Prieš porą metų sukrėsti Alesio Beliackio išdavystės Lietuvos intelektualai viešais laiškais kreipėsi į Respublikos prezidentę Dalią Grybauskaitę, Lietuvos Respublikos Seimą ir jo pirmininkę Ireną Degutienę ragindami paaiškinti visuomenei tokio gėdingo Lietuvos pareigūnų poelgio priežastis. Deja, per porą metų nei prezidentė, nei Seimas į viešai iškeltus klausimus atsakyti nesiteikė. Kas, kam įsakius ir kodėl išdavė pasaulyje žinomą žmogaus teisių gynėją A. Beliackį Baltarusijos režimui iki šiol lieka neištirta.
Tėra žinoma, kad į viešumą iškilus istorijai apie Baltarusijai išduotą informaciją apie žmogaus teisių organizacijos „Vesna“ sąskaitų operacijas, iš pareigų pasitraukė tuometinė Teisingumo ministerijos Tarptautinės teisės departamento vadovė Aušra Bernotienė. Netrukus ji buvo įdarbinta Nacionalinėje teismų administracijoje.
Tarptautinę solidarumo su pilietine Baltarusijos visuomene dieną pilietinis Tiesos.lt portalas taip pat primena prieš dvejus metus grupės intelektualų išsiųstą viešą laišką Respublikos prezidentei ir tuometinio Pilietinės visuomenės instituto direktoriaus Dariaus Kuolio viešą laišką Seimui bei jo pirmininkei. Abu laiškai iki šiol neatsakyti.
Lietuvos Respublikai Prezidentei Poniai Daliai Grybauskaitei
Vilnius, 2011-08-08
Ponia Prezidente,
Lietuvos pareigūnai viešai patvirtino, kad jie suteikė duomenis Baltarusijos režimui apie baltarusių pilietinių organizacijų ir jos narių turimas bankų sąskaitas Lietuvoje. Pasak pareigūnų, tai yra „įprasta procedūra“. Lietuvos valdžios duotais duomenimis remdamasis, Baltarusijos režimas ėmėsi represijų prieš savo piliečius. Praėjusį ketvirtadienį, rugpjūčio 4 dieną, Lietuvos valdžios institucijoms padedant Minske buvo suimtas žmogaus teisių centro „Viasna“ vadovas Alesis Beliackis.
Žinoma, kad ir anksčiau Baltarusija tokios informacijos prašydavo. Tačiau Lietuvos pareigūnai jos neteikdavo.
Todėl raginame Lietuvos piliečiams paaiškinti, kodėl mūsų valdžios pozicija pasikeitė.
Save gerbiančioje valstybėje tokį apgailėtiną sprendimą priėmę pareigūnai privalo būti įvardinti, o prie jo prisidėję politikai prisiimti politinę atsakomybę.
Ponia Prezidente,
mums gėda dėl Lietuvos valdžios veiksmų. O Jums?
Liudvikas Jakimavičius, Darius Kuolys, Vytautas V. Landsbergis, Gintautas Mažeikis, Romas Pakalnis, Valdas Papievis, Kornelijus Platelis, Romas Sakadolskis, Arūnas Sverdiolas, Saulius Žukas
2011 m. rugpjūčio 9 d.
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkei Poniai Irenai Degutienei,
Lietuvos Respublikos Seimo Užsienio reikalų komiteto nariams
Gerbiamoji Seimo Pirmininke,
Gerbiamieji Seimo Nariai,
Lietuvos pareigūnai pripažino, kad jie suteikė duomenis Baltarusijos režimui apie baltarusių pilietinių organizacijų ir jos narių turimas sąskaitas Lietuvos bankuose. Lietuvos valdžios padedamas, Baltarusijos režimas ėmėsi represijų prieš žinomą žmogaus teisių gynėją: rugpjūčio 4 dieną Minske buvo suimtas žmogaus teisių centro „Viasna“ vadovas Alesis Beliackis.
Prieš jo suėmimą baltarusių pilietinę visuomenę remiančios Vakarų valstybių organizacijos, sužinojusios apie Baltarusijai perduotus duomenis, išsakė Lietuvos pareigūnams savo nepasitenkinimą. Lietuvos atsakingų institucijų atstovai padėtį aptarė posėdžiuose.
