Rimas Armaitis. Apie „Panama papers“ (Panamos dokumentai) informaciją detaliau

Nors mūsų (lietuviška) žiniasklaida traktuoja, kad „PANAMA PAPERS“ informacija nukreipta prieš Rusijos prezidentą V. Putiną, bet tai daugiau sukeltos paranojos pasekmės, neįsigilinus į detales. Beje, lygiai taip pat šią informaciją traktuoja ir rusiška žiniasklaida. Nereikia manyti, kad visas pasaulis sukasi aplink mūsų medijų labiausiai pamiltą personažą V. Putiną. Matyt, mūsų medijos ir politikai mano, kad V. Putinas yra tarpgalaktinio masto asmenybė. Tačiau tikrovė kažkiek kitokia.

Kalbant apie ofšorus ir „PANAMA PAPERS“ reikia turėti omenyje, kad ofšorai, tai – ne milijoninės sumos ir ne milijardinės, kurios paminėtos „PANAMA PAPERS“ dokumentuose, ofšorai tikrovėje – tai trilijoninės sumos. O jei taip, tai paviešinta informacija yra tik aisbergo viršūnės maža dalelytė. Ar bus daugiau pateikta informacijos, ar ties tuo, kas jau pateikta, viskas apsiribos, čia parodys ateitis. Greičiausiai tokios informacijos dar bus, ir labai daug, tikslas – esamų ofšorinių zonų pogromai, nes ten sukasi labai dideli pinigai, apie kuriuos mažai kas turi supratimą. O kai pasaulį kamuoja skolos ir krizės, per daug didelė prabanga, kad tos sumos liktų nepastebėtos, nematomos, nekliudomos. Pasaulinio masto stambiam kapitalui, stambioms korporacijoms reikalingos finansinės injekcijos, ir būtų per daug didelė prabanga, jei ofšoruose esamos trilijoninės sumos liktų nepastebėtos.

Jau 2012 metais buvo parengta ataskaita apie ofšorus, bet ta ataskaita liko praktiškai nepastebėta. Joje kalbama, kad per ofšorus yra išplauta apie 9,4 trilijonai dolerių iš 139 valstybių. Pirmoje vietoje minima Kinija, antroje Rusija. Beje, šiandien badaujanti Ukraina ataskaitoje neatrodo labai badaujanti, nes ji per ofšorus praplovė 167 milijardus.

Vertinant 2012 metu pateiktą ataskaitą apie ofšorus ir ją palyginus su „PANAMA PAPERS“, tai „PANAMA PAPERS“ pateikti skaičiai yra mikroskopinės dalelytės iš to, kas dar nepateikta. O be to, nuo 2012 metų, praėjo dar 4 metai, ir plaunamos per ofšorus sumos tik didėjo, o ne mažėjo. Suprantama ir tai, kad ne visos minimos sumos yra kriminalinio pobūdžio. Bet jei kriminaliniai pinigai nuo bendros sumos tėra tik 10%, tai ir tie 10% yra milžiniškos neaiškios – nežinomos kilmės pinigų sumos.

„PANAMA PAPERS“ informacijos paskelbimo tikslas greičiausiai yra ofšorinių zonų likvidavimas arba tai yra bandymas sugriežtinti, galimai ir net pilnai perimti ofšorinių zonų veiklos kontrolę. Juk ne taip seniai panašiai buvo suduotas smūgis ramiai Šveicarijos bankininkystės prieplaukai, kai Šveicarijos bankai buvo priversti dalintis informacija su JAV. Po to panašiai buvo sugriauta rami Kipro prieplauka. Dabar atėjo metas Panamos prieplaukai. Kas kitas..?

Tad „PANAMA PAPERS“ informacijos paskelbimo tikslas tikrai nėra tik apdergti mūsų politikų ir medijų neapsakomai numylėto V. Putino šlepetes. Greičiausiai ofšorinės zonos bus sukurtos kitur ir jas valdys bei kontroliuos būtent tie, kas užsakė šią informaciją. Ir jau visai kiti ofšorinių zonų šeimininkai pasiūlys savo paslaugas, kur toliau suksis trilijoninės sumos.

Dar daugiau abejonių kelia tai, kad ši informacija surinkta žurnalistų – greičiausiai žurnalistai tik priemonė informacijos išviešinimui. Pinigų judėjimus nesudėtinga atsekti per bankinę komunikacinę SWIFT sistemą, nes visi mokėjimai vyko ir vyksta būtent per šią sistemą. Bet ofšoro veikia kažkiek kitaip – šeimininkai, pinigų savininkai, visada yra anoniminiai, stebint pinigų kelią, galima atsekti, iš kur ir kur atėjo pinigai bei kiek. Kitaip sakant, nesudėtinga nustatyti, iš kur dingo milijardas dolerių ir kur jis atsirado. Bet paprastai pinigai pervedami ne tik anonimiškai, bet ir netikriems ir anoniminiams savininkams – būtent todėl ir vadinasi ofšorai. Formaliai įrodyti, kas yra ofšorų tikrieji šeimininkai, savininkai – neįmanoma.

Beje, Lietuva rimtai neminima nei vienoje, nei kitoje ataskaitoje – greičiausiai todėl, kad lietuvių išplautos sumos nelabai siekia milijardo, ir tai labai maža suma, palyginti su kitais, nes esame maža valstybė.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top