Rinkimų apygardų perskirstymas – sąmokslas ar nuolankumas?

Oksana Laurutytė, savaitraštis „Šiauliai plius“

Spalį šalyje vyksiantys Seimo rinkimai vyks nebe pagal tą patį kandidatų į Seimą scenarijų. Vyriausioji rinkimų komisija (toliau – VRK) patvirtino naujas Seimo rinkimų vienmandačių apygardų ribas, pagal kurias į dalį rinkiminių apygardų pateko kelių rajonų gyventojai. Apskrities rinkiminių apygardų sudraskymas – politikų sąmokslas ar nuolankumas Konstitucijai?

Naujasis apygardų ribų žemėlapis parengtas atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo išaiškinimą, pagal kurį apygardose rinkėjų skaičius negali skirtis daugiau nei 10 proc. Reformos metu pakeistas beveik visas Šiaulių apskrities rinkimų apygardų žemėlapis, tad Šiaulių apskrities rinkėjų ir čia politinę laimę bandančių politikų laukia naujovės.

Ankstesniuose Seimo rinkimuose Šiaulių apskrityje buvo Kelmės, Pakruojo–Joniškio, Akmenės–Joniškio, Šiaulių kaimiškoji, Radviliškio bei trys Šiaulių miesto vienmandatės rinkimų apygardos – Aušros, Saulės ir Dainų.

Dabar visoje apskrityje numatytos tokios apygardos: Pakruojo–Pasvalio, Žiemgalos, Akmenės–Mažeikių, Aušros, Saulės, Kelmės–Šiaulių, Kuršėnų–Dainų ir Radviliškio.

Džerimanderingas?

Dar pernai pateikusi svarstymams naują žemėlapį VRK buvo sulaukusi priekaištų ir pasiūlymų. Piktintasi, kad ribos perbraižomos nelogiškai, naujovės būsiančios parankesnės politiniams oponentams.

Seimo narė Rima Baškienė, kuri į Seimą buvo išrinkta dabar jau nebeegzistuojančioje Šiaulių kaimiškojoje apygardoje, dar pernai buvo išplatinusi viešą pranešimą, kad situacija, kurią matome, rodo akivaizdų pataikavimą galimai vienai – Lietuvos socialdemokratų – partijai.

Anot Seimo narės, Šiaulių rajone įvykdytas akivaizdus džerimanderingas (džerimánderingas [angl. gerrymandering], kai kuriose burž. šalyse – rinkimų apygardų sudarymas; viešpataujančioms klasėms nepageidaujamos gyventojų grupės išskaidomos tarp kelių apygardų, kad jie nė vienoje neturėtų daugumos ir jų kandidatai nebūtų išrinkti, – aut. past.).

„Rinkimų apylinkių priskyrimas rinkimų apygardoms tapo „prekybos objektu“ pagal įtaką ir partinę priklausomybę“, – rašė R. Baškienė, pridurdama, kad laikas parodys, kam naudingas toks Lietuvos padalijimas.

Į Seimą kandidatuosiantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis pritaria bendrapartietei. „Mes buvome nustebinti, kad Lietuvoje vienintelė Šiaulių kaimiškoji apygarda buvo padalyta į tris dalis. Tai visiškai nepatogu rinkėjams. To paaiškinimas – penkias kadencijas šioje apygardoje buvo neįmanoma įveikti valstiečių, tad vienas reformos motyvų, o tai vieša paslaptis, kad be politinių interesų reforma nebuvo daroma. Kai matai, kurios apygardos pakeistos, aiškiai supranti, kas už to stovi“, – sako jis.

„Akivaizdu, kad specialiai daryta“

R. Karbauskio nuomone, Šiauliuose turėjo likti dvi apygardos, atitinkamai reikėjo dalį miesto žmonių prijungti prie rajono, o dalį rajono žmonių – prie kito rajono, ir tai būtų logiškiausiai reforma. Šiaulių rajonas tada nebūtų išdraskytas, tačiau dabar visose trijose naujose apygardose Šiaulių rajono gyventojai yra mažuma.

