Rada pritarė V. Janukovyčiaus nušalinimui ir patvirtino išankstinių rinkimų datą (nuolat pildoma; tiesioginė transliacija)

Bernardinai.lt

Rada pritarė V. Janukovyčiaus nušalinimui ir patvirtino išankstinių rinkimų datą

Ukrainos parlamentas priešlaikinius prezidento rinkimus paskelbė gegužės 25 dieną. Rados nutarime sakoma, kad Ukrainos prezidentui V. Janukovyčiui pčiam nusišalinus nuo prezidento pareigų, skelbiami priešlaikiniai prezidento rinkimai.

V. Janukovyčius nesiruošia trauktis ir kalba apie „nacių perversmą“

Tuo tarpu Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, kalbėdamas per televiziją „112 kanalą“, paneigė gandus apie savo atsistatydinimą ir pareiškė nesiruošiąs trauktis. Dabartinę situaciją Ukrainoje jis sulygino su 1930 m. valstybiniu perversmu Vokietijoje, kuomet į valdžią atėjo naciai.

V. Janukovyčius tvirtino, kad jam prieš išvykstant iš Kijevo buvo apšaudytas jo automobilis, o jau buvęs parlamento vadovas Vladimiras Rybakas buvo sumuštas, todėl jis jį nusiuntė gydytis į Donecką. Tas pats nutiko ir su prezidentūros administratoriumi Kliujevu, sakė V. Janukovyčius.

V. Janukovyčius sakė, kad jo partijoje yra išdavikų, bet tai jam ne naujiena: panašią situaciją jie yra išgyvenę 2004–2005 metais, kuomet iš partijos išėjo 200 tūkst., bet vėliau atėjo 600 tūkst. Dabar Regionų partijoje yra pusantro milijono narių, tad net jei ir išeis kokie 500 tūkst., nieko baisaus nenutiks. „Mes matome nacistinį pasikartojimą, kad 30-ais metais Vokietijoje ir Austrijoje nacistai atėjo į valdžią, uždraudė kitas partijas. dabar tas pats: uždraudžia komunistų, Regionų partijas, persekioja, muša žmones, degina namus, ofisus. Sudeginta daugiau kaip 200 Regionų partijos ofisų“.

V. Janukovyčius žadėjo vykti į kelionę po Ukrainos regionus ir toliau tęsti derybas. 

Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas kreipėsi į Vokietiją, Prancūziją ir Lenkiją prašydamas paveikti Ukrainos opoziciją, kad ji vykdytų penktadienį pasirašytus susitarimus. „Laikas pagaliau baigti apgaudinėti pasaulio bendruomenę, kad Maidanas atstovauja ukrainiečių tautos interesus“, – aiškina S. Lavrovas.

Tuo tarpu Austrija pranešė pradėjusi baudžiamąją bylą prie V. Janukovyčiaus administracijos vadovą Andrejų Kliujevą dėl pinigų plovimo ir piktnaudžiavimo valdžia. A. Kliujevas su broliu Austrijoje turi daug brangaus nekilnojamo turto ir kampanijas, kurios Ukrainoje užsiima saulės energija.  

Šeštadienį nuo pietų Ukrainos parlamente ir žiniasklaidoje sklandė žinios, kad V. Janukovyčius žada tuoj pat atsistatydinti.

Anksčiau Associated Press buvo paskelbusi, kad buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko jau išėjo iš Charkovo kalėjimo, tačiau vėliau paneigė šią žinią. Bet kokiu atveju, tai turėtų įvykti artimiausiu metu. 

Priešlaikinius prezidento rinkimus opozicija planuoja surengti ne vėliau kaip kovo 25. Tokį pasiūlymą Radoje pateikė vienas iš opozicijos lyderių V. Klyčko.

Ministrų kabinetas šeštadienį pareiškė esąs pasiruošęs perduoti valdžią kitai vyriausybei. 

Naujas Rados vadovas – Maidano organizatorius

Šeštadienio rytą apie savo atsistatydinimą pareiškė Ukrainos parlamento vadovas Vladimiras Rybakas ir jo pirmasis pavaduotojas Igoris Kaletnikas. Naujuoju Rados pirmininku išrinktas Oleksandras Turčinas, vienas iš Maidano aktyvistų, kuris prieš kelias dienas buvo nesunkiai sužeistas į galvą iki Maidano tribūnos atlėkusios skeveldros.  

Šeštadienį vidaus reikalų ministerija išplatino pareiškimą, kad ji „tarnauja liaudžiai“ ir kviečia kartu prižiūrėti tvarką Ukrainoje.

Šeštadienį Charkove sušauktas visų lygių Rytų Ukrainos, prorusiškiausios Ukrainos dalies, deputatų sąskrydis. Manoma, kad šis sąskrydis gali paskelbti šios Ukrainos dalies prisijungimą prie Rusijos.

Pranešama, kad Charkovo sukilėliai bandė piketuoti prorusiškų jėgų sąskrydį. Taip pat pranešama, kad į Charkovą atvežta 10 autobusų gatvės chuliganų „tituškių“, o suvažiavimą saugo „Berkuto“ smogikai. Tuo tarpu 247 Charkovo milicininkų pareiškė pereinantys į protestuotojų pusę.


Mes už vieningą Ukrainą nuo Lvovo iki Charkovo

V. Klyčko: V. Janukovyčius geranoriškai neatsistatydins

Penktadienio naktį Maidane bendraudamas su protestuotojais vienas jų lyderių V. Klyčko sakė, kad V. Janukovyčius savanoriškai neatsistatydins iš prezidento posto. „Jis neatsistatydins, tai nerealu. Reikia mąstyti apie realius žingsnius“. V. Klyčko sakė, kad valdžios pasikeitimas gali įvykti tik palaipsniui ir rimta klaida pavadino vienos iš opozicinių organizacijų „Dešinysis sektorius“ pasiryžimą nuversti V. Janukovyčių prievartiniu būdu. 

Tuo tarpu „Dešinysis sektorius“ reikalauja įstatymiškai uždrausti dviejų partijų egzistavimą – Komunistų ir valdančiosios Reformų partijos. „Pirmoji yra okupantų bolševikų paveldėtoja, antroji yra stuburas dabartinės oligarchinės sistemos“, – tvirtinama jų pareiškime.

Maidano sukilėliai reikalauja teisti V. Janukovyčių

Nepaisant opozicijos pasirašyto susitarimo su prezidentu V. Janukovyčiumi ir parlamento priimtų labai svarbių sprendimų, penktadienio naktį perpildytas Maidanas vienbalsiai šaukė: „Tribunolą Janukovyčiui“.

O vienas iš opozicijos lyderių V. Klyčko buvo priverstas nuo Maidano scenos atsiprašyti už tai, kad derėjosi su „žmogžudžiu“ ir spaudė jam ranką: „Tikėkite, tai dariau, kad nebūtų daugiau liejamas kraujas. Tai dariau, kad šita gauja pasitrauktų. Bet jei reikės, rytoj mes važiuojam su ginklais šturmuoti, prisiekiu“, – sakė labai susijaudinęs V. Klyčko.

Penktadienio vakarą tūkstančiai Charkovo gyventojų išėjo į gatves, šaukdami „zeką lauk!“ („Kalinį lauk!“). 


Protestuotojai V. Janukovyčių vadina kruvinu diktatoriumi

Parduotuvės tuščios

Nepaisant informacijos, kad Kijevo kontrolę pilnai perėmė protestuotojų savanorių būriai, panika Kijeve nemažėja: bankai vis dar uždaryti, parduotuvių lentynos beveik tuščios, labai trūksta pagrindinių maisto prekių: duonos, pieno, mėsos, kiaušinių. Kai kurios parduotuvės, vengdamos chaoso, į vidų įleidžia pirkėjus tik nedidėlėmis grupelėmis. Ukrainos grivinos kursas vis dar krenta, priversdamas silpnėti ir Rusijos rublį. Pranešama, kad benzino Ukrainoje liko tik trims savaitėms.


Kijevo parduotuvėse trūksta būtiniausių prekių

Nubalsuota dėl J. Tymošenkos išlaisvinimo

Ukrainos Aukščiausioji Rada penktadienį atleido vidaus reikalų ministrą Vitalijų Zacharčenką bei priėmė įstatymą, kuris suteiks galimybę išleisti į laisvę buvusią premjerę Juliją Tymošenko. Primename, kad J. Tymošenkos išlaisvinimas buvo vienas iš svarbesnių Europos Sąjungos reikalavimų Ukrainai norint tapti asocijuota ES nare.

V. Janukovyčiui tapus prezidentu ekspremjerė  J. Tymošenko buvo apkaltinta pasirašius žalingą Ukrainai sutartį dėl rusiškų dujų tiekimo ir nuteista septyneriems metams.

Tiesioginė transliacija iš Maidano:

Ukraina vėl tapo parlamentinė respublika

Penktadienį Ukrainos parlamentas priėmė įstatymą, pagal kurį pradėjo galioti 2004 metų Konstitucija, vėliau pakeista prezidentu tapus V. Janukovyčiui. Pagal sugrąžintą Konstituciją stipriai apribotos iki šiol buvusios prezidento galios ir Ukraina yra nebe prezidentinė, o parlamentinė respublika.

