Ramūnas Aušrotas. Lietuvoje einama kita kryptimiRamūnas Aušrotas.

Kartą Vilniuje, belaukdamas dukros pas privatų odontologą, per langą stebėjau tokį vaizdelį: jauna šeima ruošėsi kelionėn su automobiliu. Automobilis, berods Opel Cadet buvo ne pirmos jaunystės, sparnai jau švietė rūdimis. Vyras rankiniu būdu bandė įpūsti orumo padėvėtoms padangoms, o moteris ruošė vaiką į automobilinę kėdutę. Vaizdas sukėlė dvejopus jausmus: iš vienos pusės užliejo šilti jausmai, matant komandinį poros darbą šeimos labui, iš kitos pusės širdyje dilgtelėjo, supratus, kad šiai šeimai ekonomine prasme tikrai nėra lengva. Nežinau, ar ši pora prieš turėdama vaikų mąstė apie tai, kas jų laukia ateityje, bet aš žiūrėdamas į juos jaučiau dėkingumą. Vien todėl kad jie tveria aplinkoje, kuri, pasakysiu švelniai, nėra palanki prigimtinei šeimai.

Ruošdamas jaunus žmones santuokai jiems primenu, jog viena iš barnių šeimoje priežasčių yra pinigai. Ir tai susiję ne tik ir ne tiek su skirtingais pinigų tvarkymo įpročiais, kiek su stokos spaudimu. Todėl čia turi prisidėti valstybė, per savo mokestinę politiką kurdama tokią socioekonominę terpę, kurioje šeima galėtų ne tik išgyventi, bet ir augti. Tai, aišku, idealas, kurio realizacija turi daug praktinių sunkumų (Vakarų valstybių patirtis rodo, kad įvairios šeimai palankios mokestinės iniciatyvos dažnai atsimuša į vienišų ar kohabituojančių asmenų diskriminacijos argumentą). Tačiau mažų mažiausiai, ką būtina padaryti – tai nekurti prielaidų asmenų diskriminacijai vien todėl, kad jie apsisprendė gyventi šeimoje.

Deja, Lietuvoje einama kita kryptimi

Pagal naująją vaiko priežiūros atostogų tvarką, kuri įsigalios po naujų metų, šeima neteks dviejų mėnesių vaiko priežiūros atostogų, jei tėvas negalės pasinauoti neperleidžiamais mėnesiais arba neteks dviejų mėnesių šeimos pajamų, jei kūdikį auginanti moteris atsisakys išeiti į darbą. O štai vienišiems tėvams bus suteikiami du papildomi vaiko priežiūros atostogų mėnesiai.*

Pagal spalio mėnesį Vilniaus savivaldybės sprendimu patvirtintą naują mokesčio už sportininkų ugdymą Vilniaus miesto savivaldybės biudžetinėse sporto mokymo įstaigose tvarką, nebelieka mokesčio lengvatos daugiavaikėms šeimos. Jei aksčiau sportininkams iš daugiavaikių šeimų,nepriklausomai nuo sportą lankančių vaikų skaičiaus, buvo taikoma 50 proc. mokesčio nuolaida, tai dabar ji bus taikoma tik tais atvejais, jei sporto užsiėmimus lanko trys ir daugiau ugdytinių iš vienos šeimos. ** Kitaip tariant, jei nori leisti savo vaiką į krepšinį ir pasinaudoti lengvata, turi leisti ir kitus du. Tačiau taip neapsimoka, nes už tris sumokėsi daugiau, negu leisdamas vieną. Taigi, lengvatos iš esmės nebelieka.

Pristatant balsavimui Seime 2023 m. valstybės biudžetą, nuskambėjo Finansų ministrės pasvarstymai, jog galbūt reikėtų naikinti valstybės paramą regionuose pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, nes ji Lietuvos banko nuomone, nėra taikli. Ir nors Lietuvos bankas savo išvadoje nesiūlė šios finansinės paskatos naikinti***, nenustebsiu, jei Seimą pasieks šią lengvatą naikinantis (ir biudžetą leidžiantis taupyti) FinMino projektas.

Galiausiai spalio pabaigoje buvo užregistruotas Nekilnojamo turto mokesčio (NTM) įstatymo projektas. Pagal jį asmenys, gyvenantys šeimoje ir turintys daugiau negu vieną nekilnojamojo turto vienetą, nuo 2025 m. įsigaliojus įstatymui mokės didesnį nekilnojamojo turto mokestį už ne gyvenančius šeimoje.

Pagal projektą pagrindinis gyvenamasis būstas, kuriame fizinis asmuo yra deklaravęs gyvenamąją vietą, bus neapmokestinamas, jei jo vertė bus ne didesnė negu savivaldybės mediana (SM). Jei jis bus didesnis negu 1 SM, jis bus apmokestinamas 0,06% NTM taikomu tai GB vertės daliai, kuri yra nuo 1 SM iki 2 SM, ir 0,1% NTM, taikomu tai GB vertės daliai, kuri yra >2 SM. O antras ir paskesnis būstai būtų apmokestinti 0,1–1 proc. tarifu, kurį nustatytų savivaldybės.

