Kaip jau rašiau anksčiau, šią ilgalaikio poveikio kontraceptinę spiralę ministerijai įsūdė ne kokia nors farmacinė kompanija, bet Lietuvos akušerių ginekologų sąjunga. Jis atsidūrė rezervinių vaistų sąraše praeitų metų rugsėjį ir, kaip tiksinti bomba, laukė savo progos.
Vasario mėnesį LRT publikavo „tyrimą“, kuriame „demaskavo“ A. Verygą, esą tas laiko užspaudęs PSDF rerzerve pusę milijardo, o štai vėžiu sergantys pacientai negauna jiems reikalingų vaistų, kurie taipogi sėdėjo tame pačiame rezerviniame sąraše.
Šis tyrimas, kaip ir praeitų metų gruodį administraciniame teisme SAM pralaimėta byla dėl inovatyvių vaistų nekompensavimo, pastūmėjo SAM taisyti savo viešąją reputaciją ir išjudinti šį reikalą. Buvo sudaryta darbo grupė klausimams, susijusiems su inovatyvių vaistų ir inovatyvaus gydymo prieinamumo gerinimu. Klausimas ne kartą buvo svarstytas Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisijoje. Galiausiai politinis sprendimas buvo priimtas, reikėjo tik sutvarkyti finansavimo skyrimo klausimą.
LR SAM teikimu PSDT balandžio 2 d. pritaria skirti iš biudžeto 24,8 mln. Balandžio 3 d. renkasi Vaistinių preaparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija ir sprendžia, kokius vaistus įtraukti. Ir štai tarp įtrauktinų finansuoti vaistinių preparatų patenka ir Levongestrelis.
Įdomu tai, kad neaišku, kieno siūlymu: ar paties sveikatos apsaugos ministro, ar ministerijos klerko/atstovo komisijoje, o gal net ministro pirmininko teikimu (protokoluose figūruoja faktas, kad Komisija gavo susipažinimui „ministro pirmininko pavedimą dėl vaistų įtraukimo į kompensavimo sąrašus“.
Vaistinio preparato apraše nutylimas faktas, kad šis preparatas netrukdo ovulliacijai, bet trukdo apvaisintai kiaušialastei implantuotis. Taigi jai būdingos abortatyvinės savybės. Kiti gali to nežinoti ar nemokėti skaityti tarp eilučių, bet kas jau kas, o Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija, kuri ir priėmė sprendimą įtraukti šį preparatą į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, tai žinojo. Tai rodo ir Komisijos posėdžio protokolas, nes pora Komisijos narių balsavo prieš šio preparato kompensavimą.
Belieka tik ministro parašas. Ir štai. Ministras pinigų iš rezervo skyrimo įsakymą Nr. V-878 pasirašo 2020 m. balandžio 16 d., o įsakymą V-934, kuriuo į kompensuojamų vaistų sąrašą buvo įtrauktas kontraceptinis preparatas „Levonorgestrel“ – 2020 m. balandžio 21 d.
Kaip viešai žinoma, 2020 m. balandžio 15 d. Lietuvos žmogaus teisių centras ir Lygių galimybių plėtros centras inicijavo peticiją prieš ministrą dėl jo žodžių apie nėštumo nutraukimo galimybes karantino sąlygomis, pasakytų per 2020 m. balandžio 14 d. vykusią spaudos konferenciją. Balandžio 16 d. portale Delfi.lt pasirodė Aistės Semėnaitės straipsnis, kritikuojantis ministrą, o balandžio 20 d., pirmadienį, per 10 tūkstančių parašų peticija buvo nusiųsta Vyriausybei.
Atsitiktinumas? Abejoju.