Gytis Pankūnas | Alfa.lt
Penktadienį laisvieji menininkai surengė meninę protesto akciją prie Valstybės saugumo departamento (VSD), kurioje iš pareigų trauktis buvo paragintas VSD direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras.
Lietingą vidurdienį apie 20 piliečių surengė žaismingą, kupiną ironijos meninę akciją „Valom“, kurios metu mažais šepetėliais buvo valomos VSD rūmų prieigos, pastato fasado sienos.
„Lietuvai rengiantis pirmininkauti Europos Sąjungai labai svarbu, kad visos mūsų valstybinės institucijos apsišvarintų ir pasigražintų“, – skelbė laisvieji menininkai, pabrėždami, kad „Lietuvoje yra institucijų, kurioms švarintis su dideliu malonumu bei dėkingumu turėtų padėti laisvi piliečiai“.
Kaip pasakojo vienas akcijos organizatorių, Vilniaus universiteto dėstytojas Darius Kuolys, Tarptautinės Vaikų gynimo dienos išvakarėse surengta akcija piliečiai norėjo „padėkoti“ VSD, kad šis gina ne tik vaikus, bet ir kitus Lietuvos piliečius. Anot jo, dėl VSD „rūpesčio piliečiais“ darbo neteko tokie asmenys, kaip buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktorius Vitalijus Gailius ir jo buvęs pavaduotojas Vytautas Giržadas.
„Mes pastebėjome, kad Lietuvoje švarinamasi, bet ne visos institucijos švarinasi pakankamai veiksmingai. Štai VSD turi švaros problemų… Mes turime galvoje ir VSD generalinio direktoriaus pavaduotoją Romualdą Vaišnorą, kuris jau senokai generolo Vitalijaus Gailius įvardijamas kaipo nusikalstamai veikiantis valstybės pareigūnas, kuris yra atsidūręs už Konstitucijos ribų, žinome taip pat, kad Romualdas Vaišnoras diriguoja antikonstituciniam piliečių sekimui, matome VSD ypatingą rūpestį Lietuvos vaikais, Gatavejų šeima, Egle Kusaite, kai buvęs VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas sakė, kad nuo trylikos metų jau ji buvo žinoma VSD“, – Alfa.lt pasakojo D. Kuolys, prisimindamas FNTT vadovų atleidimo, remiantis VSD pažyma, atleidimo skandalą.
Pasak D. Kuolio, laisvieji menininkai įsitikinę, kad VSD prisidėjo ir prie įvykių Garliavoje, kai buvo įvykdytas teismo sprendimas perduoti mažametę Drąsiaus Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės dukrą motinai.
Kaip pasakojo akademikas, sovietmečiu valdžia, norėdama pažeminti savo žmones, kalėjimuose, kariuomenėje juos versdavo grindis, sienas valyti dantų šepetėliu. Anot jo, būtent tokie faktai padėjo lengviau išsirinkti meninės akcijos, kurios metu būtent dantų šepetėliais buvo valomos VSD pastato prieigos, formą.
„Pasitelkėme dantų šepetėlius, norėdami parodyti, kuo verčia šiandien VSD savo savivale Lietuvos piliečius“, – sakė D. Kuolys pridurdamas, kad piliečiai kartu tokios akcijos metu pareiškė, kad nenori taikstytis su VSD savivale.
Policija apstumdė, laišką liepė palikti ant „sofkutės“
Meninę protesto akciją nuo pat pradžių stebėję ir filmavę policijos pareigūnai galiausiai paprašė akcijos dalyvių atsitraukti nuo VSD rūmų, nepaisydami jų prašymų paaiškinti, „kodėl negalima valyti valstybės institucijos pastato“.
Pilietinę akciją vainikavo laiško VSD generalinio direktoriaus pavaduotojui R. Vaišnorui perdavimas. Laiške akcijos dalyviai „padėkojo už pareigūno rūpestį“ ir paragino šį atsistatydinti iš pareigų. Vis dėlto įeiti į VSD ir perduoti žinutę R. Vaišnorui nebuvo taip lengva, mat to neleido daryti vietoje buvę policijos pareigūnai. Šie į VSD rūmus žengiantį D. Kuolį ir kelis jį lydinčius asmenis apstumdė. D. Kuoliui paklausus, kodėl neleidžiama įeiti į valstybinę instituciją, pareigūnai persigalvojo ir akcijos dalyvius įleido į vidų.
„Labai keistas elgesys… Man nepatiko, kad mūsų policijos pareigūnai stumdo piliečius, kurie mėgina pasiekti valstybės instituciją ir įteikti piliečių raštą. Tas man labai nepatinka. Aš negalvojau, kad 25 Sąjūdžio metais piliečiai, einantys į valstybės instituciją, bus policijos stumdomi“, – piktinosi D. Kuolys.
Pasak jo, nustebti teko ir pakliuvus į VSD pastato vidų, mat laišką R. Vaišnorui, kuriame pareigūnas raginamas atsistatydinti, departamento budėtojas liepė palikti ant „sofkutės“.
„VSD turi dar vieną personažą – VSD „sofkutę“. Tai yra tam tikras personažas. Mes tą vertiname, vertiname VSD humoro jausmą“, – ironizavo D. Kuolys.
Nuotraukos – Karolio Kavolėlio, Alfa.lt.