Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Beskaitydamas partijų programas pasidariau lentelę, apibendrinančią partijų programines nuostatas ir iniciatyvas, prieštaraujančias krikščioniškai pasaulėžiūrai.
Gal ir jums pravers?
O jei turite ką papildyti, papildykit.

Lentelėje yra trys žymėjimai:
+ partija pasisako už tam tikrą pasiūlymą, prieštaraujantį KP (krikščioniškai pasaulėžiūrai)
– partija atvirai pasisako prieš tokį pasiūlymą
n partija nėra nei programoje, nei viešai (mano žiniomis) nėra išreiškusi pozicijos šiuo klausimu

SISTEMINIO n buvimas partijos grafoje rodo, kad partija, siekdama pritraukti daugiau balsų (catch all principas), vengia viešinti savo poziciją atitinkamu klausimu. Tai taikoma LSDDP, Laisvės ir Teisingumo partijoms. Kai kuriose partijose egzistuoja nuomonių įvairovė, lemianti neapibrėžtumą šiais klausimais. Tai taikytina visų pirma TS-LKD, iš dalies – Darbo partijai. Iš esmės tai reiškia, kad partijos pozicija realybėje priklausys nuo dviejų faktorių: konservatyvaus elemento svorio pačioje partijoje ir rinkimų konsteliacijos (ir to sąlygotų koalicinių susitarimų).

Kai kuriais atvejais poziciją buvo galima sužinoti iš tiesiogiai užduoto klausimo. Pvz., LRT Rinkimų kompasas partijoms tiesiogiai uždavė klausimą dėl vienalyčių partnerysčių įteisinimo (pateiktus atsakymus įkėliau į lentelę): ČIA.

Kai kurios partijos ne visais klausimais yra pasisakiusios, tad siūlyčiau žiūrėti į tendenciją: jei kitais klausimais partija pasisako prieš, tai labai tikėtina, kad ir likusiais ji pasisakys prieš, jei – labai tikėtina, kad ir likusiais bus . Pvz., Nacionalinis susivienijimas nėra pasisakęs prostitucijos legalizavimo klausimu, tačiau žvelgiant į kitais klausimais partijos aiškiai išreikštą nuomonę, atsakymas būtų to paties vektoriaus. Lietuvos liberalų sąjūdis nėra aiškiai pasisakęs švietimo programų lytiškumo ugdymo srityje peržiūra, bet jo aiški pozicija ratifikuoti Stambulo konvenciją ar įteisinti vienalytes šeimas leidžia manyti ir siekį koreguoti su šiais klausimais susijusį švietimo turinį.

Reikia atminti, kad nėra etalono, apimančio visą klausimų spektrą, pagal kurį partija ruošia savo programą, ir ne visais klausimais yra spėta pasisakyti. Šiuo atveju klausimų spektrą padiktavo plačiausia (neigiama prasme) Laisvės partijos programa.

LVŽS eina į rinkimus be atskiros programos (kaip programą pateikia LR Vyriausybės parengtą Nacionalinį pažangos planą). Vis dėlto, tikėtina, kad partijos požiūrį į lentelėje nurodytus dalykus atspindi balsavimai gyvybės ir šeimos klausimais 2016–2020 m. Seimo kadencijoje, kuriuos apibendrino Laisvos visuomenės institutas: ČIA.

Kaip galėčiau apibendrinti:
– radikaliausiai atrodo Laisvės partijos programa – jei su ja rinkimus pralaimės (nepateks į Seimą), kituose rinkimuose pateiks ne tokią atvirą, t.y. užtušuotą programą;
– bent jau nė viena partija nesiekia įteisinti eutanazijos – nors tiek.

P.S. Krikščionišką pasaulėžiūrą suprantu kaip apimančią:
– prigimtinės šeimos sampratą;
– pagarbos žmogaus gyvybei nuo apvaisinimo iki natūralios mirties principą;
– lyties, kaip genetiškai nulemtos prigimtinės žmogaus savybės, supratimą;
– tėvų teisės ugdyti vaikus pagal moralinius ir dorovinius įsitikinimus primatą (apimantį ir atitinkamo turinio švietimo programas, kurios neskatintų vaikų seksualizacijos ir nediegtų klaidingo supratimo apie žmogaus prigimtį).

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top