Ritualinis Seimo išniekinimas – parlamente suimta žurnalistė

Lapkričio 7-ąją, ketvirtadienį, minėdami Rusijos bolševikų revoliucijos metines, Europos Sąjungai pirmininkaujančios Lietuvos teisėsaugininkai vedžiojo po Seimą suimtą žinių agentūros BNS žurnalistę Jūratę Skėrytę. Ji drauge su kolege Jūrate Damulyte buvo apklaustos STT agentų, kurie Generalinės prokuratūros nurodymu tiria, kas perdavė žiniasklaidai slaptą VSD pažymą apie būsimas Kremliaus atakas prieš prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Suimta žurnalistė pirmąkart per nepriklausomybės metus buvo atvesta ir išvesta iš Seimo teisėsaugos pareigūnų. Surengtas ritualinis Lietuvos parlamento išniekinimas.

Ar Seimas turės drąsos išsiaiškinti, kas ir kodėl šias patyčias iš Tautos atstovybės organizavo?

* * *

STT agentai smogė žiniasklaidai: Seime sulaikė žurnalistę (atnaujinta, komentarai)

Evelina Valiuškevičiūtė, Martynas Čerkauskas | lrytas.lt

Ketvirtadienį didžiausioje Lietuvos naujienų agentūroje BNS tvyrojo slogi nuotaika. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai ir toliau kratė visus, kurie galėjo būti susiję su Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos nutekinimu. Seime du grėsmingos išvaizdos pareigūnai, kitų žurnalistų akivaizdoje, išsivedė žurnalistę Jūratę Skėrytę. Ši situacija sukėlė ne tik žurnalistų bendruomenės, bet ir politikų susirūpinimą pareigūnų veiksmais.

Ketvirtadienį STT būstinėje buvo apklaustos dvi naujienų agentūros BNS žurnalistės – Lietuvos naujienų skyriaus vyriausioji redaktorė Jūratė Damulytė ir jos pavaduotoja J.Skėrytė.

STT agentai žurnalistus nusitaikė dėl didelį atgarsį sulaukusios VSD pažymos, kurioje kalbama apie Rusijos planuojamas informacines atakas prieš Lietuvą ir prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Iš pradžių J.Skėrytė buvo apklausta STT būstinėje. Po apklausos kartu su agentais ji išvažiavo į Seimo Spaudos centrą. Ten buvo paimtas jos darbo kompiuteris.

Kitų žurnalistų akivaizdoje J.Skėrytė vėl buvo išvežta į STT būstinę.

Išėjusi dingo

„Aš galvoju, kad civilizuotoje valstybėje, jeigu žmogus nutekina informaciją ir nesilaiko taisyklių elgdamasis su slapta informacija, tai turi būti tiriamas jo darbas. O žurnalistas dirba savo darbą ir informuoja, jeigu jam atrodo, kad tai svarbi Lietuvai žinia“, – portalui lrytas.lt susijaudinusi kalbėjo BNS direktorė Jurga Eivaitė.

„J.Damulytė išėjo į apklausą ir dingo. Šešias valandas negalėjome su ja niekaip susisiekti. Prapuolė. Vėliau, kai jau su pasikalbėjau, ji visiškai nieko nepasakojo, kas vyko ir kaip vyko apklausa. Išėjus iš apklausos, STT agentai paėmė jos mobilųjį telefoną, todėl su ja susisiekti sudėtinga. Ryte spręsime, kas ten įvyko“, – sakė J.Eivaitė.

Kas vyko visas tas šešias valandas, BNS vadovė negalėjo pasakyti. Anot jos, tai ne pirmas kartas, kai žurnalistai yra kviečiami į apklausas. Tačiau, kad žmogus išeitų ir dingtų lyg į vandenį, – niekada.

„Žmones išsivesti kaip nusikaltėlius, tai nėra normalu. Jeigu būtų pareikšti įtarimai, mes tam ruoštumėmės, o žmogus išėjo į apklausą ir dingo, mums buvo labai neramu“, – sakė BNS direktorė. J.Eivaitės teigimu, STT pareigūnai iš jos žurnalisčių negalėjo sužinoti jiems reikalingos informacijos.

Naujienų agentūros vadovė su naujienų redaktorės pavaduotoja J.Skėryte dar nesikalbėjo. Tačiau ji patvirtino, kad iš STT ji jau išėjusi. Tai žurnalistė pranešė savo kolegoms.