Už senos Konstitucijos sugrąžinimą balsavo 386 deputatai iš 450.

Maidanas nušvilpė opozicijos lyderius 

Penktadienį po beveik parą vykusių derybų, kuriose dalyvavo ir Vokietijos, Lenkijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai, Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius ir opozicijos lyderiai V. Klyčko, A. Jaceniukas ir O. Tiagnibokas pasirašė susitarimą:

Per 48 valandas nuo pasirašymo momento priimti įstatymą, pagal kurį pradės galioti anksčiau pakeista 2004 metų Konstitucija. Per 10 dienų suformuoti Nacionalinės vienybės koaliciją, kuri padėtų išeiti iš politinės krizės. Išankstinius prezidento rinkimus surengti parlamente priėmus naują Konstituciją, bet ne vėliau kaip šių metų gruodžio mėnesį. Iki to laiko turi būti priimtas naujas rinkimų įstatymas ir suformuota nauja rinkimų komisija. Įvykdyti nusikaltimai bus tiriami atidžiai stebint valdžiai, opozicijai ir Europos institucijoms. Valdžia ir opozicija įsipareigoja nebenaudoti jokių jėgos veiksmų.

Tuo tarpu didelė dalis protestuotojų iš Maidano tribūnos sako nepripažįstantys jokių susitarimų su nusikaltėliu V. Janukovyčiumi ir reikalauja priešlaikinius prezidento rinkimus rengti dabar, o ne gruodžio mėnesį. „Jokių prezidento rinkimų gruodžio mėnesį. Jis turi atsistatydinti nedelsiant“, – sakė vienas iš Maidano vadovų Jurijus Lucenko. „Mes neįpareigojome nieko derėtis, todėl mums jų susitarimai negalioja“, – nuolat kartojama iš Maidano tribūnos.

Pasiektus susitarimus pristatantys opozicijos lyderiai Maidano buvo nušvilpti, o vienas kalbėjusiųjų iš savigynos būrių pateikė V. Janukovyčiui ultimatumą – atsistatydinti iki šeštadienio 10 val. ryto. Antrą kartą Maidano scenoje pasirodęs V. Klyčko, dar kartą bandė paaiškinti, kodėl padavė ranką V. Janukovyčiui, kodėl tarėsi su juo, taip pat buvo sutiktas labai šaltai. 

Penktadienio vakarą deputatas Nikolajus Rudkovskis Aukščiausioje radoje užregistravo įstatymo projektą dėl apkaltos prezidentui V. Janukovyčiui.

Pilkasis kardinolas 

„Ukrainskaja praveda“ praneša, kad prasidėjus politinei krizei Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius daug kartų konsultavosi su V. Putino atstovu Vladislavu Surkovu ir jo patariamas priimdavo sprendimus, tvirtina šaltiniai Ukrainos prezidentūroje. Tą patvirtina ir Jevgenijus Kiseliovas – sovietų „perestrojkos“ metu buvęs garsus Rusijos žurnalistas, jau porą metų gyvenantis Ukrainoje ir dirbęs prezidento V. Janukovyčiaus patarėju. Pasak J. Kiseliovo, V. Surkovui Kremlius suteikęs didelius įgaliojimus Rusijos vardu vesti neoficialias derybas ir pasirašyti neoficialius susitarimus, todėl Ukrainoje jis vadinamas V. Putino „pilkuoju kardinolu“.

Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius paskelbė inicijuojąs priešlaikinius prezidento rinkimus ir 2004 m. Ukrainos konstitucijos grąžinimą, kurioje žymiai mažesnės prezidento galios ir Ukraina iš prezidentės tampa parlamentine respublika. 

Tuo tarpu dalis protestuotojų Maidane reikalauja priešlaikinius prezidento rinkimus rengti dabar, o ne gruodžio mėnesį, kaip norėtų V. Janukovyčius. „Demokratinio aljanso“ ir „Visuomenino sektoriaus“ aktyvistai surengė protesto akciją, kuria reikalauja V. Janukovyčiaus atsistatydinimo nedelsiant. „Jokių prezidento rinkimų gruodžio mėnesį. Jis turi atsistatydinti nedelsiant“, – sakė šios akcijos organizatorius Jurijus Lucenko.

Maidano mitinguotojai „Ukrainos“ viešbutyje, kuris yra prie Maidano aikštės, sulaikė snaiperį, ketvirtadienį nuo viešbučio stogo šaudžiusį į milicininkus. Snaiperis buvo užsiregistravęs viešbutyje kaip turistas, jo sukilėliai viešbutyje ieškojo visą naktį. Snaiperiui sužeidus 20 milicijos būrio „Berkutas“ karius, šių snaiperiai šūviais į galvas užmušė dešimtis mitinguotojų. yra duomenų, kad snaiperiai, šaudę į žmones, yra iš Krymo – labiausiai rusiško Ukrainos miesto.

Pranešama, kad Ukrainos grivinos kursas dar nukrito – per nepilnus du šių metų mėnesius jos kursas nukrito jau 11%. 

Kitos naujienos:

Vinicos savivaldybės taryba pakeitė Tarybinės aikštės pavadinimą į Maidano herojų aikštę.

Atsistatydino Žitomiro apskrities viršininkas.

Iš Aukščiausios Rados valdančiosios frakcijos išėjo dar vienas deputatas, taigi dabar išėjusių yra jau 13. 

Kelios dešimtys automatais ginkluotų vidaus kariuomenės karių įsiveržė į parlamentą, ten vykstant posėdžiui. Įsiveržimo motyvas – milicija pasislėpė Aukštojoje Radoje nuo šūvių, kuriais juos gatvėje pasitiko radikalai.

Milicija skelbia, kad po šios dienos susišaudymų oficialus žuvusiųjų skaičius yra 80. 

* * *

00:30 Žitomire protestuotojai nuvertė Lenino paminklą.

23:45 Maidane pranešama, kad penktadienį parlamente žadama balsuoti už generalinio prokuroro, vidaus reikalų ministro ir Rados pirmininko atstatydinimą.

23:30 Daugiau kaip pusė Aukščiausios Rados deputatų nubalsavo už tai, kad būtų nutraukta trečiadienį paskelbta „antiteroristinė“ operacija ir vidaus kariuomenė grįžtų į dalinius. Už tai balsavo 236 deputatai, iš viso Radoje yra 450 deputatų. Nutarimas įsigaliojo nuo jo paskelbimo momento. Šis balsavimas rodo, kad prezidentas V. Janukovyčius nebeturi daugumos parlamente.

Rada taip pat balsavo, kad parlamentas dirbs nepertraukiamu režimu, ir paskelbė pertrauką iki rytojaus 10 val. ryto. Ketvirtadienio vakarą dar 5 valdančiosios Regionų partijos deputatai paliko savo frakciją ir dabar pasitraukusiųjų jau yra 12.

JAV prezidentas B. Obama sukritikavo Rusijos užsienio politiką, o jos prezidentą V. Putiną apkaltino negerbiant Ukrainos ir Sirijos tautų siekio gyventi laisvai ir demokratiškai.

Kijeve žuvusiųjų skaičius išaugo iki 75.

21:30 Ukrainos pravoslavų cerkvės Kijevo patriarchato šventasis Sinodas nurodė pamaldų metu nebesimelsti už valdžią ir žodį „valdžia“ maldoje pakeisti „tauta“: „Už Dievo saugomą mūsų Ukrainą ir ukrainiečių tautą“.

Vidaus reikalų ministerija savo tinklapyje pripažino, kad ketvirtadienį ryte naudojo šaunamus ginklus tam, kad suteiktų priedangą atsitraukti savo beginkliams pareigūnams, į kuriuos nuo stogų šaudė snaiperiai ir radikalai.

Iki šiol milicija neigė šaudžiusi į beginklius žmones, tačiau buvo priremta nufilmuotų kadrų. Primename, kad tie patys snaiperiai nuo stogų milicininkus tik sužeidė, o 20 Maidano mitinguotojų užmušė.

21:00 V. Janukovyčius sako sutinkąs šiais metais surengti priešlaikinius prezidento ir parlamento rinkimus, teigia Lenkijos premjeras D. Tuskas. Jis remiasi ketvirtadienį popiet įvykusiu susitikimu tarp Ukrainos prezidento ir Lenkijos, Vokietijos bei Prancūzijos užsienio reikalų ministrų. Ministrai šiuo metu vis dar Kijeve, kur toliau bando ieškoti susitarimo tarp Ukrainos valdžios ir opozicijos.

Dar ketvirtadienį ryte Ukrainos užsienio reikalų ministras nesutiko su priešlaikiniais prezidento rinkimais.

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai susitarė įvesti sankcijas prieš tuos Ukrainos pareigūnus, kurie atsakingi už civilių žmonių žudymą. Šie pareigūnai, kurių pavardės nenurodomos, negalės keliauti po ES šalis, jų sąskaitos ES bankuose bus užšaldytos. Ryte panašias sankcijas 20 Ukrainos pareigūnų įvedė ir JAV.

