Profesorius Jokubaitis: tragedija dar neatėjo į Lietuvą, tik stovi ant mūsų namų slenksčio

Jurga Bakaitė | LRT.lt

LRT.lt kalbintas Vilniaus universiteto profesorius Alvydas Jokubaitis sako, kad šiandien, kilus karui, jau per vėlu kritikuoti Vakarų veiksmus. Jo teigimu, Rusija tapo valstybe-kareivinėmis, tačiau agresorius pamiršta, kad ir Ukrainoje šiandien kuriama istorija bei atsiranda nauji herojai, o cenzūra turi savo ribas.

Kodėl neprotestuoja rusai

Rusijos politika dažnai aiškinama imperializmu. Ar su tuo sutinkate ir kokia šio imperializmo prigimtis?

Žiūrėdami į karą Ukrainoje mes kol kas dar neskiriame tragedijos kaip reginio ir tikros tragedijos. Tikra tragedija atsiveria ne stebėtojui, o veikėjui, kai šis susiduria su jį negailestingai naikinančia tikrove. Tragedija dar neatėjo į Lietuvą, tik stovi ant mūsų namų slenksčio.

Tikros tragedijos dramaturgas yra ne atskiras asmuo, o kažkas žymiai daugiau, ko mes niekada iki galo nesuvoksime. Milžiniška savo teritorijomis Rusijos valstybė šiandien bando surasti vietą stipriai pasikeitusiame pasaulyje, tačiau pastarasis jos nepriima, nepripažįsta ir visiškai negerbia.

Rusija yra ilgiausiai išsilaikiusi Europos imperija, kurią dabar nori išstumti kitos imperijos. Ši šalis dar kartą savo istorijoje vis labiau virsta kareivinėmis, nesugeba modernizuotis ir griebiasi karinės agresijos. Rusija niekaip neranda kito savęs įtvirtinimo pasaulyje būdo kaip karinė agresija. Blogai visais atžvilgiais.

Tragedija yra dabartinė Rusijos agresija, bet dar didesne tragedija gali būti po jos ateinanti garsioji rusiškoji smuta (idėja apie Rusiją kartais ištinkantį sunkmetį – LRT.lt).

Didelė Rusijos piliečių dalis tiki oficialia įvykių versija, fašizmo grėsme ir kitais karo pateisinimais. Yra pasakojimų, kad netikima Ukrainoje gyvenančiais artimaisiais, bet neabejojama tuo, ką kalba Rusijos žiniasklaida. Kaip tai paaiškinti?

Rusija turi savo istorijos kelią, todėl nenuostabu, kad jos gyventojai dalykus supranta kitaip negu mes. Kada Rusijoje buvo kitaip? Ar mes, lietuviai, protestavome prieš Sovietų Sąjungos įsiveržimą į Afganistaną? Ar mūsų vyrai nepaėmė šaukimų į Sovietų Armiją ir nežygiavo į Čekoslovakiją?

Vyresnės kartos lietuviai žino, ką reiškia būti Rusijos imperijos gyventojais. Neapsimetinėkime, to gali nežinoti belgai, prancūzai ir mūsų vaikai, tačiau mes tai gerai žinome.

Kaip manote, kiek efektyvus gali būti Rusijos Vyriausybės vykdomas žodžio laisvės ribojimas? Kur yra cenzūros ribos?

Sovietų Sąjunga daug stipriau ribojo žodžio laisvę negu dabartinė Rusija. Cenzūra visada turi aiškią ribą – žmonės bijo viešai sakyti tai, ką galvoja, tačiau jie niekada nenustoja visiškai mąstyti. Net jei rusai pradėtų viešai sakyti, kad dukart du yra penki, jie supranta, jog iš tikrųjų turi būti keturi.

Karas kuria blogį – arba herojus

Kaip į istoriją bus įrašytas Vladimiras Putinas?

Istorija visada yra dabartis, ir niekas daugiau. Mes tik esamuoju laiku galime kalbėti apie tai, kas liko iš praeities. Ji gyvena ne istorijų vadovėliuose, kuriuos nesunku parašyti, bet Rusijos, Ukrainos, Lietuvos ir viso pasaulio žmonių prisiminimuose bei kareivių motinų ašarose.