Apklausa – dėl paslapties paviešinimo

Portalą lrytas.lt konsultavę teisininkai svarstė, kad STT darbuotojai galėjo sulaikyti žurnalistes ir paimti jų daiktus turėdami teismo orderį. Jos galėjo būti apklausiamos arba kaip liudininkės, arba kaip įtariamosios.

Tiesa, apklausiamos kaip liudininkės, jos galėjo pačios pasiūlyti patikrinti savo kompiuterius. Tokiu atveju teismo sankcijos nereikia.

Žurnalistės turėtų būti apklausiamos dėl valstybės paslapties paviešinimo, už tai numatyta baudžiamoji atsakomybė. Tačiau pačios žurnalistės, parašiusios apie tai straipsnį, teisiamos negali būti. Galima teisti tik asmenis, kuriems buvo parašyta VSD pažyma ir kurie ją paviešino.

Nebent žurnalistės spaudė paviešinti valstybės paslaptį. Tokiu atveju jos būtų teisiamos už bendradarbiavimą paviešinant valstybės paslaptį. Tačiau tai įrodyti labai sunku. Žurnalistas neatsako už tai, jei randa pažymą su valstybės paslaptimi, sakykim, gatvėje ir ją paskelbia.

Spėjama, kad apklausdami žurnalistes STT pareigūnai aiškinasi, iš kur jos gavo VSD pažymą. Portalo lrytas.lt žiniomis, STT agentai BNS redakcijoje lankėsi dar ketvirtadienį.

Papiktino politikus

Šie STT veiksmai kaip mat sukėlė politikų reakciją.

„Didelį susirūpinimą kelia tokie specialiųjų tarnybų veiksmai. Mano galva, elgiamasi neadekvačiai esamai situacijai. Ar tai, kas vyksta, tikrai atitinka XXI amžiaus teisinės demokratinės valstybės požymius?“, – socialiniame tinkle „Facebook“ klausė Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis.

„Pasakykit man – ar girdėjote, kad būtų nutekinta informacija iš prokuratūros ar kitų teisėsaugos institucijų? Aš ne tik girdėjau, bet ir žinau. O ar girdėjote, kad dėl to būtų pradėtos bylos? Aš ne. Ir Generalinis prokuroras trejus metus man į tai nieko neatsako. Tai kurių galų jie lenda prie žurnalistų?“, – taip pat stebėjosi Seimo narys, buvęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Kratą atliko naktį

Pareigūnai siekia išsiaiškinti, kada ir į kieno rankas pateko praėjusio ketvirtadienio rytą į Seimo kanceliariją atkeliavę slapti VSD dokumentai, įspėjantys apie galimas informacines atakas prieš Lietuvą.

Tos pažymos buvo adresuotos ir Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei, Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų komitetų vadovams.

Spalio 31-ąją, beveik prieš pat vidurnaktį, STT agentai įsiveržė pas vieną Seimo kanceliarijos darbuotoją.

Dėl neteisėto slaptos informacijos atskleidimo VSD kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kuri pradėjo ikiteisminį tyrimą. Anot generalinio prokuroro D.Valio, tyrimas vyksta intensyviai, bet įtariamųjų dar nėra.

lrytas.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
22 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Irena

Reiketu suprasti, kad ir vel kazkas po tuo skandaliuku slepiama.

Iš pagarbos Benui Gudeliui

vakar žiūrėjome Lietryto TV „Nuoga tiesa”.Ir negalėjome „atsigėrėti „šindeikių ,adomėnų ir co demagogija bei paviršutiniškumu.Yptingai ,ko gero,vertas, dėmesio Šindeikis,kuris taip karštai ir ugningai kvietė gyventi vardan šviesios ateities(taip leniniška).Tai kas kad mes jus čia truputį pažudėme(Garliavos pedofilijos bylos nukankintųjų palaikai,ištremta a.a.Pociūnas),ištrėmėne(ištremta garliavos mergaitė,masiškai emigruojanti ir nutautėjanti Lietuva)paskurdinome,neteisingai pateisėme(FNTT bylos),nusavinome(Snoras),apgavome(Grybauskaitės ir Landzbergio nuslėpti biografijų faktai)ir tai nesibaigia,neatsiprašėme,neatllikome atgailos,tai kas,viską pamirškime vardan to snobizmo,kad Grybauskaitė pasivaikščiojo už parankės su Merkel.Mes,žinoma,gyvensime gerai,gausime tūkstančines Europos pašalpas,o jūs skurde pamirškit,pamirškit,pamirškit.Sovietinės psichiatrijos gaidos?Nors kaip buvęs viltingas žmogus,dabar įsirašęs į fariziejišką teisėjų luomą,žino,kad jis gyvens gerai prie bet kokios valdžios,tačiau vis tiek ,atrodo,lipa ant to pačio grėblio ,ant kurio lipo Sovietų Sąjunga ir kas iš tokios šviesios ateities gyvenimo gavosi,jau nelinkęs prisiminti…Klasikinės psichologijos kertinis akmuo yra tai,kad… Skaityti daugiau »