20:00. JAV griežtai pareikalavo, kad V. Janukovyčius išvestų visus spec. dalinius iš Kijevo centro. Tik tai reikš, kad jis iš tiesų nori kompromiso. Visos kalbos apie derybas, kol spec. padaliniai žudo taikius gyventojus, beprasmiški. Taip skelbiama oficialiai išplatintame Baltųjų rūmų pranešime.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paneigė pasirodžiusią informaciją, jog V. Janukovyčius paprašė politinio prieglobsčio Rusijoje.

Kijevo miesto valdžia patvirtino, kad per pastarųjų dienų susirėmimus žuvo ne mažiau kaip 67 žmonės.

18:45 Nervingai vyksta Ukrainos Rados posėdis. Jame svarstoma, kaip galima sureguliuoti situaciją ir kaip grįžti prie 2004 metų Konstitucijos, kurioje prezidentas turėjo daug mažiau įgaliojimų. Kai vienas iš deputatų pasiūlė padaryti pertrauką svarstymuose, nes pernelyg mažai Rados narių dalyvauja, jis vos išvengė kolegų smurto. Kol kas deputatai toliau diskutuoja, nors posėdyje nedalyvauja didelė dalis dabartinės V. Janukovyčiui lojalios daugumos.

17:00 Unian. net duomenimis, žuvusiųjų pastarosiomis dienomis skaičius jau pasiekė šešiasdešimties ribą. Tiesa, pateikiami prieštaringi duomenys ir akivaizdu, kad tikslios statistikos šiomis dienomis niekas negali pasakyti. Laukiama, ką nutars Radoje posėdžiaujantys parlamentarai, pasigirdo kalbos, kad V. Janukovyčius galbūt sutiks su priešlaikiniais rinkimais, tačiau įtampa nemažėja.


Žuvusieji nuo Berkuto ir snaiperių rankų. EPA nuotrauka

16:00. Į Ukrainos parlamento posėdį, kurį sukvietė opozicija, netikėtai atėjo ir kelios dešimtys parlamentarų iš valdančiosios Regionų partijos. Čerkasko kareivinių kieme žurnalistai užfiksavo, kaip laužuose deginami dokumentai. Zakarpatjės milicija ir jos padalinys „Berkutas“ prisiekė tautai.

„Kyiv Post“ žurnalistai pastebėjo dar aštuonių žmonių kūnus Institutska gatvėje, kurioje iki tol žuvusiųjų nebuvo, ir paskutiniais duomenimis, žuvusiųjų skaičius pasiekė 42. Gydytojas Olha Bohomolets, gelbėjantis ligoninėje 12 sužeistųjų iš mirtino susišaudymo prie „Ukrainos“ viešbučio, teigia, kad aukos buvo apšaudytos didelio tikslumo ginklais ir galinga amunicija, kuri sulaužė žmonių kaulus.

15:00. Ukrainos parlamentas renkasi į savo posėdį, kuris buvo numatytas ryte, tačiau atšauktas pradėjus netikėtą ir nepaaiškintą parlamentarų evakuaciją. Popietinis parlamento posėdis sušauktas opozicijos lyderio V. Klyčko iniciatyva. „Berkuto“ smogikai bando sutrukdyti žurnalistams patekti į parlamento salę.

14:35. Iš Maidano tribūnos pakartotas prašymas užsienio žurnalistams atvykti į Maidaną, nes Nacionalinis štabas paskelbė, jog po kelių valandų bus įvesta ypatinga padėtis, atjungtas internetas ir mobilusis ryšis.


Policijos būriai žygiuoja prie parlamento EPA nuotrauka

14:30. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Vakarų gąsdinimai įvesti sankcijas Ukrainai skamba kaip šantažas ir gali tik apsunkinti padėtį. Rusijos užsienio reikalų ministras taip pat pareiškė, kad „Rusija nesikiša į Ukrainos konfliktą“. Primename, kad trečiadienio vakare Rusijos prezidentas V. Putinas telefonu įkalbinėjo Vokietijos kanclerę A. Merkel pasmerkti Ukrainos „teroristus“ ir palaikyti V. Janukovyčių.

14:00. Kijevo meras Vladimiras Makejenko pasitraukė iš valdančiosios Regionų partijos ir pažadėjo paleisti nuo antradienio sustabdytą Kijevo metro. Kijevo meras pareiškė, kad nebegali tverti tokios padėties, kai kasdien iš savo miesto gatvių turi išnešti po kelias dešimtys lavonų.


Demonstrantai neša per policijos apšaudymą sužeistą protestuotoją EPA nuotrauka

13:50. Maidanas meldžiasi – scenoje kelios dešimtys šventikų, įvairių bažnyčių atstovų.

Skelbiama nuotrauka, įrodanti, kad į Maidane susirinkusius žmones šaudė „Berkuto“ snaiperis. Primename, kad Maidane aptikta 20 užmuštų. Taip pat pranešama, kad snaiperis šaudo į visus, kas išeina už Maidano barikadų.


„Berkuto dalinių naudojamos kulkos“ EPA nuotrauka

13:35. Maidane skelbiama, kad V. Janukovyčius nori įvesti ypatingą padėtį: atjungti elektrą, televiziją ir internetą. Prašoma visų žurnalistų, užsienio atstovų, atvykti į Maidaną ir atidžiai fiksuoti visus galimus valdžios veiksmus. Maidanas skelbia, kad milicininkų ir karininkų padedami perima visus jų pokalbius per racijas, todėl įspėja visus karininkus, kurie perduos įsakymus šaudyti, bus teisiami už įsakymą žudyti. Maidanas tvirtina žinąs visus karinius šaukinius ir slaptažodžius.

Pranešama, kad visoje Ukrainoje masiškai išeinama iš valdančiosios Regionų partijos. Žmonės piketuoja prie Kijevo metro vadovybės pastato ir reikalauja paleisti metro.

13:10. Didžioji dalis Ukrainos olimpiečių paliko Sočio olimpines žaidynes protestuodami prieš valdžios smurtą Ukrainoje. Kijeviečiai blokuoja dalį vidaus kariuomenės dalinių prašydami jų nekariauti su tauta.

13:00. Dešimtys milicininkų pasiduoda sukilėlių apsaugos būriams su sąlyga, kad jiems nebus taikomos jokios sankcijos. Iš Maidano nuolat sklinda raginimai kariškiams ir milicininkams pereiti į liaudies pusę. Nuolat pranešama, kad visoje Ukrainoje žmonės blokuoja autobusus, traukinius, kuriais į Kijevą vežami „Berkuto“ smogikai ir gatvės chuliganai „tituški“.

12:45 Savo darbą nutraukė ir užsidaro visi Kijevo teismai. Maidane prie „Ukrainos“ viešbučio guli jau 20 žuvusiųjų – visi užmušti snaiperių. Maidane viešai demonstruojami įrodymai, kokiais ginklais buvo puolami demonstrantai: pistoletų, automatų šovinių gilzės, granatų skeveldros – visa tai buvo rasta Maidano teritorijoje. Taip pat šalia guli įvairūs antpečiai ir apdovanojimai tų kariškių, kurie jau perėjo į sukilėlių pusę. Užgorode milicija ir „Berkutas“ perėjo į sukilėlių pusę.

11:45 Opozicijos lyderiai susitikime su Vokietijos, Prancūzijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrais pranešė, kad paliaubas sulaužė valdžia, todėl vienintelė išeitis iš esamos situacijos – atsistatydinti visai valdžiai. Prezidento V. Janukovyčiaus susitikimas su užsienio ministrais atidėtas.

Pranešama, kad vidaus kariuomenės papulkininkis Bašalovas perėjo į sukilėlių pusę.

Iš Maidano tribūnos milicija ir kariškiai be perstojo kviečiami pereiti į liaudies pusę, visiems perėjusiems žadama besąlygiška amnestija. Taip pat skelbiama, kad niekas nesiruošia šturmuoti parlamento, todėl nesuprantama, kodėl reikėjo evakuoti parlamentarus: maidaniečiai kaip tik prašo susirinkti parlamentą ir paskelbti priešlaikinius rinkimus.

11:30 Pranešama, kad į Kijevą vyksta 40 vagonų kariškių. Šios informacijos kiti šaltiniai nepatvirtina.

11:25 Laukiant atvykstant Lenkijos, Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrų ketvirtadienį ryte Kijeve nežinomi asmenys kuria kruviną sumaištį: snaiperiai nuo stogų šaudo ir į milicininkus, ir į protestuotojus, abiejose pusėse dešimtys sužeistųjų, Maidane guli 7 žuvusieji. Protestuotojai teigia, kad juos užmušė milicijos snaiperiai, taikantys į galvas. Milicija praneša apie žuvusį ir 29 sužeistus milicininkus.

Iš parlamento skubiai evakuoti parlamentarai ir darbuotojai. Evakuacijos priežastys nenurodomos.

Primename, kad trečiadienį Ukrainos saugumo tarnyba pranešė pradedant antiteroristinę operaciją, o trečiadienio vakarą Rusijos prezidentas V. Putinas įtikinėjo Vokietijos kanclerę A. Merkel pasmerkti Maidano „teroristus“ ir palaikyti V. Janukovyčiaus veiksmus. Trečiadienio vakarą V. Janukovyčiaus įsakymu buvo pakeistas kariuomenės generalinio štabo viršininkas – kaip spėjama, todėl, kad senasis atsisakė į „antiteroristinę operaciją“ įtraukti kariuomenę. Trečiadienio vakarą JAV prezidentas B. Obama kreipėsi į Ukrainos kariuomenę įspėdamas nepradėti veiksmų prieš gyventojus.

