Pilietinis portalas Tiesos.lt tęsia diskusiją apie naująjį „prezidentės parengtą“ vyriausybės kontroliuojamų nevyriausybinių organizacijų įstatymo projektą, domisi, kaip šį projektą vertina dabartinės nevyriausybinės organizacijos.
Šiandien skelbiame Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijai (LŽTGA) vadovo Romualdo Povilaičio atsiliepimą apie Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro direktoriaus Martino Žaltausko, vieno iš įstatymo projekto iniciatorių,interviu Tiesos.lt portalui „Nevyriausybinių organizacijų įstatymu reikia įteisinti tai, kas jau veikia“ išsakytas naujojo įstatymo atsiradimo aplinkybes.
Ponas Martinas Žaltauskas (nors įvertinus jo jauną amžių, derėtų sakyti ponaitis) savo interviu Tiesos.lt portalui teigiantis, kad svarstant įstatymo projektą dalyvavo didžioji dauguma Lietuvos nevyriausybinių organizacijų, deja, yra iš esmės neteisus.
Visų pirma, projektas buvo rengtas ne tik nederinant su daugeliu NVO, bet ir joms nieko apie jį nežinant. Aš asmeniškai vadovauju ne tik Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijai (LŽTGA), bet ir Lietuvių etninės kultūros Kauno teritoriniam padaliniui (tai savarankiška NVO, juridinis asmuo), esu dar kelių NVO valdymo organų narys, tačiau nė iš vienos jų ar iš kitų man žinomų NVO iki paskutinių dienų nebuvau girdėjęs apie ruošiamą projektą. Žinoma, mus galima apkaltinti pasyvumu ir atsiribojimu nuo informacijos, tačiau NVO informacijos ir paramos centro direktoriui vadinti globotinas (bet, deja, neglobojamas) NVO „Balnininkų iš Molėtų bendruomenėmis“ yra mažų mažiausiai nekorektiška.
Dar daugiau – manyčiau, aptarti tokį pilietinės visuomenės plėtrai svarbų dokumentą yra ne tik NVO interesas, bet ir valstybės institucijų, o tuo labiau pono Martino vadovaujamo centro pareiga. Apskritai tai, kad jau daug metų vadinamasis trečiasis sektorius mūsų šalyje iš esmės yra paliktas pats sau, yra ir minėto centro kaltė.
Akivaizdu, kad NVO yra skirstomos į reikšmingas, elitines arba „savas“, ir menkavertes, kurių egzistavimas, sprendžiant iš pono Martino pasisakymo, nieko nereiškia. Labai tikėtina, kad pirmosios prisidėjo rengiant šį įstatymo projektą, tačiau vis tiek lieka neaišku, kodėl vadinamieji jau egzistuojantys skėtiniai NVO junginiai nepaskleidė informacijos apie jį tarp artimų joms pagal veiklos pobūdį NVO? Galbūt tie skėtiniai dariniai sudaryti ne pagal veiklos pobūdį, o pagal kažkokius kitokius, visai neaiškius principus? Kaip ten bebūtų, NVO centrui remtis jais ir įteisinti jų viršenybę virš NVO negalima.
Pono Martino atsakymai į pateiktus klausimus stebina tiek savo nedemokratiškumu, tiek akivaizdžiu noru pateisinti ar tiesiog pagražinti esamą padėtį. Užsienietis, nežinantis padėties šalyje, išgirdęs tariamo NVO lyderio (sakau tariamo, nes kito lyderio NVO neturi, juo labiau kad ponas Martinas nebuvo renkamas NVO ir joms neatsiskaito) mintis, galėtų susidaryti vaizdą, kad NVO Lietuvoje apskritai nėra, o jų vietoje tėra VO, veikiančios NVO vardu. Ir iš dalies jis būtų teisus, jeigu pasižiūrėsime kokios NVO ir kokiu lygiu yra finansuojamos.
Kita vertus, ne visos NVO yra tapusios „valdiškomis“. Pastaruoju metu stiprėja kritiškai valstybės politikos atžvilgiu nusiteikusių ir dar silpną pilietinės visuomenės sferą palaikančių NVO balsas. Matyt, neatsitiktinai gimė šis įstatymo projektas, siekiantis „suvaldyti“ kol kas laisvai veikiančias NVO.
Belieka padaryti išvadą, kad NVO informacijos ir paramos centras, deja, netarnauja laisvai pilietinės visuomenės raiškai. Stebėtis neverta, nes, kaip sako liaudies išmintis, „kieno vežime sėdi, to ir giesmę giedi“.
Daugiau apie naująjį Nevyriausybinių organizacijų įstatymą skaitykite ankstesnėse Tiesos.lt publikacijose:
Vyriausybinių ar nevyriausybinių organizacijų įstatymas?
Žmogaus teisių gynėjai siūlo atmesti „prezidentės parengtą“ Nevyriausybinių organizacijų įstatymą ir rašyti naują
Romualdas Povilaitis: Prezidentės siūlomas įstatymas – tai putinizacija
Irena Vasinauskaitė. Du P – parlamentas ir prezidentė – smaugia pilietinę iniciatyvą [1]
M. Žaltauskas: Nevyriausybinių organizacijų įstatymu reikia įteisinti tai, kas jau veikia
Iš propagandos frontų: į kovą valdžia meta jaunimą
Skirmantė Kondratienė: Projektas galbūt netobulas, bet kai ką sprendžia