skrastas.lt
Dar pernai trejetas konservatorių ir krikdemų frakcijai priklausančių Seimo narių pasiūlė priimti rezoliuciją, smerkiančią surogatinę motinystę kaip moterų reprodukcinės funkcijos išnaudojimą.
Tokiu būdu išreikšta užuojauta ir solidarumas Ukrainos moterims, kurios, norėdamos išspręsti savo finansines problemas, už keliolika tūkstančių eurų tampa surogatinėmis motinomis. Užsieniečių poroms išnešioja ir pagimdo vaikus. Pagimdžiusios juos atiduoda paslaugos užsakovams, kurie vadinsis vaiko tėvais.
Ukrainoje legalizuotos gana pigios surogatinės motinystės mastai paaiškėjo, kai dėl COVID-19 pandemijos šalys uždarė savo sienas, ir „užsakovai“ negalėjo atskristi pasiimti ką tik gimusių kūdikių.
Tačiau taip neseniai dėl vargšių Ukrainos moterų ašarojusi Lietuva Seimo rudens sesijoje pati ketina įteisinti surogatinę motinystę ir pagalbinį apvaisinimą nesusituokusioms ir netgi partnerystės neįregistravusioms poroms.
Tiesa, jei įstatyme bus preciziškai vadovaujamasi Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymu, Lietuvoje bus įteisinta tik taip vadinama altruistinė surogacija, kai naudodama kitos poros lytines ląsteles, reprodukcinius audinius ir embrioną, kūdikį be atlyginimo išnešios ir pagimdys moteris iš artimos aplinkos – giminaitė arba draugė. Paslauga galėtų pasinaudoti tik tos poros, kurioms fiziologiškai neįmanoma susilaukti vaikų, ir tas procesas negrįžtamas.
Kaip teigia lietuvaičių reprodukcine sveikata besirūpinantys medikai, tokių porų, kurios dėl moters gimdos pašalinimo ar kitų ligų, rinktųsi surogatinę motiną, per metus pasitaikytų apie dešimt.
Kodėl tuomet dėl dešimties porų stumiamas toks įstatymas, šimtams moterų galintis sukelti neigiamų moralinių ir teisinių pasekmių? Motinystė – labai subtilus, stiprus jausmas. Prognozuoti surogatinės motinos elgesį po gimdymo būtų sunku. O jeigu ji persigalvos ir nenorės atiduoti kūdikio? Kiek psichologinių traumų patirs ir ji pati, ir jos artimos aplinkos žmonės? Galiausiai, moteris tokiose situacijose bus tarsi sugyvulinama. Jos pagimdytas kūdikis bus atiduodamas kitiems tarsi šuniukas ar kačiukas.
Įstatymo stūmėjai savo sumanymą apgaubia humaniškumo migla. Esą padės vaikų negalinčioms susilaukti šeimoms, kurių, dar kartą pakartosiu medikų prognozes, per metus atsiras apie dešimt. Nevaisingumas nėra mirtina liga, kad tą dešimt šeimų reikėtų gelbėti specialiu įstatymu. Nebent po tų dešimties šeimų priedanga slepiasi kitos užmačios…
Tos dešimt šeimų galėtų įsivaikinti gyvybės langelyje paliktą kūdikį ar vaikų namuose augantį mažylį. Jau pagimdytų ir biologinius tėvus nedominančių vaikelių Lietuvoje užtenka. Visokių – ir mėlynakių, ir rudakių, ir tamsiaplaukių ir blondinų… Jais aprūpiname net užsieniečių šeimas. Ir tai darome ypač uoliai.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.