Reichstago padegimas. Pirmosios nuomonės apie Boriso Nemcovo nužudymo pasekmes

politkuhnya.info

Vasario 28-osios naktį Maskvos centre, netoli Kremliaus, keturiais mirtinais šūviais buvo nušautas rusų opozicijos politikas Borisas Nemcovas.Prieš tris valandas iki nužudymo Nemcovas dalyvavo tiesioginėje radijo „Echo Moskvy“ laidoje ir kvietė ateiti į antikarinę Rusijos opozicijos akciją, planuojamą surengti Maskvoje kovo 1-ąją.

Pateikiame pirmąsias politikų, visuomenės veikėjų bei žurnalistų nuomones ir vertinimus, išsakytus dėl Rusijos politiko nužudymo.

Thorbjørnas Jaglandas, Europos Tarybos Generalinis sekretorius: „Aš šokiruotas dėl opozicijos lyderio Boriso Nemcovo nužudymo. Kaltieji privalo būti nubausti“. (Twitter)

Konstantinas Borovojus, rusų verslininkas ir politikas: „Nužudytas Borisas Nemcovas. Neabejotina, jog tai karo Ukrainoje aidas… Pagrindinis žmogžudystės motyvas – nusikaltėlių baimė, jog už savo nusikaltimus neišvengiamai teks atsakyti. Koketavimas su nacionalizmu ir nacionalistais – nesvarbu, ar tuo užsiima valdžia ar opozicija, – tai žaidimas su ugnimi. Deja, šis tragiškas atvejis – tik pradžia pilietinio karo, kurį pradėjo Putinas siekdamas išsaugoti asmeninę valdžią. Nesvarbu, kas šaudė, nesvarbu, ar nusikaltėliai bus surasti ar ne. Žudiko vardas – Vladimiras Putinas, kuris vienus Rusijos piliečius užsiundė ant kitų“. (Facebook)

Rusijos opozicijos politikas, RF ekspremjeras Michailas Kasjanovas įsitikinęs, jog Nemcovo nužudymą sieja politiniai motyvai. „Šitokiu būdu Borisui teko sumokėti kainą už jo daugelio metų kovą – vardan laisvos ir demokratiškos Rusijos“, – pasakė jis duodamas interviu leidiniui „The Telegraph“.

Vladimiras Ryžkovas, liberalus rusų politikas, istorikas: „Aš absoliučiai šokiruotas. Po daugelio metų tai pirmasis politinės žmogžudystės atvejis, kai nužudomas federalinio lygio politikas. Mes atpratome nuo politinių žmogžudysčių. Tai – ekstraordinarus, šokiruojantis įvykis. Ir visa tai vyksta „antimaidanų“, opozicijos priešininkų treniruočių stovyklų fone, įteisinto fašistinio termino „penktoji kolona“ fone. Neturiu jokių konkrečių įvykio versijų. Politinė atsakomybė už šį įvykį atitenka valdžiai“. (Meduza)

Glebas Pavlovskis, polittechnologas: „Tas, kuris nuvažiuoja – ne bet kur, o į Raudonąją aikštę, turėdamas tikslą nužudyti buvusį RF vyriausybės narį, opozicijos asmenį – gatvės šviestuvų ir daugybės prie Kremliaus sienos įrengtų vaizdo kamerų akivaizdoje – tas vykdo politinę demonstraciją. Tai – kreipimasis į šalį ir į valdžią, ne menkesnis negu prezidento kreipimasis. Būtų neatleistina tokio kvietimo neišgirsti ir į jį neatsakyti“. (Meduza)

Rusų politologas Andrejus Piontkovskis leidiniui „Focus“ pasakė, kad šią žmogžudystę sieja su kovo 1-ąją numatytu opoziciniu Taikos žygiu. „Putino uždavinys – įbauginti opoziciją, ir galbūt Taikos žygio metu išprovokuoti masines riaušes ir susidorojimus su opozicijos lyderiais. Manau, jog šį žygį valdžia greičiausiai uždraus. Šalyje kelios dešimtys politinių kalinių, ne paslaptis, jog FSB parengė sąrašą, sudarytą iš kelių tūkstančių žmonių, kuriems turėtų būti pritaikytas prevencinis areštas… Man daug kartų sakė, jog lyginti Hitlerį ir Putiną nekorektiška, tačiau mes pereiname prie fašizmo vidaus politikoje. Opozicionieriai visada juto grėsmę, bet tokia parodomoji, demonstratyvi žmogžudystė liudija apie didžiojo teroro pradžią mūsų dabartiniais „1937-aisiais metais“, – pasakė A. Piontkovskis.