Ukrainos valiutos – grivinos kursas žaibiškai krenta. Parduotuvėse trūksta duonos, pieno, kiaušinių, tualetinio popieriaus.

10:30 Prie barikadų vėl artinasi „Berkuto“ smogikai ir gatvės chuliganai „tituškės“. Iš Maidano tribūnos praneša, kad „tituškių“ yra keli šimtai. Nuolat prašoma duoti kraujo sužeistiesiems. Įspėjama griežtai neiti už barikadų – ten pasala, ten šaudoma į žmones.

10:00 Kijevo milicija praneša, kad snaiperiai, šaudantys nuo konservatorijos stogo, sužeidė 23 milicininkus. Apie tris snaiperius, šaudančius nuo stogo, pranešė ir iš Maidano aikštės, ten taip pat yra sužeistų, su neštuvais sužeistieji nešami į konservatoriją. Mitinguotojai prašomi masiškai duoti kraujo. Tarp mitinguotojų yra užmuštų.

Dėl snaiperių šaudymo berkutininkai šiek tiek pasitraukė, tuo pasinaudoję mitinguotojai atsiėmė tas Maidano teritorijas, kurias buvo praradę antradienį po „Bekuto“ puolimų. Šiuo metu protestuotojai atstato senas barikadas Gruševskio gatvėje. Milicininkai, kurie blokavo miesto centrą, kad niekas negalėtų pravažiuoti į Maidaną, kažkur dingo.

Iš Maidano tribūnos pranešta, kad berkutininkų atsitraukimas gali būti apgaulingas manevras, siekiant išskaidyti gynėjų gretas, todėl prašoma mitinguotojų toliau neplėsti teritorijos. Taip pat spėliojama, kad snaiperiai gali šaudyti su valdžios žinia.

Šiandien Kijeve laukiama atvykstant Lenkijos, Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrų.

08:30 Kalbėdamas CNN televizijai Ukrainos užsienio reikalų ministras Leonidas Kožaras sakė, kad Ukrainos valdžia sutinka sudaryti naują vyriausybę, kurioje būtų ir opozicijos atstovai, taip pat sutinka keisti Konstituciją ir sumažinti prezidento galias, tačiau nesutinka su reikalavimu sušaukti priešlaikinius prezidento rinkimus: „2010 m. Prezidentas buvo išrinktas legitimiu būdu“.

JAV įvedė vizų sankcijas 20 Ukrainos pareigūnų, kurie kalti dėl žuvusiųjų Kijeve. JAV atstovai atsisakė paskelbti tų pareigūnų pavardes, tik pažymėjo, kad krizei pasibaigus taikiai, sankcijos gali būti atšauktos, o žmonėms žūstant toliau, bus imtasi dar griežtesnių priemonių. JAV prezidentas B. Obama sakė, kad Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius turi sudaryti koalicinę vyriausybę ir surengti priešlaikinius rinkimus. B. Obama taip pat sakė, kad JAV į įvykius Sirijoje ir Ukrainoje nežiūri kaip į priešpriešą su Rusija, kaip į šachmatų partiją su Rusija, kaip būdavo „šaltojo karo“ laikais.

08:00. Maidanas atsilaikė dar vieną naktį, tačiau aštuntą ryto iš Maidano scenos pranešė, kad berkutininkų būreliai iš 4–5 žmonių iš visų pusių buvo visiškai prisiartinę prie protestuotojų ir apšaudė bei apmėtė buteliais su padegamuoju skysčiu bei granatų su dujomis. Priešakinės Maidano linijos vėl kovinės parengties.

Nuo antradienį prasidėjusių susirėmimų jau žuvo 28 žmonės, 445 sužeisti, iš jų 287 paguldyti į ligonines.

Kalbėdamas CNN televizijai Ukrainos užsienio reikalų ministras Leonidas Kožaras sakė, kad Ukrainos valdžia sutinka sudaryti naują vyriausybę, kurioje būtų ir opozicijos atstovų, tačiau nesutinka su reikalavimu sušaukti priešlaikinius prezidento rinkimus: „2010 m. Prezidentas buvo išrinktas legitimiu būdu”.

23:00 Maidano šturmo šiandien nebus, paskelbtos paliaubos. Apie tai pranešė opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas po trijų opozicijos lyderių susitikimo su socialinės ir politinės krizės Ukrainoje sureguliavimo komitetu.

„Yra teigiamų naujienų – planuotas puolimas atšauktas. Paskelbtos paliaubos ir derybų proceso siekiant stabilizuoti padėtį pradžia“, – pabrėžė jis.

Jaceniukas pažymėjo, kad valdžios institucijos planavo „įvesti nepaprastąją padėti ir vykdyti naktinį puolimą: „Po šiandienos susitikimo galime aiškiai pasakyti – mūsų Maidanas nebus šturmuojamas“.

22:30 JAV prezidentas B. Obama, grasindamas sankcijomis, įspėjo Ukrainos kariuomenę nesikišti į įvykius.

Parlamentaras Viktoras Bondar pasitraukė iš Regionų partijos. „Rinkimų dieną aš aiškiai pažadėjau vesti šalį europiniu keliu, dabar šalis eina visai kita linkme. Nenoriu dalyvauti kruvinuose Ukrainos įvykiuose“, – pareiškė jis.

„Chmelnyckio srityje pradėta šaudyti į taikius žmones, susirinkusius į mitingą. Nepriimu jokių pasiaiškinimų! Tai – ne mano politika. Raginu sustabdyti kraujo praliejimą ir perkelti diskusijas į Aukščiausiąją Radą! Vienintelis kelias – Konstitucijos pakeitimas ir Europinė kryptis“, – skelbiama pareiškime.

Tebesitęsia opozicijos lyderių susitikimas su prezidento paskirtu krizės suvaldymo komitetu.

Tuo tarpu Julija Tymošenko pareiškė, kad nepagrįstos V. Janukovyčiaus ambicijos ir beviltiškos derybos su diktatūra privedė prie žmonių žūties. „Derybos su diktatūra nebuvo ir negalėjo būti veiksmingos. Derybų metu Janukovyčius niekada nevirs demokratu, tik laimės sau laiko“, – sakė ji.

22:00 Kijevo prezidentūroje įvyko V. Janukovyčiaus susitikimas su trimis opozicijos lyderiais, o šiuo metu jie susitinka su krizės sureguliavimo komiteto nariais. Manoma, kad tai tik noras laimėti laiko. Viskas spręsis Maidane.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius LRT užsiminė apie galimas sankcijas V. Janukovyčiaus aplinkos žmonėms, apie kurias galimai bus tariamasi rytoj Briuselyje.

„Galimi suvaržymai atvykti į Šengeno šalis būtų taip pat rimta sankcija, nes ne vienas jų turi savo verslą ES“, – sakė ministras.

JT taip pat buvo kalbama apie situaciją Ukrainoje. L. Linkevičius teigiamai vertino generalinio sekretoriaus laikyseną, pažadėjo imtis priemonių, kurios yra jo kompetencijos ribose. „JT Saugumo komitete sprendimai derinami su visomis 15 šalių, iš kurių 5 turi veto teisę, tad suprantama, kad konsensusas nėra lengvai pasiekiamas, – sakė L. Linkevičius. – Generalinis sekretorius galėtų nusiųsti profesionalių derybininkų grupę į Kijevą, tai yra jo asmeninė kompetencija, visi kiti dalykai – derinami su visomis komiteto narėmis.“

„Gaunu el. laiškų, kuriuose šaukiamasi pagalbos ar net išreiškiamas nusivylimas, ukrainiečiai jaučiasi išduoti, nejaučia mūsų solidarumo. Mes, kaip maža šalis, turim padaryti viską, ką galime iš savo pusės“, – pabrėžė pašnekovas.

21:50 Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas LRT teigė, kad regionuose vyksta visuotiniai streikai. Užimtos milicijos būstinės, nuginkluojamas „Berkutas“ arba jo nariai prisijungia prie protestuotojų. Atsiranda nekontroliuojamų ginklų, kovinių struktūrų, kurios nėra visiškai pavaldžios Maidanui.

Rytoj į Ukrainą atskrenda Lenkijos, Prancūzijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrai tiesiogiai susipažinti su padėtimi. Jie taip pat dalyvaus ES užsienio reikalų ministrų pasitarime, kur bus galutinai apsispręsta dėl sankcijų Ukrainos valdžios atstovams.

Aikštės scenoje bent dešimtis kunigų vadovauja bendrai maldai.

21:20 Ukrainos valstybinė spaudos tarnyba pranešė, kad prezidentas Viktoras Janukovičius pavedė darbo grupei, kuriai vadovauja Andrei Kliujev, paspartinti taikias politines derybas, kad Ukrainos krizė būtų kuo greičiau išspręsta.

Kijeve, Nepriklausomybės aikštėje, protestuotojai vėl uždegė padangas ant barikadų, siekdami išvengti „Berkuto“ atakų. Maidano link traukia žmonės, nešini padangomis.

Per Kijevo riaušes žuvo 26 žmonės, 277 buvo hospitalizuoti.