„Aiškiai matyti reformos darytojų tikslai. Kai matai, kokios apygardos paliktos mieste, kokie yra Seimo nariai išrinkti mieste, aiški logika, kodėl mieste yra trys apygardos. Akivaizdu, kad specialiai daryta. Socialdemokratai „prapylė“ savivaldybių rinkimus Šiaulių apskrityje, todėl dabar desperatiškai bando gelbėti save. Nenustebčiau, jei nė vienas socialdemokratas apskrityje nebūtų išrinktas. Tokiais metodais rinkimai nelaimimi“, – sakė politikas.

R. Karbauskio teigimu, Kelmėje valstiečių kandidatai pralaimėdavo socialdemokratams šimtais balsų. Dabar, kai 6 tūkst. rajono gyventojų buvo prijungtų prie Kelmės apygardos, galima daryti prielaidą, kad pirmą kartą istorijoje valstiečių kandidatas laimės.

Kuršėnų–Dainų apygardoje žada kandidatuoti Rima Baškienė. R. Karbauskis sako esantis tikras, kad ji laimės, nes yra patyrusi, gerai pažįstama rajono ir miesto žmonėms.

„Man labiausiai gaila rinkėjų, nes jiems bus sunku suprasti, kas jiems atstovauja“, – sakė politikas.

Rinkėjų skaičius gali pasikeisti

Pakruojo–Joniškio apygardoje, kurios nebeliko, į Seimą buvo išrinktas Lietuvos respublikos Liberalų sąjūdžio kandidatas Vitalijus Gailius. Politikas sako pritariantis R. Baškienės nuomonei, nes labai netikėtai pasikeitė VRK žemėlapis. Be to, paskutinis variantas nebuvo svarstytas, nebuvo vertinama ir Šiaulių rajono savivaldybės pozicija.

„VRK sprendimas yra, tik jis ydingas, nes kai kuriose apygardose procentinė rinkėjų išraiška yra minimali, o kai kuriose – maksimali. Žiemgalos ir Šiaulių miesto apygardose skiriasi Konstitucinio teismo apibrėžtas galimas nukrypimas. Ar neatsitiks taip, kad, patvirtinus rinkėjų sąrašus, skaičiai gali keistis ir nebeatitikti įstatymo reikalavimų? Pavasarį rinkėjų sąraišai bus patikslinti ir paaiškės“, – sakė jis.

V. Gailius teigė dalyvausiantis ir šiuose rinkimuose į Seimą. „Neskirstau žmonių į tuos, kurie yra mano rinkiminėje apygardoje, ir į tuos, kurie nėra. Į mane kreipiasi žmonės iš visos Lietuvos, tad jei Žiemgalos apygardos rinkėjai manimi pasitikės, dirbsiu toliau“, – sakė jis.

Trys Seimo nariai – geriau nei vienas

Dar nepatvirtintas kandidatas į Seimą – Lietuvos socialdemokratų partijos Šiaulių rajono skyriaus pirmininkas Jonas Kiriliauskas – sako nematantis, kad kažkam rinkiminių apygardų perdalijimas gali būti naudingas.

„Jei tai Konstitucinio Teismo sprendimas, tai mes galime tik vykdyti. Kur nauda būtų socialdemokratams, kad rajonas išskaidytas? Vienodos sąlygos tiek mums, tiek valstiečiams. Įvyks rinkimai ir pamatysime, kas bus. Tie nuogąstavimai visada yra. Nuogąstauta dėl tiesioginių merų rinkimų, seniūnų rinkimų. Kol nėra praktikos, sunku vertinti. Juokaujant galima pasakyti, kad Šiaulių rajonas dabar turės tris Seimo narius. Tai juk geriau, nei vienas“, – sakė politikas.

„Suvadovavo Konstitucinis Teismas“

Lietuvos socialdemokratų partijos Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas Edvardas Žakaris, kandidatuosiantis į Seimą Šiaulių miesto Aušros apygardoje, garantuoja, kad jokio socialdemokratų sąmokslo nebuvo.