Michailas Saakašvilis, Ukrainos prezidento Patariamosios tarptautinės reformų tarybos vadovas, buvęs Gruzijos prezidentas: „Prieš kelias dienas su Borisu Nemcovu buvau susitikęs Kijevo viešbutyje „Fermont“. Mes pietavome ir jis man papasakojo apie [Taikos] žygį, kurį kartu su bendražygiais planavo surengti Maskvoje. Suprantama, aš jo paklausiau, ar jis nesibaimina dėl savo saugumo Rusijoje, ypač šiuo metu. Jis atsakė, kad Putinas veikia pagal savąsias taisykles ir kažin ar jį – buvusį pareigūną – galėtų įkalinti ilgesniam laikui… Vėliau mes dar ilgai šnekėjomės apie tai, kokia pabaiga laukia Putino, ir abu sutarėme dėl to, kad jo elgsenoje matyti daug paralelių su Miloševičiumi, kurį karas taip pat padarė populiarų, bet jis jį ir sužlugdė. Šiandien aš iškart prisiminiau, kad valdant Miloševičiui taip pat buvo žudomi opozicionieriai“. (Facebook)

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė: „Boriso Nemcovo nužudymas rodo, jog Rusija smenga į teroro prieš savuosius piliečius tamsą“ (Twitter)

Slava Rabinovičius, verslininkas: „Mes sugrįžome į Stalino ir Berijos laikus. Į prokuroro Vyšinskio laikmetį. Į Gulagą. Į NKVD vykdytus sušaudymus… Tai – siaubinga užsakomoji žmogžudystė. Ją įvykdė piktadariai, ją ir užsakė piktadariai…“. (Facebook)

Maratas Gelmanas, rusų polittechnologas: „Įdomu, ar bus teisiami propagandonai, sudarinėję įvairius mirtininkų sąrašus? Skelbusiems, jog „penktoji kolona“ – už įstatymo ribų?.. Ar „Antimaidano“ lyderiai bus pripažinti įtariamaisiais?“. (Facebook)

Garis Kasparovas, Rusijos opozicijos veikėjas: „Yra beprotybė samprotauti, ką šis nužudymas turėtų „reikšti“, kai ir taip viskas aišku. Oponuok Putinui – ir tavo gyvenimas nebus vertas nė sudilusio skatiko“. (Twitter)

Laikraščio „The Washington Post“ straipsnyje cituojami rusų polittechnologo Stanislavo Belkovskio žodžiai: „Skirtingai nei kiti RF politikai, Borisas Nemcovas buvo sąžiningas. Čia [Rusijoje] – tai didelė retenybė“. S. Belkovskio nuomone, šis nužudymas tapo dėsninga praėjusių metų įvykių tąsa, kai „Kremlius leido išeiti į viešumą blogiui“.

Kaip rašo „Fox News“,duodamas interviu radijui „Echo Moskvy“ S. Belkovskis pareiškė, jog ši žmogžudystė tiesiogiai pasitarnauja Putino interesams. „Čia savąjį vaidmenį atliko neapykantos atmosfera, įsigalėjusi per praėjusius metus, nuo Krymo aneksijos“, – sakė jis.

Nemcovo bendražygio Vladimiras Milovo nuomone, Rusijos opozicijai ši žmogžudystė bus ne paskutinioji. „Tai – kai kas nauja, tačiau, kaip bebūtų liūdna, gali būti ir tęsinys. Todėl, kad dabar tokia rusiškoji realybė“, – pažymėjo V. Milovas.

Michaelis Weissas, „Foreign Policy“ apžvalgininkas, vyriausiasis „The Interpreter“ redaktorius: „Nemcovo priešų vardas – legionas. Jis sekė Jakuniną ir kitus vaikinus iš Piterio. Jis – buvęs Kremliaus insaideris…“.(Twitter)

Olafas Kunsas, olandų televizijos kanalo RTL korespondentas: „Borisas Nemcovas buvo aštrus ir garsu Vladimiro Putino kritikas. Laikmetis tampa vis tamsesnis…“. (Twitter)

Markas Adomanis, amerikietiškojo „Forbes“ apžvalgininkas: „Gausybė nužudymo versijų, ir visos prasideda šiurpiomis ir baigiasi siaubingomis“. (Twitter)

Leonidas Beršidskis, „Bloomberg“ apžvalgininkas: „Mirtis patvirtina tuos dalykus, apie kuriuos mes kalbame būdami gyvi. Borisai, tu buvai teisus“. (Twitter)

„Bloomberg“ cituoja Ilją Jašiną, pranešusį apie tai, jog prieš savo mirtį Borisas Nemcovas rengė „pranešimą apie RF vadovą Vladimirą Putiną ir Rusijos dalyvavimą Ukrainos konflikte“.

„Associated Press“ žurnalistas Dmitrijus Zaksas nurodo: Kremliaus kontroliuojami televizijos kanalai suskubo pranešti, jog Nemcovas buvo nušautas, kai vaikštinėjo su „jauna moterimi iš Kijevo“.

politkuhnya.info

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
19 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
19
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top