Audrone

Durniu laivas.

nuomonė

Kokia čia paslaptis, nesuprantu. Didžiausia paslaptis yra tai, kad kai kas nors pasidomi prezidentės biografija, tuojau praranda darbą, prasideda žeminimas ir t. t. Klausimas. Kodėl prezidentės biografija yra valstybinė paslaptis? KODĖL???
Kodėl tie, kurie domisi šios ponios biografija patampa Lietuvos priešais?

Vidas

oho kokia demokratija pakvipo …, grubiai prasidėjo rinkimų kampanija – pagal putino metodiką 🙂

jonas

KAD ČIA JOKIA PASLAPTIS IR KAIMO BOBULĖ ŽINO KAD RUSAI TURI SAVO INTERESŲ LIETUVOJE.DIRBRINIS SKANDALIUKAS ATKREIPTI DĖMESIUI.

Rita

Einame Putino autokratijos keliu,aisku kaip diena.Zurnalislai bauginami,dabar tures tik teigiamai rasyti apie prezidentes darbus,kitaip paskelbs Rusijos snipais.Kaip dabar malonu Rusijai matyti tokia valdzios isterija ir pasijuokti is drasios save vadinancios Lietuvos.Aciu prezidentei,uz jos uzsienio politika

Anikė

Baisu dabar gyventi Lietuvoje be apsaugos,nes bet kas,bet kada gali tave nužudyti,ar suimti ir išsivežti pokalbiui…Garliava buvo to pradžia.Kas bus toliau,pagyvensim,pamatysim.Aišku,kad nieko gero-smurtas lieka ir liks smurtu.
Stiprybės ir vilties nukentėjusiems nuo visagalių pogromščikų.
Ką šį kartą pasakys valdžia?Kai nutekino apie SNORO krachą informaciją,taip viešai nebuvo demonstruojamos jėgos.

kai pagalvoji,

sovietmečiu disidentai,iškilūs kunigai Zdebskis,Svarinskas,Tamkevičius,sesuo Nijolė ir kiti ėjo į tremtį ,žūtį,persekiopjimus,o V.Landzbergis sočiai sau dėstė konservatorijoje TSKP,Grybauskaitė pas Burokevičių vartėsi kaip inkstas taukuose…gal todėl jie slepia savo biografijas,ir leido išvežti archyvus į Maskvą gal net slaptu susitarimu ,kad jiems truputį gėda prieš polit,kalinius,tremtinius ir kitus kentėjusius?…Tada turėtų atsisakyti savo algos ir dirbti Lietuvai dovanai tarnaudami.V.Landzbergio negera tyla.Buvo nutildytas saugumietiškų pakeleivių?

Goga

Lietuva ir Š. Korėja darosi vienas ir tas pats su Dalia KIM IN UNE priešakį.

Ale

jeigu dabar bus visuotinė tyla, tai demokratija nužudyta. Gyvensime kaip stalinizme. SEIMAS, visuomeninės org., kur jūs?

Variokas

Ne taip paprasta, kaip kai kyriems atrodo! Pradekim nuo to, kad jau esame nusiridene iki a.a.Brazausko, nuo kurio ir prasidejo visiskas moralinis Lietuvos zlugimas(grupe draugu, vse zakono ir pan.),nesugebejom volstybeje itvirtinti liustracijos. TUREJOM BALSUOTI UZ SLEPETINI ADAMKU, NES GELBEJOMES NUO PRUNSKIENES IR PAULAUSKO. Nusiridenom iki Uspackicho ir dabar turime nepralenkiama seni-Loreta, o kandidatu i prezidentus vel PAULAUSKA! Esame paskutiniai pagal pragyvenimo lygi Europoje, dauguma jaunu zmoniu galvoja kur ir kaip isvaziuoti is Tevynes.Paskutinis akibrostas apie algu pakelima patiems turtingiausiems, tai politinis tyciojimasis, tai lietuviu kantrybes eilinis bandymas, dar vienas cinizmo aktas(kaip ir Kubiliaus patycia-nenorekit, kad butu taip, kaip Graikijoje).Tai ka mums daryti?

