Robertas Grigas. Apie mėgstamas knygas

Rinkimų karštinėje neminėdamas kandidatų vardų, pakalbėsiu apie tam tikrus principus, vertybes ir pomėgius.

Kaip sako kinai pagal savąjį paprotinį kalbėjimo etiketą, kai kurie asmenys, kandidatuojantys į Lietuvos prezidentus, yra prisipažinę, kad vienas jų mėgstamiausių literatūros kūrinių yra čeko Jaroslavo Hašeko „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai“.

Sovietmečiu šį satyrinį kūrinį apie gudrų čeką šauktinį Austro-Vengrijos kariuomenėje I-ojo Pasaulinio karo metu įkyriai reklamavo ir skatino skaityti nuo mokyklos. Kaip ypatingos vertės literatūros veikalą. Kad suprastume kodėl, pasidomėkime autoriumi ir jo gyvenimo kūrinio idėjinėmis „vinimis“.

Anot „Vikipedijos“, apsukruolio Šveiko kūrėjas Jaroslavas Hašekas (1883–1923) nelabai draugavo su mokyklomis ir studijomis, ilgiau nepadirbo jokiame darbe. Jo gyvenimo stilius buvo bohema, priklausė anarchistams. Savo rašiniuose laikraščiams ir žurnalams išjuokė Bažnyčią, valstybę ir tai, ką jo bičiuliai anarchistai vadino „miesčioniška morale“ (matyt, tuos, kurie mokėsi, dirbo ir ilgai gyveno su ta pačia žmona). Pirmojo Pasaulinio karo metais dezertyravo iš Austrijos kariuomenės, vėliau prisidėjo prie Raudonosios armijos.

Jaučiat, koks čia tobulas k o n s e r v a t y v i ų, d e š i n i ų j ų vertybių komplektas?..

Visos tos rašytojo vertybės kaip gerame veidrodyje atsispindi jo „Šauniojo Šveiko“ storuose tomuose…

1920 m. Hašekas grįžo į Prahą, pradėjo rašyti „Kareivio Šveiko nuotykius” – groteskišką istoriją apie iš pažiūros kvailoką šauktinį, įžūlumu ir klasta gebantį gerai „prasisukti“ ir išjuokiantį visokius „buržuazinius idealus“.

Rašytojas gėrė, jo sveikata nuolat blogėjo, mirė 40-ties. „Šveiko nuotykiai“ liko nebaigti – romaną užbaigė ir V–VI dalis parašė publicistas Karelas Vanekas (1887–1933), komunistų laikraščio „Rude pravo“ („Raudonoji teisė“) žurnalistas (tą laikraštį dabartiniai Čekijos kairieji, mėgindami atsiriboti nuo komunistinės praeities, pervadino į „Pravo“ – „Teisė“.

Priminimais, kuriuos parašiau, nenoriu pasakyti, kad raudonarmietis negali parašyti gero literatūrinio kūrinio. Ar kad veržiuosi, kaip bažnytininkams esą tik ir knieti, sudarinėti draudžiamų skaityti knygų „indeksą“. Ir nurodinėti piliečiams, kokios knygos „geros“ ir kokias „dera“ skaityti, o kokias – nelabai. Pats pergyvenęs sovietinę, o dabar patiriantis rafinuotą kultūrinio marksizmo cenzūrą, visiškai nesižaviu siekimais kontroliuoti kieno nors estetinius ar kultūrinius prioritetus.

Nors pats Hašeko „Šveiko“ išskirtiniu Visatos švietalu nelaikau, ir Čestertono, Lewis’o, pagaliau „Nepaprastų raudonarmiečio Ivano Čionkino nuotykių“ autoriaus Vladimiro Voinovičiaus humoras man atrodo kur kas įtaigesnis. Bet dėl skonio, sako, nesiginčijama.

Tik esu giliai įsitikinęs, kad patarlė „pasakyk man, kas tavo draugai, ir aš pasakysiu, kas esi tu“ daug teisingesnė kitu aspektu. „Pasakyk, kokios knygos tavo mėgstamiausios, ir aš pasakysiu, kad esi tu“.

