Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

1941 m. birželio 22 d. Vilkaviškio rajone, netoli Bartninkų miestelio, Budavonės miškelyje, buvo nukankinti trys kunigai: Vaclovas Balsys, Justinas Dabrila ir Jonas Petrika.

Yra žinoma, kad birželio 22-os dienos ankstų rytą sovietų kareiviai iš Lankeliškių parapijos klebonijos išsivedė minėtus kunigus, susodino juos į sunkvežimį ir išvažiavo Bartninkų link. Po kiek laiko jie buvo nuvežti į netoliese esantį Budavonės miškelį, nurengti, pririšti prie medžių ir žiauriai kankinti. Netoliese gyvenusieji girdėję riksmus miškelio pakrašty. Praėjus frontui, kitą dieną miške palikti kunigų lavonai buvo parvežti į Lankeliškius ir palaidoti.

Labai greitai po šių įvykių (nacių okupacijos metais) kunigų nukankinimo vietoje buvo pastatytas paminklas. Ant jo pjedestalo – trys sujungti kryžiai, o po jais užrašas: „Šioje vietoje bolševikų nukankinti 1941.VI.22 kunigai V. Balsys, J. Dabrila, J. Petrika“.

Karui pasibaigus ir sovietams darkart okupavus Lietuvą, šis paminklas buvo susprogdintas. Dar šiandien čia išlikusi didžiulė duobė ir buvusio paminklo likučiai. Šalia Atgimimo laikotarpiu buvo pastatytas naujas paminklas Budavonės kankiniams – visai toks pat, koks buvo pirmasis.

Šis šiurpus įvykis išliko žmonių atmintyje ilgam. Ir dabar jau daugelį metų iš eilės trys be kaltės nuteisti kunigai prisimenami šioje vietoje aukojant šventąsias Mišias. Graži ir prasminga tradicija, suburianti ne tik dvasininkiją, bet ir aplinkinių gyvenviečių žmones.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Al.

http://www.santaka.info/?sidx=21242 ,,ramų birželio 22-osios rytą, žolynams svyrant nuo gausios rasos, Moliniškio kaimo kelyje pasirodė keista eisena: trys civiliai, lydimi sovietų kareivių būrelio, lėtai judėjo keliu Geisteriškių link. Šiek tiek atsilikusi nuo jų pūškavo „polutarka“.” http://laiskailietuviams.lt/index.php/1990m-1-sausis/6996-trys-kankiniai-budavones-miske ,,Šis šiurpus įvykis išliko žmonių atmintyje, ir pagal jų pasakojimus žinoma, kad birželio mėn. 22-os dienos ankstų rytą rusų kareiviai (sakoma, kad jų tarpe buvęs ir lietuviškai kalbantis civilis) iš Lankeliškių parapijos klebonijos išsivedė minėtus kunigus, susodino juos į sunkvežimį ir išvažiavo Bartninkų link. Po kiek laiko jie buvo nuvežti į maždaug už 2 km nuo Bartninkų esantį Budavonės miškelį, nurengti, pririšti prie medžių ir žiauriai kankinti: išmušti dantys, išsukinėtos rankos, subadyti kūnai, nupjauti pirštai ir t.t.” http://www.msavaite.lt/budavones-kankiniai/ ,,Išaušo birželio 22 –osios rytas… 6 val.… Skaityti daugiau »

Tai buvo

persirengę nacių diversantai, turėję užduotį sukelti vietinių žmonių pyktį prieš rusų kareivius, kad būtų žudomi ir išduodami be gailesčio…Daug rusų karių buvo netikėto puolimo metu išblaškyti, ir slėpėsi miškuose ir laukuose. Juos reikėjo sugaudyti.

2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top