Gėdingas Lietuvos pareigūnų žingsnis padarė didelę žalą mūsų valstybei. Tokiu poelgiu valdžia pamynė tas laisvės ir demokratijos vertybes, kurias 1990–1991 metais gynė Lietuvos žmonės.
Šiandien nuo Jūsų, Ponios ir Ponai Seimo Nariai, priklauso, ar bus apginta valstybės garbė. Tai padaryti įmanoma tik sąžiningai ištyrus visas gėdingo poelgio aplinkybes, jas atskleidus visuomenei ir prisiėmus politinę atsakomybę.
Deja, iki šiol išsakyti prieštaringi valdžios pareiškimai šiuo klausimu kelia įtarimų, kad tiesą nuo visuomenės stengiamasi nuslėpti.
Todėl reikia, kad Jūs, kaip tautos atstovai, kuo greičiau atsakytumėte visuomenei:
1. Kokia buvo Lietuvos pareigūnų ir institucijų veiksmų seka, Lietuvai gavus Baltarusijos teisinės pagalbos prašymą suteikti žinomo žmogaus teisių gynėjo, centro „Viasna“ vadovo Alesio Beliackio sąskaitų Lietuvos bankuose duomenis?
2. Ar buvo prašyta duomenų apie kitus baltarusių žmogaus teisių gynėjus, pilietinių organizacijų narius bei pačias organizacijas? Apie kokius dar baltarusių žmogaus teisių gynėjus, pilietinių organizacijų lyderius bei organizacijas Lietuvos pareigūnai yra suteikę informacijos Baltarusijos valdžiai?
3. Kurie Lietuvos pareigūnai, kokiame lygmenyje ir kada priėmė sprendimą suteikti Baltarusijai jos prašomą informaciją?
4. Ar sprendimą priėmę pareigūnai laikėsi įprastos praktikos, kuri įpareigoja valdžios įstaigas dėl informacijos Baltarusijai perdavimo konsultuotis su Valstybės saugumo departamentu (VSD) ir Užsienio reikalų ministerija (URM)?
5. Kurie VSD ir URM pareigūnai pritarė tam, kad informacija apie žmogaus teisių gynėjus būtų perduota Baltarusijai? Jeigu pritarusių nebuvo, kas ir kodėl įprastą praktiką ignoravo?
6. Ar Lietuvos institucijoms perdavus informaciją Baltarusijai, VSD informavo apie šį veiksmą atsakingus Lietuvos valstybės pareigūnus? Jeigu informavo, kada ir ką?
7. Kada Vakarų valstybių organizacijos, remiančios baltarusių pilietinę visuomenę, paprašė Lietuvos pareigūnų paaiškinti, kodėl teikiama informacija Baltarusijos režimui apie žmogaus teisių gynėjus?
8. Kada vyko Lietuvos institucijų atstovų posėdžiai, kuriuose svarstyti Vakarų partnerių įspėjimai ir tartasi, kaip informaciją apie gėdingą valdžios poelgį nuslėpti? Kas tuose posėdžiuose dalyvavo?
9. Kiek laiko turėjo Lietuvos pareigūnai nuo Vakarų partnerių įspėjimo iki žmogaus teisių gynėjo A. Beliackio suėmimo – gėdingam sprendimui bent iš dalies ištaisyti ir A. Beliackiui įspėti?
10. Respublikos Prezidentės patarėjams ir kitiems Lietuvos politikams jau šių metų birželį žinant apie Baltarusijai perduotą informaciją, kas buvo padaryta siekiant apsaugoti A. Beliackį nuo suėmimo?
11. Kokių veiksmų ėmėsi ir ketina imtis Lietuvos vykdomoji valdžia, kad žmogaus teisių gynėjas A. Beliackis būtų išlaisvintas?
12. Kodėl, jau birželio mėnesį Prezidentės patarėjams ir kitiems politikams žinant apie gėdingą Lietuvos pareigūnų poelgį, jis nebuvo ištirtas, o atsakingi pareigūnai – nubausti?
Pagarbiai,
Darius Kuolys,
Pilietinės visuomenės instituto direktorius