Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Didžiausias Prancūzijos dienraštis „Le Figaro“ informuoja (ČIA) apie tai, kad Lietuvos parlamentas priėmė rezoliuciją dėl visų formų surogacijos pasmerkimo. Dienraštis tikisi, kad ir Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui.

Straipsnio autorė teisės mokslų daktarė Claire de la Hougue, Europos Teisės ir Teisingumo Centro ekspertė, daugelio teisinių straipsnių apie bioetiką autorė, ne kartą kalbėjusi Europos Parlamente ir Europos Taryboje apie surogaciją, viliasi, kad šis sprendimas „surogacijos problemos supratimą tarptautiniu mastu pakels į kitą lygmenį“.

Straipsnyje pabrėžiama, kad „tarptautinėje praktikoje tai yra pirmas kartas, kai Europos šalies nacionalinis parlamentas pasižiūrėjo į surogacijos klausimą iš sąžinės perspektyvos, suvokdamas tarptautinės teisės bei moterų ir vaikų teisių ir orumo pažeidimų, kuriuos sukelia surogacija, rimtumą“.

Lietuva yra giriama už tai, kad siūlo konkrečias priemones šiai praktikai uždrausti, t.y. pateikti JTO Generaliniam sekretoriui pataisą Vaiko teisių konvencijos fakultatyviniam protokolui dėl vaikų pardavimo, vaikų prostitucijos ir vaikų pornografijos, siūlančią, kad vaiko įsigijimas surogacijos būdu būtų pripažintas prekybos vaikais forma, taip pat prašymą peržiūrėti JTO Konvenciją dėl visų formų diskriminacijos panaikinimo moterims, įtraukiant į ją įsipareigojimą imtis visų priemonių, įskaitant teisines, kad būtų uždrausta bet kokios formos surogacija, o taip pat pateikti rašytinį paklausimą Europos Tarybos Ministrų Komitetui dėl šalių narių įsipareigojimų pagal Europos Konvenciją dėl nesantuokinių vaikų teisinio statuso vykdymo.

Straipsnyje įvardijama, kad rezoliucija buvo krikščionių demokratų iniciatyva, kurią tapo įmanoma priimti sulaukus kitų partijų, ypač žaliųjų ir socialdemokratų narių palaikymo.

Straipsnyje pabrėžiama, kad „Lietuvos Seimas, užimdamas kitokią poziciją negu Hagos tarptautinės privatinės teisės konferencija, siekianti įteisinti surogaciją ir ją reguliuoti, teisingai suprato, kad nepriklausomai nuo to, kokia ji būtų – komercinė ar altruistinė, savo prigimtimi tai yra tas pats reiškinys, didinantis moterų išnaudojimą, o ypač neturtingose šalyse.“

Straipsnyje teigiama, kad šis Seimo dokumentas rodo, kad atėjo laikas tarptautiniu lygiu imtis veiksmų uždraudžiant surogaciją. Įvardijama, kad surogatinių motinų ir vaikų, gimusių surogacijos būdu, šalys donorės pastaruoju metu imasi griežtų priemonių, kad ši praktika būtų uždrausta ar bent jau apribota (pvz., 2015 m. Tailandas uždraudė surogacijos būdu išnešioti vaikus užsieniečiams – past. mano). Įvairios tarptautinės organizacijos įspėja apie surogacijos praktikai būdingus žmogaus teisių pažeidimus. Jungtinių Tautų specialioji pranešėja prekybos vaikais ir vaikų seksualinio išnaudojimo klausimais ponia de Boer-Buquicchio 2018 m. savo ataskaitą skyrė prekybai vaikais surogacijos būdu. Europos Parlamentas jau 2011 m. pasmerkė surogacijos praktiką kaip moters kūno ir jos lytinių organų išnaudojimo fromą, o Europos Tarybos parlamentinė asamblėja, nepaisydama intensyvaus lobizmo ir po ilgų diskusijų, 2016 m. atmetė pranešimo ir rekomendacijos, pritariančios surogacijai, projektą.

Straipsnyje klaidingai teigiama, kad rengdami šią rezoliuciją, Lietuvos deputatai rėmėsi Europos Teisės ir Teisingumo Centro atliktu tyrimu „Kaip pagal tarptautinę teisę yra draudžiama surogacija?“, kuri buvo publikuota knygoje „Santuoka ir vaiko apsaugos įstatymai” (2016 m. Paryžius), kurią redagavo Šeimos ir Respublikos Institutas (Institut Famille et République). Mano žiniomis, rezoliucijos projekto rengėjams ši medžiaga dėl kalbinio barjero buvo nežinoma:)

Straipsnis informuoja, kad visai neseniai, t.y. 2020 m. liepos 1 d., Prancūzijos Nacionalinėje asamblėjoje buvo pristatyta Informacijos misijos ataskaita apie Prancūzijos šeimos politikos pritaikymą prie XXI amžiaus visuomenės iššūkių (Nr. 3168).

Joje parlamentarai ragina imtis tarptautinių veiksmų siekiant užtikrinti, kad valstybės, leidžiančios surogaciją, nesuteiktų galimybės šiuo reprodukcijos būdu naudos tų valstybių, kurios tai draudžia, piliečiams. Taip pat teigiama, kad visuotinis šios praktikos draudimas turėtų pirmiausa prasidėti nuo atitinkamų dvišalių susitarimų sudarymo, ir peraugti į galiojančios konvencijos pakeitimą. Ataskaitoje nurodoma, kad jau dabar Europos mastu egzistuoja teisinis konsensusas šiuo klausimu, nes nes didelėje dalyje kaimyninių Prancūzijos valstybių – Vokietijoje, Ispanijoje ir Italijoje – bet kokios formos surogacija yra draudžiama.

Prancūziškai kalbantys ataskaitą gali pasiskaityti ČIA.

P.S. Rezoliucija dėl visų formų surogacijos pasmerkimo buvo priimta lietuvių kalba. Mano žiniomis, LR Seimo kanceliarijos vertimų padalinys išvertė rezoliuciją į anglų kalbą. Įdomu tai, kad straipsnyje pateikiama nuoroda į prancūzišką rezoliucijos vertimą, kurią galima rasti ČIA.

Kukliai džiaugiuosi, kad ir man teko prie viso šio reikalo prisidėti.

Dėkoju sesei Aurelijai iš Šv. Jono bendruomenės už nuorodą į prancūzišką tekstą. O taip pat ir maldas šia intencija.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top