Protestuotojų skaičius Nepriklausomybės aikštėje Kijeve nuo 18 val. išaugo iki 12 tūkstančių žmonių, praneša RBC-Ukraina korespondentas.

19:30. Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius paskelbė, kad atleidžia iš pareigų Viktorą Zamą – Ukrainos karo pajėgų vadą. Priežastis nėra skelbiama. Tikėtina, kad jis nebuvo linkęs sutikti su armijos panaudojimu prieš protestuotojus. Naujuoju karo pajėgų vadu paskirtas admirolas Jurijus  Iljinas.

18:30. Į antiteroristine vadinamą operaciją Ukrainoje ketinama įtraukti kariuomenę.  

Kijeve protestuojantys užėmė Centrinį paštą, Valstybinį radijo ir televizijos komitetą. Šie pastatai užimti taikiai. Televizijos pastate įrengtas naujasis Nacionalinio pasipriešinimo štabas.

17:00. Šiandien Ukrainos Saugumo tarnyba ir Antiteroristinis centras išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, jog priimtas sprendimas visoje Ukrainos teritorijoje vykdyti antiteroristinę operaciją. Kitaip sakant, yra nuspręsta jėga malšinti neramumus visoje Ukrainoje. Tai motyvuojama tuo, jog protestuotojai turi ginklų, jie esą kurstomi iš šalies ir neatsiriboja nuo radikalų.

Savo ruožtu iš Kremliaus taip pat atskriejo kaltinimas, jog protestus Ukrainoje sukėlė nacionalistai, radikalai ir Vakarų atstovai. Toks pranešimas – dar vienas signalas ir postūmis Ukrainos valdžiai imtis jėgos veiksmų.

JAV, reaguodama į dabartinę situaciją, jau paskelbė, kad įveda sankcijas Ukrainos politiniam elitui, kuris yra tiesioginis kruvinų įvykių Kijeve kaltininkas.

16:30. Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) atmetė Ukrainos Olimpinės komandos Sočyje prašymą leisti žaidynių metu ryšėti gedulo juostas, skirtas atminti tiems, kurie žuvo per opozicijos ir milicininkų susirėmimus vasario 18–19 dienomis.

„Ukrainos delegacija, kuriai vadovauja Nacionalinio olimpinio komiteto prezidentas Serhijus Bubka, reikšdama skausmą dėl tautiečių žūčių, prašė TOK leist Ukrainos atletams užsirišti juodus raiščius kaip gedulo ir užuojautos aukoms simbolį“, – rašoma ukrainiečių kreipimesi. Tačiau TOK atsakė, kad remiantis Olimpine chartija, tokio prašymo patenkinti neįmanoma.

16:00. Vasario 18 dieną „Kyiv Post“ įvardija kaip vieną žiauriausių per beveik 23 metų šalies nepriklausomybės laikotarpį.

Kol kas tarp vasario 18 d. riaušėse žuvusių policijos pareigūnų, buvo atpažinti tik penki iš dešimties.

Šiandien Nepriklausomybės aikštėje susirinko keli tūkstančiai protesto šalininkų. Dalis jų maišo Molotovo kokteilius, kurių gali prireikti kovose su policija. Kiti susispietė prie Nepriklausomybės paminklo, nuo kur mėto akmenis į miliciją. Pranešama, kad vienas pareigūnas metė Molotovo kokteilį į demonstrantų minią.

Šturmuojant saugumo tarnybos pastatą Kijeve šiandien buvo nušauta moteris. Atvažiavusi greitoji pagalba rado ją su šešiomis–aštuoniomis kulkomis krūtinėje. Apie 2.15 val. moteris mirė greitosios pagalbos automobilyje. 

14:00. Donecko meras reikalauja suimti „radikalius opozicijos lyderius“ ir vadina opoziciją „teroristais“. Oleksandras Lukjančenko trečiadienį pareiškė, kad būtent opozicija yra atsakinga už kraujo praliejimą. „Su teroristais negali būti jokiu derybų“, – pareiškė meras. 

Ukrainos Vidaus reikalų ministerija skelbia, kad iš viso žuvo 10 milicininkų. Saugumo tarnybos puslapyje užsimenama, kad prieš kai kuriuos politikus pradėta byla dėl bandymo įvykdyti perversmą.

Savo ruožtu buvęs Ukrainos gynybos ministras Anatolijus Hrycenko perspėjo dabartinį Vidaus reikalų ministerijos vadovą nenaudoti ginklų prieš protestuotojus. 

13:00. Ugnies siena, skyrusi mitinguotojus nuo berkutininkų, visiškai užgesinta. Naujai atvykę berkutininkų būriai vėl pasiruošę puolimams. Iš Maidano tribūnos jų klausiama: „Į ką jūs šaudote, vaikinai? Į savus?“. Berkutininkai nepaliaujamai mėto akmenis ir dujas į mitinguotojus. Iš Maidano scenos klausiama berkutininkų: „Kodėl provokuojate žmones?“

12:50. „Berkutas“ vėl priartėjo prie Maidano barikadų. Šįkart puolimui ruošiasi naujai atvykę „Berkuto“ smogikai iš Ivano Frankovskio. Berkutininkai stovi prie pat barikadų į mitinguotojus atsukę automatus. Mitinguotojai taip pat puolami pasitelkus vandens patranką, mėtomos ašarinės dujos, mitinguotojams dalinamos kaukės nuo dujų. 

12:45. V.Janukovyčius vasario 20 d., ketvirtadienį, paskelbė visuotinį gedulą Ukrainoje, tačiau Maidano puolimo neatšaukia. V. Putino administracija neigia pasklidusias žinias, kad ji naktį telefonu patarinėjo V. Janukovyčiui, kaip pulti Maidaną, tačiau paties pokalbio fakto neneigia. Lenkijos premjeras D. Tusko paskelbė, kad Lenkija priims visus sužeistuosius ir bėglius iš Ukrainos.

12:40. Pasaulinėje biržoje žaibiškai krinta Ukrainos kompanijų akcijos.

12:10. Pranešama, kad iš Pervomaisko į Kijevą išvyko 10 tankų kolona, tačiau kiti šaltiniai šios žinios nepatvirtina.

Taip pat pranešama, kad trečiadienio naktį Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu V. Putinu. V. Putino nuomone, dėl kraujo praliejimo Kijeve kalti opozicijos radikalai, praneša Kremlius. Primename, kad Vokietijos kanclerei A. Merkel antradienio vakarą V. Janukovyčius nekėlė ragelio

12:00. Demonstrantai užėmė Užkarpatės srities administracinį pastatą.

11:45. „Berkuto“ smogikai pavargę po kruvinos nakties miega tiesiog Kijevo gatvėse. Fronto linijoje juos pakeitė atvykę nauji „Berkuto“ daliniai iš kitų miestų. Chmelnickio mieste žmonės sustabdė eismą be sustojimo eidami iš vienos gatvės pusės į kitą, per miestą nusitęsė milžiniškos automobilių kolonos – taip išreiškiamas protestas prieš liejamą kraują Kijeve.

Gynybos ministras Pavelas Lebedevas patvirtino anksčiau skelbtą buvusio gynybos ministro Jurijaus Lucenko informaciją, kad į Kijevą pasiuntė 500 desantininkų būrį. Tačiau P. Lebedevas sakė, kad desantininkai siunčiami ne pulti Maidano, bet saugoti karinių bazių Kijeve. Paklaustas, kur garantija, kad desantininkai nepuls protestuotojų, P. Lebedevas pasiūlė skaityti Konstituciją ir įstatymus.

Kijevo Mogiliansko akademija ir Politechnikos institutas atšaukė trečiadienio paskaitas. Valdančios Regionų partijos atstovai pareiškė, kad kai kurie Ukrainos televizijos kanalai buvo atjungti dėl neva radikalių, smurtą skleidžiančių kvietimų.

11:00. Kreipdamasis į ukrainiečius, Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius dėl kraujo praliejimo apkaltino opozicijos lyderius. V. Janukovyčius paragino opozicijos lyderius atsiriboti nuo „radikalių jėgų“.

„Jie peržengė visas ribas kviesdami žmones griebtis ginklų. Tai yra akivaizdus įstatymo pažeidimas. Kai kurie mano patarėjai bando mane įtikinti panaudoti jėgą. Tačiau aš visados maniau, kad jėgos naudojimas yra neteisingas požiūris“, – kalbėjo prezidentas.

„Todėl aš dar kartą raginu opozicijos lyderius, teigiančius, kad jie taip pat nori taikaus situacijos sprendimo, nedelsiant atsiriboti nuo radikalių jėgų, kurios išprovokavo kraujo praliejimą ir susirėmimus su teisėsaugos pajėgomis“, – kalbėjo V. Janukovyčius.

Laikinai pareigas einantis premjeras Serhijus Arbuzovas dėl smurto taip pat apkaltino opozicijos radikalus. „Protestuotojai užtraukė šaliai gėdą“, – teigė politikas.

Protestuotojai trečiadienį ryte sutvirtino barikadas Kijevo Nepriklausomybės aikštėje. Aikštę gaubė dūmai nuo degančių barikadų ir liepsnojančio septynaukščio profsąjungų pastato.

