Vienas būdas pasižiūrėti, kas laimėjo šiuose savivaldos rinkimuose, yra suskaičiuoti partijų/komitetų laimėtas merų kėdes (kitas būdas yra suskaičiuoti už politines organizacijas atiduotus balsus, bet tai aš paliksiu VRK):
Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) – 17 merų
Politiniai komitetai – 11 merų
Lietuvos liberalų sąjūdis (LLS) – 9 merai
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – 8 merai
Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos” (DSVL) – 5 merai
Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD)- 5 merai
Laisvės ir teisingumo sąjunga (LiT) – 2 merai
Lietuvos regionų partija (LRP) – 1 meras
Lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga (LKŠS -KŠS) – 1 meras.
Išsikėlęs pats – 1 meras
Pagal ideologinį spektrą savivaldos rinkimuose, net ir grubiai skaičiuojant, akivaizdžiai dominavo politinė kairė (jai mano nuomone priskirtini LSDP, LVŽS, nuo pastarosios atskilusi DSVL, LRP (buvusi LSDDP) – iš viso 31 kėdė. Dešiniosios pakraipos politinės jėgos (LLS, TS-LKD, LiT) surinko 17 mandatų.
Tačiau kairiųjų merų skaičius tik minimalus, nes prie politinės kairės turbūt reikėtų priskirti ir kai kuriuos politinius komitetus, o dėl vykdomos vietinės politikos kai kuriuose rajonuose ir net akivaizdžiai dešiniojo spektro atstovus (pvz. manajame Trakų raj. laimėjo LLS, iš esmės vykdęs socialdemokratinę išmokų politiką).
Savivaldos rinkimų išvados:
a) rinkėjas regionuose atkeršijo konservatoriams už Seimo valdančiosios koalicijos nuodėmes
b) malkų už savo aršumą gavo ir mažasis koalicijos brolis – Laisvės partija, nelaimėjusi nė vieno mero posto
c) Jei VIlniaus mieste TS-LKD sunaikino liberalus, tai Liberalų sąjūdis pamažu stiprina savo įtaką Lietuvos regionuose konservatorių elektorato (vidutinės klasės) kaina (šį kartą iš TS-LKD paveržti Kaišiadorys). Priešingai negu daug kas mano, tai nereiškia, kad jie virsta agroliberalais, tai tik reiškia, jog jie stiprina savo rinkėjų bazę, ant kurios statys savo ateitį būsimuosiuose LR Seimo rinkimuose. Atimti šį elektoratą iš liberalų mažuose rajonuose, kur gali sėkmingai naudoti administracinį aparatą, bet kam bus velniškai sunku.
d) Darbo partiją reikia laidoti, nebent iš Briuselio atvyks mesijas, kuris prikels šį Lozorių.
e) Lietuvos lenkų rinkimų akcija, pralaimėjusi mero postą Vilniaus rajone, priėjo ribą, kuri reiškia, kad arba ji išlenda iš tautinių apkasų ir modernizuojasi, arba ir toliau sėkmingai ir oriai skęsta grojant Pilsudskio maršui. Sprendžiant iš pirmųjų vado reakcijų – bus ir toliau skęstama ignoruojant tikrovę.
f) bet niekas savęs nemoka taip apgaudinėti kai konservatoriai, besidžiaugiantys dėl laimėjimo Vilniuje ir matantys tame šviesų rytojų. Sėkmė nebent šviečiasi tik tuo atveju, jei įves turto cenzą balsavimui:)
g) pakankamai gerai II merų ture pasirodė LVŽS, kai kur įveikusi ant pakilimo esančių socdemų atstovus. Šviečiasi galimybė partiją kitamet būsiantiems nacionaliniams rinkimams pastatyti naujai ir šįkart – ne piramidės principu.
h) manasis Nacionalinis susivienijimas, iškovojęs tris mandatus vienoje sunkiausių konkurencine prasme Vilniaus savivaldybėje, išlipo iš sauskelnių ir pradėjo vaikščioti. Tačiau laukia dar daug ir kruvino darbo, atkovojant dešinių pažiūrų rinkėjus iš konservatorių ir ekonominių liberalų.
i) NS parodė, kad antisisteminis bruzdėjimas, apsiribojant aktyvizmu socialiniuose tinkluose be jokio realaus politinio darbo (programos formavimo, kontaktinio darbo su rinkėjais) neduoda jokio rezultato. Būtent tam ir reikalinga politinė organizacija, mielieji, norite jūs to ar ne.
j) tai taikytina ir kitoms „nesisteminėms partijoms”, kurių visa rinkimų strategija apsiribojo dviem lozungais „mes prieš konservatorius” ir „mes už vertybes”. Kolegoms iš TTS (centro partija – tautininkai) norisi pasakyti: arba pradedate dirbti, arba išsivaikščiokit. Statistų politikoje nereikia. P.S. Čia ne mano mintis, čia jūsų pačių ideologo.