Praeitis pasižymi viena ypatybe – jos jau nėra. Kai Putinas interpretuoja Ukrainos istoriją, jis užmiršta, kad ukrainiečiai ir kitos tautos gali ne tik interpretuoti, bet ir kurti savo istoriją.

Stebėdami, kaip Ukrainoje susiduria kariuomenė ir civiliai, kaip atakuojami miestai, daug žmonių prabyla jau nebe apie politiką, o apie moralę. Antrasis pasaulinis karas sukūrė blogio banalumo idėją, o ką apie blogio prigimtį sako Rusijos politika?

Karas yra neabejotinas blogis. Net teisingas karas yra blogis. Kare reikia žudyti mums asmeniškai nieko blogo nepadariusius žmones. Žmonija negali be karo. Tikriausiai todėl, kad žmonės negali be blogio.

Karas nėra kažkas išskirtinio blogio požiūriu. Žmonės save naikina, kenčia ir miršta be karo. Mes kasdien naikiname vienas kitą, ir tik karo situacijoje tai pasirodo pačiu žiauriausiu būdu.

Žmonės nenustoja būti žiauriais barbarais net turėdami mobiliuosius telefonus ir kompiuterius. Karas yra paslaptingas dalykas. Žudymas kare dažnai ugdo žmonių charakterį. Jeigu to nebūtų, mes nesižavėtume Ukrainos karių meile tėvynei ir dideliu pasiaukojimu.

Ką daryti Vakarams

Vakarai į Rusijos agresiją bando reaguoti sankcijomis, tarsi tartis racionaliai. Ar gali būti, kad tartis su Rusija neįmanoma?

Vakarai seniai serga sunkia plepėjimo liga ir todėl nepastebėjo, kad Rusijos valdžia su jais derėjosi ruošdamasi karui. Tai reiškia, kad Rusijos politikų žodžiai buvo sudedamoji karinės strategijos dalis. Žodžiai kažką reiškia tik esant žmonių norui susitarti, o ne rikiuojant tankus puolimui. Tai reiškia, kad dabar prie taikos derybų stalo susodins tik karinės pergalės ir pralaimėjimai.

Nuspėju, kad kritikuosite NATO ir ES neveikimą. Ką jis kainuos šioms sąjungoms ir kodėl nepriimamas sprendimas įsikišti į karą?

Vėlu ką nors kritikuoti. Europos Sąjunga savo dabartiniu pavidalu atrodo apgailėtinai, bet ji mūsų sąjungininkas. Neieškokime papildomų priešų, nes jų dabar Lietuva turi pakankamai.

NATO pajėgos seniai nekariavo ir todėl panašios į tikrų rungtynių nežaidusią futbolo komandą. Guodžia tai, kad surinkti geri žaidėjai ir neblogas fizinis pasirengimas. Laikas baigti treniruotes.

Šiandien svarstoma, ar Rusija kada nors pultų Lietuvą: ar manote, kad tokia galimybė įmanoma? Kur yra Rusijos raudonosios linijos?

Nors šiais laikais niekuo negali būti užtikrintas, tikrai žinau tik vieną dalyką – Lietuva Rusijos nepuls. Rusijos politikai raudonųjų linijų nepaisymą suvokia kaip veiksmingą veiklos strategiją. Tačiau nereikia persistengti piktžodžiauti apie Rusiją. Būtina mąstyti apie gyvenimą po karo. Blogiausias dalykas kariniuose konfliktuose – pavirsti tuo, kuo tave nori paversti priešas – menkysta.

Kokią karo baigtį įsivaizduojate? Kaip šis karas pakeis pasaulio politiką ir Lietuvos visuomenę? Ukrainos?

