Rasa Čepaitienė. Sąjūdžio atminties „kardelizacija“ jau ima kelti nerimą

Su neužmirštuolėm kaip ir buvo viskas aišku – vienus erzinantis, kitiems lengvai prigijęs simbolis suskaldė visuomenę pagal meilės/nemeilės konservatoriams požymį. Kasmet atgimstantys ginčai stūmė į aklavietę, kad susitarti nepavyks. Bet to negana. Dabar va, bac, – kardeliai. Neva turinys įtikinti, kad toks esą ir buvo tikrasis Baltijos kelio simbolis.

Neišdegs. Tiesiog vis dar per daug tų, kurie ATSIMENA. Įskaitant ir mane.

Žaidžiama pigia ir pritempta simbolika. Jei neužmirštuolė neva yra „gėlė atminimo“ (apie tai daug rašyta, nebesiplėsiu), tai kardelis, dėl savo formos ir pavadinimo, siejamas su kovingumu. Vėlgi – mesidžas ir imydžas (galit vieną raidę ir išmest) klaidina. Jei jau norit – net neužmirštuolė Baltijos keliui būtų tikusi labiau, nes jis gaivino ilgus metus kruopščiai slėptos dviejų totalitarinių režimų gėdingos draugystės ir slapto suokalbio, sunaikinusio Baltijos valstybes, atmintį. Tuo tarpu vasaros pabaigoje pražystantys kardeliai daugiausia asocijuojasi su Rugsėjo 1-ąja, baltomis apykaklaitėmis ir juodais žiursteliais…

Baltijos kelio simbolika ir prasmė – TAIKI akcija susivienijusių tautų, tiesiog oriai ir išdidžiai išreiškusių siekį tapti laisvomis. Ne plikbajoriškas mosikavimas tariamais ginklais ir priešininko bauginimas išsipūtus, lyg varlė prieš lietų. Tai juokinga ir patetiška. Jeigu išties reikėjo naujo simbolio ar vizualinio akcento, argi jo paieška neturėjo pirmiausia susitelkti į paties Įvykio prasminę šerdį? Gyvas, šiltas, betarpiškas paprastų žmonių entuziazmas ir spontaniškas solidarumas, išreikštas sukibusių rankų nenutrūkstama grandine prieš melo ir nelaisvės imperijos pančius?

Jeigu tai daroma sąmoningai, išties suprantant, kas daroma, o ne vien iš nūnai paplitusio nemokšiškumo ir pigios piarinės bravūros, tuomet siunčiama tikroji žinia galėtų būti štai kokia.

Pamačius kardelį ilgai neapleido déjà vu jausmas. Kur aš tai jau mačiau? Ir tuomet prisiminiau savo kažkada pradėtus stalininės architektūros semantikos tyrinėjimus ir hipotezę, kurią suformulavau ir išguldžiau ne viename tekste, aplankiusi daugumos buvusių sąjunginių respublikų sostines. Daugelio jų centrinių prospektų monumentalūs stalininiai pastatai, nors ir turintys panašių atpažįstamų bruožų, pasižymi ir vietiniais savitumais. Šiuos savitumus pagal tuometinį ideologinį „socialistinio turinio ir nacionalinės formos“ postulatą dažnai įkūnydavo augalinė šių visuomeninių pastatų dekoro ornamentika, siejama su vietinių tautodailės tradicijų adaptacija ir sovietine interpretacija.

Tuomet ir pastebėjau tam tikrą dėsningumą. Konkrečios respublikos dažniausiai (nors būta ir kitų motyvų) ženklintos tam tikrais augalais: Ukraina – saulėgrąža, Baltarusija – rugiagėle, Lietuva – tulpelėmis ir ramunėlėmis, Moldova – vynuogės keke, Armėnija – granatais ir t. t. Iš esmės ši puošyba turėjo ne tik vizualiai atskirti skirtingų tautų sostines ir administracinius darinius, bet ir pademonstruoti sovietų valdžios rūpestį jų nacionalinių kultūrų puoselėjimu bei saugojimu. Tačiau tik tol ir tik todėl, kol ir kad šie simboliai buvo politiškai bedančiai ir režimui nepavojingi. Tuo tarpu tikrieji, šių tautų valstybingumo istoriją įkūnijantys, senieji jų simboliai buvo be gailesčio trinami, o už jų viešą ar net privatų naudojimą žiauriai baudžiama.

Tokiu būdu analogiškai dabar patyliukais keičiami ir kai kurių „viešųjų intelektualų“ pradėti jau atvirai kaip „fašistiniai“ niekinti Lietuvos tautiniai ir valstybiniai simboliai, su kuriais tauta budo Sąjūdžio metais, vietoj jų pakišant jokio politinio turinio ir krūvio nenešančias gėlytes. Atrodytų – kas čia tokio? Gražu ir miela. Bet, žiūrint plačiau, ypač į dabartinį suaktyvėjusio atminties perdirbimo ir šliaužiančio ženklų semantikos keitimo kontekstą, tai jau ima kelti nerimą. Todėl prasidėjusią ideologinę Sąjūdžio epochos neutralizaciją būtina atpažinti ir stabdyti.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
G.P.

