Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė penktadienį pareiškė atsistatydinanti po to, kai sulaukė Socialdemokratų partijos, premjero Algirdo Butkevičiaus ir prezidentės Dalios Grybauskaitės raginimų tai padaryti. Savo pareiškimą Vyriausybės pirmininkui ji įteiksianti pirmadienį.
Šiuo metu atostogaujantis premjeras, Socialdemokratų partijos pirmininkas A. Butkevičius išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, jog jis tokiam ministrės sprendimui pritaria: „Socialdemokratų partijos ir mano pozicija yra labai aiški ir tvirta. Asmenys, pretenduojantys į aukštas pareigas arba jas einantys, turi būti nepriekaištingos reputacijos ir profesionalumo pavyzdys visuomenei. Todėl pritarsiu sveikatos apsaugos ministrės R. Šalaševičiūtės sprendimui atsistatydinti, nes tai vienintelis kelias, siekiant greito ir objektyvaus teisėsaugos institucijų tyrimo“.
R. Šalaševičiūtės situaciją įvertinusi kaip „labai blogą“ prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, jog esant tokiai situacijai ministrė turėtų trauktis: „galimybės [likti ministrei poste] politiškai aš nematau“.
Socialdemokratų partijos skaidrumo grupė taip pat paragino savo partietę ir „bičiulę“ atsistatydinti. Neįvardyti kolegos išplatino savo „rekomendaciją“, kurioje rašoma: „Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Skaidrumo grupė, įvertinusi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės prisipažinimą apie jos pačios duotą kyšį medicinos personalui ir, ypač, vėlesnę informaciją pasirodžiusią viešojoje erdvėje, rekomenduoja ministrei atsistatydinti iš einamų pareigų.“
Tiesos.lt primena: šį rezonansą sukėlė ketvirtadienį interviu Žinių radijui išsakytas R. Šalaševičiūtės prisipažinimas, jog prieš keletą metų ir ji davusi kyšį medikams: „Atvirai pasakius, prieš penkis ar šešis metus aš ir vokelį esu nešusi, nes vienas artimų giminaičių kategoriškai atsisakė darytis operaciją, kol nebus su gydytoju į priekį atsiskaityta: mano pastangos įkalbėti nepadėjo“, – sakė ji. Vėliau R. Šalaševičiūtė BNS sakė, jog minėtas įvykis buvęs maždaug prieš dešimt metų.
Šį rytą ministrė pati apsilankė Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT) ir davė parodymus dėl kyšio davimo. Popietę STT pranešė, jog tyrimo nepradės, nes nustatė, kad suėjo senatis: R. Šalaševičiūtė medikui pinigus perdavusi 2011 metais. BNS duomenimis, ministrė paliudijo, jog kyšio suma buvusi 100 litų (apie 29 eurai).
Šiandien Generalinė prokuratūra pranešė, kad R. Šalaševičiūtė apklausta ir kaip liudytoja Šiaulių ligoninės ikiteisminiame tyrime, kuris atliekamas dėl galimų korupcinių veikų toje gydymo įstaigoje. Aplinkybių, kurias apklausos metu liudijo ministrė, prokuratūra neatskleidžia. Tik teigiama, jog ministrė įtariama iš ligoninių vadovų reikalavusi kyšių už ES paramą, kurią ligoninėms skirsto jos vadovaujama ministerija, bet įtarimai ministrei kol kas nėra pareikšti.
R. Šalaševičiūtė Sveikatos apsaugos ministerijai vadovauja nuo 2014 metų liepos 17 dienos.
Stebint tokį žaibišką ir darnų valdžios „apsivalymą“ smalsiems piliečiams kyla ir kitokių klausimų. Vienas svarbesnių: ar naujasis sveikatos apsaugos ministras turės politinės valios bent pradėti rimtą diskusiją apie tai, kaip būtų galima spręsti korupcijos sveikatos apsaugos sistemoje klausimą iš esmės?
Tiesos.lt primena: Seimo rinkimai vyks šių metų spalio 9 dieną.
P.S. Visus, kurie susidomėjo naujais LSDP partijos veiklos standartais ir pirmą kartą išgirdo, jog šioje partijoje veikia ir politinė skaidrumo grupė, Tiesos.lt informuoja: ji sukurta praėjusių metų lapkričio 16-ąją. Kol kas žinoma tik tai, kad jai vadovauja Seimo narys Julius Sabatauskas, kad šmeižto partijos atžvilgiu ji netoleruos (daugiau skaityti ČIA) ir kad skaidrumo ji ieškos partijoje ir „pažyminiame valdyme“ (daugiau skaityti ČIA).
Kas sudaro šią grupę, Tiesos.lt portalo duomenimis, dar neišskaidrinta.
Rekomendacijų dėl skandalingos „bičiulio“ Druskininkų mero Ričardo Malinausko veiklos ar premjero A. Butkevičiaus vaidmens „Ministerium“ skandale ši skaidrumo grupė nepaviešino.