Žiūriu LRT reportažą apie protestus prieš abortų ribojimą Lenkijoje. Girdžiu: „Aktyvistai teigia, kad Lenkijoje abortas buvo leidžiamas tik tai atvejais, jei vaisius nustos vystytis ar mirs iškart po gimimo. Lenkijoje per metus padaroma 2000 abortų, 98 proc. – vaisiaus apsigimimo atveju.“
Tikrinu: 1993 m. Lenkijoje priimtas įstatymas leidžia abortą tais atvejais, kai nėštumas kelia grėsmę moters sveikatai ir gyvybei arba yra didelė rimto ir nepagydomo vaisiaus apsigimimo tikimybė, ar kai nėštumas yra neteisėto veiksmo (išprievartavimo ar incesto) pasekmė.
Pirmais dviem atvejais nėštumo nutraukimas yra galimas iki tol, kol vaisius gali išgyventi atskirai nuo moters kūno (vadinamas viability arba 500 gr. kriterijus), o nėštumo, kuris yra neteisėto veiksmo rezultatas – jei nuo nėštumo pradžios praėjo ne daugiau 12 savaičių.
Nuo įstatymo įsigaliojimo abortų Lenkijoje nuolat mažėjo: nuo 789 1994 m. iki 124 – 2001 metais, o po to ir vėl pradėjo augti, kol 2014 m. aplenkė 1994 m. lygį.
Būtent išaugęs abortų po prenatalinės diagnostikos skaičius ir lėmė abortų skaičiaus Lenkijoje padidėjimą. Štai 2019 m. Lenkijoje buvo atlikta 1100 abortų, iš jų – 1074 abortai, kai prenataliniai testai arba kitos medicininės indikacijos rodė didelę rimto ir negrįžtamo vaisiaus apsigimimo tikimybę (97,63 proc.). 33 atvejais nėštumas buvo nutrauktas kaip keliantis grėsmę moters sveikatai ar gyvybei. Ir buvo trys atvejai, kai buvo pagrįstas įtarimas, kad nėštumas buvo kriminalinio akto rezultatas (žr. ČIA).
PiS sprendimą kreiptis į Konstitucinį Teismą galimai inspiravo augantis abortų skaičius, susijęs su prenataline diagnostika, kurios XXI a. pradžioje dar nebuvo.
Prenatalinė diagnostika leidžia gana anksti nustatyti Dauno sindromo atvejus, taigi – būtų įdomu sužinoti, kiek iš visų abortų dėl indikacijų sudaro būtent šie atvejai.
Portalas „Vienas iš mūsų“ teigia, kad 2016 m. partija PiS bandė priimti įstatymą, kuriuo būtų apginta Dauno sindromą turinčio vaisiaus teisė gyventi. Portalo duomenimis, dauguma abortų, atliekamų dėl vaisiaus apsigimimo, sudaro būtent tokie atvejai.
Lenkijos parlamentas atmetė pasiūlytą įstatymą. Tada PiS kreipėsi į Konstitucinį Teismą.
Įdomu tai, kad kol abortų skaičius Lenkijoje buvo juokingai mažas, niekas į gatves nėjo ir neprotestavo. Minios emocinė įkrova ir manipuliavimas ja yra šiuolaikinis fenomenas. Lenkai surado savo BLM. Ne atsitikinai viena iš protestuotojų gatvėje rėkia: „Mes nenurimsim, kol vyriausybė neatsistatydins“.