„Nesąmonė. Būtent mes socialdemokratų frakcijoje poną Z. Vaigauską (VRK vadovą, – aut. past) pasikvietę siūlėme nedaryti tų pertvarkų dabar, finišo tiesiojoje, o nuo 2020-ųjų metų. Buvo taip sutarta, o po to prasidėjo pertvarka. Mes buvome prieš, prašėme, reikalavome nedaryti pakeitimų. Tikrai ne iš mūsų iniciatyva išėjo“, – sakė jis.

E. Žakario teigimu, kiekvienas šneka ką nori, tačiau yra europinė direktyva, o Konstitucinis Teismas priėmė sprendimą. „Šiaulių rajoną užkabino vardan miesto, vardan trečios apygardos, nes nebeliko kito varianto. Kaip dažnai Lietuvoje dabar yra, suvadovavo Konstitucinis Teismas. Jei ne sprendimas, viskas būtų po senovei. Tiek mėnesių beliko, o atsirado trečia apygarda, kur yra ir miestas, ir kaimas. Tiek rajono kandidatui, tiek miesto – blogai. Abipusiai blogai“, – komentavo Seimo narys.

Rinkėjų ir politinę laimę bandančių politikų laukia naujovės

Naujovės – rinkėjams ir politikams

Pagal naująjį žemėlapį, Šiaulių miesto Aušros apygardoje yra 32 843 miesto rinkėjai. Tai gyventojai, priklausantys Medelyno, Purienų, J. Basanavičiaus, M. K. Čiurlionio, V. Kudirkos, Vijolių, Jovaro, Parko, Varpo, J. Janonio, Kražių, Ragainės, Žaliūkių, Aido rinkiminėms apylinkėms.

Kuršėnų–Dainų apygardoje yra 19 830 Šiaulių miesto rinkėjų. Jie priklauso Beržyno, Dainų, Lyros, Architektų, Romuvos, Šventupio, Gytarių rinkiminėms apylinkėms.

Saulės rinkiminėje apygardoje yra 34 327 miesto rinkėjai. Jie priklauso S. Šalkauskio, Linkuvos, Šimšės, Zoknių, Pabalių, K. Donelaičio, Verduliukų, Tilžės, Gegužių, S. Dariaus ir S. Girėno, Lieporių, Senojo Bokšto, Rėkyvos rinkiminėms apylinkėms.

Šiaulių rajonas, sudaręs buvusią Šiaulių kaimiškąją apygardą, dabar priklauso net trims rinkimų apygardoms.

Kelmės–Šiaulių apygardoje Šiaulių rajono rinkėjų skaičius – 6 606. Jie priklauso Aukštelkės, Pakapės, Bubių, Gilvyčių, Kurtuvėnų, Bazilionų, Šilėnų, Varputėnų, Raudėnų, Dirvonėnų rinkiminėms apylinkėms.

Šiaulių rajono Kuršėnų–Dainų rinkiminėje apygardoje skaičiuojami 18 454 rajono rinkėjai. Jie priklauso Voveriškių, Gegužių, Šiupylių, Kužių, Gilaičių, Verbūnų, Smilgių, L. Ivinskio, Centro, Gedimino, Pušyno, Pavenčių, Daugėlių, Micaičių, Gergždelių, Pakumulšių, Drąsučių, Romučių, Sauginių, Žarėnų rinkiminėms apylinkėms.

Šiaulių rajono Žiemgalos apygardoje rajono rinkėjų yra 11 324. Jie priklauso Ginkūnų, Bridų, Vijolių, Kairių, Žadžiūnų, Meškuičių, Naisių, Gruzdžių, Šakynos rinkiminėms apylinkėms.

Apskrities apygardose – sukapoti rajonai

Buvusi Pakruojo–Joniškio rinkimų apygarda pakeista Pakruojį padalinus perpus. Pietinė rajono dalis priklauso naujai suformuotai Pakruojo–Pasvalio apygardai, o šiaurinė dalis – visiškai naujai Žiemgalos apygardai.

