Jei norite pamatyti būsimos Europos viziją, rekomenduoju pažiūrėti Europos Komisijos Pirmininko pavaduotojos, atsakingos už vertybes ir skaidrumą, Veros Jourovos pasisakymą vakarinio LR Seimo posėdžio metu (ČIA; nuo -3:08:01). Labai informatyvus.
Vera Jourova pradėjo nuo to, kad ES valstybėse yra sumažėjęs pasitikėjimas valstybinėmis institucijomis. Dėl to klesti populizmas. Į klausimą, KODĖL piliečių pasitikėjimas politikais krito ir atsirado terpė populizmui, EK pirmininko pavaduotoja neatsakė.
Veros Jourovos nuomone, pagrindinė grėsmė ES vertybėms – Rusija. Logiškai mąstant, peršasi Išvada: Rusija gali būti grėsmė ES vertybėms tik tuo atveju, jei ES vertybės nesutampa su Rusijos. Jei kalbama apie politines vertybes: demokratiją, teisės viršenybę – tai akivaizdu – ES ir Rusijos vertybiniai vektoriai skiriasi. Tačiau kitaip yra kalbant apie kultūrines vertybes. Bėda yra ta, kai šios vertybių grupės sukergiamos į viena. Tada prieštaravimas LGBT ideologijai tampa prieštaravimu ES vertybėms in corpore. Tada atsiveria erdvė Juknevičienės ir Kubilaus didaktikai ir Maldeikienės isterijoms. Atskyrimas nepatogus, nes gali paaiškėti, kad ir kultūrinių vertybių atžvilgiu skiriasi Rusijos ir ES vertybės.
Pagrindinė priemonė, kuria, pasak Veros Jourovos, Rusija daro įtaką Europai, yra dezinformacija. Taigi EK veiksmų plane kova su dezinformacija (nusimato reglamentas). Numatomos priemonės: perėjimas nuo MIP savireguliacijos (kuri tariamai neveikia) prie institucinės kontrolės, prie interneto teikėjų pareigos filtruoti turinį nustatymas. Galiausiai, baudos už melagingos informacijos skleidimą. Man klausimas, kas nustatys kokį turinį reikia filtruoti?
Kuo subjektyvus nuomonės reiškimas skiriasi nuo dezinformacijos? Ir žinant tai, kaip mūsų žiniasklaida lengva ranka yra linkusi priskirti tam tikrą nuomonę melagienai tik dėl ideologinių priežasčių (pvz., dėl partnerystės, Stambulo kovencijos), kyla klausimas, ar taip selektyviai neklasifikuos informacijos ir kontroliuojančios institucijos?
Pranešėja ne kartą linksniavo, kad žodžio laisvė yra viena iš esminių demokratijos dedamųjų. Bet žodžio laisvė, jei ji tikra laisvė, nėra selektyvi nuomonės (net ir klaidingos) atžvilgiu. Ir čia man neabejotinai pakvimpa galima cenzūra. Pasitikėjimą institucijomis reikia kurti ne didinant reguliavimą ir kuriant informacijos sklaidos kanalų kontrolės priemones, bet konkrečiais darbais žmonių labui.
Tiesiai šviesiai buvo įvardytas siekis susieti ES biudžeto formavimą su teisės principo laikymosi reikalavimu. Kitaip tariant, išspręsti Lenkijos ir Vengrijos problemą, kurios nesilaiko generalinės linijos kultūrinių vertybių klausimu. G. Surpliui paklausus, ar tai reiškia, kad skirstoma parama prilausys nuo teisės viršenybės principo užtikrinimo, pranešėja daug kalbėjo, bet nepaneigė.
TVR paklausus dėl vienos lyties šeimų įteisinimo, Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoja oficialiai nusiplovė rankas. Tai ne ES, bet valstybių narių kompetencijos klausimas. Jei reikės kai kuriems Seimo nariams tai priminti, rekomenduoju jiems paleisti kalbos įrašą. Jei kas ir verčia juos pritarti vienalytėms šeimoms, tai tikrai ne ES:)
P.S. Ar man tik atrodo, kad šios dvi moteriškės panašios? Ne ūgiu, žinoma.