoti vandens taršą yra praktiškai neįmanoma, nes nėra žinoma nei [uolienų] ardymo skysčio sudėtis (t. y., jame esančios kenksmingos medžiagos), nei šio skysčio naudojimo mastas (kartu ir skystyje naudojamų chemikalų kiekiai)“.
Tokias pat neigiamas išvadas yra išplatinusi ir Europos komisija (EK), išanalizavusi JAV pramoninės skalūnų dujų gavybos patirtį. Savo tyrimus paskelbusi dviem išsamiomis studijomis, EK daro tokias išvadas: didžiausia grėsmė – didelė požeminio ir paviršinio vandens užteršimo rizika; nelabai daug atsilieka ir rizika žmonių sveikatai dėl keliamo didelio triukšmo ir oro užterštumo; taip pat didelis pavojus kyla biologinei įvairovei, sunaikinama daug žemės išteklių.
Gal Lietuvos premjero atrasti, bet visuomenei plačiau nežinomi lietuvių mokslininkai savo atradimais galėtų pasidalyti su visomis ES valstybėmis? Gal jie išsklaidytų pažangai sunkiai pasiduodančių europiečių abejones ir pagreitintų „pasaulinę skalūnų revoliuciją“ visoje ES? Gal tie lietuvių ekspertai, kurie įtikino Lietuvos premjerą A. Butkevičių skalūninių dujų gavybos Lietuvoje saugumu, galėtų be didesnio vargo į progreso kelią atvesti ir prancūzų mokslininkų bei ekspertų suklaidintą Prancūzijos prezidentą? Kaip paaiškėjo iš jo interviu, jis vis dar aklai įsitikinęs, jog yra teisūs Prancūzijos mokslininkai, sakantys, jog hidraulinio ardymo metodas skalūnų dujoms išgauti kelia pernelyg didelį pavojų gruntiniams vandenims, nors LR prezidentei Daliai Grybauskaitei tai yra tik „vis dar gajus išankstinis nusistatymas“.
Belaukdamas, kol vyriausybė pristatys Lietuvai ir pasauliui didžius lietuvių mokslininkų atradimus, pilietinis Tiesos.lt portalas skelbia vaizdo įrašą, kuris leis geriau suprasti, kokias gyvenimo sąlygas tauragiškiams ir rietaviškiams siūlo premjeras A. Butkevičius. O gal Lietuvos mokslininkai premjerui pateikė ir planą, kaip greta dujų gręžinių gyventi gražiau ir ekologiškiau, arba – tiesiog žmogiškiau?
Post scriptum: pradėdamas šios dienos ES ministrų posėdį Lietuvos aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, aistringai agituojantis už skalūninių dujų gavybą Žemaitijoje, Lietuvoje ir pasaulyje, sakė: „Turime pripažinti, kad bioįvairovė Europoje ir pasaulyje nyksta precedento neturinčiais tempais ir mes esame šio proceso liudininkai. […] Ambicingi tikslai iki 2010 m. sustabdyti biologinės įvairovės nykimo tempus pasaulyje nebuvo pasiekti, nes daugelyje viešosios politikos sektorių trūksta motyvų šiam tikslui pasiekti ir problemos masto suvokimo“.
Keista, kad paprastai savimi pasitikintis ir savo teisumu neabejojantis lietuvių ministras užsienio kolegų akivaizdoje ėmėsi tokios negailestingos savikritikos.