Išranki teisėsauga

Pagal STT logiką reikėjo pakratyti Lietuvos ryto žurnaliūgas,kad pasakytų, kas išdavė informaciją apie Snorą. Kažkodėl to nedarė. Šie faktai kalba, kad mūsų valstybėje dvigubi standartai, teisybė sau ir šiaip viskas papuvę.

nu jei čia paslaptis

tai nežinau,apie Grybauskaitę tiek visko prirašyta,tai seniai aišku,kad labai daug asmenų nori,kad ji nebūtų prezidente.Per visus laikraščius,laidas,duoda ir duoda,o dabar paaiškėjo,kad čia paslaptis.O žurnalistai,kaip tas vaikas pasakoj,pasakė,kad karalius nuogas.

visai negaila

Šeimininkas lupa savo sarginius skalikus,kad neapdairiai padėtą dešrigalį tie surijo. 🙂 Jeigu kam labai gaila BNS,persiskaitykite dar kartą senesnius BNS pranešimus,ypač rezonansinėmis temomis ir ypatingai dėl Garliavos įvykių.Užuojauta netrukus turėtų ataušti.Ne ką geresnė ir ELTA.
Dar kokiais 2008m. išeičiau ir į mitingą dėl persekiojimų žurnalistų ir žodžio laisvės,bet ne dabar,kai turinys neatitinka tikrovės,o tokios žiniasklaidos priemonės kaip ekspertai.eu,pasak nepakeičiamojo Dainiaus Radzevičiaus,nėra žiniasklaida.Taip kad išeičiau į mitingą tik dėl persekiojamų nežiniasklaidos priemonių,tokių kaip tie patys Ekspertai ir tiesos.lt 🙂

visiems ateis savas laikas

Matot, nieko vertas tas jaučių pasipūtimas prieš veršius. Jupiteriui ir tie ir anie galvijai.
Kertu lažybų, kad ši akcija nukreipta prieš Graužinienę. O žurnalistai tik tarp kitko,- „mušk savus, kad svetimi bijotų”

zero

Prakliko žurnalistai, užkudukavo, net EBSO žada skųstis. O kodėl jie tylėjo, kai „eiliniai” Lietuvos piliečiai prie Seimo rūmų buvo vaišinami guminėmis kulkomis ir ašarinėmis dujomis? Kodėl jie tylėjo (dauguma), kai Klonio gatvėje buvo daužomi žmonės, išsukinėjamos jiems rankos ir kojos, vaišinta garstyčių dujomis?
Dabar šūkauja, skundžiasi, piktinasi …. Ar ne per vėlu, ponai žurnalistai?
P.s.: panašaus turinio komentarą Ekspertai.eu tinklalapis blokavo. Matomai, teisybė akis griaužia.

22:00

Blokuoja nebūtinai iš tinklapio. Pabandykite, jei yra galimybė, nepraėjusį komentarą įkelti ne iš savo kompiuterio. Pats įsitikinsite.

žurnalistai "nuėjo" paskui pinigą...

Taip, pritariu komentuojantiems, kad lazda atsisuko kitu galu – šį kartą prieš žurnalistus. Šitų moterų gaila, bet žurnalistai jau neturi autoriteto, kokį turėjo per Atgimimą. Kalta jų valdžia, kalti jie patys, kurie nuėjo paskui savo darbdavius ir parsidavė už didesnį litą. Ką gi kiekvieno mūsų pasirinkimas pagal savo sąžinę. Pvz. gražu pažiūrėti kaip „groja” E. Jakilaitis visais registrais LRT sėdėdamas. Būtų galima daug apie juos kalbėti, tik liūdna, kad, žiniasklaida žmonių interesų negina.

sigitas

Vaij vaij kaip baisu ir koks didziulis susirupinimas koks pasipiktinimas, butu juokinga jeigu nebutu apgailetina, Masiulis parase snukiaknygeje istorinis ivykis ir kas ?Ogi nieko ir toliau taip it taip toliau ir durnam aisku kad viskas vyksta pagal komandas arba uzsakymus…ivyko pats baisiausias dalykas laukiniai verslo paprociai persikele ir i politika…

Žurnalistai turi gerai

pastudijuoti,kaip Rusijoje Stalinas dorojo savo aplinką.Tuos,kurie daugiausia pataikavo ir stengėsi įtikti ir besąlygiškai vykdyti.

Prezidentės akys

buvo labai nuoširdžios,kai ištarė,kad priemonės buvo nenuoširdžios.Suprato,kad dabar bus daugiau kritikuojama.Tik tiek.O žurnalistai jai tik priemonė.Ir jos neaiškiam užnugariui.

22
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top