9:30. Profsąjungų rūmai, kuriuose veikė Euromaidano štabas, ir toliau liepsnoja. Tuo tarpu opozicijos aktyvistai ruošiasi galimam berkutininkų šturmui. Nepriklausomybės aikštėje gaminami Molotovo kokteiliai. 

Pranešama, kad iš viso nuo vakar dienos jau žuvo 25 žmonės.

8:30. Milicijai nepavyko per naktį išvaikyti Euromaidano protestuotojų. Išaušus naujai dienai, milicija ir opozicijos aktyvistai, apsupti liepsnojančių laužų, lieka akistatoje akis į akį Nepriklausomybės aikštėje.

„Vesti“ praneša, kad ankstų trečiadienio rytą mirė leidinio žurnalistas Viačeslavas Veremejus. Jis praėjusią naktį buvo pašautas nežinomų užpuolikų Didžiojo Žytomyro gatvėje, kai po darbo kartu su kolegomis grįžo taksi. Užpuolikai išvilko V. Veremejų, jo kolegą IT specialistą Oleksejų Lymarenką bei automobilio vairuotoją ir juos sumušė.

8:00. Ukrainos opozicijos lyderis Vitalijus Klyčko po naktį vykusio susitikimo su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi reiškė savo nusivylimą. Anot jo, V. Janukovyčius į susiklosčiusią situaciją žvelgia visiškai neadekvačiai ir kalba tik apie tai, kad opozicija turi nutraukti neramumus ir pasitraukti iš Maidano. V. Klyčko ragino prezidentą nedelsiant nutraukti „Berkut“ smurtą prieš aktyvistus. „Ar kalbos yra sprendimas, kai gatvėse liejasi kraujas? Deja, jis nesupranta situacijos“, – apie prezidentą kalbėjo V. Klyčko.

Pesimizmo po susitikimo su V. Janukovyčiumi neslėpė ir kitas opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas. Pasak jo, derybos su prezidentu baigėsi niekuo. Esą V. Janukovyčius tik grasino, kad visiems opozicijos lyderiams gresia baudžiamoji atsakomybė už tai, kas vyksta šalyje. „Mes reikalavome tik vieno – neatidėliotinų paliaubų, tačiau mums buvo pasakyta paprasčiausiai pasiduoti. Kadangi paliaubos nepaskelbtos, o vyriausybė tokio siekio ir nerodo, esame atsidūrę ant paties dramatiškiausio savo istorijos puslapio ribos“, – teigė A. Jaceniukas. 

7:00 Ukrainos lietuvių bendruomenės atstovė Rūta Malikėnaitė LRT radijui pasakojo, jog Maidano aikštėje toliau dega padangos, aplinkiniai namai.

„Naktis buvo labai nerami. Ne tik pačiame miesto centre, bet ir kitose miesto dalyse girdisi šūviai ir neramūs garsai. Laimei, nei elektra, nei internetas neatjungti, nors to buvo bijoma“.

Žmonės laukė prezidento pranešimo. Jis savo internetiniame puslapyje, o vėliau per televiziją pasmerkė tai, kas vyksta Maidane, tačiau dėl to kaltina opoziciją. Prašo opoziciją atsiriboti nuo žmonių, protestuojančių Maidane, anot prezidento, su jais bus susidorota pagal įstatymus.

Iš to, kas vyko vakar dieną, buvo aišku, kad norima išvaikyti Maidaną. Opozicijos lyderiai bandė šnekėtis su V. Janukovyčiumi, laukė susitikimo su jo kelias valandas, tačiau vienintelis jo žodis buvo prašymas lyderiams padėti išvaikyti žmones iš aikštės.

Keliose srityse vakarų Ukrainoje paskelbta mobilizacija. Į Kijevą atvyksta žmonių ir iš kitų sričių, nors įvažiavimai į Kijevą blokuojami, žmonės įleidžiami tik po kruopštaus policijos patikrinimo. Nežinia, kaip žmonės patenka į miestą.

„Labai svarbu leisti Maidano gynėjams pailsėti. Deja, pagrindinis pastatas, kuris buvo Maidano štabas – profsąjungų rūmai – padegti.“

Paryčiais milicija atakavo aikštę ir užėmė pozicijas Nepriklausomybės aikštėje. Apie 5 val. ryto „Berkut“ kariai į darbą paleido vandens patranką, bandoma užgesinti ugnies sieną, kuria atsitvėrę protestuotojai. Buvo naudojamos ašarinės dujos. Skelbiama, jog sužeistųjų skaičius siekia 1000, o žuvusiųjų – 23.

02:20. Ugnies ir dūmų apsuptas Maidanas meldžiasi ir nepasiduoda.

01:45. Gatvės chuliganai „tituškės“ sumušė žurnalistą Aleksandrą Michelsoną – jam sudaužyta galva, atimtas telefonas. Maidanas vėl meldžiasi. Žinių iš opozicijos lyderių susitikimo su prezidentu kol kas nėra. Žinoma tik, kad Vokietijos kanclerei A. Merkel taip ir nepavyko prisiskambinti V. Janukovičiui. Skelbiama informacija, kad nepaisant trukdžių kelyje, žmonės ir toliau važiuoja į Kijevą, kuris skęsta dūmuose ir ugnyse – berkutininkai padegė profsąjungų rūmus, kuriuose buvo įsikūręs nacionalinio pasipriešinimo štabas. Protestuotojams Odesoje vis dėlto nepavyko sutrukdyti vietos „Berkuto“ būriui išvykti į Kijevą.

01:30. Iš Maidano tribūnos sakomos kalbos, apeliuojančios į „Berkuto“ smogikų sąžinę. „Berkuto“ smogikai kantriai laukia, kol priblės juos nuo protestuotojų skiriančios ugnies liepsnos. Maidano vadai vis kviečia nešti į Maidaną padangas ir kitą degų kurą, taip pat prašoma duoti kraujo sužeistiesiems.

01:15. Kijevo savivaldybės administracija pranešė, kad trečiadienį Kijevo centre esančios mokyklos ir vaikų darželiai nedirbs. Maidanas vėl meldžiasi. Lvove keli tūkstančiai žmonių užpuolė vidaus kariuomenės pastatą ir jį padegė. Šturmo metu sužeista apie 30 kariškių.

01:10. Paaiškėjo, kad parlamentaras Aleksandras Turčinovas buvo lengvai sužeistas ant Maidano scenos ne snaiperio kulka, bet nuo priartėjusio fronto atlėkusia skeveldra. Ternopolio milicijos smogikai perėjo į liaudies pusę.

01:00. Pranešama, kad gatvės chuliganai „Tituški“ šaunamaisiais ginklais nužudė du protestuotojus. Liudininkai teigia, kad „tituškės“ buvo apsirengę kaip Maidano savigynos būrių vyrai. Po šių aukų kruvinojo antradienio aukų skaičius išaugo iki 20.

00.35. Rovno mieste šturmuojama „Berkuto“ bazė. Lvove užimtas milicijos pastatas.

00:25. Iš Maidano tribūnos pranešama apie snaiperių šūvius, kurie pasiekė sceną ir sužeidė parlamentarą Aleksandrą Turčinovą. Pranešama, kad daktarai nebespėja – tiek daug yra sužeistų, sužeistiesiems trūksta kraujo. Maidanas vėl meldžiasi.

00.15. „Berkutas“ pradėjo kruviną Maidano puolimą. Vyksta susirėmimai vyras prieš vyrą. Ir šis puolimas atremtas. Vienas berkutininkas sulaikytas ir nuvestas ant Maidano scenos. Gatvės chuliganai „tituškės“ pasiruošę pulti iš nugaros.

00:10. Šventikas iš Maidano tribūnos: „Tegul jie mus puola, bet mes jų nebijokime. Mūsų kūnai laikini, bet sielos amžinos“.

24:00. Maidanas meldžiasi. Opozicijos lyderiai Vitalijus Klyčko ir Arsenijus Jaceniukas nuvyko į susitikimą su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi, po kurio numatomas V. Janukovičiaus kreipimasis į žmones. Tai būtų pirmasis Ukrainos prezidento pareiškimas per šį kruviną antradienį.

23:45. Pranešama, kad ilgos automobilių kolonos iš priemiesčių vyksta į Kijevo centrą. Iš Maidano tribūnos sakoma, kad čia ne paprasta revoliucija, o karas prieš savo tautą. Prašoma padėti išnešti sužeistuosius už Maidano ribų, kur jau laukia greitoji pagalba. Taip pat kviečiami savanoriai į priešakines fronto linijas, nes ten kūrenančius laužus vyrus būtina keisti kas valandą, kad jie neapsinuodytų dūmais.

23:30. Lvove ir Ternapolyje vėl užimti apskričių administracijų pastatai.

23:20. Sofijos aikštėje išjungta elektra, ten būriuojasi keli šimtai gatvės chuliganų „tituškių“. Spėjama, kad jie ruošiami provokacijoms, po kurių prasidės pagrindinis „Berkuto“ smogikų šturmas. Iš Maidano tribūnos nuolat prašoma nešti vandens ir pieno priešakinių linijų vyrams, palaikantiems ugnį ir trokštantiems dūmuose. Taip pat vairuotojai kviečiami nešti į Maidaną padangas.

