Ramūnas Aušrotas. Seimo komiteto prašoma atlikti parlamentinį tyrimą dėl GĮP

Šiandien šeimų ir tėvų organizacijos kreipėsi į LR Švietimo ir mokslo komitetą prašydamos organizuoti plačią ir atvirą diskusiją dėl daug atgarsio visuomenėje sulaukusios Gyvenimo įgūdžių bendrosios programos (GĮP) tikslingumo, metodologinio ir mokslinio pagrįstumo, taip pat fakto, kad ji bus privaloma visiems vaikams, suderinamumo su LR Konstitucijoje numatytų tėvų teisių užtikrinimu.

Seimo komiteto prašoma atlikti parlamentinį tyrimą dėl GĮP parengimo, turinio formavimo ir įgyvendinimo, o iki tol, kol neįvyks minėta atvira demokratinė diskusija ir nebus atliktas išsamus parlamentinis tyrimas, prašoma komiteto rekomenduoti LR Švietimo, sporto ir mokslo ministerijai sustabdyti GĮP įgyvendinimą mokyklose.

Kreipimęsi pabrėžiama, kad, anksčiau galiojusi SLURŠ programa buvo paremta prigimtine pasaulėžiūra, prigimtiniu asmens, lyties ir šeimos supratimu, kokį fiksuoja LR Konstitucija. Naujoji, GĮP, yra paremta kita – postmodernistine pasaulėžiūra, suprantančia minėtas kategorijas kaip takias ir socialiai konstruojamas. Programa vadovaujasi ne lytiškumo ugdymo, bet lytinio švietimo koncepcija, kurio tikslas ne ugdyti (valią, dorą, susivaldymą), bet informuoti apie žmogaus seksualumą ir jo raišką, to nevertinant etine ir moraline prasme.

Šeimų organizacijos pabrėžia, kad itin problemiška tai, jog visuomenei svetima pasaulėžiūra grįstas mokomasis dalykas atsirado privalomame ugdymo turinyje. „Tai reiškia valstybės sankcionuotą moralinį diktatą, tuo pačiu ignoruojant net tėvų prigimtinę teisę auklėti vaikus pagal savo moralinius įsitikinimus.“

Pasak šeimų organizacijų, skandalinga tai, kad programos lytiškumo ugdymo turinį sudaro tik vieną pasaulėžiūrinę poziciją atstovaujančių VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namų“ parengtos metodinės priemonės. Šios organizacijos vadovė buvo vienintelis ne valstybės ar mokslo institucijų atstovas rengiant GĮP įgyvendinimo rekomendacijas (5–10 klasėms). Tas pats asmuo LR ŠMSM nurodymu yra įtrauktas į Nacionalinę programą „Gyvenimo įgūdžių (GĮ) mokomojo dalyko įgyvendinimas pagrindiniame ugdyme“ ir ruoš Gyvenimo dalyko įgūdžių mokytojus „Lytiškumo, lytinės ir reprodukcinės sveikatos dalyje“.

Akivaizdu, kad pedagogų kvalifikacijos kėlimas šioje srityje yra išimtinai patikėtas lytinio švietimo paradigmą propaguojančių asmenų rankas, o būsimiems GĮP mokytojams atimta galimybė susipažinti su kita lytiškumo ugdymo samprata.

Gyvenimo įgūdžių programos atveju vaiko vidinių išgyvenimų atskleidimas mokytojui ir visai klasei nebus nei laisvai pasirinktas, nei apsaugotas nuo kieno nors smalsių akių.

Daug etinių, moralinių ir teisinių klausimų programoje kelia siūlomas socialinio emocinio ugdymo modelis ir jam įgyvendinti siūlomi būdai ir priemonės: „Mokinių pasiekimų vertinimui siūloma naudoti diagnostinius testus, paprastai taikomus psichoterapijoje, kuriuos vertinti gali tik kompetentingas specialistas. […] Gyvenimo įgūdžių programos atveju vaiko vidinių išgyvenimų atskleidimas mokytojui ir visai klasei nebus nei laisvai pasirinktas, nei apsaugotas nuo kieno nors smalsių akių“, todėl, organizacijų nuomone, yra būtina, kad jį įvertintų Lietuvos psichologų sąjungos ir Lietuvos vaikų ir paauglių psichiatrų draugijos.

Organizacijos atkreipia dėmesį, kad parengus programą nebuvo atliktas jos numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimas. „Neaišku, kokį poveikį programa turės vaikų ir paauglių psichinei ir fizinei sveikatai, vertybinėms nuostatoms, visuomenės moralei ir socialiniams santykiams“, – sako kreipimosi iniciatoriai, ir siūlo ministerijai tokį vertinimą atlikti.

Raštą pasirašė Rengimo šeimai asociacija, Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija, Lietuvos žmogaus teisių asociacija, Sąjunga „Vardan šeimos“, Ugdymo šeimoje asociacija, VšĮ „Laisvos visuomenės institutas“ ir Lietuvos tėvų forumas.

Visas pranešimas spaudai ČIA.

5 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top