Lietuvos naikintojai matyt gavo gerai apmokamą (aišku, kad iš užsienio – iš kur dar daugiau?) „užsakymą”. Esmė paprasta – kaip Autorė teisingai pastebėjo, reikia išnaikinti ar bent jau nustumti į antrą planą visus „fašistinius” to meto simbolius. Apgailėtina.

kitaip jie negali

vieną kartą pardavė velniui sielą: tapo kolaborantais (komunistais ar kgbistais)
tai kol gyvi bus, tarnaus velniui:
– naikins krikščioniškas vertybes: sąžiningumą, darbštumą, artimo meilę, kūrybiškumą, tautiškumą, blaivystę ir t.t.
– propaguos velniškas vertybes: vagystes, korupciją, ištvirkavimą, melavimą bei demagogiją, svaiginimasi alkoholiu, nikotinu, narkotikais, tarnavimą maskvai ar briuseliui.

stasys

kova simboliu kurie kalba apie ta pati .Vargiai yra čia ka dalinti , o kurti sąmokslus geba tik šimašiai naktimis tvarkantis kitus Vilniaus simbolius .

G.P.

Ponas Stasy, atleiskite, bet manau, kad klystate. Simboliai NEkalba „apie tą patį”. Kiekvienas simbolis, kaip beje ir žodis, turi savo turinį. Turinio „pakeitimas” jau esamiems simboliams ar net pačių naujų simbolių „įvedimas” vietoje atseit „senų ir laiko dvasios nebeatspindinčių”, yra gerai apgalvota ir sistemingai vykdoma akcija. Šioje grandinėje meistriškai dera ir naktiniai atminimo lentų draskymai ir t.t.

alia.

gerai kad po 15m. sklaidosi rūkas ir ežiukai pradeda suprasti kur jie papuolė.

erkė

Todėl ir dėjau ant Baltijos kelio valdžiažmogių ir ant „privačios iniciatyvos’ klubo Klasika lipdukų po N evre-j-ų. Pigesnių ir brangesnių. Plia sugalvojo biznį padaryti. Neisiu ir net negalvoju.
Kažkokia 30metų chernia-pokazucha. Ne tas nuoširdus džiaugsmas akyse prieš 30metų….kas buvo…

Kas tai sugalvojo?

Konservatoriai?

stasys

G.P. ..neginčiju tamstos nuomonės .

Al.

Bet vieną kartą tauta turi juk susiprasti, kad mus mausto ir tiesiog bet boikotuoti bet kokius valdžios vajus. Tautinius, patriotinius renginius turi organizuoti patikimos visuomeninės organizacijos, o valdžios žaidimėlius tegul žaidžia jie patys su savo naudingais mulkiais.Gal priešo ir buvo toks tikslas – suskaldyti tautą, atskirti liaudį nuo valdžios ? Bet valdžią užgrobęs kolaborantų luomas tiek kartų parodė savo niekšiškumą, kad pats save jau seniai atskyrė. Ir jei atsiras nauja politinė jėga, kurią būtų galima pasitikėti, mes, tikiuosi, ją lengvai atpažinsim. Iš požiūrio į šeimas, į medžius, į valstybę. Iš pagarbos savo tautai.

Prie Grybes "suzydejo"

nezabudkes, itikinanciai buvo rodomas klipas su D.Pancerovo ir kt. „prisiminimais” apie Sausio 13 nakti. Dabar”Kardeliai” per LRT gal tukstanti k./diena…Be jokios abejones – Garbaciauskaites-Budrienes protelis sugalvojo. Pamatysime ar Gitanas Naudseda segsis…

Esmingas kardelizacijos susiejimas su sovietų

nutautinimo „nacionaline politika”. Ačiū Rasai už taiklią analogiją.
***********************************************************************
Vis dėlto tą pačią nutautinimo ir išvalstybinimo „nacionalinę politiką” tęsia beveik visa kryptingai ideologiškai vairuojama
šiuolaikinė Vakarų pramogų industrija:
pradedant(?) mūsų jaunystės laikų „Gėlių vaikais” ar „Vabalais” (Bitlais), 1969-ųjų rūkomomis kanapėmis pradvisusiu Vudstoko festivaliu,
seksualinės revoliucijos išsikovota „meile be pasekmių” jame ir pan.
***********************************************************************
Krytis pirmiausiai patiriamas kaip skrydis (po kurio lieka tik šlapia vieta).
***********************************************************************
Vulgarusis hedonizmas – universalus ir labai pigus būdas proto pavergimui.
Ypač veiksmingas, kai taikomas taip ir nespėsiančiam subręsti proteliui. NK

ah1

žydėjom žydėjom ir sužydėjom.

T0mas J.

„Baltijos Kelio” akcija simbolio (logotipo) neturėjo.
Tad jo ir nėra.
Nesupratau apie ką diskusija?

Gladiolė Baltijos kelyje dalyvavo kuo aktyviausiai

Natūralu, kad ji ir tampa Baltijos kelio simboline gėle, o nezabudkė, nežinia kažkokio pižonėlio mūsų Batkai prisegta.

14
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top