Jonas Petryla
Kai gruodžio 29-ąją socdemams išdavus koalicijos partnerius naujoji valdančioji dauguma atstatydino vicemerę Gitaną Rašimienę, meras Algirdas Gricius akcentavo, kad dabar labai aukštai iškelta kartelė ir jis neįsivaizduoja, ką gali pasiūlyti naujieji valdantieji į vicemero postą. Net pačių socdemų atstovas, administracijos direktoriaus pavaduotojas Jonas Kurlavičius ne kartą pripažino, kad sunkiai pavyks rasti Gitanos Rašimienės vertą kandidatą. Tačiau viena priežasčių, dėl kurios G. Rašimienė nušalinta, buvo įvardinta jos nekompetencija.
Po gana ilgokų paieškų dabartiniai valdantieji, panašu, jau rado vicemerės pareigoms tinkamą personą. Socialdemokratai į šias pareigas siūlo savo partietę, Seimo nario Edmundo Jonylos padėjėją Dianą Kaupaitienę. Ši žinia ir paskatino pasmalsauti, kuo ši socialdemokratė pranoksta buvusią vicemerę Gitaną?
Paslaptingi mokslai
Diana Kaupaitienė – Raseinių krašto vaikas, tad suprantama, kad rajono žmonės apie ją žino viską (toks provincijos sindromas). Žino jos šeimyninę padėtį, atsimena, kaip ji kaimo parduotuvėlėje pardavėja dirbo, kaip vėliau tapo LSDP Raseinių skyriaus atsakingąja sekretore, Seimo nario Edmundo Jonylos padėjėja, kokiais keliais iki rajono Tarybos narių prasimušė. Tik apie jos baigtus mokslus kažkaip niekas nieko nebuvo girdėjęs. Ir net spaudoje interviu su ja terandame aptakias frazes: „Baigiau mokslus, tvirtai atsistojau ant kojų…“
Nebeliko nieko kito, kaip patiems pasiieškoti, kokius mokslus baigė kandidatė į rajono vicemeres?
Pati D. Kaupaitienė, 2015 m. kandidatuodama į rajono Tarybą, Vyriausiajai rinkimų komisijai nurodo, kad jos išsilavinimas yra aukštasis, ji 2001 metais baigė Šiaulių verslo ir teisės vadybos kolegiją, įgijo verslo vadybininkės specialybę. Tačiau pabandykite patys įvesti paiešką VĮ „Registrų centras“ sistemoje ar tiesiog panaršykite „google“ ir įsitikinsite, kad tokios mokslo įstaigos nėra ir, panašu, kad nebuvo, nes internete galima rasti informacijos ne tik apie esamus, bet ir apie kadaise buvusius dalykus. Pavyzdžiui, Lietuvos žemės ūkio akademijos seniai nebėra, bet internetinėje paieškoje surinkę šios švietimo įstaigos pavadinimą gausit visą informaciją (kokiu laikotarpiu ji veikė, kada ir kaip ji tapo universitetu, kaip vadinasi šiandien ir kt.). Manyti nebuvus tokios kolegijos verčia ir pačios D. Kaupaitienės nuoroda, kad ji kolegijoje mokslus baigė 2001 metais, nes Lietuvoje pirmosios kolegijos pradėjo steigtis tik 2000 m. buvusių aukštesniųjų mokyklų bazėse.
2011 m. Vyriausiajai rinkimų komisijai pateiktoje anketoje D. Kaupaitienė nurodo, kad ji tik 2010 metais baigė Šiaulių krašto verslo ir vadybos kolegiją. Vėl ieškome interneto platybėse – „google“ neranda mokymo įstaigos tokiu pavadinimu, o įvedus šį pavadinimą į VĮ „Registrų centras“ paiešką, pasirodo frazė „Rezultatų nerasta“.
Esame atkaklūs ir geranoriški, tad bandome rasti bent kokių gerbiamos Tarybos narės išsimokslinimo įrodymų. Pagaliau aptinkame tinklalapį lietuvai.lt/wiki, kuriame rašoma, kad D. Kaupaitienė 2010 m. baigė Šiaulių krašto vadybos, teisės ir kalbų kolegiją. Bingo! Tokia įstaiga tikrai buvo! Bet vėlgi nesueina galai – dar 2009 metais rugpjūčio 31 dieną ši kolegija (įmonės kodas – 191757929) Registrų centre yra išregistruota. Vadinasi, 2010 metais ji absolventų apdalinti diplomais tikrai negalėjo. Būtų tikėtina, kad kolegija po ją lydėjusių skandalų buvo reorganizuota ir įsiliejo į kažkurią kitą mokslo įstaigą. Bet tuomet, logiškai mąstant, D. Kaupaitienė tą kitą mokslo įstaigą ir turėjo baigti, jei tikrai joje mokėsi. Tarkime, jei Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos abiturientas mokslo metų pradžioje pereis į Nemakščių Martyno Mažvydo gimnaziją, tai jis gaus būtent šios mokyklos baigimo diplomą, o ne Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos.
Lydėjo skandalai
Įdomu tai, kad Šiaulių krašto vadybos, teisės ir kalbų kolegiją (kurią, anot lietuvai.lt/wiki, baigė D. Kaupaitienė) – lydėjo rimti skandalai, kurie baigėsi įstaigos išnykimu. (D. Kaupaitienės Vyriausiajai rinkimų komisijai nurodytų įstaigų – Šiaulių verslo ir teisės vadybos kolegijos bei Šiaulių krašto verslo ir vadybos kolegijos – kaip minėta, neaptikome jokių pėdsakų).
