Rožinė Lietuvos Respublikos prokuratūros perspektyva: „tobulinsime“ darbą visais aspektais

Skaitant Generalinės prokuratūros pranešimą spaudai į atmintį kyla, atrodytų, jau tolimų laikų vaizdai, kurių pagrindinė mintis būdavo: „tuoj tuoj gyvensime gerai“.

Taip ir dabar: tai kas, kad prokuratūra nutraukia ikiteisminį tyrimą dėl galimo valstybės tarnautojų ir pareigūnų piktnaudžiavimo vykdant Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimą; tai kas, kad pažeidinėjama piliečių teisė protestuoti prieš neteisėtus valdžios veiksmus, o nukentėjusieji nuo prievartos Garliavoje ir prievartos liudytojai yra teisėsaugos persekiojami, prieš juos pradėti ikiteisminiai tyrimai; tai kas, kad prokurorai kurpia bylas kelinti metai persekiodami už tai, apie ką tik buvo svajota, ir savo pilietę atiduoda tardyti svetimos valstybės slaptosioms tarnyboms ir tokiu būdu Lietuvos Respubliką įtraukia į tos valstybės karą prieš trečiąją valstybę; tai kas, kad prokurorai vieno advokato prieš vaiką taikomą akivaizdžią, fiksuotą prievartą vadina „ėjimu šalia“; tai kas, kad daromos kratos vaikų akivaizdoje ir po to jiems sapnuojasi košmarai…

Dar palūkėkite: artimiausiu metu „patobulinsime“ savo darbą.

Dar palaukti? Lietuviai kantrūs – tikrai palauks. O laukdami džiaugsis, kad šį ankstyvą rytą pasibeldė ne į jų duris… Ar jums tai nieko neprimena?

Tačiau smalsiems piliečiams vis tiek įdomu: kodėl Sigitos Vasiliauskienės, Viešojo intereso gynimo skyriaus l. e. p. vyriausiosios prokurorės, paminėtas faktas, kad, palyginti su 2011 metais, prokuratūroje buvo gauta 25 proc. mažiau prašymų ginti viešąjį interesą, yra pateikiamas… kaip prokuratūros pasiekimas?

Juk tai greičiausiai reiškia visiškai priešingus dalykus. Kad ir tai, jog Lietuvos Respublikos prokuratūros ryžtu ir sugebėjimais ginti viešąjį interesą tiesiog nusivilta: gal kas prisimenate, kada paskutinį kartą kokia nors rezonansinė viešąjį interesą ginanti byla pasiekė teismą? Ir jokio pagrindo manyti, jog 25 proc. sumažėjo viešojo intereso pažeidimų, nėra, greičiau, atvirkščiai.

***

Prokuratūros kolegijos posėdyje – dėmesys atliktiems ir būsimiems svarbiausiems darbams

2013 02 22

Šiandien generalinis prokuroras Darius Valys kolegijos posėdyje, kuriame dalyvavo šalies prokuratūros vadovai, pristatė pagrindinius praėjusiais metais nuveiktus darbus ir supažindino su institucijos šiandienos aktualijomis.

Vienas svarbiausių darbų – prokuratūroje baigti struktūriniai pertvarkymai, toliau nuolat vykdomi organizaciniai pokyčiai, generalinio prokuroro rekomendacijomis nustatant naujas veiklos sritis, tobulinant informacines ir dokumentų valdymo sistemas, suvienodinant darbo krūvius. „Prokurorų specializavimasis ir darbo krūvių vienodinimas, sugriežtinta ikiteisminių tyrimų terminų kontrolės tvarka, atliekami ikiteisminių tyrimų patikrinimai, patobulinta tyrimų apskaita Informacinėje prokuratūros sistemoje jau duoda teigiamų rezultatų. 2012 metais prokurorai ir ikiteisminio tyrimo pareigūnai ištyrė 42 884 nusikalstamas veikas, t. y. 20 proc. daugiau nei 2011 metais“, – sako generalinis prokuroras Darius Valys.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis informavo, kad 2012 metais buvo ištirtos 2584 nusikalstamos veikos, susijusios su neteisėta narkotinių medžiagų apyvarta, t. y. 44 proc. daugiau nei 2011 metais (1799). Taip pat daugiau buvo ištirta ir nusikalstamų veikų valstybės tarnybai – 928, t. y. 51 proc. daugiau nei 2011 metais (616). Šie nusikaltimai daugeliu atveju yra latentiniai ir jų ištyrimas priklauso nuo efektyvaus ikiteisminio tyrimo įstaigų darbo. I. Mikelionis pastebėjo, kad daugiau dėmesio reikėtų skirti organizuotų nusikalstamų grupių vykdomam neteisėtam narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimui, disponavimui minėtų medžiagų dideliu kiekiu, neteisėtam jų platinimui nepilnamečiams. „Vykdant korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų baudžiamąjį persekiojimą daugiau dėmesio skirtina valstybės tarnautojų daromiems sunkiems nusikaltimams“, – kolegijoje kalbėjo prokuroras.

Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Simonas Slapšinskas informavo, kad 2012 m. prokuratūros strateginiame plane pirmą kartą buvo numatyta daugiau ikiteisminių tyrimų užbaigti taikant kuo ekonomiškesnį procesą, t. y. esant pagrindui tyrimą užbaigti pareiškimu dėl teismo baudžiamojo įsakymo arba dėl bylos nagrinėjimo pagreitinto proceso tvarka, o nesant šių pagrindų – spręsti dėl kaltinamojo akto surašymo. Palyginti su 2011 metais, 2012 metais 90 proc. daugiau nusikalstamų veikų ištirta prokurorams nutraukiant ikiteisminius tyrimus nereabilituojančiais pagrindais, 97 proc. daugiau nusikalstamų veikų ištirta prokurorams užbaigiant ikiteisminį tyrimą pareiškimais teismui dėl baudžiamojo įsakymo priėmimo, 23 proc. daugiau nusikalstamų veikų ištirta prokurorams užbaigiant ikiteisminį tyrimą pareiškimais dėl pagreitinto proceso. Daugiausia ikiteisminių tyrimų (71,7 proc.) praėjusiais metais truko iki 6 mėnesių. „Šis rodiklis nors ir nežymiai, bet gerėja pastaruosius trejus metus“, – sakė S. Slapšinskas.

Viešojo intereso gynimo skyriaus l. e. p. vyriausioji prokurorė Sigita Vasiliauskienė pastebėjo, kad palyginti su 2011 metais, prokuratūroje buvo gauta 25 proc. mažiau prašymų ginti viešąjį interesą. 2012 metais prokuratūra teismams pateikė 491 procesinį dokumentą (ieškinius, pareiškimus, prašymus) dėl viešojo intereso. Prokuratūros įstatyme numatyta, kad prokuroras gina viešąjį interesą, kai valstybės ar savivaldybių institucijos, kurių veiklos srityse buvo padarytas teisės aktų pažeidimas, nesiėmė priemonių teisės pažeidimams pašalinti. Pasak prokurorės, pastebėti teigiami pokyčiai viešojo administravimo institucijų (Valstybinės ligonių kasos, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos, savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybos) veikloje – jos aktyviau veikia pagal kompetenciją reikšdamos ieškinius.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis pristatė prokuratūros 2013–2015 metų ir ilgalaikį 2013–2023 metų, strateginius veiklos planus. Pagrindiniai prokuratūros ateities tikslai – tobulinti baudžiamąjį persekiojimą ir užtikrinti veiksmingą jo vykdymą, tobulinti viešojo intereso gynimą, sukuriant veiksmingą gynimo sistemą, taip pat tobulinti prokuratūros administravimą, optimizuoti žmogiškuosius, finansinius ir infrastruktūros išteklius, užtikrinti racionalų jų naudojimą bei modernizavimą. ,,Siekdami prokuratūros veiklos efektyvumo didinimo turime susitarti dėl svarbiausiųjų veiklos krypčių ir tam skirti visus savo resursus ir pastangas. Nesant galimybės visų darbų atlikti nepriekaištingai, turime užtikrinti, kad pirmiausia būtų daromi svarbiausieji“, – kalbėjo D. Raulušaitis.

Tai pirmasis kolegijos posėdis, kuriame dalyvauja jos nariai ir pasikeitusios prokuratūros struktūros teritorinių prokuratūrų vadovai.

Šaltinis: http://www.prokuraturos.lt/Naujiena/tabid/104/ItemID/5191/Default.aspx

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top