#Trakai
Nuo šiol šia grotažyme žymėsiu įrašus, kuriuose aptariami Trakų žemės reikalai, kad neapsunkinčiau tuos skaitytojus, kuriems informacija apie tai yra neaktuali.
Šiandien LR Seime buvo priimami Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymo pakeitimai. Remiantis šiame įstatyme nustatytais kriterijais yra formuojami savivaldybių biudžetai, nuo jų didžiąja dalimi priklauso einamųjų metų savivaldybės biudžeto dydis.
Vienas iš pasiūlytų pakeitimų – subalansuoti skirtingų dydžių, skirtingo gyventojų skaučiaus, skirtingo ekonominio išsivystymo savivaldybių biudžetus. Tam buvo siūloma nustatyti Savivaldybių biudžetų pajamų dydį ir išlyginimą lemiančius rodiklius.
Be kitų rodiklių, projektu buvo siūloma nustatyti demografinius, socialinius ir kitus rodiklius (bei jų koeficientus), kurie turi įtakos savivaldybių išlaidų struktūrų skirtumams, pvz. savivaldybės teritorijos dydis ar pensijinio amžiaus žmonių skaičius. Paprastai sakant, dėl to savivaldybei tenka išleisti daugiau pinigų, ir šias papildomas išlaidas, tenkančias savivaldybės biudžetui, ir siekiama kompensuoti papildomu rodiklio nustatymu.
https://e-seimas.lrs.lt/…/91d3b2e0493411eca442ce6d75941970
LR Seimo narys Kęstutis Vilkauskas siekė nustatyti papildomą kriterijų, susijusį su Savivaldybės teritorijoje esančių gyvenamųjų vietovių, kurioms suteiktas istorinės sostinės teritorijos statusas, bendras plotas
https://e-seimas.lrs.lt/…/fd220ff0510f11ec86bdcb0a6d573…
Pasiūlymui buvo nepritarta remiantis dviem argumentais:
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko M. Majauskos teigimu, ponuojama tuo, kad istorinės sostinės sąvoka ir istorinės sostinė teritorijos statuso kategorija iki šiol nėra apibrėžta teisės aktuose. Kitaip tariniant, šiuo nėra aišku, kokios savivaldybės galės šiuo koeficientu naudotis, todėl jis bus praktikoje nepritaikomas.
Čia paminėsiu, kad LR Seime 2021-04-21 buvo registruotas Teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo Nr. I-558 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas, kuriuo numatoma įvesti istorinės sostinės teritorijos sąvoką ir nustatyti, kad jį turiu turi Kauno miesto senamiestis, Kernavė, Trakai su Senaisiais Trakais, Vilniaus miesto senamiestis.
https://e-seimas.lrs.lt/…/00dcd0b0a28a11ebb458f88c56e20…
LR Seimas šiam projektui paprašė LR Vyriausybės išvados. LR Vyriausybė 2021 m. spalio 27 d. savo išvadoje šį siūlymą pavadino „deklaratyviu įstatymų leidėjo siekiu aktualizuoti Lietuvos istorinių sostinių paveldą.”, vietoj to pasiūlydama papildyti Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymą nauju rodikliu, kuris leistų savivaldybėms, turėti papildomą finansinį šaltinį, susijusį su istorinių sostinių teritorijų kultūros paveldo aktualizavimu ir kultūrinio-pažintinio turizmo vystymu.
https://e-seimas.lrs.lt/…/f6baa6b1381c11ec99bbc1b08701c…
Būtent tokį, iš LR Vyriasuybės išvados paimtą pasiūlymą ir teikė Kęstutis Vilkauskas, tačiau jam Seimo salėje valdančiosios koalicijos balsais buvo nepritarta: už balsavo 59, prieš 35, susilaikė 29.
Buvusi Trakų merė E. Rudelienė ištraukė kortelę ir balsavime dėl šio pasiūlymo nedalyvavo (žymima pilka spalva lentelėje), nors dalyvavo balsuojant už visą įstatymo projektą, ir visuose kituose balsavimuose dėl biudžeto. Kitaip tariant, balsavo „kojomis” prieš. 🙂
Finansų ministrė G.Skaistės teigimu, papildomo svorio koeficientas yra netikslingas, nes jis iškreips balansą tarp savivaldybių (paprastai sakant, atims iš kitų), be to, tarp kriterijų yra kitas rodiklis specifiškai taikytinas Trakams: tai turistų skaičius apgyvendinimo įstaigose. Jis ir kompensuos biudžeto išlaidas.
Tačiau finansų ministrė nutylėjo, o pasiūlymo teikėjas K. Vilkauskas nepasakė, to, kad Trakai yra tokia turistinė vietovė, kurioje pagrindinis turistų srautas paprastai neužsibūna. Jie atvažiuoja į Trakus iš Vilniaus, praleidžia čia pusę dienos, suvalgo kibiną ir mauna į Trijų kryžių kalną. Didžiausio pramogų ir laisvalaikio centro su viešbučiu Trakuose – „Trasalio” bankrotas – yra akivaizdus to įrodymas. Taigi, su nakvyne susijęs koeficientas Trakams, lyginant su Planga, Drusikininkais ar net Birštonu, kur nakvojančių turistų yra kur kas daugiau, mažai ką duos.
Trakų raj. savivaldybės administrcijos užsakymu rengiamos Trakų raj. turizmo rinkodaros 2022-2026 m. strategijos tarpinėje ataskaitoje juodu ant balto yra įvardijamas nepakankamas apgyvendinimo įstaigų užimtumas.
Jei kriterijus būtų susietas su apsilankančių turistų skaičiumi, būtų kita kalba. Bet tokio kriterijaus įstatyme deja, nėra.
Toks kriterijus turėtų būti specifiškai skirtas trumpalaikei turistų aptarnavimo infrastruktūrai (viešojo maitinimo, informacijos teikimo, trumpalaikių vienkartinių pramogų) gerinti.
Toje pačioje ataskaitoje pabrėžiama nepakankama kokybiškų maitinimo paslaugų infrastruktūra (koncentracija Trakuose), aktyvaus poilsio (dviračių, vandens ir pėsčiųjų pažintinės trasos) infrastruktūros būklė, nesukurta aktyvaus poilsio infrastruktūra turizmui ištisus metus.
Na, nieko, pakentėsime. Kai NS ateis į valdžią, bus pasirūpinta.