Politikos mokslininkai nedaro sociologinių apklausų mūšio lauke. Politikos filosofai viską aiškina iš nekintamų principų perspektyvos. Immanuelis Kantas suformulavo tris žmogui svarbiausius klausimus. „Ką aš galiu žinoti?“. Apie karą Ukrainoje žinome tik fragmentus. „Ką aš privalau daryti?“. Reikia, kad ant Lietuvos sienos nusileistų geležinė uždanga. „Ko aš galiu tikėtis?“. Norisi tikėti, kad pasaulio istorija mums nerengia naujo negerovių ir išbandymų pragaro.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
36 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Vis nebuvo laiko

rimčiau pakeliauti.Planavom pradėti nuo Vokietijos,paskui Italija,Prancūzija…,-dabar jau nesinori į tą sočią ir abejingą Europą.Palauksim karo pabaigos ir pirma kelionė bus į Ukrainą,tegul ir sugriautą.Kiek Europoje dar likę krikščionybės?

Jei Rusija išliks

tokia,kokia yra,ji tikrai puls ir Lietuvą,tik ne dabar.

ah.ą

„belskis ir bus atidaryta”, pagal bibliją… 30 metų „beldžiamasi” „viduriavimu” „rusai puola”… Belskis ir bus atidaryta… belskis be perstojo…belskis… Ar ne įslaptinti kgbistai ir „beldžia” ” rusai puola” ir taip trisdešimt metų „beldžiasi” į putino širdį?

Tik nereikia gąsdinti

Metano dujų Juodos jūros vandenyje giliau 100 m nors pasturgaliu valgyk, tik tinginiai nenori galvoti ir pasiimti, dėl to RF ir nori atstumti nuo pakrantės UA.

Kis

Eurpoa issigimusi,ne be reikalo anglai bego kaip nuo maro.Kas dar mato einama nezinia kur ir nezinia kokia morale grindziama.Mano galva ,pinigai ir antras galas,jeigu sutartis sudaromos su Pfizer firma,kuria atstovauja fon vyras ,perkamos vakcinos-marmalas,vaistu jokiu,o gal ir nereikia,idomu kuo gydomi nabagai pateke pas gydytojus kysininkus?
Galiu pasakyti aciu dedei Semui,nors irgi…

Jau dabar Suomijoje

žmonės Fantos ir kitų gėrimų neperka plastmasiniuose buteliuose.Jie perka stikliniuose,nes tik tokiuose galima pagaminti Moloptovo kokteilius.Vienas suomis pasakė,kad reikia ruoštis jau dabar.Nes jie bus čia.

>>  Suomija

Kaip daromi kokteiliai?
Kodė tarkuojamas ir dedamas putų polistirenas?

VISI Į FRONTĄ UŽ PUTINĄ !

– komunistai ir kgbistai
– rusai ir žydai
– teisėjai ir prokurorai
– pederastai ir pedofilai:
VISI Į FRONTĄ UŽ PUTINĄ !

Prašalietis

Palyginus lansberginės eros laikotarpio Lietuvos teritorijoje gyvenančių žmonių gyvenimą su kitais istoriniais laikotarpiais, net gi su Stalino gūlago laikais, akivaizdžiai kiekvienas adekvatus žmogus tegali konstatuoti, kad niekada savo istorijoje Lietuvoje gyvenantys žmonės nepirmavo pasaulyje ar Europoje pagal skurde gyvenančių žmonių skaičių, savižudybes, susirgimus tuberkulioze ir sifiliu, gyventojų emigraciją ir mirčių mastus, prasigėrusių skaičiumi…. Teigti, kad ” tragedija dar neatėjo į Lietuvą, tik stovi ant mūsų namų slenksčio”.., gali tik „civilizuotai ir vakarietiškai” lietuviškas klumpes pakeitęs į Amerikos rezervate numarinto indėno mokasinus, adekvačiai nebepajėgiantis suvoti supantį pasaulį, visiškas „patriotinis” puskvailis ir idiotas. Apie galimą šiandieninę padėtį, Rusija „protingiems ir galingiems” vakarams su JAV priešakyje pasakojo nuo 2008 metų. Pernai gruodžio mėnesį Putinas paskelbė konkretų ultimatumą JAV ir laiką „kas bus”, jei… Skaityti daugiau »

ah.ą

> 2022-03-20 19:02,tai doklas ir kamikadzė, jei svaigsta kad atgal negaus grąžos kulkos į kaktą.

prašalieti,

šviesk mus -nesugebam apibendrinti.Ačiū už kantrybę ir laiką

Kažkaip pradėjo

svyruoti pasitikėjimas Izraeliu kaip pavyzdžiu.Šiandien gana stipriai pasisakė Popiežius.O Suomijoje dabar patarta visiems rusams nesukalbėti rusiškai.

