Kaip žinia, nuo 2020 m. JK įsigalios teisinis reguliavimas, pagal kurį į pradinių mokyklų bendrojo lavinimo programas yra įvedamas dalykas, pavadintas „Santykių ugdymas“ (Relationship education), į kurį yra įtraukti LGBT klausimai, o šios programos lankymas tampa visiems privalomas, be tėvų teisės atsisakyti leisti į ją savo vaikus.
LGBT klausimų įtraukimas į santykių ugdymo programą nereiškia kalbėjimo apie šių žmonių priėmimą ar toleranciją jiems. Programa remiasi principu, kad vienos lyties asmenų santuokinis ryšys yra tapatus skirtingų lyčių santuokiniam ryšiui.
Ištrauka iš programos gairių:
Families of many forms provide a nurturing environment for children. (Families can include for example, single parent families, LGBT parents, families headed by grandparents, adoptive parents, foster parents and carers amongst other structures.
https://www.gov.uk/government/publications/relationships-education-relationships-and-sex-education-rse-and-health-education/relationships-education-primary
Ministerijos atsakymas į klausimą ar galima neleisti vaikų į programą (ar jos dalis):
There is no right to withdraw from Relationships Education at primary or secondary as we believe the contents of these subjects – such as family, friendship, safety (including online safety) – are important for all children to be taught.
https://www.gov.uk/government/news/relationships-education-relationships-and-sex-education-rse-and-health-education-faqs
Iš esmės toks teisinis reguliavimas reiškia, kad siaurinama kitaip manančių asmenų įsitikinimų ir sąžinės laisvė. Pirmiausia jis palies religines bendruomenes, norinčias ugdyti vaikus pagal savo įsitikinimus
Tėvų grupė „Mūsų vaikai Mūsų tikėjimas Mūsų teisės“ (OCOFOR), įsikūrusi tam, kad „gintų tikinčiųjų teises taikiai gyventi pagal savo tikėjimą“ atstovai sako, kad tos teisinis reguliavimas rodo „perėjimą nuo pareigos toleruoti iki prievartos pripažinti“ įstatyminio reguliavimo politikos.
Jie pastebi, kad „religijos laisvė yra labai sparčiai marginalizuojama, ypatingai krikščionių atvilgiu, iš kurių atvirai šaipomasi viešojoje erdvėje“.
Lietuvoje šiuo klausimu oponentai jau daro pirmuosius žingsnius: Seimui pateikta svarstyti naujoji Lygių galimybių įstatymo reakcija numato galimybę Lygių galimybių kontrolieriui kontroliuoti bažnyčių bei religinių organizacijų įsteigtų, arba pagal jų mokymą vaikus ugdyti pasirinkusių švietimo įstaigų švietimo ir mokymo turiniui, jei jis nesuderinamas su lygių galimybių įstatymu.
P.S. Reiktų pastebėti, kad dabar galiojusi išlyga nereiškė, kad bažnyčių bei religinių organizacijų įsteigtos, arba pagal jų mokymą vaikus ugdyti pasirinkę švietimo įstaigos galėjo mokyti apie tai, kad LGBT asmenis reikia diskriminuoti ar juos atstumti, nes, pirma, tai draudžiama įstatymu, antra, tokį elgesį draudžia tiek katalikiška, tiek krikščioniška doktrina, ir jo nepripažįsta ir kitų religijų mokymas.
Reikia atkreipti dėmesį, kad šie pakeitimai yra nukreipti į ateitį – tai tik mažas žingsnis, įgyvendinantis tęstinę strategiją, kuri turi baigtis Anglijos teisiniu reguliavimu.