Dažnu atveju, sutuoktiniai turi turto, įgyto iki santuokos. Taip pat asmenys, būdami santuokoje, gali paveldėti ar gauti nekilnojamojo turto dovanų (pvz. iš tėvų, senelių). Tačiau esant keliems NT objektams, paprastai santuoką sudarę asmenys deklaruoja tą pačią gyvenamąją vietą tame GB, kuriame daugiausiai gyvena.

Pagal įstatymo logiką, jei abu – ir vyras ir žmona yra registruoti tame pačiame GB, ir tai yra šeimos turtas, tai tiek vienam, tiek kitam bus taikomas tas pats mokestis. Taip yra todėl, kad pagal projektą, 1 SM taikoma būstui, o ne asmeniui (.Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos teigimu) **** Taigi, jei nebus atsižvelgiama į šeimos sudėtį, šeimos atveju NTM gali būti net 2 kartus didesnis, nei jį mokėtų išsiskyrę ir turtą pasidalinę asmenys. O asmenims, kurie nėra įregistravę santuokos, NT mokestis bus mažesnis, jei vienas GB bus registruotas vyro, o kitas – moters vardu.

Akivaizdu, jog tokia NT mokesčio koncepcija skatina skyrybas. Jei šeima gebės tą didelį būstą padalinti į du vienetus ir išsiskirti, NTM šeimai sumažės. Lygiai taip pat, išsiskyrus ir pasidalinus tarpusavyje du gyvenamuosius būstus (pvz. butą mieste ir sodyba kaime) bei atitinkamai sutvarkius registraciją, NTM taip pat bus mažesnis. Taip pat šeimai bus nenaudinga turto konsoliduoti – t.y. sujungti du butus, ar du namo galus į vieną GB.

Taikant NTM nenumatoma atsižvelgti į šeimos dydį. Taigi, NTM mokės turintys didesnį būstą nepriklausomai nuo to, kad toks jo dydis yra dėl didelės šeimos.

Taigi, akivaizdu, kad palankumu prigimtinei, santuokiniu įsipareigojimu paremtai šeimai nacionalinėje politikoje nekvepia. Galbūt atėjo laikas sprendimams vietos lygmeniu. Pavyzdžiui, kalbant apie NTM, jo taikymo politika priklausys nuo savivaldybės valios. Todėl antro ir paskesnio būsto apmokestinimą, atsižvelgiant į šeimos sudėtį, įrašau į Nacionalinio susivienijimo Trakų sąrašo rinkiminę programą.

Ir laukiu naujų rinkimų į LR Seimą, kad galėčiau pateikti šeimai palankią revoliuciją mokesčių politikos srityje – įteisinti šeimos pajamas, kaip pajamų mokesčio objektą. Čia nesiplėtosiu, plačiau apie tai rašiau https://www.lrt.lt/…/ramunas-ausrotas-vietoj-vaiko…

Skaitykite iki galo, neužkliūdami už “viengungio mokesčio” 🙂

NS politinė reklama

_______

* https://socmin.lrv.lt/…/10-svarbiausiu-faktu-apie-vaiko…

**BUVO https://e-seimas.lrs.lt/…/da9c1fa23f1511eb8c97e01ffe050…

10. Mokestis yra mažinamas 50 procentų, jeigu:

10.4. sportininkai iš daugiavaikių šeimų, kurios augina arba globoja 3 ir daugiau vaikų (įvaikių), pateikus tai patvirtinančius dokumentus.

YRA https://e-seimas.lrs.lt/…/03ea445448d211edb7269d52b4d4f…

12. Jei trys ir daugiau ugdytinių iš vienos šeimos lanko tą pačią arba skirtingas Vilniaus miesto savivaldybei pavaldžias neformaliojo švietimo įstaigas (išskyrus ikimokyklinio ugdymo įstaigas), pateikus tai patvirtinančius dokumentus, kiekvienam ugdytiniui taikomas 50 proc. dydžio mokestis už ugdymą.

*** https://e-seimas.lrs.lt/…/8dc089905e9f11ed9df7cabc9fe34…

LB tik konstatavo, jog ji nėra naudojama tikslingai ir gali prisidėti prie disbalansų gyvenamojo nekilnojamojo turto rinkoje formavimosi, ir kad ji turėtų būti įvertinta tikslingumo ir poveikio būsto rinkai atžvilgiu

**** https://www.facebook.com/LBAA.lt/posts/520235130140436

5 2 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
27 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
et,

vaiko priežiūros atostogos turėtų būti iki 3 metų.

Al.

Komuinosatanistai šeimą, aišku, naikina tyčia. Šiaip, viskas teisinga ir naudinga žinoti. Tik gaila, kad autoriaus, tikriausia, niekur neišrinks, nes tam neužtenka reklamos tokiuose laikraštėliuose. Ir, Ramūnai, kam mums tie rusiški sutrumpinimai – FinMino, MinFino ar LikBiezo ?

