Nors „socialinės rizikos šeimų“ ir nebeliko, tačiau ir toliau turėsime diskriminacinį šeimų rūšiavimą į „geras“ ir „blogas“, šį kart – Švietimo įstatymo pagrindu.
LR Seimas priėmė Švietimo įstatymo pataisas, numatančias, kad vaikams iš socialinę riziką patiriančių šeimų ikimokylinis ugdymas yra privalomas, o kitoms – visuotinis (t.y. kaip ir neprivalomas, su sąlyga, kad ministerijos ir savivaldybių tarnautojai supras taip, kaip turi suprasti pagal įstatymą: „38. Visuotinis švietimas – visiems Lietuvos Respublikos piliečiams ir užsieniečiams, turintiems teisę nuolat ar laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, valstybės laiduojamas švietimas“).
Socialinių paslaugų įstatyme yra „socialinę riziką patirianti šeima“, apibrėžta taip neaiškiai ir taip plačiai, kad nenustebsiu, jei atsiras tokie pat piktnaudžiavimai ir perlenkimai kaip vaiko teisių apsaugos atveju.
O šiaip mums, kaip pototalitarinei visuomenei, kiekviena įstatymo legitimuota prievarta yra kaip peilis po kaklu ir formuoja išmoktą nepasitikėjimą valstybe ir jos institucijoms.
Na, kodėl reikia įstatyme tos prievartos? Juk daug geriau išeina, kai dirbi su šeima, įgyji jos pasitikėjimą ir tada pakanka paprasčiausios rekomendacijos. Nesuprantu aš tokių dalykų.
Štai pabandytų įvesti privalomą terapiją sumišimo dėl lyties tapatybės atveju, tai įsivaizduoju, koks pasipiktinimas kiltų naujame Seime ir MIP.