Dail. Josefo Lados iliustracija iš „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykių“.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
29 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Dzeikas

Nevyniosiu zodziu i popieriukus.Kalba eina apie Simonyte, ji aprasyto romano megeja.Kunigas teisus ta prasme, kad J. Hasekas parase ir daugiau kuriniu.Visi jie vienaip ar kitaip varto sukciu ir siaip amoraliu tipeliu nuotykius. Kaip sakoma „plona uzuomina ant storu aplinkybiu”.Sutinku.
Taciau II turo rinkimai tai ne pasirinkimas is geriausiu, tai pasirinkimas maziau blogo.
Tai stai, Simonyte tik skaito ir zavisi visokiu literaturiniu birzgalu, Nauseda gi konkretus vagis ir asmuo savo elgesiu irodes, kad istatymai rasyti ne visiems, ir toli grazu ne visi lygus pries istatyma.
Jusu teise rinktis kuris is ju maziau blogas , pagal zodzius, ar pagal darbus.
Beje , kunigas Grigas ko tai sunegalavo vienpuse skleroze, Sventajame Raste parasyta, kad „pagal darbus”, o jis mums apie zodzius ir simpatijas.

nieko nuostabaus......

mano nuomone Grigui tiesiog „imponavo” armijos kapeliono personažas:)))).Iš čia tokia pagieža ant romano apie Šveiką.Knyga parašyta su skoniu,net iš svetimos kalbos išversta puikiai perduoda subtilų humorą.

Dzeikai,

jei Nausėda ,,konkretus vagis”, tai labai gerai. Apkalta – ir nauji rinkimai. O kaip atsikratyti tos Šveiko adjutantės, jei tavo šutvės užzombintos bobutės pasiruošusios paskutines pensijas paaukoti? Juk DĖDULĖ taip nori 🙂 .

> 13:49

Tai kad tikrai nieko nuostabaus. Pirmą kartą šiaip taip ,,išvargau”, nes buvo privaloma. Antrą kartą ryžausi Šiauliuose spektaklį pažiūrėti – o gal kažko neįžiūrėjau, neįvertinau… Trečią kartą į rankas neimčiau net jei prie sienos statytų. Jau toks tas ,,skonis” – kaip prisvilusių barščių… Primityvių žmonių primityvūs ir skaitalai.

Dzeikas

Dzeikajui:
Tai kad Nausedos svedbankio klapciuko pareigose negali pasodinti(kozyrena sestiorke), sodins kai bus prezidentas :-)))))))
Cia toks lietiviskas jumoras? Neblogai, zydas issijungtu.
As niekaip negaliu ikalt jusu boskem: Ivykdes kriminalini nusikaltima ir apsimelaves zmogus negali eiti priesaikiniu pareigu. Net ir tauta neturi teises (cia lietuviskas briedas apie tautos suvereniteta lauzyti teises principus) ji skirti tokiam postui.

Dzeikas

PS. O kaip nori „dedule” turetu buti giliai … !
Orientuotis reikia ne i ka kazkas apie kazka pasake, o i zmogaus darbus.

Įvykiai "Mažojoje studijoje"-

gal tai lūžis?

Taikliai,

gerb.Grigai.Aciu uz Jusu issakomas mintis.

C-Fam

May 23, 2019 On July 8, the nations of the world meet at UN headquarters in New York at something called the High-Level Political Forum. This is the most dangerous meeting of the year with among the most powerful men and women in the world sitting down to decide questions of life and death. I will tell you about this meeting in a moment, but first, you need to know that, except some UN delegations, C-Fam personnel very well could be the only pro-lifers at this conference. You should also know that pro-lifers are on a roll of victories and THIS CANNOT STOP. In recent negotiations, we have made “reproductive health” controversial again. This is a fantastic and vitally important… Skaityti daugiau »

Al. Dzeikas

,,Nauseda gi konkretus vagis ir asmuo savo elgesiu irodes” – nesekiau šio personažo nuotykių, tai gal gali įdėti kokių nuorodų, pagrindžiančių teiginį ?

> Al.

Neįdės – neturi laiko 🙂 . Laukia iš Komiteto ,,paklodžių” visomis pasaulio kalbomis.

