Prieš 240 metų – 1773-iųjų spalio 14-ąją – Abiejų Tautų Respublikos Seimas įsteigė Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Tautos Edukacijos Komisiją ir įpareigojo ją rūpintis piliečių ugdymu ir taip gelbėti žlungančią Respubliką.
Pilietinis Tiesos.lt portalas primena kai kurias XVIII amžiaus Lietuvoje pačių lietuvių išsakytas ar iš senųjų autorių perimtas ir kartotas idėjas.
Respublika pati turi lavinti savo piliečius, nes būtent piliečiai ir sudaro Respubliką.
Ignas Masalskis, Vilniaus vyskupas, Komisijos pirmininkas
Kas gi yra tikroji laisvė? Tai yra laisvas naudojimasis savo gyvenimu, talentais ir nuosavybe dėl visuomenės, kurioje gyveni, laimės. […]
Tautos laisvė be švietimo – tai pavojingas kalavijas, kuris perskros pačios tėvynės vidurius.
Mykolas Pranciškus Karpavičius, Vilniaus universiteto profesorius
Jei į valstybės reikalų svarstymą bus įtraukti neišsilavinę žmonės, nors ir tikri patriotai, tai šie geri ir dorai mąstantys, bet ne į viską atsižvelgiantys piliečiai išduos tėvynę ne iš blogos valios, o todėl, kad patys bus Maskvos išduoti.
Ignas Bogušas, Vilniaus kardininkas
Supraskime, kad mokytojų luomas yra nuostabiausias ir žmonių reikalams naudingiausias. Pagal nuopelnus Respublikai jį priskiriame aukščiausiems luomams, nes mokyklos atveria šaltinius ir priežastis visų dorybių, ant kurių kaip ant pamatų yra pastatyta teisė, kuria Respublika valdoma. Mokykla yra geriausios teisės gimdytoja. […]
Mokytas ir dorybingas žmogus, žinodamas, jog ne sau, bet bičiuliams, tėvynei ir tikėjimui gimė, pats turi pasisiūlyti tarnauti Respublikai. Jei taip nedaro, nutinka, kad gerieji, dorybe ir mokslu apdovanotieji turi kęsti daug nevertesnių už juos valdymą, bet taip jie teisingai yra Respublikos baudžiami už tai, kad ją apleido.
Andrzej Frycz Modrzewski, lenkų humanistas, kurio knygos leistos Lietuvoje
Juk tik tokioje Respublikoje, kurioje visiems taikoma vienoda teisė, piliečiai gali būti vadinami laisvais.
Andrius Volanas, Lietuvos humanistas
Be švietimo nėra tautos. Vienintelis laisvo valdymo pagrindas yra piliečių dorybė ir pasitikėjimas.
Adomas Laurynas Ževuskis, Vitebsko pilininkas