Dzeikas

Kad „iz etogo raja niepolucish nih…ja” sake jau zydai pasaipiai ziureje i sajudiniu konvulsijas mokinti Vakarus „moralios politikos” ir demokratijos 1988-92mm.
Tautieciai turintys galva ne kepures nesiojimui suprato tai po 1991m.
Ydos ir sodomijos simptomai apsede Vakarus bus iveikti.Ne visose salyse sure. Totalitarizmas buvo sakykim atmestas Anglijoje, JAV, Prancuzijoje, Suomijoje. O sakykime Italijoje, Vokietijoje, Portugalijoje, is dalies Ispanijoje jis laimejo.Lietuvoje visuomene buvo pernelyg, tupa skirt istatyma ir galia. Todel maziausia tikimybe , kad joje bus samoningas pasipriesinimas sodomijai.
Ziurekite i kaimynus: isvaikys vokieciai savo sodomitus – isbles ju itaka ir Lietuvoje. Paliks Lietuva ant ledo, dingus Sovietijos faktoriui geopolitiskai ji taps nahier niekam nereikalinga
, – na vaiku zaginimas tautos elite taps madingas pomegis, ju statuso zenklas.

planas chuliganas

Manau, gerb. straipsnio autorius galimai nesupranta ( prašau neįsižeisti) vieno dalyko. Kas gali paneigti,kad nesant Lietuvoje tikrų progresinių pajamų mokesčių,kaip Vokietijoje ar Anglijoje- iki 42 proc. nuo didesnių,kaip 56000 eurų metinių pajamų, iki 45 proc. nuo šimtatūkstantinių metinių pajamų ir esant sodros mokesčio luboms virš 6000 eurų pajamų per mėnėsį, gaunatys tokias dideles pajamas galimai turės daug laisvų pinigų pigiai supirkti ir paveldėtą turtą iš neišgalinčių susimokėti NT mokesčio? Sudie paveldėta tėvų sodyba,kur praėjo vaikystė, jei neturi pinigų mokesčiui.Dejonės ir ašaros čia nepadės. Jei esi europarlamentaras, seimo narys ar pašto direktorius , Lietuvos banko valdybos narys ( alga berods 14500 eurų per mėnesį), manau NT mokesčio problema neaktuali ? Gal toks ir planas- ekonominėmis priemonėmis perimti nekilnojamą turtą iš gaunančių… Skaityti daugiau »

Dzeikas

Tupumas kvadrate.
Ko sovietai mokino 50 metu,atimk ir padalink, is lietuvio boskes 30 metu ismust nepakako. Nesu tikras ar300 pakaks.
Pajamu nelygybes problema ne mokeciais reguliuot reikia, – va , naloga ikalsim verslui ir b pakale sedesim, aluti siurbciosim.Lietuviai rasistai , bet JAV negru filosofija isisavine tobulai.
Pajamu nelygybes problema reikia sprest realuos (ne sodomitines) laisves realizavimu.
Tik nakui lietuviui ta laisve.Jis est nori.
Ka va tokie jomai ir liudyja.
Pasiulymai atatinkami: suvarykit mus i inkubatoriu duokit est ir apsiltinkit.Tada veisimes, Lietuva klestes ir busim „ot morza do morza”🤣🤣🤣

patikslinimas

Jei mokat angliškai, pasiskaitykit apie realius progresinius pajamų mokesčius Jungtinėje Karalystėje iki 45 proc.:
https://www.worldwide-tax.com/uk/uk-taxes.asp
arba Vokietijoje, taip pat iki 45 proc.
https://www.worldwide-tax.com/germany/germany-taxes.asp
Ar anglus ir vokiečius mokino sovietai?

yra

Lietuvoje yra berods 500 milijonierių, 3 milijardieriai, tad bazė progresiniams pajamų mokesčiams,manau yra .
https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/mokesciu-inspekcija-stiprina-lietuvos-turtuoliu-prieziura-po-didinamuoju-stiklu-ir-politikai.d?id=92003331

trackback

3cholesterol

trackback

coursework moderation https://brainycoursework.com/

trackback

coursework sample of written work https://courseworkninja.com/

trackback

buy coursework online https://writingacoursework.com/

trackback

coursework only degree https://mycourseworkhelp.net/

trackback

coursework in english https://courseworkdownloads.com/

trackback

help with coursework https://coursework-expert.com/

trackback

differential equations coursework https://teachingcoursework.com/

trackback

coursework help university https://buycoursework.org/

trackback

courseworks help https://courseworkdomau.com/

trackback
trackback

lstill18 single women https://jewish-dating-online.net/

trackback
trackback
trackback
trackback

online dating for singles https://onlinedatinghunks.com/

victoriasonlinedating https://allaboutdatingsites.com/

trackback

adult online dating https://freedatinglive.com/

trackback

pof dating login https://freewebdating.net/

27
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top