Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė į Generalinio prokuroro pareigas teikia teisėjos Editos Dambrauskienės kandidatūrą.
Vadovaudamasi Konstitucija šį penktadienį, rugsėjo 11 d., šalies vadovė pasirašė dekretą, kuriuo pasiūlė Seimui svarstyti 46 metų Editos Dambrauskienės galimybes eiti Generalinio prokuroro pareigas.
Kandidatė yra įgijusi Vilniaus universiteto teisės magistro laipsnį ir turi 17 metų įvairiapusės teisinio ir vadovaujančio darbo patirties.
Pradėjusi dirbti ikiteisminio tyrimo pareigūne, Šiaulių miesto apylinkės prokuratūros prokurore, advokate 2008 m. E. Dambrauskienė buvo paskirta Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėja. Nuo 2011-ųjų jau penkerius metus vadovauja Kaišiadorių rajono apylinkės teismui.
Prezidentūros spaudos tarnybos pranešime rašoma, jog „E. Dambrauskienė svariai prisidėjo skaidrinant šio teismo, susiduriančio su specifinėmis bylomis dėl jo teritorijoje esančių pataisos namų, veiklą“.
Tiesos.lt primena, jog būtent Kaišiadorių apylinkės teismui pavesta išnagrinėti Garliavos šturmo liudytojams iškeltą baudžiamąją bylą.
Pagal Prokuratūros įstatymą, generaliniam prokurorui keliami tokie reikalavimai: jis turi būti nepriekaištingos reputacijos, ne jaunesnis kaip 35 metų, mokėti valstybinę lietuvių kalbą, turėti Lietuvos Respublikos pilietybę, aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą, t.y. būti įgijęs teisės bakalauro ar teisės magistro, ar teisininko profesinį kvalifikacinį laipsnį, taip pat jis turi turėti ne mažesnį kaip dešimties metų prokuroro ir (arba) teisėjo arba kito teisinio darbo stažą.
Pasak Prezidentūros spaudos tarnybos pranešimo, Prezidentės generaliniam prokurorui šiuo metu keliami svarbiausi tikslai yra tokie: jis turi „užtikrinti efektyvų prokuratūros darbą ir ikiteisminio tyrimo kokybę, trumpinti bylų tyrimo trukmę, didinti visuomenės pasitikėjimą prokuratūra, garantuoti prokuratūros sistemos atsinaujinimą, prokurorų profesinį tobulėjimą ir gebėti telkti kolektyvą“.
Be to, pranešime rašoma, kad „prokuratūra turi tapti modernia institucija, gerbiančia žmogaus teises, besivadovaujančia teisės viršenybės principais ir ginančia teisingumo interesus.“