Briuselis ir

Vokietija pardavinėjo ES vertybes Putinui už naftą?

JAU SUPRATAU

Prosal einantis jetis ir wc valytojas yro tikri broliai.Stasys ju pusbrolis.Daba atostogauna.

Dzeikas

Prasalaiciui: Sakai NKVD gulagai buvo humaniskesni uz Lietuvos post sovietine tikrove? Kas nori palyginti imedkite i youtube kirilica „zavescanije Lenina”Berods 2012m statyta autobiografini filma apie Varlama Salamova. Ten nerodo jokiu sadistiniu scenu.Na taip pasakoja apie zmogaus pavertimo gyvuliu epizodus kaip savaime suprantama sovietine tikrove.Taciau zinantiems sovietinio gyvenymo realijas – plaukai piestu stoja. Kita vertus: buvo zurnale „Krokodil” uz 1988m aprasytas epizodas su latvisku „neonacizmu”: Tipo eina rusakalbis veteranas pavakare ir mato „gelezinkeliecius”.Taip pagalvojo.”Gelezinkeliciai” jauni bachurai,pamate pensinyka pasuko link jo.Veteranas ziuri, ogi gelezinkelieciai su gerai nukopijuota SS uniforma: Bachurai priejo, apsupo ir vyresnysis supdamasis ant kulnu klausia: – Tu komunistas? – Taip.As komunistas! – Tada nusiimk akinius, mes tau snuki malsime. – Na, muskite… „Esesininkai” pamindziukavo.Po.to vyresnysis sako: – Ne.Nemusime.Komunistai meluoja,o… Skaityti daugiau »

Prašalietis

Dzeikas 2022-03-20 21:53 Šiuolaikiniams „sovietinės tikrovėms žinovams, kurie tepajėgia patriotiškai pastatyti tik savo kelis ant makaulės esančius plaukus”, prisiminti satyrinį „Krokodilo” žurnalą „graužusį gyvus tų laikų disidentus”, prisimenti prie aludžių besisukinačius snargliotus ir neišsipagiriojančius šiandiena „disidentus”, kurie žinojo „aksiomą, kad komunistai meluoja”… tegalima paminėti kelis akivaizdžius ir visų afišuojamus faktus: Stalino trėmimų laikais buvo ištremta 300 tūkstančių Lietuvos gyventojų. Kiek iš šių tremtinių pasidarė tarybiniais laikais mokslo profesoriais, KGB informatoriais ir bendradarbiais, kitokiais inteligentiniais darbuotojais statistikos nėra. Dar ir šiandiena matome gausybę buvusių tremtinių, kurie pasakoja apie savo „kovas už laisvę ir vėlesnes nepakeliamas trėmimo kančias”, nors tarybiniais laikais daygybė jų pramito dirbdami darbuose profesoriais ir t.t. Kiek iš jų šiandiena yra 75 metams užsislapstinusių žino tik tie tarybinių laikų… Skaityti daugiau »

Prosal einantis jetis

siaubingai apsisnarglejo zaliom isskyrom,tremtinius isvadino uzsislaptinusiais profesoriais,kurie issilavinima igijo prie larioko,besiklausydami balso is vasingtono.Daba jie kalti tuo,kad nesugeba susisukuoti.

ar čia tik man taip atrodo?

Hmm? Turbūt Jokubaitis jaučia, kad dabar kaip niekad per 32 Nepriklausomybės metus apie politiką 100 proc. atvirai kalbėti yra pavojinga? Kodėl pasisakė tik iš dalies?

Todel,

kad kitu atveju teliktu sudaryt kompanija su jieciu ir valytoju.