Dzeikui

Oi, ką gi iš tamstos taip jau pavogė? Jei jau nutarėte apkaltinti vagyste, klokite, kada, kur, ką, kiek pavogė? Ar tamsta manote, kad mestelsite magiškus žodelius – „konkretus vagis”, tai mes ir patikėsime? Aš, pavyzdžiui, supratau, kad tamsta čia apie save kalbate, kad Jūs esate tas „konkretus vagis”?

Dzeikas

Al. , Nauseda kaltinu vagyste remdamasis jo Neries krantines prisijungimu prie savo asmeninio sklypo Vilniuje. Rasyta spaudoje. tiesos.lt vienas autoriu irgi minejo si fakta rinkimu kontekste. Melagyste ji kaltinu kontekste jo 2008m straipsniu delfyje kuriuose jis rase apie giedra NT pirkimu horizonte, nors JAV NT krize jau buvo isisiubavusi. Taipogi jis kaip ekopnomistas negalejo nezinoti, kad NT rinka Lietuvoje jau 2007m buvo perkaitusi ir butai buvo pardavinejami spekuliatyvinemis kainomis. As pirmakart isgirdes kazkur 2007m pavasari negalejau patiketi savo akimis kokios nerealios kainos Lietuvoje. Niujorke buvo gal 15-25% aukstesnes skaiciuojant ploto vienetui ir esant tada ar ne 5 gubam atlyginimu skirtumui. $2000 menesio atlyginimas(i rankas) Niujorke tais metais buvo laikomas labai kukliu. Nausedos elgesys siame kontekste pasislykstetinas.O siaip apima deja vu… Skaityti daugiau »

Al. Dzeikui

Dėl bankinės veiklos daugmaž aišku. Dėl Neries krantinės prisijungimo nieko nežinau – gal galima nuorodą ?

Gal

kunigėli nelyginkit Šveiko su Čionkinu, biški kitas lygis .

Dzeikas

Al.:
https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/kas-vilniaus-parkuose-uzeme-valstybine-zeme-pazeidimai-net-g-nausedos-kieme.d?id=73647948
Ir teisinasi kaip langa ismuses vaikezas, jis man akmeni i ranka ikiso, jis kaltas. Ant statybininku stumia kalte.Pazeidinejo tiesa ne jis vienas, o kaip visi TEN gyvenantys. Bet jei elgiasi „kaip visi” tai ir i prezidentus nereik listi.Tegul buna „kaip visi”.

stasys

Dzeikai .. nebuk tu Reigardas , dar vienas, kuriam reikia aiškinti tokius dalykus kaip ir kodėl pas žmogu pirštai į vidų . Įdedi nuoroda o joje informacija kuri rodo kiek daug tiesos -apie klaida, Nausėdos žodžiuose.

Jules

Aš, kaip mažaraštis ir be išsilavinimo, dar neperskaitęs esu. Man užteko kadais, seniai, seniai, perskaityti Napoleono memuarus iš šv.Elenos salos – Mémorial de Sainte-Hélène. Man iki Švyko skaitymo dar labai toli. Va, Vakarų Europoje neseniai pasirodė Ovidijos „Porno manifesto“ ir to dar neįkertu – pasilikau ateičiai. Po rinkimų gal pradėsiu skaityti ir Jums pacituosiu visus jus apie dabartinės liberoidijos šedevrus, pasiekimus ir laimėjimus, apie šik modernius dezi propagandos triukus. Panašu, kad šiandieniniai liberalai jau lenkia net XXV amžių – tokie modernūs ir tobuli be sąmokslų teorijų, be „Internacių konspiracijos ir agresijos“, ypač LRT dezistai, plaunantys mums smegenis beveik visą parą. Kita vertus, ne prastesni giir mūsų Jurgio nuotykiai LR seime, apie kuriuos niekas nekalba, bet visi žino. Tabu tai tik… Skaityti daugiau »

Al. Dzeikui

Ačiū už nuorodą, išsamus rašinys. Taip, dažniausiai žmonės netyčia sklypus pasididina, o ne pasimažina. Na bet palieku kokia 10 nuošimčių, kad statybininkai patys ištiesino tvorą. Vargu ar tokie bonzos vaikšto po statybą su rulete.

