Ramūnas Aušrotas. Pandemijos valdymas neturėtų gąsdinti žmonių ar palikti juos be darbų: keli praktiški patarimai, kaip apsiginti

Visai neseniai sužinojau, kad mano bičiulis, keturių vaikų tėvas, kuris dirbo paprastu scenos darbininku Operos ir baleto teatre, išėjo iš darbo dėl netiesioginio spaudimo skiepytis. Gerbiu šio žmogaus įsitikinimus, nors ir ne visa apimtimi jiems pritariu.

Taip pat žinau, kad jis šį sprendimą padarė vadovaudamasis savo sąžine. O prieš sąžinę nevalia eiti. Kaip ir nevalia niekam kito sąžinės laužyti.

Pandemijos valdymas neturėtų gąsdinti žmonių ar palikti juos be darbų.

Kadangi, mano galva, jis truputį paskubėjo, dalinuosi keliais praktiškais patarimais, kurie galbūt bus naudingi kitiems panašioje situacijoje esantiems žmonėms.

1. Jei iš darbdavio ar įgalioto asmens gavote visiems darbuotojams skirtą el. laišką, kuriuo duodama suprasti, kad reikia skiepytis, o nesiskiepijantiems reikės susimokėti už testus, laikykite tai bendro pobūdžio informaciniu pranešimu, kuris tik informuoja apie tai, kas galbūt bus, bet šiuo metu nesukuria jums jokios pareigos. Tai viso labo psichologinio spaudimo forma, ir nieko daugiau.

2. Jei darbdavys ŽODŽIU pareikalauja iš jūsų skiepytis ar testuotis, kai jums nėra privalu tai daryti, paprašykite tokį reikalavimą išreikšti raštu (rašytine, spausdintine ar el. forma).

3. Jei vis dėlto darbdavys išdrįs tokį nurodymą duoti, raštu atsisakykite tai padaryti motyvuodami tuo, kad įstatymai ir kiti teisės aktai to nenumato. Kokia tvarka šiuo metu galioja, rasite žemiau.*

4. Jei jūsų atsisakymo pagrindu darbdavys jus nušalino nuo darbo, kreipkitės raštu į Darbo ginčų komisiją**, motyvuodami, kad jūsų nušalinimas neturi teisinio pagrindo dėl žemiau išdėstytų priežasčių.*

5. Darbdavys gali nušalinti jus nuo darbo tik tuo atveju, jei jūsų sveikata kelia grėsmę kitų darbuotojų sveikatos saugumui ir
a) nėra įmanoma jūsų darbo atlikti nuotoliniu būdu.
b) yra įmanoma jį atlikti nuotoliniu būdu, bet jūs atsisakote tai daryti.

Jei yra įmanoma darbą atlikti nuotoliniu būdu, jis privalo motyvuotu raštu pasiūlyti dirbti nuotoliniu būdu. (DK 49 str. 3–1 d.)

Tai, kad darbo negalima atlikti nuotoliniu būdu, darbdavys privalo pagrįsti. Darbdavio nurodytus argumentus, kad nėra galimybių organizuoti darbo nuotoliniu būdu, taip pat galima ginčyti, kaip ir patį nušalinimą nuo darbo.

P.S. Saugokite savo ir kitų sveikatą.
________________

* Žmogaus užkrečiamų ligų profilatikos ir kontrolės įstatymas (ŽULPKĮ) šiuo metu NENUMATO privalomo skiepijimosi (žr. ČIA).

ŽULPKĮ 18 str. 1 d. numato, jog kai kurių darbų ir veiklos sričių darbuotojams leidžiama dirbti tik, jei PERIODIŠKAI TIKRINASI, jog neserga užkrečiamosiomis ligomis. Darbų ir veiklos sričių, kada būtinas testavimas, sąrašą nustatė Vyriausybė (žr. ČIA).

Atkreipkite dėmesį, ar jūsų atliekamas darbas tikrai patenka į sąraše nurodytą kategoriją. Pvz., jis numato, kad profilaktiškai pasitikrinti prieš pradedant dirbti ar atnaujinus veiklą reikia kultūros ir meno sektoriaus darbuotojams. Scenos darbininko veikla vargu ar laikytina kultūros ir meno sektoriaus darbuotojų veikla (1.1).

Lygiai taip pat, scenos darbininko veikla vargu ar laikytina laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas) ( 2.7. p), kuriam reikėtų periodinio testavimo.

Vyriausybės nutarimas rašo, kad prieš pradėdami dirbti ir (ar) vykdyti veiklą ir (ar) atnaujindami veiklą po veiklos draudimų ar ribojimų panaikinimo ir periodiškai tikrintis turi tik ASMENYS, TURINTYS NUOLATINĮ TIESIOGINĮ KONTAKTĄ DARBO FUNKCIJŲ ATLIKIMO AR VEIKLOS VYKDYMO VIETOJE SU KITAIS ASMENIMIS (Sveikatos tikrinimosi tvarkos 4 p.).

LR SAM savo rekomendacijose neaiškina šių plonybių ir yra linkusi darbų ir veiklų sąrašą, kurioms galioja privalomas testavimas, aiškinti plečiamai. Panašiai supranta ir darbdavys.

Kadangi tokių darbuotojų sąrašus sudaro ir atnaujina darbdavys bei informuoja sąrašuose nurodytus darbuotojus apie pareigą atlikti sveikatos patikrinimą, jis gali įtraukti darbuotojus, kuriems realiai testuotis nepriklauso.

– Kovo mėnesį priimti ŽULPKĮ 18 str. pakeitimai numato galimybę esant ekstremaliai situacijai ar karantinui, išplėsti darbuotojų, kuriems privaloma testuotis, ratą. Tačiau ši norma taikoma lokaliai, konkrečiai darbovietei, kurioje įvyksta užkrečiamosios ligos protrūkis. Jei protrūkio nėra, darbuotojų, kuriems nėra privalu testuotis, įpareigoti to daryti negalima. Protrūkį konstatuoja, darbuotojus, kuriems yra būtina dėl jo pasitikrinti, nustato Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (ČIA).

**Individualaus darbo ginčo tvarką nustato Darbo kodekso IV dalies (Darbo ginčai) II skyriaus (Darbo ginčų dėl teisės nagrinėjimas) nustatyta tvarka. Jei Darbo ginčų komisija nustato, jog darbuotojas nušalintas nuo darbo, kai nėra teisėto pagrindo, ji priima sprendimą grąžinti darbuotoją į darbą ir priteisia jam išmokėti vidutinį darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laiką ir patirtą turtinę bei neturtinę žalą (DK 218 str.1. d.)

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top