23:00. Maidanas meldžiasi. Jauni vyrai nuolat tempia maišus į Maidaną. Odesoje keli šimtai žmonių blokuoja milicijos būstinę, taip stabdydami vietinio „Berkuto“ būrio išvykimą į Kijevą.

22:45. Žmonės toliau renkasi Į Maidaną. Pranešama, kad mitinguotojai sudegino ir antrąjį šarvuotį, stovėjusį netoli Maidano. Ivano Frankovske maždaug tūkstantis žmonių apsupo milicijos pastatą ir milicininkai taikiai, per žmonių padarytą koridorių, paliko savo būstinę.

22:30. Pranešama, kad antradienį per protestuotojų ir milicijos susirėmimus jau sužeisti 209 žmonės, tarp jų 21 žurnalistas.

22:15. JAV prezidentas B. Obama pakvietė Ukrainos prezidentą V. Janukovyčių apsigalvoti. Sustabdyti traukiniai iš Lvovo į Kijevą. Atremta „Berkuto“ ataka iš Maidano šono. Maidano priešakiniai gynėjai raginami taupyti kurą, nes naktis ilga, o protestuotojų pagrindinis ginklas dabar yra aukšti ugnies liežuviai.

22:05. Pranešama, kad iš Kijevo oro uosto pakilo Ukrainos prezidento asmeninis lėktuvas. Kas juo išskrido, nežinoma. Taip pat pranešama, kad nutrauktos visų Ukrainos televizijų transliacijos, veikia tik internetinės televizijos, todėl apie įvykius Kijeve ukrainiečiai gali sužinoti tik internetu.

22:00. Maidanas meldžiasi. Lvove šimtai žmonių apsupo milicijos būstinę, pagaliais ir akmenimis daužo pastato langus.

Kijevo milicija pranešė, kad antradienį žuvo jau trečias milicininkas. Daugelis Ukrainos televizijų transliacijų nutrauktos.

21:45. Visi keliai, vedantys į Maidaną ar į Kijevą, blokuojami. Vitalijus Klyčko pakvietė visų demokratinių valstybių vadovus įsikišti ir sustabdyti Maidano šturmą.

21:30. Maidano aikštė apsupta milžiniškais ugnies liežuviais, sukilėliai į ugnį meta padangas, rąstus, kitus degius daiktus. Ugnis tokia didelė, kad prie jos neįmanoma prieiti per dešimtį metrų. Iš Maidano tribūnos nuolat kviečiami į aikštę „bailiai“, Ukrainos likimą stebintys minkštuose krėsluose per televiziją.

21:15. Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki Moonas pareiškė didelį susirūpinimą dėl žuvusiųjų Kijeve ir pakvietė Ukrainos valdžią ir opoziciją sudaryti skubią taiką.

Iš Maidano tribūnos kviečiami visi Ukrainos ukrainiečiai skubiai vykti į Maidaną, o kitose šalyse gyvenantys ukrainiečiai raginami aktyviai šauktis pasaulio pagalbos per internetą ir savo pažįstamus. „Jie mūsų nepalauš. Jie gali mus sunaikinti, bet mūsų dvasios nesunaikins. Tai lemiama diena Ukrainai.“

Taip pat kreipiamasi į milicininkus ir kareivius ir kviečiama nepulti savo tautos.

21:00. Opozicijos atstovas Arsenijus Jaceniukas kreipėsi į prezidentą V. Janukovyčių, prašydamas sudaryti paliaubas iki trečiadienio ryto ir nepulti Maidano. Jurijus Lucenka iš Maidano tribūnos ragina padėti sužeistiesiems ir pasakoja apie pirmąsias pagalbos priemones. „Šiandien mes čia, Maidane, esame viena šeima“, – sako J. Lucenka.

20:45. Nežinomi asmenys, ginkluoti lazdomis, įsiveržė į Kanados atstovybę Ukrainoje, grasino darbuotojams, išdaužė ambasados baldus.

„Berkuto“ smogikai bando šturmuoti Maidano barikadas. Už jų girdisi per garsiakalbį leidžiamas balsas, raginantis gyventojus palikti Maidaną. Girdisi pavieniai šūviai, sprogdinimai. Pranešama apie daug sužeistų galvos traumomis ir apakusių dėl sužeistų akių.

20:40. Maidano aikštė pilna protestuotojų, aikštės pakraščiai skęsta ugnyje ir dūmuose. Aplinkui girdisi šūviai. Opozicijos lyderis Vitalijus Klyčko iš Maidano tribūnos pareiškė: „Mes iš čia niekur gyvi nesitrauksime. Tai mūsų laisvės sala“.
Vokietijos kanclerė A. Merkel, kiti Europos Sąjungos atstovai niekaip negali prisiskambinti Ukrainos prezidentui.

20:20. Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovičius nenusiteikęs įvesti Kijeve ypatingąją padėtį, pranešė prezidento atstovai. „Prezidento pozicija – nekonfrontuoti, todėl jis rytoj yra numatęs derybas su opozicija“, – teigia prezidento atstovai. Jie taip pat praneša, kad, prezidento nuomone, antradienio opozicijos veiksmai išeina už susitarimo ribų.

20:15. Milicijos specialus būrys „Berkutas“ pradėjo pagrindinės sukilėlių aikštės, vadinamojo Euromaidano, šturmą. Netoli aikštės stovi dvi tanketės ir kulkosvaidis. „Berkuto“ kariai apginkluoti „Kalašnikovo“ automatais.

Šiuo metu Maidano teritorijoje didžiulis gaisras. pasak kai kurių mitinguotojų, jis pasiekė ir vieną iš tankečių.

Maidano aikštėje šiuo metu yra apie 20 tūkstančių žmonių.

Prie Ukrainos ambasados Vilniuje prasidėjo piketas.

JAV pareiškė pasipiktinimą Ukrainos vyriausybės veiksmais.

19:30. Ukrainoje pranešama, kad žuvusiųjų skaičius padidėjo iki devynerių. Pasak Ukrainos milicijos spaudos tarnybos, šiuo metu yra žuvę septyni civiliai ir du milicininkai: vienas valdančiosios Regionų partijos būstinėje užduso nuo dūmų, trys žuvo Karininkų namuose, du iš jų nuo kulkų padarytų žaizdų, dar vienas nuo kulkų žuvo Mazepo gatvėje ir dar du žmonės Instituto gatvėje mirė nuo širdies priepuolių.

Milicija taip pat teigia, kad dėl šautinių žaizdų į ligoninę paguldyta trylika milicininkų.

Mitinguotojai praneša, kad į Kijevą įvedama kariuomenė: aukštai virš Maidano aikštės praskrido du reaktyviniai lėktuvai, po jų kiek toliau praskrido kitas karinis lėktuvas.

Maidano aktyvistai savo internetinėse veidaknygėse paskleidė videoįrašą, kaip iš karo akademijos teritorijos išvažiuoja keli šarvuočiai ir pasuka į Kijevo centrą.

Taip pat pranešama, kad Kijevo milicininkams jau išdalinti šaunamieji ginklai.

Antradienį Kijevo gatvėse prasidėjo atviri mūšiai. Ypač stiprūs susirėmimai vyko prie parlamento pastato, nes Ukrainos valdžia nepateikė balsavimui 2004 metų Ukrainos Konstitucijos, nors sukilėliai to tikėjosi.

Masinės informacijos institutas praneša, kad nuo milicininkų antradienį nukentėjo 8 žurnalistai.

Ukrainos saugumo tarnybų vadovas Oleksandras Jakimenko ir laikinai pareigas einantis vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenka opoziciją perspėja, kad, jei protestuotojai iki 18 val. nepaliks gatvių ir nenutrauks neramumų, bus imtasi visų galimų priemonių jiems sutramdyti.

16 val. buvo uždarytas Kijevo metro, o visi keliai, vedantys į sostinę, yra blokuojami milicijos pareigūnų.

Popietę tūkstančiai milicininkų apsupo vyriausybinį rajoną, kuriame yra Prezidento administracijos kompleksas, parlamentas ir ministrų kabinetas. Opozicijos aktyvistai buvo nustumti link Nepriklausomybės aikštės. Pakeliui milicininkai talžė po ranka pasitaikiusius žmones, o kai dalis sužeistųjų buvo palikti gulėti tiesiog gatvėje.

Milicininkai žurnalistams demonstravo savo metalinius skydus su neva kulkų žymėmis. Taip milicininkai norėjo įrodyti, kad opozicijos aktyvistai į juos šaudo.

Netoli Spalio rūmų riaušių milicija į protestuotojus, įskaitant ir moteris, mėtė akmenis. Milicininkams susidoroti su opozicijos aktyvistais padeda ir gatviniai chuliganai „tituški“.

13:30 val. milicijos snaiperiai užėmė pozicijas ant penkiaaukščio pastato, esančio Instituto gatvėje. Pareigūnai šaudė į protestuotojų minią.

Bernardinai.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
24 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Ukraina eina

pokario Suomijos keliu.Kovoja su Rusija.Janukovičius parduoda Ukrainą Rusijai?Tai jau išsivadavimo karas.O vakarai per daug ištvirko,kad prasiblaivytų?

Janukovičius

nors nesideda krikščionimi,-yra banditas ir tiek.Bet Europa dedasi krikščioniška ir neištiesia pagalbos rankos,nesidalina,-tik perka.ES laukia rimti išbandymai morale.