Kompanija

Dzeikas, jules, kis, t. y. Julius Milaitis, Prašalieitis, Jungtinės pajėgos, Tvankstas, Ah1, valytuvas, ah,ą tai vienas ir tas pats šiknius!

Al.

,,Didelė Rusijos piliečių dalis tiki oficialia įvykių versija” – O argi Lietuvos ar Europos piliečiai tiki kažkuo kitu ? Manau, panaši dalis tiki tuo, ką pasako Televizorius. Vakar pasakė Petys už laisvę, šiandien – Ruskij korabl idi nachui. Diktorius šūkius keičia, žmonės klauso ir rikiuojasi kaip liepta. Rusai piešia pusę svastikos, europiečiai mojuoja sodomitų vėliavom ir atkiša petį už laisvę. Bakaitė klausia kodėl tai vyksta, ir filosofas, atsakinėdamas užuominomis, netiesiogiai atsako – iš baimės prieš grubią jėgą. Ir šis išsisukinėjantis atsakymas kartu yra patvirtinimas, kad baimė valdo ir už Rusijos imperijos ribų, ir ,,liberaliojoj” demokratijoj.
Nesutinku, kad ,,Praeitis pasižymi viena ypatybe – jos jau nėra”. Manau, mūsų praeitis visada lieka su mumis.

Tabach

Когда, Как и Почему Закончится Спец Террористическая Операция. Гари Юрий Табах и Юрий Дашевский
https://www.youtube.com/watch?v=xm1R_FYQat8&ab_channel=GaryГариYuriTabachТабах

Partijos naris nuo 1971m.

.es tykri letuvei milim RUSSUS ir laukem ju sugriztant.
Prie RUSSO visi buvo laimingi ir visko gaudavo.
Tai ne dabar.
As, eilinis partietis gaudavau zaliu zirneliu, mandarinu ir kvepencii inportinii sampuno.
Ka dabar gauna eilinei partiecei?

edvardas

Gal aš kažko nesupratau, tačiau, kaip atrodo bent man, tokiu A.Jokubaičio pasisakymu, kviečiančiu bijoti ir paklusti, labiausai turėtų džiaugtis, plodami katučių, prisiekę putinistai.

Dzeikas

Prasalaiciui:
Ir kaip tavo kliedesys paneigia fakta , kad komunistai meluoja visur ir visada?
Konkreciai faktu gali pateikt kada jie ir ju nuovalos putinastai nemelavo?
Nors ne…tavo paskutinis issisakymas nera melas. Nes nieko konkreciai nepasakei.
Siaip.Pautais pakambyjai.

Dzeikas

Edvardui:
Na ziuri zmogus i perspektyva. Jeigu krasta okupuos rusai tai jiems reikes naujo VU rektoriaus. Stai ir prisimins kam reikia apie jusu nuolanku tarna.
O jeigu neokupuos – tai ir tautiska valdzia nieko pries siai idejai neturi.
Kas bus,kas nebus , o lietuvis neprazus.

PAZINAU TAVE

Tu tas SUBOTINAS,kvieciantis kacapu tankus cionai.Tai jau ir cia atsgrudai,baidykle…

Sveikinimai AL,UI

..gERAS komentaras,kaip niekad.Pataikei su ta istorija,cia Jokubaitis prasove,net keista,gi protingas zmogus.

Dzeikas

Al.ui
Nenusikalbekite iki Putino propogandos kartojimo.
Lietuvoje jus turite galimybiu paskaityti ivairius informacijos saltinius. Rusijoje bet kokios alternatyvios informacijos saltiniai raugiami. Laiko klausimas kada interneta uzdarys.
Na kad patriotu apibalvoninti zmogeliai spokso telika Lietuvoje -ju problema. Jie gali pasisemt informacijos is kitur. Jie to nedaro? Ju problema.