Pakruojo–Pasvalio apygardoje yra 13 034 rajono rinkėjai. Žiemgalos apygardoje – 5 889 rajono rinkėjai.

Žiemgalos apygarda sudaryta iš trijų rajonų: dalies Pakruojo rajono, viso Joniškio rajono ir dalies Šiaulių rajono.

Visas Akmenės rajonas priskirtas nebe Akmenės–Joniškio apygardai, o naujai Akmenės–Mažeikių apygardai. Joje yra 19 078 Akmenės rajono rinkėjai.

Kelmės–Šiaulių apygardai priklauso visas Kelmės rajonas ir dalis Šiaulių rajono. Kelmės rajono rinkėjų šioje apygardoje yra 26 833.

Joniškio rajonas priklauso Žiemgalos apygardai, joje yra 21 169 rajono rinkėjai.

Visos Radviliškio rajono apylinkės priklauso Radviliškio apygardai, čia skaičiuojami 34 010 rajono rinkėjų.

etaplius.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Man nėra skirtumo

Aš nesiruošiu balsuoti nė už vieną partiją, kurių kandidatai sėdi seime visus 26 metus ir nesvarbu koks buvo išrinktas kandidatas priklausantis tai ar kitai partijai. Situacija tiek pribrendusi, kad laikas šias gaujas keisti. Taip pat nesiruošiu balsuoti už sąrašinius. Sarašinius išbraukti, kad nepakliūtų nė vienas.

Skaistė Kurvytė, Nykštukų tvirkintoja

Pasiųskite mane pas nykštukus. Jie manęs laukia. Labai ačiū.

Kada lietuviai

išmoks priešintis?

Visi sąrašiniai > 7:26

„Sarašinius išbraukti, kad nepakliūtų nė vienas.”

38 straipsnis. Kandidatų iškėlimo pareiškiniai dokumentai
1. Partija turi įteikti Vyriausiajai rinkimų komisijai šiuos pareiškinius dokumentus:
1) pareiškimą dalyvauti rinkimuose;
2) savo registracijos dokumentų nuorašą;
3) daugiamandatėje rinkimų apygardoje keliamų kandidatų sąrašą;
4) kandidatų, keliamų vienmandatėse rinkimų apygardose, sąrašą;

Siūlote išbraukti visus kandidatus – tiek vienmandatėje, tiek daugiamandatėje?

sąmokslas

Sąmokslas – VEOLIA’os dvigubai užkeltos kainos už sausio mėn. šildymą, kuomet temperatūra lauke – 10 laipsnių šilumos.
Žmonių nepasitenkinimas aiškiai bus nikreiptas prieš vyriausybę, kuri bando sutramdyti VEOLIA/Dalkia siautėjimą. VEOLIA jau grasino paduot JAV arbitražui Lietuvą. Sekime žinias ir stebėkime naujus puolimus. Šią kompaniją reikia vyt iš Lietuvos ir kuo greičiau, kol nesukėlė revoliucijos.

>Visi sąrašiniai > 7:26 ...

Skaityk komentarus iki galo. Aš siūlau braukti tik sąrašinius,

Algis

Tik už sąrašus. Tos vienmandatės tai korupcijos iš švogerysčių lizdas. Latvijoje jų nėra, Švedijoje, Norvegijoje, Danijoje nėra. Tik Baltarusijoje ir pas mus. Na, dar Anglijoje, bet ta toli. Bet Lietuva kaip Baltarusija – tad reikia landų korupcijai. Vadinasi liks ir vienmandatės. Kaip jūs, žmonės, nesuprantat, kad geriausia variantas yra sąrašai.

>18:05

Seimo rinkimų įstatymo 38 straipsnio 4 punkte rašoma apie partijos keliamą ir VRK įteikiamą vienmandatininkų sąrašą. Supratau, kad jei jau braukti sąrašinius, tai abiejų sąrašų.

8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top