Anikė

Diktatoriai,visur diktatoriai,jiems žmonės tik mokesčių mokėtojai. Es nepasmerkė smurto Garliavoje,prie Seimo…

Nėra jokių vakarų

reakcijų.Ar vakarai jau smurto pusėje?Kiek jiems reikia lavonų,kad prabiltų?Ar tai krikščioniška ir demokratiška?

Kas gali būti ciniškiau-

kol Ukraina kvepėjo nauda,tai Es neatlyžo,kai Ukrainai reikia pagalbos,Europa ją paliko.Tai labai žemas lygis.

tik ginklu

raudona mara reik vaisint ir visam sviete,kiek gi galima klupoti pries siuos issigimelius

Per vėlai,per vėlai,

per vėlai…Maidanas turėjo pasakyti Briuseliui,kad Berkut nuskriaudė kokius du gėjus.Kaip mat būtų sureaguota ir Janukovičius nušluotas.Ištvirkęs Briuselis kitokios kalbos nesupranta,tik per seksualinius instinktus.Jis jau žlugęs.

Medvedas

šiandien labai sutrikęs,jo išvaizda klaiki-jų operacija neduoda rezultatų,kol vyksta Olimpiada.

kažko aš jiems

labai pavydžiu – tai dvasios, tos milžiniškos jėgos, kuri nuverčia nuo sostų galingiausius. Didi Tauta.

Mukaburis

Stebina Europos aukštų politikų valandomis trunkantys pokalbiai su Janukovyčium. Apie ką su juo galima iš viso kalbėtis ar derėtis, jei jis bijo tik Putino nemalonės? Ar jie rimtai mano, kad Janukovyčius gali prezidentauti bent dieną po to, kas įvyko? Kiek dar didvyrių turi žūti? Ką veikia Hagos tribunolas? Didi Ukraina, šlovinga ukrainiečių tauta.

Mukaburis

Ką tik Ukrainos Aukščiausioje Radoje įregistruotas apkaltos prezidentui įstatymo projektas. Проект Закону про імпічмент Президента України.
Номер, дата реєстрації:4171 від 21.02.2014
Pavydu. Kaip toli mums iki Ukrainos!

šerys

Ne be reikalo JAV į chaosą Ukrainoje investavo 5 milijardus USD. Sirijos,
Libijos, Egipto ir t.t. scenarijus suveikė. Žmonės išėjo protestuoti prieš
oligarchų valdžią, kurie per 20 metų išvogė Ukrainą ir išvežė į užsienį kapitalus(Lygiai kaip Lietuvoje), o jų energiją vakarai nukreipė griauti
demokratiškai išrinktai valdžiai. Dabar atėjo antras etapas – nusivylimo
revoliucija. Idealistai atliko savo darbą, dabar svoločiai naudosis revoliucijos vaisiais. Nuverstas oligarchas Janukovičius, ateis oligarchė
Timošenko, o žmonės iš Maidano čiulps savo…

kažko pavydinčiam

Maidanūtieji labai greitai pavydės tiems, kas nežudė, nedegino, nedaužė lazdomis – visiems kas nepasidavė minios idiotizmui, nes supras, kad buvo
jais pasinaudota ir ryt jie niekam nebebus reikalingi, kad ryt ponia Nuland
jų nebemaitins amerikoniškomis bulkutėmis, o reikės eiti ieškoti darbo ir užsidirbti duonai ne banditizmu, o sunkiu kasdieniu darbu ganat lenko ar vokiečio galvijus.

Anfisa

To serys.Pritariu 100 proc.

Arūnas .> šerys

Tu jau čiulpi savo…., ir turėdamas savo iškreiptą ideologiją, dar ilgai keliaklupsčiausi, ir čiulpsi tau numestą kaulą. Apie kokį antrą etapą čia kalbi? Visažinis burtininkas mat atsirado. Dar niekas nesibaigė ir dar labai neaišku kuom viskas baigsis. Duok dieve, kad viskas išsispręstu taikiai, kad neprireiktu daugiau aukų, nes žmonės čia viskam pasiruošia. Apie kokius čia pastoviai išorinius priešus kalbate? Taip turi interesus Ukrainoje ir Rusija ir vakarai. Bet čia jau ne tas atvejis. Tai revoliucija, liaudis sukilo prieš valdžią, prieš melą, patyčias, nepakeliamą gyvenimą, prieš tironą diktatorių Janukovičių. Aš jūsų noriu paklausti, kas – rytai, ar vakarai privertė žmones tris žiemos mėnesius dieną naktį per didžiausius šalčius styroti Maidane? Paklauskite savęs – ar jūs galėtumėt dėl savo šalies nors tai… Skaityti daugiau »

Mukaburis

Rada nušalino Janukovyčių. Prezidento rinkimai gegužės 25 dieną. Šlovė Ukrainai!

Rusijos,Europos

biurokratų ir Janukovičiaus rankos kruvinos.Štai kur veda Europos rūpinimasis seksualinėmis reikmėmis ir pasitenkinimu.Tai dengta abejingumu ir krauju.Tik malonumas….pedofilija ir iškrypimai.Grįsti ukrainiečių krauju ir vaikų išnaudojimu kūniškiems instinktams.Žvėriška ir gyvuliška.

Ukraina pristabdė Rusijos veržimąsi į vakarus

ir į Baltijos šalis.Tačiau jei pas mus įsitvirtins Grybauskaitės klano diktatūra,tai toks traukia tokį.Rusija tiesiog sustiprins puolimo pozicijas.Mus gali išgelbėti tik demokratija ir desovietizacija.

Jau ir į šį

portalą „formuoti nuomonės” atsikraustė Rusijos finansuojama brigada.dar dalis konservatorių nejaukiai jaučiasi po garliavos šturmo.nes panašumas su janukovičius metodais bado akis.Todėl sako,kad Maidanas nori nuversti „tikrą” valdžią.

Arūnui -šerys

” Taip suskiai, jūs taip negalėtumėt ginti tėvynės, todėl slėpdami savo bailumą ir pilate purvą ant šios drąsios, didžios pagarbos vertos tautos”. Galėjome ir mes ginti tėvynę, Arūnai, bent aš: stovėjau prie Lietuvos parlamento durų ir grūmiausi su jedinstveninkais, bet grūmiausi ne su vėzdu, molotovo kokteiliu, plyta, bomba. O prieš ką grūmėsi Maidano galvažudžiai? Jie gi mėtė molotovo kokteilius, šaudė į vargšus nepriklausomos Ukrainos kareivėlius, į savo tautos sūnus, pašauktus atlikti karinę tarnybą, saugoti viešąją tvarką ir ginti demokratiniuose rinkimuose išrinktą valdžią. Kodėl tamsta nekolioji Kubilio, kuris įsakė šaudyti į protestuotojus ir dalį jų suluošino. Šie žmonės neatėjo versti valdžios, jie atėjo paklausti kodėl jie apvogti. O kodėl nesipyktini 250 policininku būriu, kuris trypė purve trispalvę, laužė seneliams rankas? Kedžio… Skaityti daugiau »

Mukaburis

Šerio „grumtynės su jedinstvininkais” labai primena „mažuosius karus”. Štai sąžiningo ruso Vladimiro Gromovo iš Kijevo situacijos vertinimas: http://www.rasyk.lt/dienorastis/maidanas/399907.html Visiems, kas Rusijoje siūlau susimąstyti, Visa tai neįvyktų, jei nebūtų Putino, kuris Janukovčių palaikė ir įtikinėjo išvaikyti Maidaną jėga. Turėkite omenyje, berkutas mąsto taip, kaip Putinas. Jie riša ant savo uniformų georgijaus juosteles, bijau, jos tuoj taps panašiu į svastiką simboliu. Dėl to, kas vyksta Kijeve, kalti rusai, pamišę dėl savo šovinizmo. Rusija, kurioje sukurtas vienas iš bjauriausių istorijoje režimų, rėmusi ir remianti visus pasaulio žmogėdras, pradedant Lukašenko ir baigiant Asadu, ji kalta pirmiausiai. Čia Kijeve man gėda, kas esu rusas. Esu įsitikinęs, kad po keleto metų, kai Rusijoje baigsis naftos renta, dings pinigai ir paaiškės, kad Putinas nemoka nieko valdyti, prasidės… Skaityti daugiau »

Arūnas >

Ar žiūri „parlamento didvyri” šia tiesioginę transliacija? Tai tu nori pasakyti, kad čia Maidano aikštėje susirinkę Ukrainai meldžiasi, apverkia žuvusius galvažudžius? Gal tu nori pasakyti ,kad šiandien visa Ukraina gedi žuvusių Maidano galvažudžių? Pagal tave tada visa Ukraina galvažudžiai. Tai žinai aš neapsirikau -tu esi tikras suskis. Netikiu, kad toks suskis kaip tu, galėjo ginti mūsų parlamentą – užmušk netikiu. Dar didesnis suskis esi, kai bandydamas švelninti padėtį, bandai slėptis už Garliavos įvykių nelaimės. Tu apgailėtinas. Didelė tau užuojauta.

Taigi

Ukrainoje visiška anarchija, valdžių padalijimo jokio, parlamentas ką nori, tą daro.

>šerys

Konservatorių propagandos auka.

24
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top