Jau 2007 metų birželio 27 dieną portalas „Delfi“ straipsnyje „Šiauliuose siūloma uždaryti nevalstybinę kolegiją“ taip rašė: „Verslo vadybos, teisės, buhalterinės apskaitos, anglų kalbos studijų programas siūlančią Šiaulių krašto vadybos, teisės ir kalbų kolegiją ekspertai neigiamai įvertino dėl prastos materialinės bazės, nepakankamos dėstytojų kvalifikacijos, taikomosios mokslinės veiklos nevykdymo. „Nemažai trūkumų nustatyta, pradedant baigiamųjų darbų patikimumu, finansiniais ištekliais, kurie pagrįsti tik studijų įmokomis. Į kolegiją priimami ne patys geriausi studentai, jų vidurkis gana žemas. Tuo metu per ketverius metus dėl nepažangumo nebuvo pašalintas nė vienas studentas“, – sakė Studijų kokybės vertinimo centro vadovas Eugenijus Stumbrys.“ Tas pats šaltinis nurodo, kad trūkumams pašalinti ministerija suteikė kolegijai vienų metų laikotarpį.
Tikriausiai, nurodytų trūkumų nepašalino, nes netrukus Šiaulių krašto vadybos, teisės ir kalbų kolegija buvo išregistruota. Išregistruota metais anksčiau, nei ją nurodo baigusi D. Kaupaitienė.
Trys aukštojo mokslo diplomai…
O dabar šiek tiek grįžkime prie buvusios vicemerės Gitanos Rašimienės, nušalintos dėl kompetencijos stokos. Įsiveskite į tą patį „google“ vardą bei pavardę ir jums „išmes“, kad ji 1995 metais baigė Vilniaus universitete lietuvių kalbos ir literatūros studijas, įgijo filologo, lietuvių kalbos ir literatūros dėstytojo specialybę. 2004 metais Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakultete baigė edukologijos studijas, įgijo švietimo vadybos magistro laipsnį. Kiek vėliau ji Kauno technologijų universitete įgijo ir informacinių technologijų magistro laipsnį. Šalia šių trijų aukštojo mokslo baigimo diplomų G. Rašimienė Kauno katalikų teologijos fakultete įgijo tikybos mokytojo kvalifikaciją. Dar 1999 metais ji gavo LR švietimo ir mokslo ministerijos pažymėjimą apie jai suteiktą pirmąją vadovų kvalifikacinę kategoriją. Baigti kursai – „Vadovaujančio personalo viešojo administravimo ir vadybos įgūdžių tobulinimo mokymų programa“, „Piniginių išmokų ir paslaugų derinimo dilema – optimalios socialinės paramos sistemos kūrimas“, „Pokyčių galimybės diegiant inovatyvius mokymosi metodus ir IKT mokykloje“, „Personalo valdymo ir konfliktų sprendimo organizacijoje įgūdžių lavinimas“, „Socialinis darbas bendruomenėje“, „Korupcija ir prevencija“ ir t. t., ir pan. – iš viso net 55 jos (ne)kvalifikacijas paliudijantys dokumentai.
Būtina pažymėti, kad G. Rašimienės (ne)kvalifikacija tiko net Švietimo ir mokslo ministerijai: ministro įsakymu 2013 m. buvo sudaryta ministerijos Bendrojo ugdymo taryba, kurios pirmininke vienbalsiai (15 narių) buvo išrinkta G. Rašimienė, Žaiginio Pranciškaus Šivickio pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja. Ne vicemerė, ne valdininkė, o paprastos kaimo mokyklėlės direktoriaus pavaduotoja. Už jos kandidatūrą pasisakė į minėtąją tarybą išrinkti profesoriai, mokslų daktarai.
Siūlo „Raudonąją gėlelę“
G. Rašimienė taip pat yra Raseinių krašto vaikas, todėl daugelis žino, kad ši moteris neturėjo nei turtingų tėvų, galėjusių užtikrinti jai gerą ateitį, nei įtakingų meilužių, kurie jai diplomą nupirktų, o jos vaikystė buvo tokia, kokios net socialiai remtinas šiandienos vaikas nepavydėtų. Tik savo protu, atkaklumu sąžiningai įgijo tris aukštojo mokslo diplomus ir visą krūvą į stalčių nebetelpančių „nekompetencijų“, o informaciją apie tai randame vienu kompiuterio klavišo paspaudimu.
Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad G. Rašimienė įgytas mokslo žinias pritaikė praktikoje, dirbo pagal įgytas specialybes, beveik septynetą metų ėjo vicemerės pareigas. Tuo tarpu kur savo neaiškios mokslo įtaigos baigimo diplomą pritaikė D. Kaupaitienė?
Tačiau socialdemokratai vicemerės kėdėje nori matyti savo „Raudonąją gėlelę“ Dianą Kaupaitienę. Nesipravardžiuojame, jokios etiketės neklijuojame – Didžiulių kaimo bendruomenės namuose vykusios vakaronės „Pabūkime kartu“ metu jai buvo įteikta „Raudonosios gėlelės“ nominacija. Apie tai paskelbė Ariogalos parapijos laikraštis „Versmė“ 2011 metų sausio 2 dieną.
Ir pabaigoje – kai kas iš atminties archyvų: gal prieš dešimtį metų Šiauliuose vienos partijos būstinėje rinkiminio sąrašo lyderė pildė kandidatų anketas ir paklausė: „Aidai, ką tu baigei? Kokia tavo specialybė pagal diplomą?“ Šis nesutrikęs atsakė: „Palauk, tuoj paskambinsiu žmonai ir paklausiu….“ Tikėkimės, kad D. Kaupaitienė taip pat ras kam paskambinti ir pasitikslinti, kokią mokslo įstaigą ir kada baigė…