O dabar

Džeikai, visas nuorodas apie Šimonytės nusikaltimus! Kai esi ne Jules, o Džeikas, juk nesi beraštis, ar ne? Taigi pirmyn! 🙂

Skaityti Švyko

nuotykius nėra nusikaltimas. Todėl Švyko nuotykių nuorodas pats susirask. Na, o apie LR seimūnų ir ministerių nuotykius skaitys anūkai po šimto metų – ne anksčiau. Po katastrofos skaitys, kuri artėja – net toksai, berods, Banko pliurpis N.Mačiulis, Banko Švykas žino.

Al. Dzeikui

Ką manai apie tokį Pretendentės požiūrį ? –
Prie Nidos Vasiliauskaitės rašinio delfyje
https://www.delfi.lt/news/ringas/lit/nida-vasiliauskaite-abu-blogiau-bet-kas-maziau.d?id=81225803
yra toks komentaras:
Kestutis Pigaga – ,,Norėtųsi daugiau citatų iš Šimonytės facebook’o. Nuostabus josios „sielos veidrodis”. Mane asmeniškai labiausiai sukrėtė įrašas apie Venckienės deportaciją iš JAV, nepažodžiui, – chebra, davai varom į aerouostą pasitikti violetinės žiurkės… ”

Dzeikas

Al., radau as ta komentara.Autorius Kestutis Pigaga.Straipsni skaiciau dar anksciau. Zinai, cia kaip su investicija i fondine birza, investavai $10K ir pamirsk, nes greiciausiai prarasi.O jeigu seksi ir stebesi – pagrindinio darbo dirbt negalesiinvestavai $1mln – jau gali mest darba ir po kelis kart per diena stebet akciju svyravimus birzoj.Gaves kelis-keliolika % dividendu Lietuvoj ant sviesto turesi. Pas mane tokio kapitalo nera, kad man atsipirktu politiku pasisakymu sekimas facebook’e. Zinau apie juos tiek kiek media apsviete. Is esmes sutinku su komentatoriumi K.Pigaga, pasirinkimas tarp vagies ir moralines nuokrusos jeigu komentaras tiesa. Taciau elgiusi taip, kaip pateikta media. Nauseda apsisviete vagimi(beje cia ne vienintelis jo „zaliotas”, nes nuo tu jo makaronu apie „butai brangs”, – 2008m Jersey City, NJ mano darboviete,… Skaityti daugiau »

Al. Dzeikui

Ko tada vertos visos kalbos apie Deimantės ir jos aplinkos terorizavimą, jei po viso to renkam tokį padarą ?

Dzeikas

Al., mes ta zinome is KOMENTARO. Yra irodymai?
Sakykim yra.Bent jau as linkes tiketi.
Tada nedera balsuoti apskritai. Jei neturi ka veikt – sugadink biuleteni uzbraukdamas abu.
Nes balsuoti uz vagi ir melagi, kad nepraeitu kitos rusies amoralus tipelis – kokia prasme? Nematau tada tarp ju skirtumo. Nuo zodzio JOKIO.
Politine kulturine prasme skirtumas yra – Simonyte neapsisvietusi ir balsavimas uz ja,su isaiskinimu jog kaip uz mazesni blogi – indelis i politine kultura ateiciai.
O pasekmes bet kurio is siu kandidatu Lietuvai bus skaudzios. Niuansai ir akcentai skirsis tik.

Al. Dzeikui

Po paskutinių debatų, kai abu prisipažino, kad visom jėgom rems sodomiją, manau, kad nebeliko dėl ko ginčytis.

Dzeikas

Su kai kuriom islygomis galima pasakyt, kad skirtumas tarp ju toks:
Simonyte – idejine sodomite, Nauseda – sodomitas is reikalo.
Nauseda vagis (ir melagis) is idejos, toks jo gyvenymo budas, Simonyte – is reikalo.

Al.Dzeikui

Gal tu ir teisus, kad kandidatas – vagis, bet krantinės jis, berods nevogė (ir ne Neris ta upė). Tuos 33 kvadratus kuriuos, tyčia ar ne, apsitvėrė, turbūt, grąžino.

Dzeikas

Kas meluoja – tas ir vagia.

29
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top