Ramūnas Aušrotas. Tiems, kurie įtikėję, jog kanapes reikia legalizuoti: ką apie tai sako mokslininkai

Netyčia užtikau interneto džiunglėse: Dalios Jurgaitienės ir Vilijos Targamadzės tyrimą, 2005 m. atliktą šešiose Klaipėdos profesinėse mokyklose. Apklausta 912 šių mokyklų pirmojo kurso moksleivių, kurių amžiaus vidurkis – 17,5 metų. Publikuotas „Medicina“ (Kaunas, 2006; 42(10)).

Tyrimo metu nustatyta, kad 15,6 proc. profesinio ugdymo mokyklų vaikinų ir 4,9 proc. merginų rūkė marihuaną daug ar labai daug kartų (gerokai daugiau negu 20 kartų). Šie moksleiviai – reguliarūs marihuanos vartotojai, kuriems jau gali būti reikalinga medicininė pagalba.

Reguliarių marihuanos vartotojų elgsena, požiūris į narkotikų vartojimą reikšmingai skyrėsi nuo nereguliarių vartotojų elgsenos ir požiūrio. Reguliarūs marihuanos vartotojai išbandė ir kitus nelegalius narkotikus: 58,6 proc. išbandė psichostimuliatorius (amfetaminus, ekstazį ir kt.), 20,0 proc. – injekcinius narkotikus, 19,2 proc. – įvairius kitus narkotikus, 42,4 proc. – alkoholinius gėrimus su tabletėmis.

Remiantis šiais duomenimis, galima teigti, jog reguliarus marihuanos vartojimas skatina ir kitų narkotikų vartojimą.

Straipsnio įvadas:

Pastaruoju metu Lietuvos periodinėje spaudoje, per internetą, jaunimui skirtuose leidiniuose vis dažniau skelbiamas liberalus požiūris į kanapių ir jos produktų vartojimą. Teigiama, kad marihuanos ar hašišo vartojimas nekenksmingas ir nesukelia fizinės bei psichinės priklausomybės, kad šie narkotikai neskatina kitų stipresnių narkotikų vartojimo, kad „žolytė“ geriau už alkoholinius gėrimus ir pan. Neatsakingi straipsnių autoriai arba pasisakymai apie marihuanos vartojimą medicinoje, marihuaną kaip tabako rūšį ir neva teigiamą Olandijos patirtį, taip pat dezinformuoja visuomenę. Kai kurie jaunimo organizacijų ir visuomenės veikėjai netgi kelia klausimą apie kanapių produktų legalizavimo galimybę Lietuvoje, neįsigilinę į skaudžią patirtį tų šalių, kur tai buvo padaryta, o vėliau skubiai uždrausta. Paaugliai ir jaunimas ypač imlūs tokio pobūdžio informacijai (1–4).

Pasaulio mokslinėje literatūroje pakanka įrodymų, jog marihuanos ar kitų kanapių produktų vartojimas žalingas ir turi tokių pat neigiamų pasekmių kaip ir kitų narkotikų vartojimas. JAV nacionalinio narkomanijos instituto (NIDA) 2000 m. duomenimis, marihuana veikia daug stipriau nei buvo manyta iki 1970 m.,nes atsirado įvairaus stiprumo marihuanos rūšių. 2000 m. marihuana JAV greitosios pagalbos centre buvo minima šešis kartus dažniau nei 1990 metais. 1999 m. užregistruota 225 tūkst. amerikiečių, pradėjusių gydytis nuo narkomanijos, pasireiškus priklausomybei nuo marihuanos. Šis skaičius tik šiek tiek mažesnis už skaičių amerikiečių, kurie tais metais gydėsi nuo heroino priklausomybės (4,5). Tą patį byloja ir kitų šalių duomenys (6–9). Reguliarus kanapių vartojimas siejamas su psichikos ligų, ypač šizofrenijos, depresijos padažnėjimu (10). Marihuanos vartojimas sąlygojo šimtų jaunų žmonių mirtį autoavarijose, nes neigiamai veikia dėmesio koncentraciją ir koordinaciją (11).

Visas straipsnis ČIA.

Nemokama politinė reklama Laisvės partijai. Sąrašo nr. 3.
Platinama taip pat nemokamai.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
14
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top