delfi.lt
Vyriausybė, paskelbusi verslo gelbėjimo priemones, nustebino žadamos pagalbos dydžiu – 5 milijardai daro įspūdį. Sveikintinas ryžtas neleisti ekonominės suirutės, nes skurdas tik sustiprina epidemijų poveikį. Būtų šaunu, jei… Jei tas pažadas nebūtų buvęs įdėtas į lupas, kurios visai neseniai skelbė milijardą milijonui.
Kokie numatyti keliai, kuriais tie milijardai eis iki konkrečių žmonių, kad sulaikytų nuo nedarbo bei nuskurdimo ir tuo pačiu vartojimo palaikymu lengvintų įmonių dalią? Tie keliai – per bankus ir įmones, subsidijos joms.
Tačiau jau pilna verslininkų nusiskundimų, kad bankai dėl paskolų nesileidžia į kalbas ir prisimenama analogiška 2008 m. krizės situacija.
Nepamiršta ir 2008 m. krizės darbo rinkos istorija. Darbdaviai šimtams tūkstančių darbuotojų sugebėjo įpiršti sprendimus išeiti iš darbų savo noru ir netekti išeitinių išmokų. Net ir ekonominio klestėjimo metu dalis algų vis tiek buvo išmokama vokeliuose paslėpus nuo valstybės. Kaip tikėti, kad dabar nebus paslėpta dalis subsidijų ir neišmokėta darbuotojams?
Jau darbdavių lobistai nesnaudžia, kai vienos įmonės užsidaro ir bus minios bedarbių, jie tiekia darbo kodekso pataisas, kad likusiems darbuotojams galėtų užkrauti 12 val. darbo dieną.
Teisinga vyriausybės įmonėms iškelta sąlyga – iš valstybės subsidijomis gautus pinigus išmokėti algoms. Tačiau kas pajėgs kontroliuoti tos sąlygos vykdymą? Darbo rinkos kontrolės institucijos, pirmiausia, Darbo inspekcija ir Užimtumo tarnyba gauna naujas užduotis, jų vaidmuo nematytai išauga stebėti, kad antikriziniai pinigai pasiektų tikslą.
Didelė abejonė, ar jos turi tam pajėgų. Darbo inspekcija dešimtmečius bando, bet nepajėgi bent kiek apriboti darbdavių savivalę. O štai Užimtumo tarnyba ar ne prieš pusmetį gyrėsi, kad už keliasdešimt tūkstančių pakeitė ne tik pavadinimą, bet ir visą veiklą.
Žiūrime, kaip joje stebima ir visuomenei pristatoma padėtis viruso paralyžiuojamoje darbo rinkoje. Tarnybos tinklapio rubrikoje „atviri duomenys“ vienintelis duomuo – „Informacija ruošiama“. Ačiū! Sulaukėme viruso testavimo, kada sulauksime ir darbo rinkos testų duomenų?
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.