Subotinai,

tau nuo zaliu zirneliu ir isgerto kvepiancio sampuno seniai smegenai susidrumste,todel galvoj vis tankai vazineja.Gerk geriau samagona,avos pagysi…

KOMPANIJAI

Koks skirtumas kiek ju vienam asmeny..Siaip,jie juokingi savo sapalionem ir tiek.Idomus ju bandymai samprotaut,kazkokias buktai isvadas daryt.Apie gyvenima neraukia anic,bet bliuznija kaip dideli.Ai,nepiktybiniai anys,tiesiog pramoga paskaityt,daba humoresku nieks neraso ,tai vietoj ju..

habilitas

„Žmonija negali be karo”.

Nieko neprotigesnio neteko girdėti. Karas visada buvo degeneratų priemonė siekti savo tikslų, o naudojant masinio naikinimo ginklus – kraštutinė priemonė.
Šiuo metu vienas išprotėjęs degeneatas šokdina didžiąją dalį pasaulio, bet tai nereiškia, jog žmonija negali apsieiti be karo.

Al. Dzeikui

Tai visa bėda yra ,,patriotu apibalvoninti zmogeliai”? Kaip pamišę nepaliauja gynę savo kalbą ir šalį, ane ? Papasakok apie tai ukrainiečiams.

HABILITUI

Apstulbinot sikart.Maniau esant protingiausiu is cia esanciu.Taigi cia vulgarioji psixologija..Zmogiskos savybes..PETRO BOBA GRAZESNE UZ JONO.tas is pavydo uzplumpina Petra,juoba tas dar ir turtingesnis,zemiu daugiau turi,o ir razumnesnis.Jonui nepatinka ir t.t.PAVYDAI,AMBICIJOS,KVAILUMAS,KERSTAS…vardint be galo.Ar mini mustynes,ar maxi karas,tik dydziai skiriasi.Zmonija ir karas neatsiejami.Okur dar religijos,tautos..ai,ka cia..Prasovet.

Dzeikas

Al’ui: Nepainiokite Dievo dovanos su kiausiniene. Ir neklijuokite man zo kuriu as nesakiau. Lietuvoje kalbama(ir valdzios dokumentai pildomi) lietuviskai. Sito as niekad nerevizavau. O stai bauduoti kavines savinikus uz kreidele uzrasyta „cheesburger” – yra issidirbinejimas ir patycia is zmogaus orumo.W raide? Kaip ir Vokietijoje Q. Vokieciu kalboje jos nera, bet svetimybems rasomos su ta raide. O cia islipo is kanapiu kretantys rupintojeliai ir albino is Radio show balsu skelbia pavoju tautai – W raide. Klounai. Kas liecia ukrainiecius buvo bandymai uzgniauzt rusu kalba , bet po karo jie tikrai liausis. Nes Ukrainos rusai labai atkakliai kaunasi uz jos nepriklausomybe: Sumai, Harkivas, Mariupolis, Mykolajevas – tai rusakalbiu miestai.Ir vietiniai labai aktyviai dalyvauja teritorines gynybos daliniuose. Ir kaunasi jie ne uz kalba,… Skaityti daugiau »

Al.

Dzeikai, utoriaus teiginiui ,,Didelė Rusijos piliečių dalis tiki oficialia įvykių versija” atsakiau klausimu ,,O argi Lietuvos ar Europos piliečiai tiki kažkuo kitu ?” Manau, tai parodė kovido vajus. Ir rinkimai tai nuolat patvirtina.

Tavo reakcija į tai buvo ,,Nenusikalbekite iki Putino propogandos kartojimo.
Lietuvoje jus turite galimybiu paskaityti ivairius informacijos saltinius.”

Į tai atsakau tavo žodžiais: ,,Ir neklijuokite man zo kuriu as nesakiau.” Ar aš ką nors sakiau apie galimybes pasiskaityti? Sakiau, kad Lietuvoj ar Europoj, kaip ir Rusijoj, ,,didelė piliečių dalis tiki oficialia įvykių versija”. Kalbu apie žmonių psichologiją, o tu man ,,klijuoji” Putino propagandos kartojimą. Prie ko čia ,,patriotu apibalvoninti zmogeliai”? Kad paskui galėtum išsilieti apie kretančius rūpintojėlius ?
Žema.

36
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top